طراحی کاتالوگ -اصول  و مراحل برای آشنایی بیشتر طراح

طراحی کاتالوگ -اصول  و مراحل برای آشنایی بیشتر طراح

در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که تبلیغات و نمودهای بصری بسیار گسترش پیدا کرده‌اند. به همین علت استفاده از یک روش بهینه برای معرفی یک کمپانی یا یک خدمت و محصول کاری مهم و ضروری به حساب می‌آید. تصور کنید بخواهیم برای هر محصول یک تبلیغ تلویزیونی ارائه کنیم هم هزینه بسیار بالایی دارد و هم می‌تواند بازدهی کمتری داشته باشد. لذا بهتر است برای تبلیغات از روش‌های دیگری مانند کاتالوگ استفاده کنیم. در ادامه به مهمترین مواردی که در طراحی کاتالوگ لازم و ضروری است و در واقع اصول طراحی کاتالوگ است، اشاره می‌کنیم.

1-قبل از طراحی کاتالوگ نیاز مشتری را مد نظر بگیرید و فکر کنید که مشتری به چه چیزی نیاز دارد. حتی می‌توانید از مشتری بخواهید هدفش از طراحی کاتالوگ را شرح دهد. با این کار هم در مسیری درست قرار می‌گیرید و هم مشتری مطمئن می شود که شما صرفا برای انجام کار و دریافت دستمزد فعالیت نمی‌کنید و مشتری و هدف‌های آن برای شما مهم است.

2-برای طراحی یک کاتالوگ از فونت‌های زیادی استفاده نکنید. استفاده بیش از حد باعث جلب توجه مخاطبان به طراحی شده و از هدف اصلی که معرفی محصول است دور می‌کند. از یک فونت استفاده کنید که تا به حال به صورت عمومی دیده نشده است. چرا که مخاطبان اکثرا به دنبال تیتر جذاب با فونتی خاص می‌گردند که برای آنها تکراری نباشد. همچنین استفاده از یک فونت می‌تواند هویت مشتری و کسب و کار آن را نیز نشان دهد.

3-نوع برگه ای را که قصد دارید به مشتری ارائه دهید از او سوال کنید. مطمئن شوید که نمونه کارهایی که قصد ارائه آن را دارید بهترین‌ها در زمان خود باشد و به مشتری چندین انتخاب عالی دهید و او را در هنگام انتخاب راهنمایی کنید.

طراحی کاتالوگ - اصول و مراحل برای آشنایی بیشتر طراح4-یک نمونه که بزرگتر از نمونه اصلی کاتالوگ باشد را آماده کنید. نمایش یک نمونه بزرگ یکی از با ارزش ترین نکات در اصول طراحی کاتالوگ است. پس از ارائه نمونه به مشتری خود ببینید طرح شما نیاز به بازسازی دارد یا خیر. نمونه بزرگ جزئیات را به خوبی نشان می‌دهد و درک درستی از کاری که قرار است انجام دهید به مشتری می‌دهد.

5-هنگام طراحی در نظر بگیرید پایان کار قرار است چه اتفاقی بیافتد. آیا طراحی شما قرار است در یک وب سایت با بازدید کنندگان محدود به نمایش گذاشته شود و یا قرار است طرح شما در نمایشگاه معتبر خارجی به نمایش در آید و دقت کنید که در پایان شما برای مخاطبان طراحی می‌کنید و نه برای خودتان پس انتخاب‌های درست داشته باشید.

6-روشن و ساده طراحی کنید. اگر مشتری شما نمونه‌هایی را به شما معرفی می‌کند قرار نیست کامل از آن نمونه کپی کنید بهتر است از یک طرح ساده متنی شروع کنید که به خوبی آنچه که قرار است به مخاطبان بگوید را نمایش دهد.

7-قلم را بردارید و از خطوط بیرون بزنید. در هنگام طراحی سعی کنید نقاشی را با طراحی به ایده ای جدید تبدیل کنید. هم یاد بگیرید و هم به مخاطبان خود یاد دهید. (منظور از یادگیری، همان شناخت محصولی است که شما معرفی می کنید)

8-به خود مطمئن باشید و طرح جذاب ارائه کنید. طراحان زیادی هستند که طرحی با بیش از 10 فونت را ایجاد می کنند چرا که تجربه کرده اند هر قسمتی را چگونه به نمایش بگذارند که جذابیت بیشتری داشته باشد. پس شما هم یک کاتالوگ خاص طراحی کنید.

طراحی کاتالوگ - اصول و مراحل برای آشنایی بیشتر طراح9-یک موسسه خیریه یا یک نهاد دولتی با بودجه محدود به سراغ طراحی کاتالوگ نمی آید. پس در نتیجه مشتریانی که قرار است کاتالوگ را هم ببیند مشتریان ضعیفی نیستند. شما باید یک طرح لوکس و جذاب در عین سادگی داشته باشید که مشتریان خاص خود را جذب کند. این یکی از عوامل کلیدی در اصول طراحی کاتالوگ محسوب می شود.

10-برای طراحی کاتالوگ نیاز به عکس دارید. پس در کنار بودجه طراحی یک بودجه برای یک عکاس یا انتخاب بهترین عکس‌ها برای طرح خود کنار بگذارید. تا حد امکان عکس‌ها را ویرایش نکنید و سعی کنید جذابیت را به آنها ببخشید. این جذابیت می‌تواند ایجاد یک افکت و یا تغییر رنگ قسمتی از آن باشد.

11- صفحه اول قلب طراحی شما است و باید با هدفی خاص آن را طراحی کنید که مخاطب پس از مشاهده به سراغ سایر صفحات نیز برود . پس اگر بتوانید مخاطب را به سمت خود جذب کنید می‌توان گفت که طرح شما یک طرح موفق است.

طراحی کاتالوگ - اصول و مراحل برای آشنایی بیشتر طراح12-اگر صفحه اول یک قلب است پس صفحات بعدی نیز مانند روح هستند. روح همان محتویات است که مخاطب را به دنبال خود تا صفحات آخر می کشاند.

13-صفحه آخر به کیف پول تشبیه می شود چرا که پس از خواندن و ارائه مطلب به مخاطب وقت آن رسیده که سفارش خود را با یک تماس به مشتری شما اعلام کند.

14- شما کاری بسیار دشواری را تا این مرحله انجام داده اید پس حق دارید که از مخاطب نیز چیزی درخواست کنید. در این صفحه از مخاطب بخواهید صفحات مجازی مد نظر را دنبال کند، یا به او یک کد تخفیف هدیه دهید. استفاده مخاطب از شبکه‌های اجتماعی می تواند تکمیل کننده راه طراحی شما باشد و مخاطب را به مشتری برساند. این نکته را به عنوان آخرین نکته از اصول طراحی کاتالوگ در نظر بگیرید.

Share This Story, Choose Your Platform!