وقتی در حال انجام سئو هستید، به این دلیل است که می خواهید صفحات شما در گوگل رتبه بندی شوند. شما یک یا چند کلمه کلیدی را برای بهینه سازی صفحات خود انتخاب کرده اید، اما رتبه بندی برای آن کلمات کلیدی تنها بخش کوچکی از داستان است. در واقع، شما می توانید برای پرس و جوهایی که حتی درباره آنها نمی دانید رتبه بندی کنید! در این پست، نحوه و چرایی بررسی سوالات و صفحات فرود را توضیح خواهیم داد. و حتی بهتر – چگونه از آن اطلاعات برای بهبود محتوای خود استفاده کنید.

کلمات کلیدی، پرس و جو و صفحات فرود

کلمات کلیدی و پرس و جوها دقیقاً یکسان نیستند، اگرچه ارتباط نزدیکی با هم دارند. یک کلمه کلیدی معمولاً نقطه تمرکز محتوای شما است و می تواند به گوگل کمک کند تا موضوع اصلی صفحه شما را شناسایی کند. با این حال، کاربران اغلب کلمات کلیدی واحد را جستجو نمی کنند. آنها تمایل دارند به جای آن عبارات و سوالات را جستجو کنند. گوگل در واقع به همه جستجوها به عنوان پرس و جو اشاره می کند. کلمات کلیدی فقط جستارهای ساده شده ای هستند که ما سئوکاران سعی می کنیم محتوای خود را روی آن متمرکز کنیم.

باید بین کلمات کلیدی انتخابی شما و پرس و جوهایی که کاربران هنگام یافتن صفحه شما جستجو می کنند، همپوشانی وجود داشته باشد. اما اگر شما فقط روی کلمات کلیدی تمرکز کنید، ممکن است هدف جستجوی مخاطبان خود را از دست بدهید. و این نوع اطلاعات واقعا ارزشمند است! بنابراین بررسی اینکه کدام پرس و جوها کاربران را به سایت شما هدایت می کنند همیشه مفید است.

صفحات فرود (اولین صفحه ای که کاربر به آن می رسد) نیز بخش مهمی از داستان سئو است. از این گذشته، نمی‌توانید برای هیچ عبارت جستجویی رتبه‌بندی کنید، مگر اینکه صفحه مناسبی برای گوگل داشته باشید تا آن جستجوگران را به سمت آن هدایت کند. با بررسی اینکه کدام صفحات در گوگل برای کدام کوئری ها نمایش داده می شوند، واقعاً می توانید بفهمید چه چیزی برای سایت شما کار می کند و چه چیزی نیست. و در طول مسیر، مطمئناً فرصت هایی برای بهینه سازی محتوای خود پیدا خواهید کرد.

نکته حرفه ای:ساده ترین راه برای بررسی عبارت های جستجوی سایت و صفحات فرود مربوطه، استفاده از کنسول جستجوی گوگل است. بنابراین اگر قبلاً آن را تنظیم نکرده اید، ابتدا این کار را انجام دهید!

چگونه بررسی کنیم که با کدام پرسش‌ها یافت می‌شوید

برای شروع جستجوی پرس و جوهایی که سایت شما با آن ها رتبه بندی می کند، کنسول جستجوی گوگل را باز کرده و روی آن کلیک کنید ‘نتایج جستجو’ (در زیر “عملکرد”) در منوی سمت چپ. فوراً، فهرستی از پرس و جوهای با عملکرد برتر سایت خود در 3 ماه گذشته را مشاهده خواهید کرد. اگر می‌خواهید عملکرد جستجوی خود را در یک بازه زمانی متفاوت ببینید، می‌توانید به راحتی روی فیلترهای نزدیک بالای صفحه کلیک کنید تا این مورد را ویرایش کنید.

تصویری که گزینه های فیلتر را در کنسول جستجوی گوگل نشان می دهد.  شما می توانید با انتخاب پرس و جوها یا صفحات خاص در اینجا تمرکز کنید.
روی “+ جدید” در منوی فیلتر کلیک کنید تا روی یک جستجو یا صفحه فرود خاص تمرکز کنید

به‌طور پیش‌فرض، «کنسول جستجو» به ترتیب «بیشترین کلیک‌ها» نشان می‌دهد که هر پرس‌وجو چند کلیک و تعداد نمایش‌ها را نشان می‌دهد. می‌توانید ترتیب درخواست‌ها را با کلیک کردن روی عنوان “Impressions” تغییر دهید، که به شما نمایش داده می‌شود که سایت شما بیشترین بازدید را در گوگل داشته است. این برای شروع خوب است، اما با این داده ها می توانید کارهای بیشتری انجام دهید! به عنوان مثال، می‌توانید روی «موقعیت میانگین» در نمودار بالای داده‌ها کلیک کنید تا داده‌هایی درباره نحوه رتبه‌بندی برای هر درخواست اضافه کنید. سپس این گزینه را خواهید داشت که بر اساس میانگین موقعیت جستجوی خود نیز مرتب کنید.

بررسی سوالات شما

جالب است که ببینید به طور کلی سوالات برتر سایت شما کدام است، بنابراین کمی زمان بگذارید و ۱۰ یا ۲۰ مورد اول لیست را بررسی کنید. همچنین ممکن است بخواهید نحوه عملکرد خود را برای یک پرس و جو خاص (یا یک کلمه کلیدی) بررسی کنید. در منوی فیلتر در نزدیکی بالای صفحه، می‌توانید روی «+ جدید» کلیک کنید تا عبارت جستجو یا عبارت‌هایی را که می‌خواهید روی آن تمرکز کنید وارد کنید. می‌توانید فیلتر را تغییر دهید تا فقط شامل جستارهای حاوی یک عبارت خاص باشد، یا برای حذف یک عبارت خاص، یا دقیقاً مطابق با آن عبارت باشد. همچنین در صورت تمایل می توانید عملکرد دو پرس و جو را با هم مقایسه کنید.

اگر درخواستی وجود دارد که می‌خواهید عمیقاً در آن جستجو کنید، می‌توانید روی آن عبارت در لیست کلیک کنید یا آن را به‌عنوان یک فیلتر به صورت دستی وارد کنید (همانطور که در بالا توضیح داده شد). پس از انجام این کار، نمودار را می‌بینید که فقط داده‌های آن کوئری را نشان می‌دهد. می توانید روی برگه Pages کلیک کنید تا ببینید این پرس و جو برای صفحات جداگانه چگونه عمل می کند، که واقعا مفید است. ما یک دقیقه دیگر به آن باز خواهیم گشت! همچنین می‌توانید بررسی کنید که چگونه عملکردتان در هر کشور و دستگاه متفاوت است، یا نگاهی به ظاهر «جستجو» بیندازید تا ببینید آیا نتایج غنی دریافت کرده‌اید.

تصویری که درخواست‌های برتر yoast.com را در کنسول جستجوی Google نشان می‌دهد
جستجوهای برتر برای سایت ما عبارتند از ‘yoast seo’ و ‘yoast’

چگونه بررسی کنیم که کاربران با یک پرس و جو کدام صفحات فرود را پیدا می کنند

همانطور که اشاره کردیم، بررسی صفحاتی که کاربران با هر پرس و جو پیدا می کنند واقعا اطلاعات مفیدی است! یک پرس و جو را انتخاب کنید و به تب Pages بروید و صفحاتی را خواهید دید که در جستجوی گوگل برای آن درخواست ظاهر شده اند. ممکن است بیش از یک صفحه در لیست وجود داشته باشد، و این همیشه یک مشکل نیست، اگرچه می‌تواند نشان‌دهنده آدم‌خواری کلمات کلیدی باشد، بنابراین باید مراقب آن باشید. همچنین ممکن است صفحاتی در لیست وجود داشته باشد که شما را شگفت زده کند، زیرا می دانید که پاسخ آن پرس و جو توسط صفحه ای که کاربران در آن قرار گرفته اند به خوبی پاسخ داده نمی شود. این یک فرصت است، پس به آن توجه داشته باشید!

تصویری که صفحات برتر را برای جستجوی
ما پرس و جوی ‘yoast seo’ را فیلتر کرده ایم تا ببینیم کاربران هنگام جستجوی آن عبارت در کدام صفحه قرار می گیرند.

کاوش در صفحات فرود شما

به جای اینکه با پرس و جو شروع کنید و سپس ببینید که کاربران کدام صفحات را پیدا می کنند، همچنین می توانید با یک صفحه شروع کنید و ببینید کدام پرس و جو به آن منتهی می شود. برای انجام این کار دقیقاً مانند غواصی عمیق در یک پرس و جو است: می توانید روی صفحه ای در لیست کلیک کنید تا آن را به عنوان فیلتر اضافه کنید یا به صورت دستی آن را به عنوان فیلتر وارد کنید. پس از انتخاب صفحه ای که می خواهید به آن نگاه کنید، می توانید روی برگه Queries کلیک کنید تا لیستی از تمام جستارهایی که گوگل آن صفحه را برای آنها رتبه بندی می کند را مشاهده کنید.

تصویری که درخواست های برتر را برای یک صفحه خاص در yoast.com نشان می دهد
اکنون نمای را فیلتر کرده ایم تا جستجوهای برتر برای https://yoast.com/wordpress-seo/ نشان داده شود

از این اطلاعات برای بهینه سازی صفحات خود استفاده کنید

با بررسی صفحات فرود و جستجوهای خود، ایده بسیار بهتری از عملکرد خود در جستجوی Google دریافت می کنید. دیدن تصویر بزرگتر می تواند ترکیبی از ناامیدی و شگفتی را به همراه داشته باشد! ممکن است برای جستارهایی که بیشتر با کلمه کلیدی شما مطابقت دارند عملکرد چندان خوبی نداشته باشید، اما در مورد سؤالاتی که هستند عملکرد خوبی برای؟ این سوالات دیگر می توانند منبع الهام برای بهبود محتوای شما باشند! در اینجا چند راه وجود دارد که می توانید از اطلاعاتی که پیدا می کنید برای همسو کردن محتوای خود با هدف جستجوی کاربران استفاده کنید:

محتوای صفحه خود را به گونه ای تنظیم کنید که بهتر با سؤالات شما مطابقت داشته باشد

آیا ناهماهنگی کوچکی بین محتویات یک صفحه و جستجوهایی که منجر به آن می شود وجود دارد؟ پس چرا صفحه را برای پاسخگویی به آن جستجوها تنظیم نمی کنید؟ همچنین ممکن است بخواهید از آن پرس و جوها به عنوان مبنایی برای کلمات کلیدی جدید طولانی استفاده کنید. با بهینه سازی صفحه خود برای پاسخگویی به خواسته های افرادی که قبلاً از آن بازدید می کنند، بازدیدکنندگان خود و گوگل را نیز خوشحال تر خواهید کرد! این یک راه عالی برای صعود به رتبه و بهبود تجربه کاربر است.

صفحات جدیدی بنویسید تا به سوالاتی که مطابقت ضعیفی دارند پاسخ دهید

آیا پرس و جوهایی را می بینید که به صفحات منتهی می شوند و اتصال شما را کاملاً گیج می کند؟ چرا گوگل کاربران را به سمت صفحه ای هدایت می کند که واقعاً به سؤال آنها پاسخ نمی دهد؟ واقعیت این است که تعداد زیادی پرسش وجود دارد که مردم برای آنها جستجو می کنند که به سادگی پاسخ خوبی در دسترس ندارند. بنابراین اگر می بینید که پرس و جوها با صفحات شما مطابقت ضعیفی دارند، ممکن است دلیل آن باشد. به جای بازنویسی کل صفحه، در این مورد، می‌تواند گزینه بهتری برای ایجاد یک صفحه جدید، با هدف قرار دادن آن جستجوها باشد. با این حال از عقل سلیم خود استفاده کنید – اگر تعداد انگشت شماری از افراد در جستجوی آن محتوا هستند، ممکن است ارزش نوشتن یک صفحه جدید صرفاً در مورد آن موضوع را نداشته باشد. به دنبال پرس و جوهای پرطرفدارتر بگردید تا به جای آن پاسخ های جدیدی بنویسید.

وقت آن است که به آن سوالات و صفحات بررسی کنید!

اکنون می دانید چقدر مهم است که بررسی کنید کاربران چگونه صفحات شما را پیدا می کنند. ردیابی کلمات کلیدی بسیار خوب است، اما اگر فقط به آنچه که دارید نگاه کنید، ممکن است معدن طلایی از فرصت‌ها را از دست بدهید. خواستن برای رتبه بندی با کاوش در پرس و جوهایی که به سایت شما منتهی می شوند، و مشاهده صفحاتی که کاربران با آن پرس و جوها پیدا می کنند، واقعاً می توانید محتوای خود را به سطح بعدی برسانید. اکنون، وقت آن است که بروید و دستان خود را در کنسول جستجوی گوگل کثیف کنید و تمام پاسخ هایی را که هرگز نمی دانستید از دست داده اید بیابید!

بیشتر بخوانید: تحقیق کلمات کلیدی برای سئو: راهنمای نهایی »


Source link

Share This Story, Choose Your Platform!