عکاسی صنعتی و تفاوت آن با عکاسی تبلیغاتی

عکاسی صنعتی و تفاوت آن با عکاسی تبلیغاتی

عکاسی دارای سه جنبه علمی، هنری و صنعتی است. این پدیده به عنوان پدیده‌ی علمی متولد، به شکل یک صنعت گسترش و به عنوان هنر تثبیت شد. در این بین درباره تفاوت عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی چقدر می دانید؟

اما عکاسی صنعتی چیست ؟

عکاسی صنعتی به شاخه‌ای از عکاسی گفته می‌شود که در جهت به نمایش گذاشتن محصولات و تولیدات به روشی کامل و دقیق انجام می‌شود. در این نوع عکاسی جزئیات بسیار مهم هستند و عکاس باید بتواند تمامی جنبه‌های ظاهری محصول را به کارفرما ارائه کند. هنرمند بودن یک عکاس زمانی مشخص می‌شود که بتواند از یک پس زمینه کاری برای محصول به گونه‌ای استفاده کند که پس زمینه تاثیر گذار باشد ولی تاثیر آن بر روی محصول دیده شود.

تفاوت عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی

عکاسی صنعتی زیر شاخه عکاسی تبلیغاتی است و این دو کلمه اکثرا اشتباه گرفته می‌شوند چرا که یک عکس می‌تواند هم در دسته‌ی تبلیغاتی و هم در دسته صنعتی قرار بگیرد.

اما تفاوت این دو نوع عکاسی در چیست ؟

عکاسی صنعتی و تفاوت آن با عکاسی تبلیغاتی

عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به مراتب بزرگ‌تر و حرفه‌ای تر انجام شده، سختی بسیار زیادی دارد، فشار‌ها و استرس‌هایی که در حالت عادی یک عکاس آنها را تجربه نمی‌کند. محیط‌ هایی که یک عکاس صنعتی آنها را تجربه می‌کند می‌تواند بسیار متفاوت باشید. محیطی مانند یک کارخانه تولید پیچ و مهره یا یک کارخانه کشتی سازی !
عکاسی صنعتی صادقانه‌تر و دقیق‌تر بوده و جزئیات به خوبی در آن به نمایش گذاشته می‌شود. هدف عکاسی صنعتی به نمایش گذاشتن ویژگی‌های کامل و واقعی یک محصول بدون کم و کاست و به بهترین شکل ممکن است و به توصیفی ماشینی تر بوده و جدی‌تر است. بر خلاف تصور عکاسی صنعتی فقط محدود به فضاهای صنعتی و کارخانه‌ها نیست بلکه عکس برداری از محصولات و تولیدات را با جزئیات دقیق در بر می‌گیرد.

عکاسی تبلیغاتی

هدف اصلی عکاسی تبلیغاتی فروش محصول است و به همین دلیل از بهترین و دل فریب ترین جلوه‌ها استفاده می‌کند .عکاسی تبلیغاتی کمی با بزرگ نمایی و نمایش بیش از حد تصور همراه است تا با این کار جذابیت محصول را بالا برده و مشتری را به سمت خرید محصول هدایت کند. عکاسی تبلیغاتی با احساس و لطیف تر انجام می‌شود. جلوه‌ها و افکت‌ها برای نمایش کامل‌تر محصول در این نوع عکاسی به کار می‌روند. یکی از اهداف دیگر عکاسی تبلیغاتی نمایش زیبایی محصول است که با کمی اغراق همراه است و به جزئیات زیاد اهمیت داده نمی‌شود اما آزادی بیشتری برای معرفی آن دارد که این زمینه را برای زیبایی بیشتر و استفاده از رنگ‌ها فراهم می‌کند.

سایر ویژگی‌های عکاسی صنعتی

برای آگاهی از تفاوت عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی به دانستن سایر ویژگی های عکاسی صنعتی نیاز است. یک عکاس صنعتی به غیر از اینکه باید در شرایط سخت و پر استرس و پر فشار کار کند باید مجهزترین فرد در بین عکاسان باشد. یک عکاس صنعتی باید مجموع‌هایی از لوازمات مانند میز‌های مخصوص کار، وسایل نورپردازی‌ پیچیده، پانتوگراف‌ها و فون‌های رنگی را داشته باشد. عکاسی صنعتی خطراتی را به همراه دارد چرا که وارد شدن به صنعت و دستگاه‌ها و تجهیزات برای کسی که با آنها سر و کار نداشته می‌تواند پر خطر باشد. برای مثال یک عکاس صنعتی می‌تواند در محیط‌هایی مانند سکوی‌های نفت و گاز، سد‌ها و یا راکتور‌های هسته و خط تولید ماشین آلات سنگین فعالیت داشته باشد.

عکاسی صنعتی تولیدات

سوژه‌ها در این نوع عکاسی می‌توانند نمایش یک ابزار تولید شده،یا تصویر یک دستگاه صنعتی تولید شده در حال کار و یا عکس‌هایی از چرخ دنده‌های یک اتومبیل ساخته شده باشد.

نکات مقدماتی در عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی و تفاوت آن با عکاسی تبلیغاتی

ویرایش تصاویر

عکاسی صنعتی فقط عکس خوب گرفتن نیست باید توانایی آن را داشته باشید که بتوانید به خوبی عکس را ویرایش کنید . پس حتما باید قبلا از عکاسی صنعتی توانایی ادیت و ویرایش عکس‌ها را نیز داشته باشید.

1- نوردپردازی

در این نوع عکاسی نوردپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که نمایش جزئیات محصول باید به خوبی نمایان شود که برای اینکار نیاز به نور و تجهیزات مناسب با نوردپردازی داریم.

2- مقایسه

پس از ادیت نهایی عکس‌ها ، شروع به مقایسه‌ی کار خود با سایر تصاویر محصولات صنعتی کنید. این مقایسه باعث می‌شود جزئیات برای شما نمایان شده و رفته رفته به یک عکاس حرفه ای تبدیل شوید (البته اگر نیستید !)

3- دستیار

حتما برای عکاسی صنعتی یک دستیار خوب داشته باشید. خیلی وقت‌ها دیده شده که عکاس از تمامی افراد نزدیکی محیط (شوتینگ) کمک می‌گیرد که این نشان دهنده نیاز عکاس به یک دستیار است.

Share This Story, Choose Your Platform!