[vc_row css=”.vc_custom_1541717345570{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

بسته بندی محصولات

 

طبق آمار بنیاد بازاریابی محصولات غذایی (FMI) سوپر مارکتهای امریکا، بطور متوسط شامل 40000 کالای مختلف را هستند. این صنعت تقریبا 600 میلیارد دلاری به شدت متکی بر مصرف کننده، تولید کننده، توزیع کننده و طراحان گرافیکی است. بسته بندی محصولات شاخه ای از رشته طراحی گرافیکی صنعتی است. آژانس های طراحی چند ملیتی نظیر Landor ،CBA’a و Coley Porter Bell صدها طراح را که بر طراحی بسته بندی برندهای معتبر تمرکز دارند، استخدام میکند.

این بخش سخت و طاقت فرسای طراحی، به چیزی بیشتر از دو چشم نیاز دارد. پس بیایید با هم بررسی کنیم که چه چیزی باعث یک طراحی خوب برای بسته بندی میشود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1541719224064{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

1. وضوح و سادگی

بار بعدی که به فروشگاه رفتید، بطور تصادفی چند محصول را از قفسه های متفاوت بردارید، آنها را برانداز کنید و این دو سوال ساده را از خود بپرسید :

  • این چه محصولی است؟
  • برند این محصول چیست؟

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

نمونه بالا مثال خوبی از یک بسته بندی ساده و ممتاز است. شما متوجه خواهید شد که چقدر پاسخ دادن به این دو سوال ساده در مدت زمان زیر 4 ثانیه سخت است، متوسط زمانیکه مشتری باید برای بررسی یک محصول خاص اختصاص دهد، 4 ثانیه است.

شما متوجه می شوید که در بسیاری از محصولات، نام تجاری آنها بطور کاملا واضح مشخص نیست. شما محصولاتی را پیدا می کنید که از دور، خوب بنظر میرسند ولی وقتی بسته بندی را نگاه میکنید هیچ توضیحی راجع به محتوای داخل آن داده نشده است. حتی ممکن است محصولات شوینده ای را ببینید که بسته بندی آنها شبیه به آبمیوه مخصوص کودکان است.

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

این نمونه، واقعا مثال بسیار بدیست! حتی ممکن است در مواردی، خطرآفرین هم باشد. این بسته بندی برای مشتری گیج کننده است و متوجه شوینده بودن این محصول نخواهد شد.

البته گاهی در بسته بندی محصولات کمی راز آلود بودن بد نیست. (مثل بسته بندی عطرها و محصولات لوکس)، ولی عدم شناسایی محتوای محصول یا مشخص نبودن نام تجاری، عملی بسیار وحشتناک است که معمولا هم، این محصولات در فروشگاه ها به اندازه کافی بفروش نخواهند رفت.

پس قانون شماره یک را به خاطر داشته باشید: در طراحی، سادگی بسته بندی و وضوح نام تجاری محصول را رعایت کنید.

2. صداقت

مبتدیان در طراحی بسته بندی، چه مشتریان و چه طراحان، اکثرا سعی میکنند روی بسته بندی محصول را در بهترین حالت ممکن نمایش دهند. مثلا روی یک بسته بندی یک شیرینی آغشته به شکلات را نشان میدهند ولی وقتی محصول را میخرید میبینید که یک بیسکوییت ساده با طعم شکلات است. یا اینکه گیلاسهای بزرگ و تازه را در ماست میوه ای نشان میدهند در حالی که محصول حاوی گیلاسهای کوچک است. اگر یک محصول را ده برابر بهتر از آنچه که هست نشان دهید، نه تنها مشتری را ناامید میکنید بلکه برند خود را به سمت نابودی سوق میدهید.

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

این محصول ممکن است واقعا خوشمزه باشد ولی بسته بندی آن گمراه کننده است.

اینجاست که بحث صداقت مطرح میشود. مصرف کنندگان مخالفتی برای خرید محصولات ساده و ارزان قیمت ندارند، آنها فقط میخواهند بدانند که دقیقا چه چیزی خریداری میکنند. البته که انتظار دارند که محصولی بخرند که ظاهر خوبی داشته باشد، نه به این قیمت که از اعتمادش سو استفاده شود و چیزی کاملا متفاوت از آنچه که به نمایش گذاشته میشود به او ارائه شود.

شما بعنوان یک طراح وظیفه دارید که محصول را به بهترین روش ممکن به نمایش بگذارید اما هرگز این نکته را فراموش نکنید که مصرف کننده سزاوار رفتار شایسته و صادقانه است.

3. اعتبـار

اصالت و شخصیت، راز به یاد ماندنی کردن برندهای بزرگ است و البته بسته بندی آن !

به راحتی میتوان متوجه شد که چرا هزاران محصول دیگر اینطور نیستند، همه رقابتها بر سر جلب نظر مصرف کننده است. تنها راهی که میتوانید در این عرصه پیروز باشید، متفاوت و معتبر بودن برند شماست. بحث خلاقیت و ایده پردازی است. غیر ممکن است بتوان توصیه ای در مورد اینکه “چطور میتوانیم محصولی معتبر داشته باشیم” کرد، بخصوص در این دوره که در بین هزاران محصول مختلف، اکثر توجه ها روی ظاهر و بسته بندی محصولات است.

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

طراحی بسته بندی این محصول به نام Colin Porter Bell یک مثال بسیار خوب از یک برند معتبر و به یاد ماندنی است.

اگر شما به این بسته بندی خوب نگاه کنید، میبینید که از یک سبک متفاوت در بسته بندی با یک جلوه بصری بسیار قوی استفاده کرده است. بطور مثال اگر همه از تصویر در بسته بندی استفاده میکنند شما بیشتر از نوشته استفاده کنید، اگر همه بسته بندی افقی طراحی میکنند شما بصورت عمودی طراحی کنید. اگر همه از طرح های معاصر استفاده میکنند شما از طرح های قدیمی ولی با تاکید بر حفظ کیفیت آن استفاده کنید.

جسور و متفاوت باشید و برای بسته بندی محصولات از منابع غیر منتظره برای طراحی الهام بگیرید. این بهترین راه برای پیدا کردن یک ایده خوب برای طراحی بسته بندی محصولات است.

4. تاثیر قفسه بندی

از دیدگاه کسی که در یک فروشگاه در حال خرید کردن است، یک محصول هیچ موقع به تنهایی و با جزییات، درون قفسه قابل دیدن نیست. بخاطر فاصله بین قفسه ها و در حقیقت ترتیبی که محصولات مختلف در ردیفها و ستونهای کنار هم چیده شده اند. تا زمانیکه یک چینش خاص نظر مشتری را به سمت خود جلب نکرده هیچ موقع برای نگاه دقیقتر به سمت محصول نمی رود.

این تمایز و نحوه چینش محصولات در واقع همان تاثیر قفسه بندی است که تفاوت زیادی در فروش محصولات ایجاد میکند.

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

این همان چینشی است که شما در فروشگاه ها می بینید. کدامیک از این محصولات نظر شما را به سمت خود جلب میکند؟

تاثیر چینش محصولات، چیزی است که شما باید خودتان در طراحی، امتحان و کشف کنید. شما میتوانید از طراحی بسته بندی در چینش الهام بگیرید و محصول خود را با سایر محصولات محصور کنید. هر چه که نحوه چینش شما بهتر باشد، فروش محصول هم بهتر است. شما از نتایج شگفت زده خواهید شد، گاهی با یک طراحی و چینش ساده محصول شما در کنار سایر محصولات گم میشود ولی گاهی هم ممکن است نتیجه برعکسی داشته باشد.

5. توسعه پذیری

بسته بندی یک محصول باید قابلیت این را داشته باشد که با توسعه خط جدید تولید، محصولات مشابه و یا محصولات دیگر خود را مطابقت دهد.

فرض کنید شما در حال طراحی بسته بندی یک برند جدید “آب سیب” هستید. شما و مشتری بر این توافق میکنید که روی بسته بندی محصول، تصویر سیب را قرار دهید. چند ماه بعد مشتری تصمیم میگیرد خط تولید آب آلبالو را هم در همان برند، راه اندازی کند.

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

یک بسته بندی خوب به شما این امکان را میدهد که بدون اینکه هویت برند و بسته بندی آن از بین برود، بتوانید خطوط تولید خود را گسترش دهید.

در مورد مثال بالا، شما متوجه خواهید شد که طراحی بسته بندی محصول به شدت به تصویر سیب تکیه دارد و با جایگزین کردن تصویر آلبالو ممکن است نتیجه خوبی در فروش محصول نداشته باشید. به علاوه اینکه خط تولید آب آلبالو ممکن است بسیار برای شما سودمند باشد ولی این مشکل مانعی برای توسعه محسوب خواهد شد.

پس در هنگام طراحی بسته بندی محصولات همیشه آینده را نیز در نظر داشته باشید و طوری طراحی کنید که طراحی شما قابلیت اعمال تغییرات را داشته باشد تا در نهایت خانواده ای از محصولات مختلف داشته باشید.

6. کارایی

شما در طراحی بسته بندی یک محصول، نباید فقط به برچسب و نوع بسته بندی توجه کنید. بلکه شکل، اندازه و قابلیت استفاده از بسته بندی هم بسیار مهم است. هر چقدر که محصول کارایی بهتری داشته باشد، فروش هم بیشتر است. وقتی Heinz بسته بندی سس های خود را به شکل وارونه درآورد، فروشش هم بطرز عیجیبی افزایش پیدا کرد.

6 قانون بسته بندی محصولات برای اینکه در قفسه های فروشگاه بدرخشند

زمانیکه Heinz در فروش محصولاتش دچار بحران شده بود، با این ایده توانست تغییر شگرفی ایجاد کند.

کارایی بسته بندی یک محصول اکثرا نادیده گرفته میشود. مشتری معمولا مسیرهای راحت و ساده را دوست دارد، در حالیکه این ایده یک فرصت از دست رفته برای نوآوری است.

اگر خیلی خوش شانس بودید و فرصت این را داشتید که تغییری در بسته بندی محصول اعمال کنید، در قدم اول به کارایی و کاربردی بودن آن فکر کنید و اینکه چه کاری انجام دهید تا استفاده از محصول آسانتر شود؟

بالا بردن کارایی یک بسته بندی میتواند به تنهایی خیلی از چالشهای بسته بندی محصولات را حل کند.

جمع بندی

طراحی بسته بندی محصولات، یک رشته گسترده و پرطرفدار است. تولیدکنندگان همواره بدنبال طراحی هستند که هم به محصولشان هویت ببخشد و هم فروششان را بالا ببرد. بسته بندی محصول آخرین چیزیست که مشتری می بیند و آخرین شانسی است که میتواند او را متقاعد کند تا محصول را بخرد. قوانینی که در بالا راجع به آنها صحبت کردیم در این پروسه بسیار مهم هستند ولی به هیچ عنوان تمام آن چیزی نیستند که لازم است شما راجع به بسته بندی محصولات بدانید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1541719336997{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]منبع: 99designs Blog[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Share This Story, Choose Your Platform!