پاپ آپ ویندوز یا پنجره تبلیغاتی واشو نوعی پنجره است که بدون انتخاب کاربر در هنگام ورود به یک وب سایت باز می شود. این پنجره ها اغلب توسط وب سایت ها با هدف تبلیغات نوشته می شوند. این تبلیغات پاپ آپ اغلب زمانی که یک بازدید کننده یک صفحه را بازدید می کند یا پنجره ای را می بندد ظاهر می شوند. برخی از پاپ آپ ها در جلوی پنجره اصلی ظاهر می شوند برخی دیگر در عقب پنجره مرورگر می آیند. تبلیغاتی که در پشت پنجره باز ظاهر می شوند را گاهی تبلیغات “pop-under”نیز گویند.

محتوای تبلیغات پاپ آپ مختلف و متنوع است. پاپ آپ می تواند یک متن برای تشویق کاربر به خرید کالا یا محصولات، یک ویدئو برای ارتقای رقابت پذیری شرکت و یا یک پیام برای نمایش آخرین اخبار و آپ دیت ها یا تبلیغ شخص ثالث باشد که مالک وب سایت می خواد بازدید کننده بر روی آن کلیک کند و از این طریق درآمد بیشتری کسب کند.

آیا از پاپ آپ ها استفاده شود یا خیر ؟

اخیرا استفاده از پاپ آپ ها در کشور رواج گسترده ای یافته است. علت محبوبیت مشخص است. چرا که یک راه منبع درامد برای وبمستران سایت و ادمین های وبلاگ هاست. در این میان، بسیاری از افراد به جهت بالا بردن رتبه الکسا خود در گوگل و بهینه سازی وب سایت خود به آن متوصل شده اند. اگر چه استفاده از تبلیغات پاپ آپ می تواند به گرفتن رتبه بهتر از الکسا کمک کند، اما می تواند باعث نارضایتی برخی از بازیدکنندگان شود. اگر بازدیدکننده وارد وب سایتی شود که از پاپ آپ استفاده کرده است، می تواند هم از آن وب سایت و هم از وب سایت ارائه دهنده پاپ آپ به گوگل شکایت کند، تا گوگل نیز آن ها را به عنوان اسپم شناسایی کند.

حال یکی از سوالات متداول در طراحی وب سایت ها این سوال است که آیا استفاده از پاپ آپ ها معقولانه است یا خیر. در این مقاله برخی از معایت و مزایای استفاده از پاپ آپ ها و تأثیر تبلیغات پاپ آپ در سئو و رتبه بندی گوگل اشاره شده و در پایان راه کارهایی برای داشتن پنجره های پاپ آپ تأثیرگذار ارائه شده است:

مزایا و معایب استفاده از پاپ آپ

مزایا

 • قابلیت رویت شدن

پاپ آپ اولین چیزی است که کاربر هنگام ورود به سایت با آن مواجه می شود و بلافاصله نظر وی را جلب می کند. شیوه ای که با آن تبلیغات پاپ آپ را طراحی می کنید در نهایت تعیین کننده آن است که بازدید کننده نسبت بدان واکنش مثبت نشان دهد یا خیر.

تبلیغات پاپ آپ

 • افزایش ترافیک بازدید کننده

مطالعات نشان می دهد پنجره ی پاپ آپ 13 برابر بنرهای تبلیغاتی استاندارد موثر هستند. بنابرابن افزودن آنها به طراحی وب سایت یک راه فوق العاده برای افزایش تعداد همراهان و مشتریان و بازاریابی خدمات و محصولات است.

تبلیغات پاپ آپ

 • بازخورد سریع از طرف مشتریان

شما با ایجاد تبلیغات پاپ آپ می توانید به مشتریان امکان دهید با شما در ارتباط باشند و مسائل و یا شکایات و درخوست های خود را مطرح کنند. بدین صورت می توانید در مورد احساسات مشتریان نسبت به محصول و خدمات ارائه شده و در مجموع راجع به شرکت خود اطلاعاتی کسب کنید.

تبلیغات پاپ آپ

معایب

 • تبلیغات پاپ آپ که فضای گسترده ای از کل صفحه را در بر می گیرند باعث ایجاد مزاحت برای کاربر می شوند و در نتیجه ممکن است موجب ترک وی از وب سایت شود.

تبلیغات پاپ آپ

 • اسپم شدن:

وجود چندین پاپ آپ در صفحات مختلف وب سایت شما را مستقیماً تبدیل به اسپم می کند و موجب خدشه دار شدن شهرت و اعتبار شما می گردد.

تبلیغات پاپ آپ

 • مسدود کننده های پاپ آپ

مشتریان تیزبینی وجود دارند که با شناسایی وب سایت شما به عنوان وب سایت پر از تبلیغات پاپ آپ، شما را از طریق درگاه های کروم یا فایرفاکس بلاک و مسدود می کنند. اگر از طرف آنها دیگر بازدید نشدید تعجب نکنید.

تبلیغات پاپ آپ

 • تاثیر منفی بر بونس ریت:

بونس ریت یک نوع رتبه بندی الکسا است که نشان دهنده درصد کاربرانی است که پس از ورود به وب سایت بدون باز کردن صفحات دیگر آنجا را ترک می کنند. این بدین معنی است که سایت برای آنها جذابیتی نداشته است و یا به مقصود خود دست نیافته اند. یک دلیل، وجود پاپ آپ در صفحه وب سایت است. این امر موجب پایین آمدن رتبه بندی سایت از نظر گوگل می شود.

تبلیغات پاپ آپ، گوگل ، جریمه

گوگل تدابیری اندیشیده است تا سایت هایی که با ورود به آنها محتوای پاپ آپ نشان داده می‌شوند، ارزش پایین تری در نتایج جستجوی شما داشته باشند و در قسمت های پایینی صفحه نشان داده شوند.

به عنوان مثال اگر دو وبسایت با اطلاعات یکسان و ارزش تقریباً یکسان از نظر مسائل SEO داشته باشیم، آن سایتی در رده بالاتری قرار خواهد گرفت که پاپ آپ نداشته باشد. البته همانطور که می‌دانید هدف اولیه از ایجاد پاپ ها به صورت امروز، آزار و اذیت کاربران نبوده است ولی بعد ها و به مرور زمان پتانسیل پاپ ها باعث شد تا در این زمینه از آنها بیشتر استفاده شود.

نکته دیگر در مورد این برنامه این است که سایت هایی که محتوای تبلیغات پاپ آپ مفید دارند از سایت های دیگر تشخیص داده خواهند شد و در این حالت مورد اعمال محدودیت های گوگل قرار نخواهند گرفت.

کدام پاپ آپ ها مشمول جریمه گوگل هستند؟

گوگل این موارد را قطعا جریمه می کند:

 • تبلیغات پاپ آپی که کل متن اصلی را پوشش می دهد؛ و با یک رنگ نیمه تاریک و نیمه شفاف آن را محو کند.

تبلیغات پاپ آپ

 • نمایش یک استندالون که کاربر پیش از دسترسی به محتوای اصلی به ناچار روی آن می بایست کلیک کند و ببندد و در بالای صفحه قرار دارد.

تبلیغات پاپ آپ

 • استندالونی که به طور کامل تمام محتویات صفحه را بپوشاند.

تبلیغات پاپ آپ

ما به شما بهینه سازی وبسایت(سئو) را پیشنهاد می کنیم.  برای دریافت خدمات مشاوره ای ما در این زمینه با ما تماس بگیرید.

گوگل همه پاپ آپ ها را جریمه نمی کند. پاپ آپ هایی که مشمول جریمه نمی شوند به قرار زیر است:

 • آن دسته از تبلیغات پاپ آپ که به کاربر در مورد کوکی ها اشاره می کند و یا برخی از ملزومات قانونی مانند سن افراد را می خواهد.
 • پانل های لوگ این و دیگر مؤلفه های Ul
 • بنرهایی که قسمت کوچکی از صفحه تقریبا کمتر از 15 درصد صفحه را اشغال می کنند و کاربر به راحتی می تواند از آنها چشم پوشی کند.
 • آن دسته از پاپ آپ هایی که اطلاعات خصوصی افراد مانند اطلاعات ایمیل را در اختیار عموم قرار ندهد.

نکاتی راجع به استفاده از پاپ آپ در بهبود  استراتژی بازاریابی

اگر شما در هر صورت مایل به استفاده از تبلیغات پاپ آپ در وب سایت خود هستید به نکات زیر دقت کنید:

 • پاپ آپ را برای موبایل قطع کنید چون گوگل پاپ آپ برای موبایل را محدودیت اعلام کرده است.
 • چیز با ارزشی ارائه دهید.
 • مطالبی که در پاپ آپ استفاده می کنید مرتبط به محتویات صفحه آن باشد.
 • انتخاب گر باشید و برای تمامی صفحات، پاپ آپ اعمال نکنید.
 • بستن آنها را راحت کنید و یا به آنها زمان بدهید. مثلا در صورت عدم واکنش از سوی کاربر در ظرف سه دقیقه پاپ آپ به صورت خودکار محو شود.

Share This Story, Choose Your Platform!