تصاویر، بخش مهمی از تولید محتوا که می تواند قسمت با کیفیت و جذاب آنلاین باشد. مردم وسعت توجه کمی دارند، و هیچ کسی تمایل به باز کردن صفحه ای که یک متن طولانی خسته کننده دارد و مدت زمان طولانی مجبور باشد به آن صفحه زل بزند، ندارد. عکس ها، اینفوگرافیک ها، تصاویر و … یک روش کلیدی برای تکمیل متن شما هستند تا صفحات جذاب تر و قابل استفاده تر شوند.

با این حال، برای این که چنین چیزی اتفاق افتد، شما باید تصاویر را برای موتورهای جستجو و همچنین کاربران انسانی بهینه سازی کنید. خوشبختانه ما، این راهنمایی را برای استفاده از تصاویر به گونه ای که بقیه سئو On Page را کامل کند، ایجاد کرده ایم.

چگونه تصویر انتخاب کنیم

اهمیت تصویر

ایجاد صفحات جذاب و آسان برای خواندن، مهمترین قسمت تجربه کاربر می باشد که می تواند تاثیر قابل توجهی بر سئو وب سایت داشته باشد. UX بد منجر به Bounce Rate بالا می شوند، که یکی از سیگنال های رتبه بندی استفاده شده توسط موتورهای جستجو می باشند. بنابراین انتخاب تصویر مناسب برای صفحه خود، میتواند تقریبا به همان اندازه که آن را برای سئو  و بهینه سازی می کنید، مهم باشد.

تصاویر مقاله و وبلاگ را به صورت استراتژیک انتخاب کنید

 • همان موضوعات را عنوان مقالات داشته باشید
 • بر آن قسمتی که می خواهید انجام دهید، تاکید داشته باشد
 • به جای تخریب، تجربه خواندن و مشاهده آن را افزایش دهید.

همچنین مهم است که تصاویر مربوط به متن را روی صفحه خود قرار دهید. به همراه نام فایل، ویژگی alt و عناوین تصویر (که ما بعدا آن را پوشش خواهیم داد).

موتورهای جستجو از محتوای صفحات اطراف تصویر استفاده می کنند تا معین کنند که چه تصویری نشان داده شده است. این، یک سیگنال مهم می باشد که برای تعیین ارتباط با کلمه کلیدی که در زمان جستجوی گوگل یا جستجوی تصویر Bing، استفاده می شود.

استفاده از عکس های آرشیوی اجتناب کنید. آنها موجب می شوند صفحه شما عمومی به نظر برسند و یا حس بروشور بازاریابی را داشته باشند. به علاوه، بسیار دشوار است که بتوانید یکی را پیدا کنید که برای استفاده از آن هزینه زیادی لازم نداشته باشد. اگر می خواهید از تصاویر استفاده کنید، خودتان تصاویر را بسازید و یا می توانید از یک عکاس و یا تصویرگر استفاده کنید.

تصاویر رایگان

از تصاویر خود، در هر زمان که امکان داشت استفاده کنید. این کمک خواهد کرد تا تصاویری که بیشترین ارتباط را به محتوای دارند، استفاده کنید و همچنین کمک خواهد کرد تا از موضوع پر دردسر کپی رایت اجتناب کنید. با وجود این، اگر نمی توانید به راحتی تصاویر با کیفیت ایجاد کنید، در اینجا برخی از ابزارها و خدمات معرفی میکنیم که به شما در یافتن تصاویر کمک خواهد کرد:

کانوا: یک ابزار بسیار مفید می باشد که می توانید برای ایجاد طرح هایی برای محتوای خود از آن استفاده کنید. آنها تعداد زیادی تصاویر آرشیوی، بردارها و تصاویری که می توانید برای ساخت گرافیک های سفارشی استفاده کنید، دارند. همچنین فیلترها و ویژگی های دیگری دارند که می توانید برای ویرایش تصاویر خود از آنها استفاده کنید.

Freepik: یک موتور جستجوی تصویر است که صدها سایت تصویری رایگان را کراول می کند و نتایجی را که بیشترین ارتباط را با عبارت جستجو دارند، گزارش خواهد کرد. Freepik یک منبع عالی برای  عکس ها، تصاویر، PSD  و تقریبا هر مشخصه طراحی دیگری است که ممکن است به آن نیاز داشته باشید.

تصاویر گوگل: موتور جستجوی تصویر رایگان گوگل، دارای مجموعه بزرگی از تصاویر است. با وجود ان، نتایج بدون در نظر گرفتن وضعیت کپی رایت گزارش خواهد شد. برای پرهیز از استفاده از موضوع، از Labeled برای استفاده مجدد در استفاده از قوانین تحت ابزارهای جستجو، انتخاب کنید.

فلیکر: فلیکر یکی از بزرگترین سایت های میزبانی و به اشتراک گذاری عکس می باشد. بسیاری از کاربران فلیکر، کار خود را تحت Creative Commons License به اشتراک می گذارند که دارای نسخه های متعددی است که امکان استفاده مجدد با محدودیت های خاص را خواهد داد:

Attribute License:

این مجوز به شما امکان استفاده مجدد از یک تصویر(یا یک نسخه ویرایش شده، به عنوان یک مشتق شده) را تا زمانی که مالک اصلی را قرار دهید، خواهد داد ، در این صورت کاربر فلیکر که آن را ارسال کرده است، به آن اعتبار می بخشد.

Noncommercial-No Derivative License:

 می توانید از تصاویر اورجینال تنها برای اهداف غیر تجاری استفاده کنید. این مجوز از استفاده از نسخه های ویرایش شده تصویر پشتیبانی نمی کند.

Non Commercial License یا attribution non commercial license

می توانید از این تصاویر تنها برای مقاصد غیر تجاری استفاده کنید، تا زمانی که به آنها اعتبار مالکیت ببخشید.

به اشتراک گذاری Alike license

این به این معنی است که تصاویری که از طریق Creative Commons دارای مجوز هستند، توسط یک کپی رایت متفاوت و اصلی تحت پوشش قرار می گیرند. این مجوز ها میتوانند شامل جنبه های اختیار و غیر تجاری نیز باشند.

Public Domain Dedication

این آثار به طور کامل در دامین عمومی هستند. برای استفاده از این تصاویر بدون محدودیت، آزاد هستید

Domain Work

 کمی متفاوت از Public Domain Dedication license می باشد. این تصاویر، کپی رایت خود را از دست داده اند، به دلیل ناپدید شدن یا انقضای آنها، و یا اینکه آنها واجد شرایط پشتیبانی کپی رایت نیستند.

بهینه سازی تصویر برای سئو | سئو اینلاین | سئواینلاین

نام فایل تصویر

پس از اینکه تصویر مناسب را پیدا کردید و یا ساختید، بهینه سازی تصویر با انتخاب نام فایل مناسب شروع خواهد شد. آنجام آن برای سئو سایت مفید هست و برای رتبه بندی در نتایج جستجوی تصویر حیاتی هست.

درست مانند زمانی که شما یک URL را ایجاد می کنید، از کلمات کلیدی مورد نظر خود را استفاده کنید و از آن، در ابتدا استفاده کنید. هرگز از نام پرونده تصویر پیش فرض، مانند “DSC00087.jpg” استفاده نکنید، مگر اینکه واقعا ناچار باشید. بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا از نام فایل برای ایجاد عنوان تصویر استفاده می کنند، بنابراین این برای شما حتی بعد نیز سودمند خواهد یود. بعضی از روش های دیگر که از بهترین ها برای پیگیری سئو می باشند عبارتند از:

 • از خطوط ربط (-) به عنوان جداکننده کلمه استفاده کنید. از خطوط زیر کلمات (_) بین کلمات استفاده نکنید. موتورهای جستجو از خطوط ربط به عنوان نشانگرهای بین کلمات استفاده می کنند، اما آنها خطوط زیرین کلمات را اصلا قبول ندارند و نمی شناسند. به این معنی که آنها “image_file_name.jpg” را خواهند دید، همانطور که اگر شما از “image filename.jpg” استفاده کنید. این مهم است، زیرا، جستجوگران انسانی هنگام استفاده از گوگل، از فاصله ها استفاده می کنند. همچنین این بدان معنی است که گوگل قادر خواهد بود که موضوع یک تصویر و همچنین چگونگی ارتباط آن با یک کلمه کلیدی را تعیین کند.
 • توصیفی و دقیق باشید سعی کنید هر اندازه که می توانید جزئیات وارد کنید. اگر گوگل نمیتواند محتوای مناسب با صفحه را پیدا کند، از filename تصویر به عنوان بخشی از جستجوی صفحه برای نتایج جستجوی تصویر استفاده خواهد کرد. اگر در حال نوشتن یک پست وبلاگ در مورد اتومبیل هستید ساخت، مدل، سال و رنگ آن را نیز قرار دهید.
 • مطمئن شوید که از کلمات کلیدی خودتان به طور طبیعی استفاده می کنید. تلاش برای استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی و یا کلمات کلیدی که به بقیه محتوای صفحه مرتبط نیستند، Spam به نظر خواهد رسید و ممکن است به سئو سایت آسیب برساند.

عنوان و ویژگی های جایگزین

عناوین تصویر و ویژگی های جایگزین (معمولا به عنوان ویژگی های جایگزین، تگ های جایگزین و یا متن جایگزین نامیده می شوند) ویژگی هایی هستند که در تگ تصویر قرار دارند. در یک تگ تصویر، آنها اینگونه به نظر می رسند:

از ویژگی های image alt یا تصویر جایگزین برای ارائه جزئیات بیشتر در مورد تصاویر خود استفاده کنید که قادر به قرار دادن در filename نبودید. آن را به عنوان توصیف یک تصویر برای کسی که نمیتواند آن را ببیند، در نظر بگیرید زیرا این دقیقا همان چیزی است که alt text انجام می دهد. تنها به وسیله مرورگر متن و صفحه نمایش خوان برای کاربران نابینا استفاده می شوند. موتورهای جستجو به شدت به alt text متکی هستند، زیرا آنها واقعا نمیتوانند یک تصویر را ببینند.

متن جایگزین، یکی از مهمترین جنبه های یک تصویر برای سئو به شمار می رود. در حقیقت، گوگل یک عنوان کامل دارد که در دستورالعمل های انتشار عکس آنها به این عنوان، اختصاص یافته است. اطمینان حاصل کنید که alt attribute شما دقیقا تصویر را توصیف می کند و کلمه کلیدی مورد نظر شما را قرار می دهد، به طور ایده آل در 10 کلمه یا بیشتر. هیچ گونه محدودیت سخت گیرانه و غیر قابل تغییری برای alt attributes وجود ندارد همانگونه که برای برچسب های عنوان و متا توضیحات، وجود ندارد، اما بهتر است که تا حد ممکن کوتاه و مختصر باشد.

یک مثال مناسب برای alt text به خوبی بهینه شده برای یک صفحه در مورد لوازم فرعی مُدِ مردان به نظر می رسد که این باشد:

استفاده از “کفش مردانه” یا “کفش مجلسی مردانه” به عنوان alt text ایده آل نیست، اما بهتر از این است که آن خالی بگذاریم. کلمات کلیدی خود را برای تصویر، خاص نگه دارید. استفاده از چیزی مانند alt = ” کفش مجلسی مردانه، کفش مجلسی چرم مردانه، کفش چرم مردانه Markowski” به وضوح، بمباران کلمات کلیدی می باشد و بعید است که به رتبه بندی جستجوی شما کمک کند.

اگر چندین تصویر را با یک کلمه کلیدی داشته باشید، alt text را با قرار دادن ویژگی هایی مانند رنگ، نام برند یا اندازه متن متمایز کنید.

از ممیزی سئوی Woorank استفاده کنید تا مشخص شود که تصویر شما به طور صحیحی در alt attribute اجرا شده است.

عناوین تصویر برای سئو اهمیت کمتری دارند. آنها باید هر زمینه اضافی را که در alt text وجود نداشته را اراٸه دهند. عناوین تصویر به طور کلی برای کاربران انسان محفوظ شده اند، گوگل به آنها به عنوان یک سیگنال جستجو نگاه نمی کند.

بهینه سازی تصویر برای سئو | سئو اینلاین | سئواینلاین

اندازه تصویر

سرعت سايت یکی از قسمت های مهم بهینه سازی سایت است، هم از لحاظ UX انسان(تجربه کاربر) و هم از دید سئو. مردم دوست ندارند که منتظر لو شدن صفحه بمانند، مطالعه ای در سال 2011 نشان داد که کاربران desktop، صفحه ای که لود آن بیشتر از سه ثانیه طول می کشید را ترک می کردند و سایت آمازون تعیین می کند که حتی یک ثانیه تاخیر می تواند سالانه باعث از دست رفتن 1.6 میلیارد دلار از فروش آنها شود.

سرعت صفحه را با سنجش تصاویر تا کوچکترین سایز فایل با حفظ کیفیت تصویر به حداکثر برسانید. یک گزینه، اگر تصویر را ایجاد یا ویرایش می کنید، از گزینه ذخیره برای وب، در Adobe Photoshop استفاده کنید. این گزینه به طور خودکار همزمان با بهینه سازی کیفیت تصویر، اندازه فایل را به حداقل خواهد رساند. اگر شما فتوشاپ ندارید، ابزارهای آنلاینی وجود دارند که می توانید از آنها برای فشرده سازی تصاویر و بررسی چیزهای غیر ضروری مانند EXIF data استفاده کنید:

 • ImageOptim
 • JPEGmini
 • PunyPNG

از ابزار Google PageSpeed Insights استفاده کنید تا نمونه هایی از تصاویر بهینه نشده ای که صفحات را کاهش دهد، پیدا کنید. همچنین می توانید از Developer Console در Chrome، و Web Console در Firefox یا Tools Console در Internet Explorer برای پیدا کردن منابعی که سرعت صفحه را کاهش میدهند استفاده کنید.

برای روشهای بیشتر جهت بهینه سازی تصاویر و سایر منابع on page، برای کاهش زمان سرعت لود صفحه، مقاله سئو on page را مشاهده کنید.

نقشه تصاویر سایت

یکی دیگر از روش های بهینه سازی تصاویر برای سئو، XML Sitemap می باشد. image> attributes را به نقشه سایت، بعد از loc tags اضافه کنید. نقشه سایت XML شامل تصاویر زیر می باشد:

ویژگی های زیر اختیاری هستند، اما باید هر اندازه که می توانید تمام اطلاعات مورد نیاز در مورد تصاویر را در موتورهای جستجو قرار دهید.

 • تصویر: عنوان. یک عنوان کوتاه یا توضیح برای تصویر.
 • تصویر: موقعیت جغرافیایی
 • موقعیت جغرافیایی تصویر. این سنجش باید شهرستان، ایالت یا کشور باشد، طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی نیست.
 • تصویر: عنوان. عنوان تصویر
 • تصویر: مجوز. اشاره URL به مجوز تصویر

می توانید در حدود 1000 برچسب را برای هر URL قرار دهید. با وجود این، اگر تصاویر زیادی دارید، باید یک نقشه سایت تصویری و یک sitemap index file ایجاد کنید که یک نقشه سایت برای نقشه های سایت می باشد.

فراتر از سئو On Page

بهینه سازی تصویر، مزایای زیادی برای سئو on page دارد. افزایش جذب کاربر، کاهش نرخ بازگشت(bounce rate) و استفاده مداوم از کلمات کلیدی در تمام صفحه. می توانید تصاویر را به عنوان راهی برای استرداد لینک ها استفاده کنید.

از تصویر گوگل برای جستجوی تصویر معکوس به منظور پیدا کردن مثال هایی از افراد دیگر با استفاده از گرافیک خود استفاده کنید و در صورتی که یک سایت به شما اعتبار نداده باشد، یک ایمیل خوب با درخواست اختیار ارسال کنید. این باید یک مرحله نسبتا آسان در کمپین لینک سازی با نرخ موفقیت بالا باشد.

Share This Story, Choose Your Platform!