با قدرتی که امروزه اینترنت گرفته است، چشم های زیادی شما را نگاه می کنند، بنابراین کسب و کار شما باید بتواند پیام منحصر به فرد خود را به روشنی به دیگران انتقال دهد. راحت ترین راه شناخته شدن یک کسب و کار و تشخیص آن از دیگران توسط لوگوی آن است. در زیر ما به 10 مورد از رایج ترین اشتباهات طراحی لوگو اشاره می کنیم که شما باید از آنها اجتناب کنید تا بتوانید یک لوگوی موفق و حرفه ای طراحی کنید.

1-لوگو را به دست طراح لوگو آماتور نسپارید.

یک کسب و کار حرفه ای باید حرفه ای به نظر برسد. مالکان کسب و کارهای جدید هزینه و سرمایه زیادی برای تجهیزات و دارایی های خود صرف می کنند، اما وقتی نوبت به لوگو می رسد از آن صرف نظر می کنند. در زیر دلایلی ذکر می شود که چه می شود که یک لوگو مبتدی و آماتور به نظر می رسد:

 • مالک کسب و کار می خواهد با طراحی لوگوی خود در هزینه ها صرفه جویی کند.
 • یک دوست یا آشنا که ادعا می کند در طراحی لوگو سررشته دارد کار طراحی را به دست می گیرد.
 • افراد اشتباه استخدام می شوند. مثلا چاپگران محلی یا دفاتر خدمات محلی چندان در کار طراحی لوگو خبره نیستند و همین موضوع  اشتباهات طراحی لوگو را رقم می زند.
 • کار طراحی لوگو به شرکت های آنلاین سپرده می شود که واقعا لوگوهای بسیار ارزان و مبتدی طراحی می کنند.
 • طراحی لوگو رایگان به ‌عنوان خدمات جانبی چاپ یا طراحی سایت ارائه می‌شود.

 

تمام دلایل بالا برای لوگو فاجعه به بار می آورد. وقتی لوگو غیرحرفه ای و مبتدی به نظر برسد کسب و کار شما نیز مبتدی به نظر می رسد. در زیر به مزایای استخدام یک طراح حرفه ای و متخصص لوگو اشاره می شود:

 

 • لوگوی شما منحصر به فرد و به یاد ماندنی می شود.
 • در چاپ مجدد آن با مشکل مواجه نمی شوید.
 • طول عمر لوگو افزایش می یابد و دیگر نیازی به طراحی مجدد آن پس از گذشت چند سال ندارید.
 • لوگوی شما حرفه ای به نظر می رسد.

 

2پیروی از مد روز و طرح‌های رایج

استفاده از سایه، انعکاس و خطوط منحنی مشخص در بازه‌های زمانی خاصی در طراحی لوگو رایج می‌شوند که پس از مدتی تکراری شده و به کلیشه تبدیل می‌گردند. طرح شما باید مستقل از زمان بوده و از تکنیک‌های روز در آن پرهیز کنید. به عنوان یک طراح لوگو شغل شما این است که یک هویت منحصر به فرد برای لوگو طراحی کنید و از تمام روندهای رایج و یا کلیشه ای در طراحی دوری کنید. به این ترتیب یکی از اشتباهات طراحی لوگو را حذف می کنید.

اشتباهات طراحی لوگو

3- استفاده از فرم رستری

فرم رایج طراحی لوگو استفاده از فرمت گرافیکی وکتور است که در این خصوص نرم افزارهایی مانند Adobe Illustrator و Corel Draw وجود دارد. فرم وکتوری شامل نقاط  هندسی دقیقی است که باعث ایجاد انسجام و یکپارچگی شکل می شود. گزینه دیگر استفاده از نرم افزار فوتوشاپ است که از فرم رستری استفاده می کند.  فرم رستری یا بیت مپ از پیکسل تشکیل شده است.  استفاده از فرم رستری در طراحی لوگو توصیه نمی شود زیرا در کار چاپ با مشکلاتی همراه است. با اینکه در فوتوشاپ می توان لوگوهای بزرگ طراحی کرد اما باید بدانید که همیشه قرار نیست لوگو شما بزرگ جاپ شود. اگر زیاد بر روی فرم رستری بزرگنمایی کنید پیکسل پیکسلی شده و طرح را غیرقابل استفاده می کند و این میتواند یکی از اشتباهات طراحی لوگو باشد. لوگو باید در هر سایزی ظاهر یکسانی داشته باشد. مزایای استفاده از فرم وکتوری به قرار زیر است:

 • لوگو را می توان در هر سایزی مقیاس بندی کرد بدون اینکه کیفیت لوگو از دست برود.
 • ویرایش لوگو در آینده راحت تر است.
 • با فرم های دیگر رسانه ای به راحتی قابل تطبیق است.

اشتباهات طراحی لوگو

4- لوگو را برای خودتان طراحی می کنید نه مشتریانتان.

هرگز شخصیت خود را با شخصیت مشتریان خود در یک عرض قرار ندهید. شما با این کار اشتباهی بزرگی مرتکب می شوید. تنها دلیل این کار این ست که طراح تنها به نظر خود اکتفا می کند. اگر یک فونت زیبا پیدا کردید و تصور کردید باید در لوگو از آن استفاده کنید کمی دست نگه دارید. در ابتدا از خود بپرسید آیا مناسب کسب و کار و مشتریان هدف شما هست ؟ مثلا یک فونت مدرن که شما را شیفته خود کرده شاید برای یک کسب و کارهای رسمی  و قانونی مانند دفتر وکالت مناسب نباشد. در عین حال که از کار خود اطمینان دارید، باید بدانید نمی توانید خواسته شخصی خود را در لوگو اعمال کنید. همیشه بر خواسته های مشتریان خود تمرکز کنید تا از این گونه اشتباهات طراحی لوگو دور بمانید.

اشتباهات طراحی لوگو

5- استفاده از طرح های آماده

این اشتباهی است که اغلب مالکان کسب و کار یا طراحان مبتدی لوگو به آن مرتکب می شوند. استفاده از طرح های آماده یک جرم نیست ولی در صورت استفاده آن در لوگو دچار مشکل خواهید شد. از طرفی اگر لوگوی خود را در جای دیگری نیز دیدید تعجب نکنید.

6- لوگو بسیار پیچیده است.

چه قیاس بهتری از اثر انگشت در این زمینه وجود دارد؟  شما وقتی به اثر انگشت از فاصله نزدیک نگاه می کنید می توانید ظرافت آن را ببینید، اما وقتی دور می شوید تمام جزیئات آن محو می شوند. در مورد لوگو نیز این واقعیت صدق می کند.

یک لوگوی پر از جزئیات نمی تواند در مقیاس های بزرگ به خوبی خود را نشان دهد و این یکی دیگر از اشتباهات طراحی لوگو است. لوگوهای پیچیده وقتی در اندازه های کوچک چاپ می شود جزئیات را نشان نمی دهد و گاهی اوقات حتی محو به نظر می رسد. هر چه جزئیات بیشتر باشد بیننده با اطلاعات بیشتری روبه رو است که باید در ذهن خود آن را پردازش کند. یک لوگو باید به یادماندنی باشد و بهترین راه به یادماندنی بودن ساده بودن است. به لوگوی شرکت های نایک یا اپل نگاه کنید. هر کدام دارای طراحی فوق العاده ساده ای هستند که در هر اندازه ای قابل چاپ هستند .

اشتباهات طراحی لوگو

7- تأکید بیش از اندازه به رنگ

بدون رنگ طراحی فوق العاده شما هویت خود را از دست می دهد.  اما یک اشتباه رایج در این میان وجود دارد. برخی طراحان نمی توانند منتظر بمانند تا به طراحی خود رنگ و لعاب اضافه کنند، برخی نیز تمام تأکید خود را کاملا بر این موضوع قرار می دهند. انتخاب رنگ باید تصمیم آخر شما باشد. ابتدا با طرح سیاه و سفید شروع کنید. هر کسب و کاری بالخره دیر یا زود تمایل دارد لوگوی خود را به یک رنگ نمایش دهد. بنابراین رنگ نباید هویت لوگو را تحت تأثیر قرار دهد. اجازه ندهید رنگهای نامناسب، شروع کننده اشتباهات طراحی لوگو شوند.

 

اشتباهات طراحی لوگو

8- انتخاب فونت ضعیف

وقتی صحبت از طراحی لوگو می شود انتخاب فونت مناسب مهم ترین تصمیم طراح لوگو می شود. اغلب مواقع شکست یک لوگو به خاطر انتخاب ضعیف فونت بوده است.

انتخاب فونت مناسب یعنی تطابق فونت با نماد. اگر این تطابق بیش از حد باشد نماد و فونت برای جلب توجه با یکدیگر رقابت می کنند. اگر تطابق یکی نباشد بیننده نمی داند بر کدام تمرکز کند. کلید کار یافتن توازن بین این دو است. هر فونتی دارای هویت است. اگر فونت نتواند ویژگی نماد را منعکس کند، پیام برند به کلی از دست می رود. فونت های ضعیف به راحتی دست چین می شوند زیرا طراح این مسئله را جدی نگرفته است. برخی طراحان به آخرین چیزی که فکر می کنند فونت است، اما باید دانست انتخاب فونت مناسب تغییر چشم گیری در لوگو ایجاد می کند.

اشتباهات طراحی لوگو

9- استفاده از چندین فونت

یک لوگوی خوب حداکثر دارای دو فونت است.

یکی دیگر از اشتباهات طراحی لوگو استفاده از چندین فونت است. استفاده از فونت های زیاد مثل این است که یک آلبوم عکس به یک نفر نشان دهید. هر نوع فونتی متفاوت است و بیینده نیاز به زمان دارد تا آن را بازشناسد. چند فونت همزمان باعث سردرگمی بیننده می شود. حداکثر فونت مجاز در طراحی لوگو دو فونت است. محدود کردن تعداد فونت تا حد زیادی باعث اعتبار بخشی به آن می شود و در خاطر افراد ماندگار تر است.

اشتباهات طراحی لوگو

10- کپی از دیگران

این بزرگترین اشتباهی است که می توان در طراحی لوگو به آن مرتکب شد. متاسفانه این امر روز به روز در حال شایع شدن است. همان طور که گفته شد هدف لوگو معرفی کسب و کار است. اگر لوگو شبیه به دیگری باشد در هدف خود شکست خورده است. کپی از دیگران هیچ سودی ندارد، نه برای طراح و نه مشتری.

Share This Story, Choose Your Platform!