چرا اپل در رسانه های اجتماعی حضور ندارد؟

تا به حال دقت کرده اید، ارزشمند ترین برند جهان، فعالیت چندانی در رسانه های اجتماعی ندارد؟ چطور ممکن است یک شرکت بسیار موفق، چیزی را که بازاریابان مهم ترین اصل در بازاریابی آینده می دانند را به این وضوح نادیده بگیرد؟ جایگاه اپل در رسانه های اجتماعی چرا کم رنگ است؟

اگر به صفحه ی فیس بوک اپل سر بزنید خواهید دید که فقط و فقط چند عکس وجود دارد و تمام. نه پست و نه فعالیت خاصی. همین شرایط در توئیتر اپل هم برقرار است. هرچند در کانال یوتیوب اپل، ویدئوهایی گاهاً منتشر می شوند، اما اپل نظرات کاربران را در این کانال مسدود کرده که عملا این ویدئوها را به تبلیغاتی ساده تبدیل می کند. و لیست این اکانت های سوت کور مربوط به بخش های مختلف اپل همچنان ادامه دارد.

البته اپل در رسانه های اجتماعی به مقدار ناچیزی فعالیت داشته است. اپل به تازگی یک حساب کاربری در اینستاگرام ایجاد کرده که در آن هم به انتشار عکس های گرفته شده با آیفون بسنده کرده است و تعامل خاصی در این صفحه میان برند اپل و مشتریانش صورت نمی گیرد.

برخی از بخش های دیجیتال اپل فعالیت هایی در فضای مجازی دارند. مثل اکانت های app store یا qpple music. همچنین تیم کوک هم در توئیتر حساب کاربری دارد اما فعالیت کاملا شخصی و غیر مرتبط با برند اپل دارد.

در مجموع کمپانی اپل تا جایی که توانسته است از حضور در رسانه های اجتماعی امتناع کرده است و این موضوع کاملا برخلاف عملکرد سایر بند های دیجیتال بزرگ دنیاست. سامسونگ، گوگل، آمازون و … بسیار در رسانه های اجتماعی فعال هستند. اما چه چیزی باعث می شود که اپل، این برند موفق جهانی، تا این اندازه متفاوت عمل کند؟ عدم حضور فعال اپل در رسانه های اجتماعی چیست؟

اپل در رسانه های اجتماعی

خب، برای شروع بیایید برند اپل را بیشتر بشناسیم. بر اساس اینتر برند، اپل اولین برند ارزشمند دنیا بعد از گوگل است. برند اپل به تنهایی حدود 184 هزار میلیون دلار قیمت دارد.

اپل نامیست که همیشه به گوش میخورد. بخش اعظمی از محتواهای تولید شده در فضای مجازی به این برند اختصاص دارد. اپل همواره چه از سوی طرفداران و چه منتقدان مورد توجه بوده و هست. این برند همواره با ثبات و استمرار حضور داشته است.


بیشتر بخوانید: با ده استراتژی تبلیغاتی اپل آشنا شوید


چه می شود که یک برند با ثبات می ماند؟ کنترل کردن نقاط ارتباط با مشتری. و  اپل عاشق کنترل کردن است. اپل تقریبا 100 درصد تجربه ی کاربران را در تعامل با کمپانی تحت نظارت دارد. چه در وبسایت، چه در فروشگاه ها. تجربه ی شما از بسته بندی محصولات و غیره. اپل حتی نحوه ی چیدمان نرم افزارها در صفحه ی iphon تان را هم کنترل می کند. اما اپل در رسانه های اجتماعی؟! نه

نگاهی به بخش نظرات پست های برندهای مختلف بیندازید. در آنجا مشتریانی خواهید دید که ناراضی هستند. از خدمات مشتریان گرفته تا تبلیغات آن برند. حتی کسانی هستند که به طور کلی از آن برند ابراز تنفر می کنند. همه ی برندها مخالفان و منتقدانی دارد و  اپل هم از این قاعده مستثنی نیست. طبیعتا برندی که میلیادها دالار روی کنترل تجربیات مشتریان هزینه می کند این موضوع را تاب نمی آورد.

بنابراین می توان گفت از دست دادن این کنترل مهمترین دلیل اپل برای دوری از رسانه های اجتماعی است.

اما چه بر سر فواید استفاده از رسانه های اجتماعی می آید؟ این رسانه ها مزایای زیادی دارند؛ ارتباط مستقیم برند با مشتری، فروش همراه باهدف گذاری و … که برندهای زیادی به آن نیاز دارند اما اپل نه.

برای مثال، اپل به اندازه ی سایر برندها به بازخوردهای مشتریان نسبت به خودش اتکا ندارد. استیو جابز معتقد بود:«مشتریان نسبت به نیاز خود آگاه نیستند تا زمانی که نیازشان را به آنها نشان بدهید». همچنین بیشتر نوآوری های اپل در داخل شرکت اتفاق می افتد و همه چیز تا جای ممکن سری و محرمانه می ماند. اگر هم اپل زمانی نیاز به دانستن بازخوردها و نظرات پیدا کند با یک جستجوی ساده می تواند به آنها دست یابد.

به علاوه اپل از معدود برندهاییست که به راحتی می تواند رسانه های اجتماعی را نادیده بگیرد. حداقل بخش هایی از آن را که علاقه ای به آن ندارد و به همین دلیل اپل در رسانه های اجتماعی حضور پررنگ ندارد.

اپل ترجیح می دهد هزینه ی بیشتری در تبلیغات سنتی صرف کند تا اینکه برند خود را به رسانه های اجتماعی آلوده کند! و از آنجاییکه اپل استمرار برند خود را همواره حفظ کرده است، دیگران به اندازه کافی در باره آن صحبت میکنند.

حال شما بگویید، آیا با توجه به این شواهد، اپل کار درستی می کند که از شبکه های اجتماعی دور مانده یا نه؟

Share This Story, Choose Your Platform!