علیرغم محبوبیت روز افزون ابتکارات بازاریابی آنلاین ، کاتالوگ همچنان جزء جدایی ناپذیر ابزار بازاریابی به شمار می آید. کاتالوگی با طراحی حرفه ای و خصوصیات پویا که نه تنها به ویژگی های بصری آن توجه شده بلکه اطلاعات خاصی را در اختیار مشتری قرار می دهد می تواند به طرز چشمگیری بر تصمیم خرید مشتریان شما تاثیر گذار باشد. بازاریابی با کاتالوگ اگر به درستی اجرا شود بسیار موفقیت آمیز خواهد بود. در این مقاله سعی شده در مورد بازایابی کاتالوگ و مزایا و معایب آن توضیحی داده شود و در پایان نکات اساسی و مهم در طراحی و بازاریابی کاتالوگ مطرح شود.

بازاریابی کاتالوگ چیست ؟

بازاریابی کاتالوگ نوعی تکنیک فروش است که در آن کسب و کارها گروهی از محصولات و کالای خود را به صورت چاپ شده و یا آنلاین به نمایش می گذارند تا آنها به فروش بفرسانند. مشتریان می توانند به طور مستقیم از ارسال کننده کاتالوگ یا از طریق نامه های ارسال شده و یا آنلاین نسبت به خرید اقدام کنند. برخی از بازاریابان کاتالوگ به عنوان واسطه بین مشتریان و تولیدکنندگان عمل می کنند اما برخی دیگر از کسب و کارها کاتالوگ را خود طراحی می کنند. مشتریان کاتالوگ ها را اساساً به خاطر راحتی سفارش ترجیح می دهند. راحتی به این معنی است که در وقت و زمان و تلاش مشتری در ارزیابی و جستجوی کالا صرفه جویی می شود و فرآیند تصمیم گیری خرید را برای وی راحت تر می کند. بازاریابان می توانند از طریق درج قیمت (پیشنهادات تبلیغاتی) محصول (تنوع) و ویژگی های خدمات (تحویل درب منزل، نصب رایگان، امکانات پرداخت) در کار خود تمایز ایجاد کنند. مهم ترین توقع مشتریان از یک کاتالوگ گارانتی تحویل محصولات و کیفیت محصولات است.

راه کارهای بازاریابی کاتالوگ

یک کاتالوگ باید بتواند علاقه مشتریان را برانگیزد و اطلاعات مورد نظر وی را در اختیار او قرار دهد. برخی از رهنمودهای لازم در این زمینه به قرار زیر است:

 • کاتالوگ باید بتواند به مخاطبان هدف خود دست یابد. طراحی کاتالوگ کاری پر هزینه است بنابراین کاتالوگ باید حداقل بتواند خواننده را به سمت کالا و محصولات ترغیب کند. بنابراین درج اطلاعات خوب در موفقیت کاتالوگ نقشی تعیین کننده دارد.
 • کاتالوگ باید واقعی باشد و توصیف محصولات را در بر داشته باشد. کاتالوگ باید در مورد محصولات توضیح دهد و نمونه ای از محصولات جدید را نشان دهد.
 • کاتالوگ باید همیشه به روز شود. باید حاوی محصولاتی باشد که برای شرکت و مشتریان هدف سودآور است. محصولات جدید همیشه باید در کاتالوگ قرار داده شود.
 • برای جلب نظر مشتری کاتالوگ باید دارای ترتیب باشد. به عنوان مثال یک کاتالوگ دارای فهرست مطلب است و موقعیت مکانی هر محصول در هر طبقه را نشان می دهد. اگر شرکت تنها یک خط محصول دارد: به عنوان مثال لوازم آرایشی- باید در ابتدا محصولات جدید و جالب را در چند صفجه اول قرار دهد. مشتریان به صفحه های روی جلد و صفحات حول فرم سفارش توجه بیشتری می اندازند.
 • شرکت باید اطمینان داشته باشد محصولاتی که در کاتالوگ قرار می دهد در انبار موجود است و در اسرع وقت تحویل داده می شود.

موارد استفاده از بازایابی کاتالوگ

شرکت ها می توانند از کاتالوگ صرفا برای فروش محصولات خود استفاده کنند و یا با دیگر ابزارهای ارتباطی شرکت ادغام کنند:

 • شرکتی که صرفاً از طریق کاتالوگ فعالیت می کند و هیچ روش دیگری برای ارتباط با مشتری های خود انتخاب نمی کند تمام محصولات خود را فقط از طریق کاتالوگ ارائه می دهد.
 • برخی شرکت ها در کنار اشکال دیگر فروش از کاتالوگ به عنوان مکمل استفاده می کنند. کاتالوگ می تواند در کنار فروش شخصی و یا بازاریابی از راه دور انجام گیرد. شخص فروشنده با یک فرد بالقوه تماس می گیرد و به او یک کاتالوگ ارائه می دهد تا سفارشات بعدی احتمالی را از طریق آن انجام دهد. بازاریاب راه دور از طرف شرکت تماس می گیرد و از وی می پرسد آیا راغب هست در مورد کاتالوگ اطلاعات بیشتری به دست آورد. کاتالوگ از طریق پست الکترونیکی می تواند اقدام بعدی باشد
 • کاتالوگ ها برای دعوت مشتریان به بازیدید از اوت لت خرده فروشی استفاده می شود. کاتالوگ حاوی جزئیات محصولات واقع در خرده فروشی شرکت است. مشتریان می توانند در کاتالوگ جستجو کرده و بعد از طریق اوت لت اقدام به خرید محصولات کنند. چنین کاتالوگ هایی از طریق ایمیل، و یا کاتالوگ چاپ شده در مجله ها و روزنامه ها به دست مشری می رسد. علاوه بر این، رسانه های الکترونیکی نیز برای تبلیغ کاتالوگ استفاده می شود.

مزایا و معایب بازاریابی کاتالوگ

مزایا:

 • بازاریابی کاتالوگ اطمینان می دهد که تنها مشتریان علاقه مند به پیشنهادات شرکت پاسخ دهند و یا از خرده فروشی دیدن کنند.
 • کاتالوگ یک پیش زمینه از محصولات شرکت در اختیار مشتری قرار می دهد تا علاقه وی به محصول را ترغیب کند.
 • اگر احتمال رود که مشتری حتی علاقه کمی به محصولات به دست آورده است می تواند کاتالوگ را برای بررسی های آتی نزد خود نگه دارد. بنابراین کاتالوگ به عنوان رابطی بین شرکت و مشتری عمل می کند که تنها یک مرتبه هزینه برای شرکت دارد.
 • کاتالوگ ها برای شرکت های کوچک و استارت آپ ها مفید اند و نیازمند بازاریابی گسترده و یا زیرساخت های فروش نیستند.

معایت:

 • هزینه تولید کاتالوگ بالاست.
 • میزان موفقیت یک کاتالوگ به درستی پایگاه داده و چگونگی توصیفات آن دارد که این کاری زمان بر و دشوار است.
 • مطالعه کاتالوگ تنها اولین گام فروش محصول است. شرکت ها ممکن است در زمان تحویل با شکست روبه رو شوند و یا آن محصول را دیگر در انبار خود نداشته باشند.
 • محصولات توسط رقبا به راحتی قابل کپی برداری می شوند و به همین خاطر باعث می شود بازاریابان کاتالوگ به دنبال راه های دیگر برای تمایزسازی خود بگردند.

5 نکته برای بازاریابی کاتالوگ

کاتالوگ باید نشان دهنده برند باشد

شاید به جرات بتوان گفت مهم ترین و بنیادی ترین دلیل برای موفقیت بازاریابی از طریق کاتالوگ، قدرت نام تجاری شماست. برندهای با سابقه می توانند از آگاهی از برند خود بهره مند شوند در حالیکه برندهای جدید باید بر روی نام تجاری موثر تکیه کنند و سعی کنند خود را از طریق هویت گرافیکی به تصویر بکشند یک جنبه از  هویت برند شامل لوگوهاست. یک کاتالوگ عالی باید توجه مشتریان هدف را جلب کرده و منعکس کننده برند باشد. یک جلد کاتالوگ نه تنها باید نظر خواننده را جلب کرده بلکه باید بتواند محتوای کاتالوگ را نیز بشناساند. از تصاویر زیبا  و متن دقیق و خوانا و ترغیب کننده در کاتالوگ خود استفاده کنید. محصولات را در یک گروه قرار دهید و به خواننده اجازه دهید هر چیزی که می خواهد در یک نگاه به دست آورد. فراموش نکنید فرم سفارش دارای گزینه های مختلف باشد و شامل فرم سفارش و شماره تماس و ارتباط آنلاین باشد.

در بازاریابی کاتالوگ یک منبع قابل اعتماد برای مشتری باشید.

مشتری ها به دنبال شرکت های قابل اعتماد هستند. کاتالوگ شما علاوه بر معرفی محصولات و خدمات و ترویج ها باید شامل مطالبی باشد که به مشتری کمک کند بهترین تصمیم خرید خود را بگیرد. هیچ چیزی به اندازه تبلیغات دهان به دهان از یک مشتری راضی نمی تواند کارساز باشد بنابراین سعی کنید به کاتالوگ خود از طریق ارائه شرح خلاصه محصولات و قیاس آنها، پاسخ به سوالات مکرر آنها و راهنمایی آنان ارزش افزوده اضافه کنید.

بازار تهی را پیدا کنید.

همیشه به دنبال راهی باشید تا مشتریان خود را بخش بندی کنید و هر کدام را به دسته علاقه مندی های خود هدایت کند. در این صورت می توانید مشارکت مشتری را به حداکثر برسانید: به عنوان مثال ترغیب والدین به لوازم خانگی و یا بدن سازی و سلامتی. از کاتالوگ های فصلی هم می توانید برای تحت تاثیر قرار دادن مشتری ها استفاده کنید. به عنوان مثال از کاتالوگ های نزدیک عید و جشن ها جهت پیشنهادات ترویجی مانند هدیه رایگان، دو عدد در قبال یک عدد خرید و … استفاده کنید.

به بازار هدف خود دسترسی داشته باشید.

اطمینان حاصل کنید یک فهرست پستی از مشتریان خود داشته باشید. وب سایت خود را برای ثبت نام مشتریان احتمالی تنظیم کنید. به یاد داشته باشید یکی از مزیت های بازاریابی کاتالوگ قابلیت آن در اندازه گیری نتایج است. فروش ها از طریق نوع کاتالوگ از فهرست توزیع یا کد ترویجی  به راحتی قابل ردیابی هستند.

به صورت چاپ شده و با آنلاین دیده شوید.

مشتریان می خواهند به شما هم به صورت آنلاین و چاپی به شما دسترسی داشته باشند. کاتالوگ چاپی باید حاوی تماس فوری و یا وب سایت شما باشد. سفارش آنلاین را نیز در کاتالوگ قرار دهید و بسته های ترویجی را فراموش نکنید. همچنین از مشتری ها بخواهید در رسانه های اجتماعی نیز عضو شوند.

Share This Story, Choose Your Platform!