به روز رسانی: زمانی که گوگل وب مستر تولز به سرچ کنسول جدید گوگل در سال 2018 انتقال یافت، تنظیمات دامین ایده آل را از سرچ کنسول قدیمی را انتقال نداد. در سال 2019 گوگل اعلام کرد که آن ویژگی را از سرچ کنسول حذف کرده است.

پس چگونه باید پیشرفت این مسئله را مدیریت کرد؟

در حقیقت، کار بسیار آسانی است و این ویژگی مدتی است که غیر ضروری شده است.

به عنوان یک صاحب وبسایت، می توانید از چندین روش مختلف استفاده کنید تا به گوگل بگویید که نسخه ایده آل دامین شما کدام است:

 • لینک های rel = “canonical” را به صفحات HTML (و هدرهای HTTP برای صفحات بدون HTML) اضافه کنید تا به گوگل بگویید نسخه ایده آل URL در سایت کدام است.
 • فقط از نسخه های ایده آل URL های خود در نقشه سایت XML وب سایت خود استفاده کنید. با این حال، نباید تنها بر روی این گزینه متکی باشید، از آنجا که گوگل این URL ها را تنها URL های کانون پیشنهاد شده مشاهده می کند، بنابراین ممکن است دامین های غیر ایده آل را به عنوان محتوای تکراری تفسیر کند.
 • ریدایرکت های 301 را برای انتقال تمام بازدید کنندگان وب سایت به URL های ایده آل از نسخه غیر ایده آل تنظیم کنید. برای دریافت اطلاعات در مورد نحوه انجام این کار در سرور وبسایت خود، با میزبان ارائه دهنده مستندات خود مشورت کنید.

دامین ایده آل چیست؟

یک دامین ایده آل، نسخه (www یا non-www) از دامین شما است که می خواهید در نتایج جستجو نشان داده شود. دامین ایده آل همچنین دامینی است که می خواهید کاربران خود را به آن redirect کنید خواه آنها در www تایپ شوند یا نه.

بهینه سازی وضعیت ایندکس سایت

اگر سایت شما www.xyz.com است، اما زمانی که فردی آن تایپ می کند و یا لینک می کند به xyz.com، موتورهای جستجو ممکن است هر دو دامین یا تنها یکی از آنها را کراول کند. این به این معنی است که گاهی موتورهای جستجو دامین های غیر ایده آل را کراول و ایندکس خواهد کرد.

در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است فکر کنید که سایت شما توسط موتورهای جستجو ایندکس نشده است، در حالی که در واقع URL غیر ایده آل، به دلیل اینکه موتورهای جستجو دامین های WWW و non- WWW را به عنوان وب سایت های جداگانه در نظر گرفته است، ایندکس شده است.

اجتناب از مشکلات محتوای تکراری

شما باید دامین های ایده آل را برای موتورهای جستجو معرفی کرده باشید تا از مشکلات محتوای تکراری جلوگیری کنید. اگر موتورهای جستجو هر دو نسخه دامین را کراول و ردیابی کنند، متوجه خواهند شد که محتوای آنها یکسان می باشد. این ممکن است باعث شود سایت شما با مشکلات محتوای تکراری مواجه شود.

جریان Link Juice را تحت کنترل قرار دهید

متاسفانه، نمی توانید نحوه لینک دادن دیگران به وبسایت خود را تحت کنترل قرار دهید، حتی زمانی که به خوبی درخواست کنید. به هر حال، گوگل زمانی که با لینک ها در وب سایت شما مواجه شود، دامین ایده آل شما را به حساب خواهد آورد. به طور خلاصه، پس از تنظیم یک دامین ایده آل، گوگل لینک هایی که به www.example.com و example.com داده شده را یکسان مشاهده خواهد کرد.

از آنجا که لینک ها نحوه پیدا کردن موتورهای جستجو، خزیدن و اختصاص Link Juice به صفحات هستند، تنظیم یک دامین ایده آل، این اطمینان را به شما خواهد داد که Google به طور خودکار مستقیما به سراغ آن نسخه دامین خواهد رفت.

کدامیک باید دامین ایده آل شما باشد: WWW یا Non-WWW ؟

این به علاقه شخصی شما بستگی دارد. می توانید انتخاب کنید که کدام یک بیشتر توسط کاربران نشانه گذاری شود یا کدام یک از آنها اغلب برای لینک شدن به وب سایت  استفاده شود. دلایل فنی زیادی برای استفاده از نسخه www وجود دارد، اما برخی دلایل منطقی نیز برای استفاده از Non-www وجود دارد. مهم نیست که از چه نسخه ای استفاده می کنید، حرف آخر این است که تنها از نسخه ایده آل استفاده کنید و نسخه دیگر را به دامین ایده آل redirect کنید. فراموش نکنید که تمام لینک های داخلی را برای اشاره به نسخه صحیح به روزرسانی کنید!

بعضی دلایل استفاده از نسخه www به عنوان دامین ایده آل شما به شرح زیر می باشد:

 • برای متمایز کردن سایت اصلی از سایر زیر دامین های استفاده شده، به عنوان مثال، به یک وبلاگ. در مورد وورنک، www.woorank.com، سایت اصلی است و lingo.woorank.com زیر دامین واژگان است.
 • برای محدود کردن کوکی ها در هنگام استفاده از چندین زیر دامین. کوکی های دامین اصلی به زیر دامین ها ارسال می شوند، بنابراین اگر شما از زیر دامین ها برای وبلاگ استفاده می کنید، روش ساده تر این است که سایت ها را با پیشوند www در آن متمایز کنید.
 • آسانتر این است که پوشه های خود را سازماندهی کنید، جایی که یکی برای سایت زنده در پوشه www در دامین www.yoursite.com می باشد، در حالی که پوشه توسعه در dev.yoursite.com برای اهداف توسعه می باشد.

وب سایت های معروفی که از دامین های www استفاده می کنند عبارتند از:

 • www.wikipedia.org
 • www.facebook.com
 • www.yahoo.com
 • www.google.com

بعضی دلایل استفاده از نسخه Non-WWW به عنوان دامین ایده آل شما به شرح زیر است:

 • برای کوتاه کردن طول URL وب سایت شما
 • تجربه ی کاربر؛ بسیاری از کاربران URL را بدون WWW تایپ می کنند.

وب سایت های معروفی که از دامنه های www استفاده نمی کنند عبارتند از:

 • Digg.com
 • Twitter.com
 • Mashable.com

روش های تنظیم دامین ایده آل:

دو روش اصلی برای تعیین دامین ایده آل وجود دارد. اولین مورد برای گوگل از طریق Google Search Console است و دیگری برای سایر موتورهای جستجو و کاربران وب سایت شما از طریق 301 redirects است.

گوگل

 1. اگر در حال حاضر حساب کاربری ندارید، یک حساب کاربری را در کنسول Google Search ایجاد کنید. شما می توانید از نسخه www سایت خود برای ایجاد حساب کاربری استفاده کنید.
 2. روی دکمه قرمز “اضافه کردن ویژگی” در گوشه سمت راست بالای صفحه نمایش خود کلیک کنید. برای ویژگی های گروهی، روی دکمه «ایجاد مجموعه» کلیک کنید، سپس برای مجموعه نام انتخاب کنید و «اعضا» را اضافه کنید.
دامین ایده آل خود را انتخاب کنید | سئو اینلاین | سئواینلاین

با استفاده از اکانت گوگل Analytics خود و همچنین استفاده از کد ردیابی ارائه شده در بخش صفحه خود، سایت را تایید کنید. برای این مرحله و همچنین روشهای جایگزین دیگر، به تصویر زیر مراجعه کنید.

دامین ایده آل خود را انتخاب کنید | سئو اینلاین | سئواینلاین

در موارد استثنایی که در آن شما Google Analytics Account ندارید، میتوانید یک فایل HTML را در سایت خود آپلود کنید، یک متا تگ را به صفحه اصلی سایت اضافه کنید یا به ارائه دهنده نام دامین خود وارد شوید.

دامین ایده آل خود را انتخاب کنید | سئو اینلاین | سئواینلاین
 1. نسخه Non – www سایت خود را به Google Search Console account خود اضافه کنید.
 2. با استفاده از همان مراحل ذکر شده در مرحله 3، باید نسخه Non- www سایت خود را تایید کنید.
 3. هنگامی که هر دوی این نسخه ها تایید می شوند، شما باید با کلیک کردن بر روی هر یک از این حساب ها به طور جداگانه، دامین مورد نظر خود را در Google Search Console Account خود تنظیم کنید.
 4. روی آیکون تنظیمات> تنظیمات سایت> دامین ایده آل کلیک کنید.
 5. روی دکمه رادیو در دامینی که دامین ایده آل شماست کلیک کنید.
 6. شما یک پیام در Google Webmaster Tools Account خود دریافت خواهید کرد که دامین ایده آل شما تغییر کرده است.

بروزرسانی: گوگل ظرفیت دامین ایده آل را هنوز به سرچ کنسول جدید منتقل نکرده است. با وجود این، شما می توانید به راحتی به این تنظیمات در نسخه های قدیمی دسترسی داشته باشید:

دامین ایده آل خود را انتخاب کنید | سئو اینلاین | سئواینلاین

redirect 301

لازم است که redirect های 301 را برای همه دامین هایی که دامین ایده آل شما نیستند (همچنین به عنوان URL های کانونیکال شناخته شده اند) اضافه کنید. این redirect، دائما سایت را به یک دامین جدید منتقل می کند. برای انجام این کار می توانید کد زیر را به فایل htaccess. اضافه کنید:

RewriteEngine On RewriteBase / RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domainname.com [NC] RewriteRule ^(.*)$ 
http://domainname.com/$1 [L,R=301]

Share This Story, Choose Your Platform!