امروزه معرفي محصولات، برنامه ها، سازمان ها و نهادها به بهترين نحو امريست مهم، و بديهي است براي تحقق اين مهم استفاده از انواع رسانه هاي متفاوت مانند گفتار، موسيقي، عکس، متن، انيميشن و محيط هاي تعاملي ضروری مي نمايد. در این میان کاتالوگ به عنوان یک ابزار بازاریابی مستقیم قطعا نامی است که شما به عنوان یک طراح و یا صاحب کسب و کار با آن آشنا هستید. در این مقاله به معرفی کاتالوگ، انواع آن و تاریخچه پیدایش و تحول آن پرداخته شده و به اهمیت کاتالوگ در ترویج کسب و کارها اشاده شده است.

کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ (Catalog) کتابچه ای تبلیغاتی است که برای ایجاد رابطه بین تولید کنندگان و مشتریان به وجود آمده و اغلب به صورت چاپی در دسترس مشتریان، فروشندگان و بازاریابان قرار می گیرد. این کتابچه، راهنمای تبلیغاتی محصولات یک کارخانه یا خدمات یک شرکت است. در کالای تبلیغاتی مشخصات کالا، اعم از نام و اندازه و مدل و ویژگی های آن به واسطه متن و تصویر به همراه خصوصیات فنی کالا درج می شود تا خریدار بتواند از آن به عنوان کارنمای آن تولیدات استفاده کند.

تاریخچه تحول کاتالوگ

قبل از پرداختن به اهمیت کاتالوگ، درباره تاریخچه آن بدانیم. از خلق کاتالوگ در جهان تبلیغات مدت زیادی نمی گذرد. در اواسط قرن بیستم انسان صنعت با جامعه سرمایه داری آن زمان، لحظه ای توانست از کاتالوگ به عنوان یک وسیله تبلیغاتی استفاده کند که دیگر ابزارها و فکر های گذشته چون اطلاعیه ها و تراکت های تک رنگ و معرفی های حضوری و لفظی جوابگوی نیاز تولید کنندگان را نداشتند. به ناچار برای به وجود آوردن انگیزه، رقابت و معرفی بازار تولید و عرضه شده به بازار، اقدام به خلق شیوه نوینی از پدیده های گرافیک کردند تا “پیام گیرها ”بتوانند در فرصت مناسب و با شرح و تصاویری که در این وسیله تبلیغاتی درج شده بود ، با تولیدات عرضه شده آن مرکز آشنا شوند.

به وجود آمدن تنوع در تولیدات برای جامعه مصرفی و شکوفایی صنعت نوپای بعد از جنگ جهانی دوم، عرصه تبلیغات را چنان تحت تاثیر قرار داد که دیگر محصول تولید شده بدون تبلیغات وسیع ،جایی در بازار آن زمان نداشت. به ناچار رفته رفته برای هدایت افکار وسیع جامعه باید چاره ای اندیشید تا با روش جدید تری بتوان بازار موجود را از دست رقبا ربود و این امر مهم نیاز به نوآوری در عرصه گرافیک را باعث شد. کاتالوگ وسیله خوبی بود تا پیام گیرها بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت آشنایی بیشتر با محصولات تولیدشده در وقت و زمان کمتری باشند. در این زمان افراد به خوبی به اهمیت کاتالوگ پی بردند.

در اوایل تنظیم و خلق کاتالوگ شکل آن به صورت یک برگه پشت و رو بود که بیشتر به تراکت شبیه بود ولی روی جلد آن حال و هوای پوستر داشت . در اوایل سال های ۱۹۷۰میلادی ابعاد آن به صورت استاندارد ۳۰×۲۱ در کشور فرانسه تعریف شد. طبق این تعریف کاتالوگ ها معمولا از دو برگ بیشتر هستند و علاوه بر بیان تصویری از متون نوشتاری جهت معرفی و جذب وهدایت مخاطبین استفاده می شود.

انواع کاتالوگ

کاتالوگ ها معمولا به دو صورت معرفی می شوند :

۱-   معرفی یک محصول از چندین محصول تولید شده می باشند .(تک محصولی)

۲-  معرفی چندین محصول جدید با عملکردهای مختلف را بر عهده دارد . (چند محصولی)

نوع دیگر تقسیم بندی تقسیم بند کاتالوگ برای طراحی و چاپ به صورت زیر است:

لت دار، منگنه ای و سیمی لت دار. نوع لت دار آن بیشترین استفاده را در طراحی بروشورها دارد. اما در طراحی کاتالوگ در سایزهای بزرگ نیز استفاده می شوند. لت دارها یا دو لت یا سه لت یا چهار لت هستند و در بعضی موارد به 5 و 6 و… هم می رسند. دو لت بهترین روش برای تبلیغ کار و فعالیت تجاری است. نوع منگنه ای آن نیز بیشتر در بروشورها استفاده می شوند. کاتالوگ ها به ندرت منگنه ای هستند و بیشتر سیمی و لت دار طراحی و چاپ می گردند. اصولا نوع سیمی کاتالوگ به دلیل هزینه بالایی که در طراحی و چاپ دارند، کمتر استفاده می شود. انواع کمی از کاتالوگ ها به صورت سیمی چاپ می گردند

اهمیت کاتالوگ به قدری است که مدام با تکنولوژی پیش رفته است. نوع دیگری از کاتالوگ به نام کاتالوگ الکترونیکی نیز وجود دارد. کمک به محیط زیست و در دسترس بودن همیشگی، امکان دانلود توسط مشتری و سرعت پخش بسیار بالا و جلوه های گرافیکی زیبا و . . . از ویژگی های مهم کاتالوگ الکترونیکی است.

اهمیت کاتالوگ

کاتالوگ لت دار

کاتالوگ ضمیمه(Gate-fold) :

کاتالوگ ضمیمه یکی از ابزارهای مهم و تاثیر گذار در بازاریابی است که اگر به شیوه مناسب مورد استفاده قرار گیرد نتایج چشم گیر و قابل توجهی به دنبال خواهد داشت. اگر چه هزینه چاپ این نوع بیشتر از چاپ انواع معمولی است، اما در نوع خود منحصر به فرد و مدرن است.

کاتالوگZ-fold

اهمیت کاتالوگ

اهمیت کاتالوگ به قدری است که انواع متنوعی از آن ابداع شده است. بروشور یا کاتالوگ های Z-fold اغلب به عنوان بروشورهای سه لت مورد استفاده قرار می گیرند، چون مانند نوع سه لت دارای سه تا یا لایه هستند.  این نوع شامل 6 پنل هستند که یکی از آن ها پنل رویی و یکی پنل پشتی به شمار می آید. این گونه بروشور یا کاتالوگ اغلب برای ارائه اطلاعات محصول و جزییات کمپانی مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه قیمت این نوع با قیمت سه لت برابر است استفاده از آنها رایج تر می باشد.

کاتالوگ برای چه کسانی است؟

اهمیت کاتالوگ

کاتالوگ مجموعه ای گرد آوری شده یک دسته از محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت یا موسسه، با ریزترین اطلاعات مورد نیاز برای فروشنده یا واسطه ی آن کالا یا خدمات است.در واقع آن ها برای اشخاصی که رابط میان تولیدکننده و مصرف کننده هستند، تهیه می شوند. این اشخاص، خریداران عمده یا کسانی هستند که نقش فروشنده یا مغازه دار، یا نقش واسطه میان ارائه دهنده ی خدمات و گیرنده ی خدمات مانند شرکت های مخابراتی و … را بازی می کنند.

چرا به کاتالوگ نیاز داریم؟

مهترین دلیل برای استفاده از کاتالوگ و در واقع اهمیت کاتالوگ همانا قادر ساختن افراد جامعه برای شناخت تولیدات و خدمات ” بدون نیاز به واسطه ” و رویت محصولات و مطالعه آن در “فرصت مناسب ” به جهت قابل ” حمل و نقل ” بودن و همچنین جایگزینی مناسب برای پوستر و دیگر موارد تبلیغاتی است. در ادامه 6 مزیت طراحی کاتالوگ برای شرکت عنوان شده است:

  1. یک کاتالوگ خوب شما را در اذهان ماندگار می کند. کاتالوگ به عنوان یکی از بهترین ابزارهای بازاریابی قلمرو مشتریان شما را به شدت افزایش می دهد. نسخه های الکترونیکی و چاپی کاتالوگ یک مرجع ایده آل برای معرفی محصولات و ارائه اطلاعات مورد نیاز به مشتری است که این امر لازمه ایجاد پایگاه مشتری است. این ابزار قوی بازاریابی یک منبع عالی اطلاعاتی برای مشتریان بوده و از طرفی باعث مطلوب سازی جستجو با موتور های جستجو می شود.
  2. یک کاتالوگ خوب برند شما را می سازد. افزودن پیام های بصری واضح و روشن در کاتالوگ باعث نهادینه شدن نام برند شرکت می شود. تمرکز بر مؤلفه های کلیدی که شرکت شما بر مبنای آنان قرار دارد، باعث اعتبار بخشی برند شما می گردد. به کاتالوگ به عنوان افزونه ای برای برند خود بنگرید. پس باید مطمئن شوید که عوامل اصلی متناسب با برند شرکت شما در جای خود قرار دارند. اطلاعات محصولات در کاتالوگ ها باعث ایجاد کانال های ارتباطی با مشترین بالقوه و به تبع فروش بیشتر می گردد. از برند شرکت برای ایجاد احساس اعتماد و اعتبار در شرکت و مشتریان بهره ببرید.
  3. مخاطبان شما را مورد هدف قرار می دهد. یکی از مزایای اصلی تولید کاتالوگ و اهمیت کاتالوگ این است که محتوای آن می تواند مخاطبان شما را مورد هدف قرار دهد. این بزرگترین مزیت ایجاد کاتالوگ است که خواسته ها و نیازهای مشتریان هدف شما را نشانه می رود. با ارائه محتوایی که برای این دسته مشتریان است شما ابزاری می سازید که بر مشتریان بالقوه تمرکز دارد در حالی است  که یک چاپ تبلیغاتی حاوی یک پیام گسترده و غیر مستیم است.
  4. خوانندگان شما را مطلع می سازد. اطمینان یابید مهم ترین اطلاعات را درج کنید اطلاعاتی که نه تنها برای خوانندگان جذاب است بلکه هر گونه اطلاعاتی در مورد مشتریان گذشته و حال شما را جمع آوری کنید. زمان آن است که برای شرکت خود اعتبار کسب کنید. یک نمودار طراحی کنیدد به طوری که مزایای شکرت شما را با دیگر رقبا در طول زمان نشان دهد. به عنوان مثال, از نموداری استفاده کنید که تجهیزات شما را مقایسه می کند و مزایای حاصل از آن را نمایش دهد.
  5. شما در حال فروش شرکت خود هستید. در نظر داشته باشید که هنگام ایجاد کاتالوگ شما در حال فروش شرکت خود هستید. در این راستا بر ان دسته از ویژگی های برند و مزایای محصولات خود تمرکز کنید که مشتریان از طریق خرید به مزایای آن دست می یابند. شما باید نگرانی های مشتریان را در این زمینه در نظر بگیرید تا از شکایات مشتری بکاهید.
  6. نرخ ماندگاری را افزایش می دهد. اگر یک مشتری تا حدودی جذب محصولات شما شود احتمال زیادی دارد تا یک کاتالوگ سفارش دهد. وقتی وی به کاتالوگِ شما به شکل چاپی دست یابد کاتالوگ شما را برای مصارف آتی نزد خود حفظ می کند حتی اگر قصد اقدام فوری برای خرید نداشته باشد. این موضوع به عنوان فرمی ثابت از ارتباطات بین کانال مشتری و شرکت پایه گذاری می شود.

آژانس تبلیغاتی سئواینلاین، با همکاری طراحان جوان و خلاق سابقه ی درخشانی در طراحی کاتالوگ در اصفهان و ایران دارد. با ما در تماس باشید…


Share This Story, Choose Your Platform!