واضح و مختصر نوشتن، بخش مهمی از بهینه سازی موتورهای جستجو ( سئو ) است و می تواند رتبه بندی سایت را در نتایج جستجو بهبود بخشد. علاوه بر مزایای سئو، شما می خواهید محتوایی ایجاد کنید که مناسب با مخاطبان مورد نظر باشد. در این مقاله، نکات جالبی را در مورد نوشتن محتوای خوانا و سئو فرندلی ارائه خواهیم داد.

خوانایی چیست؟

خوانایی محتوا ، شیوه اندازه گیری نحوه وضوح و قابل درک بودن هر قطعه متن نوشته شده می باشد. درک زبان یکی از عوامل بسیار مهم است (آیا از کلمات پیچیده یا ساختار جمله انتزاعی استفاده می کنید؟)، اما طرح بندی، ساختار و فونت نیز نقش خود را ایفا می کنند.

چرا خوانایی برای سئو اهمیت دارد؟

خوانایی محتوا، احتمالا یک عامل مستقیم رتبه بندی در تدوین نتایج جستجو نیست (اما گوگل، آن را انکار یا تایید نمی کند). این به این معناست که بازاریابان ممکن است بیشتر به سئو ی فنی و استفاده از کلمات کلیدی مناسب توجه داشته باشند.

اما خوانایی، به عنوان عامل غیر مستقیم بسیار مهم است. با نوشتن به روشی آسان برای خواندن، مخاطبان مورد نظر قطعا زمان بیشتری را در وب سایت صرف خواهند کرد و کارهایی که می خواهید آنها انجام دهند را انجام خواند داد (خواندن، کلیک کردن، اشتراک گذاری، خرید ) آنها نیز در عرض، کمتر بر روی نتایج جستجوی دیگر کلیک خواهند کرد.

این یک نشانه برای گوگل است که محتوای ارزشمندی را ارائه می دهید. به همین دلیل در جستجوهای آینده، صفحه شما بالاتر خواهد آمد.

گذشته از این، کپی کردن آن، برای خواندن، آسان خواهد شد و بازدید کنندگان وب سایت را به مشتریان واقعی تبدیل خواهد کرد. آن را تبدیل به یک عنصر مهم در بهینه سازی سایت تبدیل خواهد کرد.

راهنمایی برای نوشتن متن خوانا

بدانید که برای چه کسی می نویسید

تعیین کردن مخاطب اصلی بسیار مهم است. برای اهداف این مقاله، آن را به سطح تحصیلات مخاطبان محدود خواهم کرد. هرچه سطح آموزش مردم بالاتر باشد، آنها قادر به خواندن متون پیچیده تر خواهند بود.

با این حال، این بدان معنا نیست که خوانندگانی که تحصیلات عالیه دانشگاهی دارند، علاقه مند به خواندن متن ها و محتوا های پیچیده هستند. آیا میخواهید برای مخاطب خود تا حد امکان از محتوای وسیع استفاده کنید؟ سعی کنید در سطح B1 بنویسید:

  • کلمات اغلب استفاده شده (لیستی از کلمات را در اینجا پیدا کنید).
  • جملات کوتاه
  • جملات معلوم
  • یک سرویسی مانند webtexttool خوانا بودن و پیچیدگی محتوای را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد.
چگونه می توان خوانایی محتوا ی سئو را بهبود بخشید؟ | سئو اینلاین | سئواینلاین

زبان گفتاری در برابر زبان نوشتاری

نوشتن به روش مکالمه، کمک بزرگی در خوانا بودن محتوا می باشد. تصور کنید پست وبلاگ داستانی است که برای دوست خود تعریف می کنید. همانطور که می نویسید، می توانید عینا آن را با صدای بلند برای آنها بخوانید، و می توانید بگویید که چطور قابل فهم می باشد.

از به کار بردن حال مجهول در جمله اجتناب کنید، بنابراین از بکار بردن جمله ای چون «جو توسط متخصصان ما تمیز خواهند شد» و به جای آن بنویسید «متخصصین ما جوی شما را خواهند شست».

استفاده از کلماتی مانند “شاید” یا “کمی” موجب میشود تا پیام به خوانندگان واضح تر شود. اجتناب از زبان نرمی را تا آنجا که امکان دارد، هدف خود قرار دهید.

به تایپوگرافی (فن چاپی) و طراحی توجه داشته باشید

فونت های مضحک، باعث پرت شدن حواس می شوند، پس اطمینان حاصل کنید که از آنها استفاده نکنید، مگر اینکه از آنها با اهداف خاص استفاده کنید. وب سایت fontpair.coffers، فونت ترکیبی زیبایی است که در هر دستگاهی قابل خواندن است. حتی بهتر است که با طراح تماس بگیرید تا به شما کمک کند.

اندازه فونت، فاصله خط و عرض پاراگراف همه اینها عوامل مهمی در خوانا بودن هستند. بر طبق گفته کارشناسان، اندازه فونت ایده آل برای دسکتاپ 16 پیکسل است، اما قانون طلایی در اینجا این است که شما نباید برای اینکه قادر به خواندن متن روی صفحه شوید خم شوید.

چگونه می توان خوانایی محتوا ی سئو را بهبود بخشید؟ | سئو اینلاین | سئواینلاین

ساختار

سرانجام، یک ساختار واضح برای یک قطعه متن خوانا ضروری است، زیرا بسیاری از افراد پست وبلاگ را اسکن می کنند. از پاراگراف های کوتاه استفاده کنید، زیرا بسیاری از بازدیدکنندگان محتوا را در گوشی های هوشمند خود خواهند خواند.

در این مورد، پاراگرافی که شامل سه تا پنج جمله باشد، ایده آل است. استفاده از زیرنویس، نقاط گلوله ای (از علاٸم نگارشی) و تصاویر، قطعات بزرگتر متن را برای پردازش آسانتر خواهد کرد.

نتیجه گیری: این نحوه نوشتن محتوای خوانا است

متنی که برای خواندن آسان باشد، می تواند به طور غیر مستقیم در بالا رفتن رتبه وب سایت در نتایج جستجوی گوگل تاثیر گذار باشد. علاوه بر این، ممکن است زمانی که افراد محتوای ایجاد شده را بخوانند، لذت ببرند و محصولات یا خدمات را خریداری کنند.

کلمات محبوب، جملات کوتاه و فعل های معلوم، به محتوا در خوانا بودن کمک زیادی خواهد کرد.

ساختار قابل اسکن، فونت خوانا و سبک نوشتاری مکالمه ای، به وب سایت این امکان را خواهد داد تا مخاطبان بیشتری را جلب کنید.

Share This Story, Choose Your Platform!