طراحی کاتالوگ – باید ها و نباید ها

بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ بسیار هستند و طراحی کاتالوگ همیشه به یک شیوه خاص طراحی انجام نمی شود. اما نکات زیر می تواند در موفق بودن شما در طراحی کاتالوگ موثر باشید.

طراحی کاتالوگ - باید ها و نباید ها

تیترهای کنجکاوانه بنویسید

به فضایی که در اختیار دارید محدود نشوید و یک تیتر شگفت انگیز بنویسید. این تیتر می تواند فقط چند کلمه باشد. همین چند کلمه باید باعث شود که مخاطب به خواندن ادامه ی کاتالوگ شما رغبت پیدا کند. یک تیتر بد هر چند که یک محصول فوق العاده را هم معرفی کند توجه کسی را جلب نمی کند. تیترنویسی صحیح یکی مهمترین از بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ است.

توضیحات محصول را در عنوان خود درج نکنید!

برای مثال فرض کنید قصد معرفی یک قرص رژیم غذایی و لاغری را دارید. در تیتر موضوع باید بنویسید آیا به وزن خود اهمیت می دهید ، یا بنویسید وزن خود را به سرعت پایین آورید. این تیتر می تواند مخاطب را به خواندن محصول ترغیب کند . اما اگر در تیتر توضیح دهید که چگونه لاغر شوید مخاطب به خواندن آن ترغیب نمی شود.

بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ: پیام تولید کننده را به مخاطب برسانید

طراحی کاتالوگ - باید ها و نباید ها

پیام تولید کننده می تواند جمله ی یکی از مدیران شرکت باشد که در آن کیفیت محصولات، رضایت مشتریان و تعهد نسبت به آنها را در بر داشته باشد. نامه با متن دوستانه ، یک رابطه صمیمی میان مشتری و تولید کننده ایجاد می کند. جملات یک مدیر تولید کننده می تواند تفاوت های زیادی را در فروش ایجاد کند.

صفحات را به قطعات مساوی تقسیم نکنید

یکی دیگر از بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ، جایگذاری صحیح صفحات است. در طراحی کاتالوگ بهتر است یک محصول پر فروش را در فضایی کامل و بزرگ قرار دهید. مثلا یک نیم صفحه ی کامل و یا یک صفحه کامل را امتحان کنید و بازخورد آن را ببینید. صفحات را به ترتیب اولویت محصول پیش ببرید و آنهایی که فروش کمتری دارند را در صفحات انتهایی کاتالوگ قرار دهید.

تکنیک های فروش را به کار ببرید

طراحی کاتالوگ - باید ها و نباید ها

در هنگام طراحی کاتالوگ از ابزار های فروش استفاده کنید. مثلا:کارت هدیه برای خریداران، تخفیف برای سفارشات زیاد، تحویل رایگان برای سفارشات بزرگ مثلا بالای 2 میلیون تومان.

شماره تماس را در هر صفحه قرار ندهید

خودتان را جای مشتری قرار دهید کاتالوگی که در دست دارید را با شماره تماس در هر صفحه مشاهده کنید قطعا شما کسی خواهید بود که با این شمار ها تماس نمی گیرید چون طریقه ارتباط اشتباه انتخاب شده است. سعی کنید شماره تماس را در صفخات پایانی قرار دهید. همیشه در نظر داشته باشید که سهولت یک سفارش است که در ذهن مشتری می ماند و نه شماره تماس. از بین بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ این مورد را از قلم نیندازید.

محصولات را با تخفیف درج کنید

لازم نیست که قیمت محصولات را وارد کنید. البته اگر مشتری (کارفرما) نیاز به این کار دارد آن را انجام دهید ولی حتما تخفیف را ذکر کنید مثلا محصول با قیمت اصلی 90.000 تومان و با تخفیف 75.000 تومان یا حتی می توانید فقط درصد تخفیف را ذکر کنید مثلا این محصول با 25% تخفیف .

گرافیک را در طراحی کاتالوگ فراموش نکنید

یکی دیگر از بایدها و نبایدهای طراحی کاتالوگ، استفاده از دانش گرافیک است. از طرح های گرافیکی استفاده کرده و محصول را برجسته کنید. محصولات جدید را با علامت هایی مانند 5 ستاره از سایر محصولات متمایز کنید. محصولات کم فروش را با دو یا سه ستاره مشخص کنید طوری که مخاطب با دیدن کاتالوگ متوجه تفاوت میان محصولات شود.

متاسفانه اکثر کاتالوگ ها از اصولی که در بالا به آن اشاره شد استفاده نمی کنند و شاهد آن هستیم که در بازار اکثر کاتالوگ ها فقط با مشخصات و شماره مدل و برند پر شده و به دست مشتری می رسد. این عامل سبب خستگی مخاطبان از کاتالوگ شده و مخاطبان چندانی را جذب نمی کند. اما شما می توانید با رعایت نکات ساده بالا در موفقیت در این مسیر گام بردارید.

Share This Story, Choose Your Platform!