یک آژانس تبلیغاتی ساختاری کاملا حرفه ای دارد که در این فضای بازار رقابتی تبلیغات، میدان وسیعی از عملیات به دنبال دارد. در این مقاله سعی شده روند کاری یک آژانس تبلیغات را برای شما بازگو کنیم. این موضوع به شما در درک بهتر پروسه ی کاری تبلیغات و همچنین انتخاب یک آژانس تبلیغاتی خوب کمک می کند.

انتخاب کلمه ی آژانس به جای شرکت یا دفتر تبلیغاتی، زمینه ی انتقال فرهنگ حرفه ای در جهان کسب و کار را بازگو می نماید. شرکت تبلیغاتی در بازار موجود با مشتریان گوناگون و در اصناف متفاوت روبه روست. از این رو، ایجاد ساختاری متناسب با میزان حجم فعالیت شرکت و میزان سفارشات مشتریان اهمیت دارد. هر شرکت تبلیغاتی در بازار خود با فرآیند و پروسه ای روبه رو می باشد که بدون توجه به این ساختار پروژه های خود را نمی تواند اجرا نماید. آگاهی از قابلیت شرکت تبلیغاتی در انجام کار با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در زمان مشخص شده، ملاک قضاوت مشتریان در مورد عملکرد شرکت تبلیغاتی خواهد بود.

در یک فرایند کلی هر آژانس تبلیغاتی با مشتری و بازار رقابتی مواجه می شود و با توجه به این که واسطه ی میان شرکت تبلیغاتی با مشتری، مدیر پروژه است، وظیفه ی او نظارت بر اجرای دقیق کارهای مشتری در داخل آژانس و حصول اطمینان از بهره برداری کامل مشتری از مجموعه ی امکانات شرکت است. نقش او مدیریت پیش برد کار مشتری در پیوند با آژانس می باشد نه تصمیم گیری در کلیه زمینه ها. هر شرکت در ساختار تشکیلاتی خود دارای هیئت مدیره و مدیر عامل و منشی و متصدی پذیرش بوده و اولین گروه ارتباطی با خارج شرکت مدیر عامل و منشی و متصدی پذیرش می باشد. مدیر تحقیق در مدیریت امروز شرکت تبلیغاتی نقش اساسی دارد. زیرا شناسایی مخاطبین و مصرف کنندگان و  ارزیابی محصولات رقبا و حرکت تبلیغاتی آنها بیشترین اهمیت را در بخش تحقیقات یک شرکت تبلیغاتی دارد. بخش تحقیق، هم برای شرکت تبلیغاتی و هم برای مشتری وسیله ی جمع آوری اطلاعات بوده و جمع آوری اطلاعات، شرکت تبلیغاتی را در جریان تغییرات مصرفی مخاطبان قرار می دهد. زیر نظر مدیر پروژه و برای هر مشتری خاص یک گروه اجرایی انتخاب می شود. اعضای این گروه عبارت است از مدیر پروژه به عنوان هماهنگ کننده ی مدیر هنری، نویسنده ی تبلیغاتی، مدیر تحقیق، مدیر رسانه، مدیر تولید، مدیر مالی، مدیر ایده پردازی و مدیر عامل. برنامه ریزی، بودجه، زمان بندی کارها و کنترل پیشرفت کار از جمله وظایف این گروه است. مدیر تولید مسئولیت هماهنگی و انجام کار را در آژانس تبلیغاتی برعهده دارد. هماهنگی در درون شرکت و برون شرکت با پیمان کاران مرتبط به شرکت تبلیغاتی به دوش مدیر تولید است. به عبارت دیگر ارتباط باز و صمیمی با بخش های متفاوت شرکت تبلیغاتی و پیمانکاران و توجه کامل به جزئیات از ویژگی های انهاست.

مدیر رسانه:

عضو ثابت گروه اجرایی شرکت تبلیغاتی است و بدون مشورت با گروه اجرایی، پیشنهاد خود را به مشتری ارائه نمی دهد. مدیر رسانه با دو موضوع آشنایی دارد: 1- استراتژی تبلیغات 2- موقعیت هر رسانه و دیده شدن آن توسط مخاطبین مورد نظر. مدیر رسانه باید به عنوان عضوی ثابت و عنصری سازنده در کلیه ی جلسات گروه اجرایی شرکت نماید. او هرگز نباید به چند رسانه ی موجود اکتفا کند، بلکه باید پیش از هر کس از تغییرات رسانه ای مطلع باشد. گاه ایجاد یک رسانه ی جدید برای یک محصول خاص می تواند از طریق شرکت تبلیغاتی پیشنهاد شود. مدیریت رسانه با ارائه ی بهترین خدمات رسانه ای و مناسب ترین قیمت برای هر مشتری، کاری است که بدون ارتباطات خوب با صاحبان رسانه ها میسر نخواهد شد. گروه ایده پردازی موفق به گروهی اطلاق می شود که در آن مدیر هنری با همکاری نویسنده بتواند ایده هایی را خلق کنند که هم در زمینه ی تصویری وهم نوشتاری از هماهنگی لازم برخوردار باشند. مدیر هنری و نویسنده ی تبلیغاتی ایده های خود را قبل از ارائه به مشتری باید به مدیر ایده پردازی ارائه داده و نظرات او را جویا شوند. خلاقیت در گروه ایده پردازی کلید موفقیت هر آژانس تبلیغاتی است. هر مدیر هنری در پرونده ی خود فهرست کاملی از افراد خلاق موجود در بازار، اعم از عکاس، تصویر ساز و طراحان حروف را انتخاب و دعوت به همکاری می نماید.

نویسنده ی متون تبلیغاتی خوب با زبان مخاطبین مورد نظر صحبت می کند و همواره در مطالعه ی سبک نوشتاری اصطلاحات و عبارات عامیانه و اطلاعات فنی در نوشته و مطالب کلامی در سناریوهای تلویزیونی و رادیوی را به کار می برد.

مدیر آتلیه:

مسئولیت عرضه ی به موقع طرح نهایی وآماده سازی برای تولید دارد و قبل از خروج از شرکت باید پروژه به تایید مدیر هنری و نویسنده ی متون تبلیغاتی و مدیر آتلیه برسد. مسئول حروف چینی همکاری نزدیک با مدیران هنری و مدیر آتلیه جهت ارائه ی مطالب حروف چینی شده و یا برای استفاده در طرح ها دارد.

آژانس تبلیغاتی

مدیر مالی:

زمانی یک آژانس تبلیغاتی می تواند کار مشتری های خود را کارآمد تر و موثر تر اداره کند که کنترل مالی به صورت مناسب و صحیحی انجام گیرد. توسعه ی همکاری های صمیمانه با همه ی پیمانکاران از جمله دفاتر لیتوگرافی، چاپخانه ها و رسانه ها است.

متصدی پذیرش:

حفظ یک برخورد خوشایند و کارآمد اولین امتیاز هر متصدی پذیرش حرفه ای است. استقبال از مراجعین و پاسخگویی به تلفن ها نیز از کارهای مهم متصدی پذیرش است.

پارامترهای گزارش توجیهی در آژانس تبلیغاتی:

مشخصات شرکت، مشخصات محصول، محصولات رقبا، مشخصات مخاطبین، فعالیت های تبلیغاتی گذشته، فعالیت تبلیغاتی رقبا، چرخه ی خرید، بررسی تصمیم گیرندگان اصلی، اهداف تبلیغات، بودجه ی تبلیغاتی، زمان بندی، شیوه ی فروش.

ارائه ی ایده های بصری: هر ایده ی تبلیغاتی باید با یک منطق خلاق ساخته و پرداخته شود و کلیه ی ابزار بصری ایده توصیف گردد. در مورد شعارهای تبلیغاتی و توضیحات کلامی نیز باید نوع صحیح گفتار در مقابل مشتری ارائه شود و در صورت نیاز توضیح داده شود.

برنامه ی تولید:

یک برنامه ی کامل زمان بندی شده جهت پیشرفت تولید کلیه ی اقلام پیشنهادی باید در اختیار مشتری قرار گیرد. این برنامه باید قبل از شروع توسط مشتری تایید گردد.


آژانس تبلیغاتی سئواینلاین، با همکاری طراحان جوان و خلاق سابقه ی درخشانی در طراحی کاتالوگ در اصفهان و ایران دارد. با ما در تماس باشید…


Share This Story, Choose Your Platform!