چگونه برای طراحی کاتالوگ برنامه ریزی کنیم؟

چگونه برای طراحی کاتالوگ برنامه ریزی کنیم؟

اگر شما و یا سازمان شما نیاز دارید از مراحل طراحی کاتالوگ مطلع شوید در ادامه و با مطالعه این مقاله با روند ساخت یک کاتالوگ بیشتر آشنا می‌شوید.
برنامه ریزی برای طراحی کاتالوگ می‌تواند ابتدای راه شما برای کسب موفقیت و رسیدن به هدف باشد. بهتر است در ابتدای راه با یک آژانس تبلیغاتی مشورت کنید تا موانع پیش روی شما به راحتی کنار روند. اما در ادامه با روند برنامه ریزی بیشتر در زمینه ساخت و طراحی کاتالوگ آشنا می‌شوید.

تصمیم گیری

تصمیم بگیرید چگونه یک کاتالوگ را ایجاد کنید و سوالات زیر را مطرح نمائید:
آیا کاتالوگ مد نظر شما برای مصرف کننده نهایی است؟
آیا کاتالوگ برای تجارت بیشتر شما با سایر شرکت‌ها بکار می رود؟
برای هر صفحه چند محصول را در نظر گرفته اید؟
تراکم در کاتالوگ شما به چه میزان است؟
عناصر مهم در کاتالوگ شما چه چیزهایی هستند؟
آیا قصد دارید از پوشش برجسته برای صفحات استفاده کنید؟
تعدادی که در نظر دارید از نسخه اصلی چاپ کنید چقدر است؟
در سال قرار است چند بار اقدام به چاپ یک کاتالوگ کنید؟
طراح شما چه کسی است و مشاوران شما ؟

پیش از هر گونه برنامه ریزی برای طراحی کاتالوگ به دنبال یک طراح متخصص باشید

چگونه برای طراحی کاتالوگ برنامه ریزی کنیم؟برای تهیه و چاپ یک کاتالوگ دانش فنی و همچنین مهارت‌های بسیار زیادی نیاز است تا از مرحله اول تا مرحله آخر بتوانید بدون مشکل این مسیر را طی کنید. معمولا طراح گرافیک به تنهایی تمام دانش فنی برای انجام این کار را ندارد و همیشه به دنبال یک آژانس تبلیغاتی باشید تا این مسیر را برای شما هموار سازد.

برنامه‌ی شما برای ساخت و طراحی کاتالوگ چیست؟

یکی از مهمترین و سخت ترین مراحل طراحی یک کاتالوگ برای یک سازمان، انتخاب طرح و سبک کار است. نمایش هویت یک سازمان با طرح کاتالوگ رابطه‌ی مستقیم دارد . اکثر طراحان از این مسئله آگاهی ندارند و هنگام مراجعه مشتری ، فقط یک سری نمونه کار که قبلا انتخاب شده اند را نمایش می‌دهند و شاید شما نتوانید از میان آنها طرح مورد نظر را انتخاب کنید.

در انتخاب طرح توسط طراح، به او هویت سازمانی خود را توصیف کنید و سعی کنید طرحی با ساختار سازمان خود انتخاب کنید. یک طراح خوب قابلیت انتخاب دادن به شما را دارد اما یک طراح غیر متخصص می تواند مشکلات فنی زیادی را برای شما بوجود بیاورد که منجر به افزایش هزینه و زمان شود.

یک برنامه تنظیم کنید

تولید و طراحی یک کاتالوگ همانند یک مسافرت طولانی است. باید برای هر پیش آمد یک برنامه ریزی مناسب و خوب انجام دهید.این برنامه ریز سبب می‌شود شما در زمان و هزینه‌های مورد نظر خود صرفه جویی کنید. به طور کلی یک کاتالوگ از مرحله ایجاد تا آخرین مرحله حدود دو ماه زمان برای ساخت و طراحی نیاز دارد. اما ویرایش کاتالوگ‌های قدیمی می تواند زمان کمتری را داشته باشد. پس برنامه ریزی برای طراحی کاتالوگ را جدی بگیرید.

اطلاعات محصول

اطلاعات محصول شامل نام آیتم، شماره آیتم، قیمت، شرح و گروه بندی است. اکثر شرکت‌ها زمانی که به این مرحله می‌رسند متوجه می‌شوند که اطلاعات جامع و کاملی از محصول خود ندارند. پس تصمیم بگیرید که قرار است اطلاعات محصول شامل چه مواردی باشد. داشتن این اطلاعات از قبل می‌تواند زمان و هزینه‌ی زیادی را کاهش دهد.

تصاویر و طرح کاتالوگ

در مورد سبک و نوع عکاسی تصمیم بگیرید. آیا قرار است عکس محصول شما بدون پس زمینه استفاده شود و آیا عکس‌های قبلی می‌توانند بدون صرف هزینه عکاسی در کاتالوگ شما قرار بگیرند یا خیر.

برای آماده شدن در این مرحله بهتر است نمونه‌هایی از تمامی محصولات مد نظر را در کنار هم قرار دهید. در هنگام عکاسی نیز باید دسته بندی و برچسب گذاری نیز رعایت شود. این مورد می تواند زمان زیادی را برای طراح صرفه جویی کند.

انتخاب یک چاپخانه، یکی از مراحل مهم برنامه ریزی برای طراحی کاتالوگ

چگونه برای طراحی کاتالوگ برنامه ریزی کنیم؟چاپ کاتالوگ یکی دیگر از مراحل تخصصی است که باید توسط یک مجموعه معتبر صورت پذیرد. بهتر است قبل از رسیدن به این مرحله حدود ۱۵ تا ۲۰ روز قبل با مجموعه‌ی مورد نظر هماهنگی لازم را برای تهیه کاغذ و نوع چاپ انجام دهید. چاپ و بسته بندی کاتالوگ حدود ۱۰ تا ۱۵ روز کاری طول می‌کشد.

با توجه به موارد بالا شما متوجه شدید که عملیات ساخت و طراحی یک کاتالوگ چیزی در حدود ۲ تا ۳ماه زمان را از شما می گیرد و مشخص نیست که در پایان آیا به همان نتیجه مد نظر خواهید رسید یا خیر.

بر اساس تجربه سایر شرکت‌ها بهتر است از ابتدا با یک مشاور که می تواند یک آژانس تبلیغاتی معتبر باشد صحبت کنید. دقت داشته باشید که چاپ کاتالوگ هزینه نیست و تمامی موارد مثل مشاوره‌های تخصصی توسط آژانس‌های تبلیغاتی نیز یک نوع سرمایه گذاری به حساب می‌آیند و ریسک پذیری پروژه شما را کاهش می‌دهند.

Share This Story, Choose Your Platform!