مشاوره و بازسازی برند

بازسازی برند یک نوع استراتژی بازاریابی است. ایجاد برند جدید که می تواند یک نام منحصر به فرد، اصلاح نام قبلی، تغییر لوگو یا ترکیبی از همه این موارد باشد با هدف تغییر ذهنیت اول مصرف کننده و سپس سرمایه گذاران و رقبا به وجود می آید.

مشاوره و بازسازی برند

اما در آغاز راه بازسازی برند بهتر است چندین سوال زیر را بپرسیم و ببینیم که آیا در مسیر درستی قرار گرفته ایم یا نه :
1.    دلیل تغییر برند و علت آن چیست ؟
2.    آیا ما با این کار می خواهیم مشکلی را حل کنیم ؟
3.    آیای تغییر برند بر رشد ما اثر گذار است ؟
4.    آیا مشتریان ما و سلیقه آنها تغییر کرده است ؟
5.    آیا برند ما به چیزی غیر از هدف اصلی شرکت تبدیل شده است ؟
6.    و آیا ما تیمی برتر را برای این کار در نظر داریم یا خیر ؟

بهتر است سوالات بالا را در جمع سرمایه گذاران خود بپرسید و با جمع بندی آنها می توانید به یک پاسخ صحیح برای این سوال که آیا بازسازی برند برای کسب و کار شما مفید است یا خیر؟

مشاوره و بازسازی برند

اگر فکر می کنید جواب مثبت است در ادامه با ما همراه باشید.

بازسازی برند می تواند برای محصولاتی که کاملا شناخته شده اند اتفاق بیافتد. این اتفاق برای محصولاتی که در حال توسعه هستند نیز مممکن است رخ دهد. برای تغییر برند و باز سازی آن باید با حساسیت بالا و ظرافتی خاص این کار را انجام داد تا هم مشتریان جدید به خوبی جذب شوند و هم قدیمی ها نیز به سراغ دیگر محصولات نروند.

مشاوره و بازسازی برند

تغییر برند باعث افزایش آگاهی مشتری شده به طوری که مشتری هنگام به خاطر آوردن یک برند به برطرف شدن یک نیاز توسط آن فکر می کند. کیفیت محصولات، قیمت مناسب و بسته بندی از ویژگی هایی هستند که مشتریان از  یک برند انتظار دارند و تداوم داشتن  آن باعث ارزشمند شدن آن برند می شود.

چه شرکت هایی به تغییر برند روی می آورند ؟

مشاوره و بازسازی برند

 • شرکت هایی که ورشکستگی را تجربه کرده اند برای تغیر رویکرد و جذب سرمایه گذاران جدید دست به تغییر و بازسازی برند می زنند.

 • در اغلب اوقات و در اکثر شرکت هایی که تجزیه و تحلیل آماری از محصولات و مشتریان وجود دارد ایجاد یک نام و برند یا تغییر آن همیشه مد نظر است. برای مثال شما محصولی را در نظر بگیرید که روز به روز در حال پیشرفت است. برای افزایش و تداوم این پیشرفت باید تغییر برند انجام شود. این تغییر یا بازسازی برند می تواند فقط یک تغییر ظاهری بوده و نام برند ثابت باقی بماند.

 • شرکت هایی نیز هستند که آمار های آنها نشان از سقوط بازار را می دهد. در چنین شرایطی شرکت باید شروع به بازاریابی کند که در ابتدای بازاریابی باید یک برند جدیدی را بوجود آورد تا دید و ذهنیت جدیدی از محصول را به مشتریان ارائه دهد.

 • شرکت هایی که از گذشته تاکنون سهم چشم گیری در بازار مصرف داشته اند و به تازگی با سقوط سهام روبه رو شده اند نیز باید به فکر بازسازی برند خود باشند.

 • شرکت هایی که تغییر کاربری داده اند باید برند جدیدی به بازار معرفی کنند تا توسط مشتریان جدید شناخته شوند.

 • شرکت هایی که با یک یا چند شرکت دیگر ادغام شده اند تا محصولی جدیدی را فراهم آورند باید بازسازی برند را تجربه کنند تا افزایش رشد را داشته باشند.

مشاوره و بازسازی برند

 • شرکت هایی که دارای محصولات متفاوت در چند دسته بندی هستند می توانند تغییر برند را انجام دهند.

در ادامه شرکت های بزرگ و مطرحی را بررسی می کنیم که همگی از تاریخ تاسیس شرکت تا امروز تغییر برند موفق را تجربه کرده اند :

 • شرکت اپل: استیو جابز در سال 1997 شرکت اپل کامپیوتر را به شرکت اپل تغییر داد. این تغییر نام باعث شد فعالیت اپل در زمینه تولید کامپیوتر و رایانه های شخصی تداوم داشته باشد و در کنار آن نیز سهمی از صنعت اسمارت فون ها بدست آورد. در تصویر زیر بازسازی برند را که فقط از لحاظ طراحی اتفاق افتاده است مشاهده می کنید :

مشاوره و بازسازی برند

 • شرکت فورد در سال 2008 با تغییر برند و نوع محصولات، توانست سهم عمده بازار مصرف کنندگان خود را پس بگیرد.

 • شرکت جنرال موتور برای جلوگیری از ورشکستگی تصمیم گرفت ابتدا تولید برند های هامر و پونتیاک را متوقف کند و برند جدیدی را با نام New GM که بازدهی بالاتر، مصرف سوخت کمتر و سایر ویژگی هایی که در آن زمان برای مصرف کنندگان مهم بود را بوجود آورد تا هم از ورشکستگی جلوگیری کند و هم ارزش سهام خود را بالا ببرد.

مشاوره و بازسازی برند

 • شرکت Dexxa یک شرکت مطرح در بازرهای کامپیوتری به حساب می آید اما برای به دست آوردن بازار محصولات ارزان قیمت برند جدید را با نام Logitech به بازار معرفی کرد تا با بازسازی برند، محصولات رده پایین را تولید کند بدون آنکه تولید محصولات رده بالا را کاهش دهد.

مشاوره و بازسازی برند

 • اینستاگرام با بازسازی برند لوگو خود را تغییر داده که این تغییر باعث افزایش محبوبیت این شبکه اجتماعی در سراسر جهان شده است.

مشاوره و بازسازی برند

Share This Story, Choose Your Platform!