توجه مخاطبان را با طراحی کاتالوگ بالا ببرید

جذب مخاطب با کاتالوگ

کاتالوگ‌ها را می‌توان خلاصه و چکیده فعالیت خدمات و محصولات یک شرکت و برند تجاری دانست. این ابزار بازاریابی قدرتمند را می‌توان برای اهداف بلند مدت در نظر گرفت. به سادگی می‌توانید با خلاقیت در طراحی اثری زیبا را خلق کنید. خلاقیت عنصری است که باعث منحصر به فرد شدن محصولات و خدمات می‌شود. روزانه کاتالوگ‌های زیادی را مشاهده می‌کنید که هیچ انگیزه و هدفی را دنبال نمی‌کنند و صرفا به معرفی محصولات می پردازند. اما برای جذب مخاطب با کاتالوگ باید هدفمند عمل کرد.

بازاریاب‌های زیادی هستند که کاتالوگ را منحصر به فرد می دانند و می دانند که اولین تماس‌ها برای خرید و دریافت خدمات از طریق کاتالوگ اتفاق می افتد.
در کشور امریکا در سال گذشته چیزی در حدود 10 میلیارد کاتالوگ و تبلیغات کاغذی به چاپ رسیده است. امریکا کشور توسعه یافته است که امکانات دیجیتالی بسیاری را در اختیار جامعه پیشرفته‌ی خود قرار داده اما به دلیل پر مخاطب بودن، این نوع تبلیغات هنوز مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر قرار است خودتان پروژه طراحی کاتالوگ را مدیریت کنید باید در نظر داشته باشید که در حدود 60 تا ۸۵ روز نیاز دارید تا بتوانید یک کاتالوگ ۲۴ صفحه ای را تولید کنید. در کنار این زمان باید بتوانید به خوبی هزینه‌ها را نیز مدیریت کنید. پس بهتر است در ابتدای کار با یک آژانس تبلیغاتی مشورت کنید.

اما در ابتدای کار باید یک طراح گرافیکی استخدام کنید و برای این که بتوانید کاتالوگ حرفه‌ای ایجاد کنید می‌توانید موراد زیر را بررسی کنید.

1-طراحی برای مخاطبان برای جذب مخاطب با کاتالوگ

توجه داشته باشید که طراح باید توجه مشتری را به خودش جلب کند و نه توجه شما را. چرا که طراحان تازه کار سعی می‌کنند خودشان را به کارفرما ثابت کنند و این امر باعث توجه بیش از حد به طراحی می‌شود و محصولات و خدمات فراموش خواهند شد. پس قبل از طراحی هدف خود را به او انتقال دهید. ابتدا باید بدانید مخاطبان چه کسانی هستند همچنین هدف از کسب و کار خود را تعریف کنید. در نظر داشته باشید هرچه اطلاعات طراح در زمینه کاری شما بالاتر باشد طراحی تخصصی‌تری را ارائه خواهد داد.

2-تفکر غلط در استفاده از قلم‌ها

طراحان تازه کار سعی می‌کنند برای جذابیت طرح از فونت‌های زیاد و جذاب استفاده کنند. اینکار دقیقا نتیجه برعکس دارد و به دلیل استفاده بیش از حد از قلم‌ها مخاطبان، کاتالوگ را کنار می گذارند چرا که چشم آنها خیلی دیر به چندین فونت همزمان عادت می کند و کاتالوگ برای آنها خسته کننده می‌شود.

3- رنگ‌های منتخب

انتخاب رنگ مناسب می تواند کلید جذب مخاطب با کاتالوگ باشد. اگر فکر می‌کنید کسب و کار شما به یک رنگ خاص تمایل دارد به طراح، این نکته را گوش زد کنید. بعضی از رنگ‌ها سال‌هاست که مشاغل را معرفی می‌کنند. مثلا رنگ سفید پرستاران و پزشکان و رنگ قرمز آتش نشان‌ها را معرفی می‌کند. حتی می‌توانید برای چالشی‌تر شدن کاتالوگ از ترکیب رنگ‌ها نیز کمک بگیرید. مثلا رنگ قرمز را در کنار رنگ زرد و در حاشیه استفاده کنید.
رنگ‌ها سبب تحریک احساسات مخاطبان می‌شوند بنابراین سعی کنید از رنگ‌های منتخب و کاربر پسند استفاده کنید.

4-طرح‌های کاربردی و ساده

توجه مخاطبان را با طراحی کاتالوگ بالا ببریددر زمانه پرهیاهوی امروز هیچ طرحی را نمی توانید پیدا کنید که جذابیت یک طرح ساده را داشته باشد. طراحان حرفه‌ای به خوبی این مسئله را درک و از آن در طراحی‌های خود استفاده می‌کنند. سادگی در طرح می‌تواند مفهوم طرح را فقط با چند عنصر و شکل‌ گرافیکی برساند. چنین طرحی کاربردی خواهد بود و علاوه بر کاربردی بودن به خوبی محصولات و خدمات را معرفی می‌کند.

5-ایده‌های جذاب برای جذب مخاطب با کاتالوگ

ایده‌های جذاب و منحصر به فرد توسط قرار گرفتن چند عنصر در کنار هم بوجود می‌آیند و یک نفر به سختی می‌تواند چنین طرحی را ایجاد کند مگر تجربه زیادی در این کار داشته باشد. پس سعی کنید از طراح خود بخواهید با سایر طراحان در مورد ایده‌های جذاب مشورت کند. مشورت در این زمینه به معنی سپردن طرح به سایرین نیست، بلکه کمک گرفتن از اطرافیان می‌تواند موفقیت طرح را تضمین کند و معایب کار را به خوبی رفع کند.

6-عکاس و تصاویر

یکی از مهمترین عوامل برای جذابیت در طراحی شگفت انگیز کاتالوگ، کاربرد تصاویر در طرح‌ها هستند. امروزه طرح‌ها و افکت‌ها هستند که باعث جذاب تر شدن تصاویر می شوند. اما تصور کنید یک عکاس حرفه‌ای یک محصول را به گونه‌ای خاص به تصویر بکشد و طراح در مرحله بعد با استفاده از عناصر گرافیکی زیبایی آن را دوچندان کند. پس سعی کنید برای استخدام یک عکاس حرفه‌ای هزینه کنید چرا که اینکار هزینه نیست و سزمایه گذاری به حساب می آيد. زیرا یک تصویر می‌تواند در نسخه‌های بعدی کاتالوگ‌ نیز استفاده شود و همچنین اگر تصاویر در حد متوسط داشته باشید طراح دوبرابر باید زمان بگذارد تا بتواند تصویر را اصلاح کند و این نیز هزینه بر است.

7-طرح‌های آماده

استفاده از طرح‌های آماده به هیچ عنوان کارایی طرح شما را پایین نمی‌آورند بلکه می‌توانند دید کلی بهتری را به طراح بدهد. کاری که یک طراح می‌تواند انجام دهد این است که از یک قالب آماده استفاده کند و با بدست آوردن کلیت طرح شروع به طراحی کند به شکلی که در پایان این طرح آماده در کاتالوگ به چشم نیاید. استفاده از قالب‌های آماده سبب بهبود و جلوگیری از بهم ریختگی طرح نیز می‌شوند و در عین حال جذب مخاطب با کاتالوگ هم اتفاق می افتد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که رساندن مفهوم اصلی کاتالوگ به عوامل دیگری حتی چاپ نیز بستگی دارد و اگر در این زمینه تجربه کافی ندارید به هیچ عنوان به تنهایی در این مسیر قرار نگیرید. آژانس تبلیغاتی سئواینلاین از دسته آژانس‌هایی است که هدف مشتری را مد نظر قرار داده و سعی می‌کند مشتری خود را هر روز به هدف نزدیک‌تر کند. این سخن را می‌توانید از تمامی مشتریان این آژانس تبلیغاتی بشنوید. پس اگر هدف‌های بلند مدتی در سر دارید و قصد دارید در این مسیر یک هم سفر مورد اعتماد را به دنبال داشته باشید با تماس بگیرید.

Share This Story, Choose Your Platform!