این روزها نمی توانید فقط  با یک طراحی وب سایت و از مردم انتظار داشته باشید که شما را پیدا کنند. در واقع میلیاردها صفحه وب در اینترنت وجود دارد و رقابت بسیار شدید است. اگر به دنبال هر فرصتی برای جذب ترافیک ارگانیک هستید، باید دائما در حال ارزیابی و بهبود سایت خود باشید.

اگر مالک یک سایت با هدف فروش محصولات خود هستید، استرس بیشتری برای تبدیل مخاطبین خود دارید. اما آیا می دانستید که بررسی سئو فروشگاه آنلاین می تواند به هر دو کمک کند؟

امروز ما قصد داریم به شما نشان دهیم که چگونه وب سایت فروشگاه آنلاین خود را بررسی کنید تا نه تنها ترافیک ارگانیک و رتبه بندی بلکه همچنین تبدیل بازدیدکننده به مشتری را بهبود بخشید. از همه مهمتر، قطعا دلیل بودن شما در اینجا همین است، این طور نیست؟

چرا من نیاز به سئو فروشگاه آنلاین دارم؟

آیا می دانستید که از هر چهار نفر از ما یک نفر حداقل یکبار در هفته، خرید خود را از طریق آنلاین انجام می دهیم؟ با فروش آنلاین در سراسر جهان تخمین زده می شود که تا سال 2019 به حدود 2489 تریلیون دلار برسد. خرده فروشی آنلاین، نه تنها در حال محبوبیت یافتن است، بلکه این واقعا یک تجارت بزرگ به همراه رقابت بزرگ می باشد.

مشکل بسیاری از سایت های فروش آنلاین این است که شما باید با غول های آنلاینی مانند آمازون و eBay رقابت کنید. اگر به دنبال فرصتی برای دیده شدن در صفحه اول گوگل هستید، باید با یک استراتژی سئو فروشگاه آنلاین خود را توسعه دهید و چنین چیزی تنها زمانی میتواند تحقق یابد که بدانید چه عناصری در سایت نیاز به بهینه سازی دارد.

گوگل سایت ها را بررسی می کند تا تصمیم بگیرد که آنها را در کدام یک از صفحات نتایج ظاهر کند. عناصری که مورد بررسی قرار می گیرند، سیگنال های رتبه بندی نامیده می شود و بیش از 200 تا از آنها وجود دارد.

بهترین روش شناسایی و بهبود این سیگنال ها، انجام بررسی سئو ی فروشگاه آنلاین است. بررسی های جامع مانند WooRank، مهمترین سیگنال های رتبه بندی را برای تشخیص مکان پیشرفت سایت، ارزیابی می کنند.

قرار دادن درست این موارد، شانس شما را در رتبه بندی بسیار بالا در SERPs افزایش می دهد و به افزایش ترافیک ارگانیک در سایت کمک خواهد کرد.

نحوه انجام بررسی سئو در یک سایت فروشگاه آنلاین

انجام بررسی سئو در یک سایت فروشگاه آنلاین هیچ تفاوتی با بررسی سایت های دیگر ندارد و مهم این است که درک کنیم که بهبود تمام عناصر سئو به کسب رتبه های بالاتر و تبدیل کمک خواهد کرد. با این حال، عناصری وجود دارد که تاثیر بیشتری بر سایت فروشگاهی خواهد داشت، بنابراین ما در این مسیر به جزئیات بیشتری در این مورد خواهیم پرداخت.

اولین قدم این است که از یک ابزار مانند WooRank استفاده کنید تا درک درستی از نحوه عملکرد سایت خود به طور کلی و جنبه هایی که نیاز به بهبود یا توجه فوری دارند، داشته باشید.

پس بیایید با هم نگاهی دقیق تر به نتایج داشته باشیم.

On-page سئو

 متا تگ ها ، تگ های هدر HTML و سازگاری با کلمات کلیدی. اگر از یک پروژه استفاده می کنید ، می توانید رقبای خود را برای مقایسه کنار هم در کل اضافه کنید. برای سایت های فروشگاه آنلاین، باید این موارد را ارزیابی کنید تا مطمئن شوید کلمات کلیدی صفحات در این عناصر درج شده اند. انجام این کار ، هم به کاربران و هم موتورهای جستجو ایده واضح تری می دهد که محتوای صفحه درباره چیست.

 متا دیسکریپشن را ارزیابی کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی هوشمندانه هستند تا توجه کاربران را برای کلیک جلب کنند.

سئوی فنی

از این ابزار استفاده کنید تا ببینید آیا سایت فایل robots.txt و نقشه سایت XML را دارد یا خیر. این امر برای کمک به رباتهای جستجو در یافتن، کراول و ایندکس سایت ضروری می باشد.

بررسی کنید که چه تعداد صفحاتی کشف شده است. اگر تعداد صفحات در اینجا بسیار کمتر از آنچه شما انتظار دارید باشد، بنابراین صفحات شما توسط Google، ایندکس نمی شوند و در SERPs نمایش داده نخواهند شد. از کراول کننده سٸو برای کراول کل سایت خود استفاده کنید تا هر گونه مشکلی را که ممکن است مانع کراول و ایندکس سایت شود، تشخیص دهد.

لینک های بین صفحات و لینک های شکسته نیز در اینجا مشخص شده است. از آنجاییکه لینک های شکسته برای تجربه کاربری بد هستند، لازم دارید که آنها را با استفاده از یک ابزار مانند (Check My Links (Chrome extension در سرتاسر سایت، چک کنید.

در این بخش همچنین می توانید بررسی کنید که آیا دامین ایده آل شما انتخاب شده است یا خیر. اگر چنین نباشد، گوگل تمام نمونه های سایت را به عنوان داده های تکراری مشاهده خواهد کرد که اثرات زیان باری بر توانایی سایت در رتبه بندی خواهد داشت. (بعدا درباره مطالب تکراری صحبت خواهیم کرد).

سایت را به خاطر عوامل مسدود کننده ای مانند فلاش یا فریم بررسی کنید. به یاد داشته باشید، فلش با تمام گوشی های هوشمند سازگار نیست، بنابراین اگر مشتریان تمایل به خرید از طریق گوشی هوشمند داشته باشند، باید از شر اجزای فلش خلاص شوید، و مواظب داشتن تجربه بد کاربر باشید.

موبایل فرندلی بودن

سایت هایی مانند  Woorank یک بررسی عالی از نسخه موبایل سایت ارائه خواهند داد

در اینجا می توانید بررسی کنید که چگونه سایت در تمام دستگاه ها رندر می شود و مهمتر از آن، چقدر سریع و کاربر پسند می باشد.

بررسی کنید که آیا محتوا با صفحه لمسی سازگار است یا خیر. به خصوص مهمتر اینکه، دکمه ها به اندازه کافی بزرگ هستند که بدون نیاز به فشار دادن و زوم کردن لمس شوند.

سرعت

این یک واقعیت شناخته شده است که کاربران وب یک گروه بی صبر و طاقت هستند. اگر وب سایت بیش از 2 ثانیه طول بکشد تا لود شود نیمی از کاربران، سایت را رها خواهند کرد. کاربران موبایل حتی صبر و طاقت کمتری دارند، بنابراین باید روی بهبود سرعت سایت تمرکز داشته باشید.

بنابراین هیچ رمز و رازی خاصی وجود ندارد که چرا سرعت، تاثیر زیادی بر سئو وب سایت خواهد داشت.
بررسی سئو، فایل هایی را که سرعت صفحات را کاهش می دهد شناسایی می کند:

  • فشرده سازی: فشرده سازی، سایز فایل را کاهش می دهد و می تواند تا 90٪ زمان سرعت لود را کاهش دهد و تمام مرورگرهای مدرن قادر به بکارگیری فشرده سازی gzip هستند. در اینجا نحوه فعال سازی gzip را روی سرور خود بیاموزید.
  • حذف کردن: فرآیند حذف کردن کاراکترهای غیر ضروری از کد است:  line breaks، کامنت ها ، استفاده از متغیرهای کوتاهتر و غیره. این باعث می شود که دستگاه (مرورگر) برای خواندن صفحه آسان تر و سریعتر عمل کند. یاد بگیرید چطور HTML، CSS یا JavaScript خود را کوتاه تر کنید.
  • ذخیره سازی: فایل های ذخیره نشده باید هر بار که کاربر از یک صفحه بازدید می کند دانلود شود که یک عامل تاثیرگذار بزرگ روی سرعت است. از Cache-Control headers برای تعیین اینکه تا چه مدت یک مرورگر باید یک مورد خاص را ذخیره کند، استفاده کنید.
  • بهینه سازی تصویر: گوگل توصیه می کند از فشرده سازی برای تصاویر استفاده کنید، زیرا می توانید حجم صفجه را، بدون اینکه تاثیر زیادی بر نحوه نمایش تصویر داشته باشید کم کنید. همچنین ممکن است شما از HTML برای تغییر اندازه تصویر در صفحه خود، به جای تغییر اندازه فایل استفاده کنید. این می تواند به دلیل سایز بزرگ فایل، باعث کاهش زمان لود شود.

یک سایت فروشگاه آنلاین تنها به خاطر توانایی اش برای جذب مشتری خوب می باشد و صفحات کند این توانایی را ندارند. اگر کسب و کار شما فقط از طریق آنلاین است، همه چیز به جذب مشتری ختم می شود.

امنیت

یکی از جنبه های مهم بررسی سئو ی فروشگاه آنلاین، اطمینان داشتن از امنیت وب سایت می باشد. اگر می خواهید مردم از سایت شما خریداری کنند، لازم است اطمینان حاصل کنند که وب سایت قابل اعتماد و مطمئن است.

در حال حاضر گوگل برای مدتی، تمام سایتهای غیر (HTTPS (SSL secure را به عنوان “نامطمئن” در نوار مرورگر فراخوانده است، که چیزی شبیه به این به نظر می رسد:

مهمتر از این، گوگل امتیاز اندک به URL هایی که از HTTPS استفاده می کنند، اراٸه می دهد.

علاوه بر این با این واقعیت که کاربران از خرید هر چیزی، از سایت غیر امن اجتناب می کنند متوجه خواهید شد که چرا ما بر این نکته تاکید داریم. اگر مطمئن نیستید که دامین شما امن باشد، با بررسی WooRank Review، این مساله را چک کنید و از این راهنمایی در مورد نحوه انتقال سایت خود پیروی کنید.

با این حال، انتقال صفحات به HTTPS کافی نیست باید اطمینان حاصل کنید که تمام تصاویر، اسکریپت ها و ویدیو های نیز بر روی URL های HTTPs باشند. از یک کراول کننده سئو برای کشف هر نمونه از صفحات غیر امن استفاده کنید.

بک لینک

این یک راز نیست که لینک با کیفیت جزء لاینفک سئو هستند. با تمرکز بر روی کیفیت، می توانید بک لینک بیشتری دریافت کنید.

بنابراین، بررسی سئو سایت نیز نه تنها بر تعیین تعداد بک لینک ها، بلکه بر کیفیت هر یک از این بک لینک ها نیز باید تمرکز داشته باشد.

بررسی رایگان سئوی WooRank، تعداد بک لینک هایی که به سایت و به کیفیت کلی پروفایل لینک ها اشاره دارد را شمارش خواهد کرد. با بررسی پیشرفته، می توانید اطلاعات کیفیت درباره هر یک از لینک را به طور جداگانه تجزیه و تحلیل کنید:

  • یو آر ال اشاره شده
  • Anchor text استفاده شده
  • مقصد URL در سایت

انجام کراول سایت

 بسیاری از سایت های فروشگاه آنلاین از مسائل مربوط به محتوای تکراری که توسط پلتفرم فروشگاه آنلاین آنها بوجود می آید، رنج می برند. اگر سایت به کاربران اجازه فیلتر کردن محصولات بر اساس طبقه بندی، نوع آیتم ها، رنگ ها و غیره، را بدهد، این احتمال وجود دارد که سایت محتوای تکراری را نمایش دهد.

برای هر نمونه که یک محصول به نظر می رسد، گوگل این را به عنوان محتوای تکراری طبقه بندی خواهد کرد. برای برطرف کردن این مشکل باید از تگ کنونیکال استفاده کنید که به موتورهای جستجو را بگویند کدام یک از بیت های محتوا اصلی هستند و کدام یک باید نادیده گرفته شوند.

با این حال، با یک سایت فروشگاه آنلاین، شما احتمالا صفحاتی برای چک کردن خواهید داشت.

از کراول کننده سئو برای بررسی تمام صفحات خود به منظور اطمینان از اینکه تگ های کانونی خود را به درستی اجرا کرده اید، استفاده کنید.

نتایج کراول نیز در پیدا کردن نمونه هایی از لینک های شکسته که در عمق صفحات داخلی پنهان شده اند و همچنین صفحاتی که به کدهای خطای HTTP عطف می شوند، کمک می کنند. بسیاری از این خطاها ممکن است منجر به این شود که گوگل صفحات را از ایندکس شدن آن خارج کند.

Share This Story, Choose Your Platform!