کاتالوگ؛ این ابزار بازاریابی قدیمی، مزیت انفجاری به شما می دهد! درباره تاریخچه کاتالوگ چقدر می دانید؟

زمانی که به خرید و فروش در قرن 16 و 17 فکر میکنم، تخیل هالیوودی ذهنم فعال می شود و شروع به برانگیختن تصاویری می کند از مغازه هایی که متعلق به یک پیرمرد مو سفید است. یا خیابان هایی که در آن ها بوی اسب به مشام میرسد و یا دستفروشان خیابانی… .

تاریخچه کاتالوگ

در قرن 16 و 17، در امریکای شمالی مردم سفارشات و خرید خود را در فروشگاه های عمومی انجام می دادند. اما در اروپا مغازه های کوچکتر و خرده فروشی ها معمول بودند.

اما قبل از همه اینها، کشور های غربی شیوه ی دیگری از خرید و فروش داشتند: سفارش از طریق پست. به این صورت که خریدار یک محصول را از کاتالوگ انتخاب می کرد، تصویر محصول را همراه با پول آن، به شرکت تولید کننده ارسال می کرد، و سفارش وی در طی چند هفته به دستش می رسید.

تاریخچه کاتالوگ چاپ شده از پدرِ پدربزرگ شما هم پیرتر است.

حتی از پدرِ پدرِ پدرِ پدرِ پدرِ پدرِ… پدربزرگتان هم پیرتر است. کاتالوگ واقعا تاریخچه بسیار قدیمی ای دارد.

تاریخچه کاتالوگ به اولین کاتالوگی که در سال 1498 و در ونیز چاپ شد برمی گردد. یعنی حتی قبل از مطرح شدن تقویم «گریگوریان». این کاتالوگ یا شاید بروشور، دست نوشته بود و سایز آن به اندازه دست بود. محتوای آن لیستی از کتابهای موجود و قابل فروش بود و برای توزیع در نمایشگاه شهر ایجاد شده بود.

این روش توسط تعدادی از ناشران کتاب، فروشندگان بذر و فروشندگان نهال مورد استفاده قرار گرفت. استفاده ی محدود از کاتالوگ در سه قرن بعد از آن به همین صورت ادامه داشت.

و بعد…

در قرن هفدهم، اروپا شاهد یک موج افزایشی در کاتالوگ های سفارش پستی بود. علت این افزایش پیشرفت های تکنولوژیکی در چاپ و رشد کتابفروشی ها بود.

اولین تولید انبوه کاتالوگ های سفارش پستی برای خرده فروشی های کتاب بود. ترکیب تولید انبوه در اینجا باید محتاطانه به کار رود. چراکه در آن مقطع زمانی هنوز هم هزینه ی چاپ زیاد بود و فرآیند چاپ به صورت دستی  انجام می شد.

با این حال بذر تاریخچه کاتالوگ ریخته شده بود و سایر فروشندگان فرصت های بیشماری که تکنولوژی چاپ به ارمغان  آورده بود را دیدند و به این موج پیوستند.

آمریکای شمالی

بیایید یک سفر  در قرن 19 به اقیانوس اطلس داشته باشیم و در ساحل شرقی ایالات متحده پیاده شویم. آیا در آمریکای شمالی کاتالوگ وجود دارد؟

بله وجود دارد.

کانادا چطور؟

اوه، بله! آنجا هم هست.

اعتبار اولین کاتالوگ سفارش پستی در امریکا اغلب و به طور اشتباه به «روباک سیرز(Sears Roebuck) » داده می شود. اما حقیقت این است که در سال 1845 تیفانی و شرکا یک کاتالوگ به نام «کتاب آبی» منتشر کردند که آن را اولین کاتالوگ سفارش پستی در آمریکای شمالی می سازد. دومین کاتالوگ هم متعلق به «اینتن(Eaton)» بود که در سال 1875 در کانادا چاپ و پست شد.

تاریخچه کاتالوگتاریخچه کاتالوگ

رونق کاتالوگ: مصرف گرایی پس از جنگ و فروشگاه های فیزیکی و حقیقی

افزایش مصرف گرایی بعد از جنگهای جهانی تاثیر بسزایی بر کاربرد کاتالوگ و غنی شدن تاریخچه کاتالوگ داشت. پس از جنگ جهانی اول، مکانیزم خرده فروشی ها در آمریکای شمالی شروع به تغییر کرد و مصرف گرایی افزایش پیدا کرد. صنایعی که در طول جنگ جهانی ایجاد شده بودند، استفاده از ابداعات تکنولوژیکی در لوازم الکتریکی و خانگی را افزایش دادند. وقتی که مردان برای خدمت می رفتند، زنان در محل کارها جایگزین شدند. به همین خاطر به محصولات و ابزارهایی نیاز بود که زندگی خانگی را راحت تر کند (مثلا غذاهای بسته بندی شده). در این دوره تبلیغات هم شروع به پیشرفت کرد.

در این دوران مردم اوقات فراغت بیشتری هم پیدا کردند. «اوقات فراغت» یک حرکت استراتژیکی از سوی آقای «هنری فورد» بود. او می خواست که کارگرانش بعد از زمان کاری، به مراکز خرید بروند و پول خرج کنند. وی معتقد بود با این کار میزان تقاضا از محصولات از جمله اتومبیل افزایش می یابد.

بعد از جنگ جهانی دوم، مصرف گرایی از قبل هم بیشتر شد. صنعتی که توسط جنگ سرنگون شده بود، امریکای شمالی را از رکود بزرگ نجات داد و درآمد متوسط و اشتغال برای جوانان به ارمغان اورد. حالا آنان آماده ی پول خرج کردن بودند.

با بررسی تاریخچه کاتالوگ می توان گفت سه عامل در گسترش استفاده از کاتالوگ وجود داشت. 1) افزایش اوقات فراغت که به کارگران اجازه ی خرید می داد. 2) رشد صنعت مشاغل رده بالایی را ایجاد کرده بود. 3) افزایش همزان دستمزد ها و پول بالفعل.

اساسا تغییرات اجتماعی و افزایش قدرتی که توسط جنگ جهان کاتالیز شده بود، تقاضای بیشتری برای کالاها ایجاد کرد. بنابراین محبوبیت استفاده از کاتالوگ هم افزایش یافت.

علاوه بر استفاده از کاتالوگ در خریدهای پستی، خرده فروشی های حقیقی هم افزایش یافتند و اولین مراکز خرید در شمال امریکا پدیدار شدند.

شرکت های سنتی ای که فقط از طریق سفارش و پست فروش داشتند هم، نهایتا یک مغازه ی حقیقی هم ایجاد کردند. با این حال فروشگاه پستی و مجازی خود را حفظ کردند.

تاریخچه کاتالوگ تاریخچه کاتالوگ

نمونه هایی از کاتالوگ در قرن نوزدهم را باهم می بینیم:

تاریخچه کاتالوگ تاریخچه کاتالوگ

کاتالوگ در دنیای امروز

طبق تاریخچه کاتالوگ، رنسانس بزرگی در استفاده از کاتالوگ با ایجاد شرکت های تجارت الکترونیک اتفاق افتاد. شرکت هایی مثل بنوبوس(Bonobos) که از کاتالوگ برای افزایش فروش خود استفاده کرد.

این شرکت ها طراحی سنتی کاتالوگ را زیرسوال بردند و ابداعات بی نظیری در صفحات کاتالوگ خود بوجود آوردند. آنها از کاتالوگ های سازماندهی شده فاصله گرفتند و طراحی خلاقانه تری و در سبک مجله و سفارشی به کار گرفتند.

به زودی برندهای بیشتری به استفاده کاتالوگ روی آوردند، مثل بلومینگ دیلز(Bloomingdale’s). کاتالوگ همچنین در بیشتر هزینه کردن مشتریان هم تاثیرگذار است. کریگ البرت، معاون بازاریابی شرکت بونوبوس می گوید مشتریانی که قبلا کاتالوگ های مارا دیده اند 1.5 برابر بیشتر از مشتریان تازه وارد و بدون دیدن کاتالوگ خرج می کنند.

تاریخچه کاتالوگ تاریخچه کاتالوگ


آژانس تبلیغاتی سئواینلاین، با همکاری طراحان جوان و خلاق سابقه ی درخشانی در طراحی کاتالوگ در اصفهان و ایران دارد. با ما در تماس باشید…


Share This Story, Choose Your Platform!