کاتالوگ و بروشور هر کدام یک وسیله ی تبلیغاتی برای معرفی محصول یا خدمات هستند که هر یک دارای ویژگی های خاصی بوده که باعث تمایز این دو از هم می شود. برای درک تفاوت کاتالوگ و بروشور بهتر است ابتدا تعریفی جداگانه از بروشور و کاتالوگ ارائه کنیم تا موضوع روشن تر شود.

بروشور

ریشه ی کلمه بروشور فرانسوی و به معنای دوختن است که برای اولین بار در سال ۱۷۴۸ در صنعت تبلیغات راه یافت و بصورت برگه های کاغذی تا شده شامل تبلیغات مختلف می شد. این کاغذ های سیاه و سفید با گذشت زمان و پیدایش تحولات تکنولوژی در صنعت چاپ، امروزه به صورت طراحی های زیبا و چشمگیر رنگی برای تبلیغات استفاده می شوند، که همچنان با نام بروشور شناخته می شوند.

بروشور پیلانا بروشور آی پارا

کاتالوگ

اگر می خواهید تفاوت کاتالوگ و بروشور را بفهمید باید کاتالوگ را هم به خوبی بشناسید. لغت کاتالوگ به انگلیسی catalog به معنای کتاب دارای فهرست است و مانند کتابچه ای است که به صورت فهرست وار و با جزییات کمتر در مقایسه با بروشور به معرفی محصولات، قیمت آنها و توصیف کمی از تمامی محصولات و خدمات یک شرکت می پردازد.

البته  قدمت کاتالوگ به اندازه ی بروشور نیست و تاریخچه کاتالوگ تقریبا به بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد.

کاتالوگ پیلانا کاتالوگ آی پارا

تفاوت ها و شباهت های کاتالوگ و بروشور

شاید اصلی ترین تفاوت کاتالوگ و بروشور در ظاهر آنها باشد. بروشور عمدتاً به صورت صفحه ای تا شده و به هم پیوسته دیده می شود در حالی که کاتالوگ به صورت یک کتابچه مصور است.گذشته از آن هدف از طراحی هر کدام از آنها با هم متفاوت است، بصورتی که بروشور اکثرا برای اهداف تبلیغاتی استفاده می شود و جنبه تبلیغاتی دارد در حالی که کاتالوگ نوعی معرفی محصول، سرویس یا خدمات به صورت فهرست وار است.

یکی دیگر از ویژگی های کاتالوگ معرفی کامل تمام محصولات و خدمات یک موسسه یا شرکت است که این محصولات با توصیف و توضیحات کمتر به همراه قیمت، مدل ها و انواع مختلف در کتابچه ای مصور طراحی و چاپ می شوند. در مقابل بروشور به معرفی یک یا چند محصول در یک برگ اما به صورت مفصل تر می پردازد.

اندازه های بروشور و کاتالوگ متفاوت اند اما چیزی که متداول است، بروشور ها عمدا دارای ۴ تا ۸ برگ یا لت می باشند در حالی که کاتالوگ ها ۸ برگ به بالا هستند.

صاحبان کسب و کارهای کوچک و بزرگ اگر تفاوت کاتالوگ و بروشور را بشناسند، برای بیشتر دیده شدن محصولات و خدماتشان می توانند بسته به نیازشان به چاپ کاتالوگ یا بروشور اقدام نمایند.


آژانس تبلیغاتی سئواینلاین، با همکاری طراحان جوان و خلاق سابقه ی درخشانی در طراحی کاتالوگ در اصفهان و ایران دارد. با ما در تماس باشید…


Share This Story, Choose Your Platform!