تا به حال چندبار پیش آمده برای یک مصاحبه شغلی دعوت شوید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بزرگترین کسب و کارها چگونه از بین متقاضیان افراد را گزینش می کنند و چه خصوصیاتی برایشان مهم تر است؟ ممکن است در شبکه های اجتماعی تعدادی سوال عجیب و غریب مطرح شده که می گویند گوگل و مایکروسافت با این سوالات ضریب هوشی افراد را تخمین می زنند. مثل اینکه چند توپ گلف در یک اتوبوس جا می شود! اما واقعیت این است که روش های استخدامی اینگونه شرکت ها، سطح بسیار بالاتری از این سوالات پیش پاافتاده و نخ نما دارد. در این مقاله سعی می کنیم طرز تفکر مدیران بزرگ برای استخدام را بیان کنیم ، نمونه هایی ملموس را ذکر می کنیم و سرانجام به نکات جالبی می رسیم. در این مقاله صرف نظر از موضوعات مهمی که در مصاحبه های شغلی مطرح می شود (مثل سابقه کار، تحصیلات، خانواده ، گذشته ، محل زندگی و … ) می خواهیم نوع مصاحبه مدیران بزرگ را از جنبه هایی که زیاد مورد توجه نیستند بررسی کنیم و راز استخدام در این شرکت ها را کشف کنیم.

راز استخدام

چرا استخدام و گزینش افراد مهم است؟

بیشتر تصمیماتی که مدیران برای کسب و کارشان می گیرند، کوچک هستند. مثلا یک معامله یا تصمیم برای تغییر دکوراسیون، به تنهایی ارزش زیادی برای یک کسب‌وکار کوچک ندارد، حتی شکست خوردن در این موارد هم ممکن است آسیب زیادی به آن کسب‌وکار نرساند. اما استخدام مثلا یک مدیر اجرایی فرق می‌کند، زیرا می‌تواند باعث پیروزی یا شکست یک سازمان شود. همچنین افرادی که هر روز برای یک سازمان کار می کنند، نمای کلی سازمان را تشکیل می دهند. یک کارمند عالی با افزایش فروش، تقویت تولید، یافتن بازارها و جهت‌یابی‌های جدید و حتی خلق نوآوری‌هایی می‌تواند سطح شرکت شما را تا اندازه‌ی زیادی ارتقا دهد، اگر افرادی که انتخاب می شوند، طرز تفکر رشد سازمانی داشته باشند (یعنی هدفشان به جای رشد فردی، رشد سازمان باشد) باعث ارتقای سازمان می شوند. راز استخدام به عنوان چنین شخصی از نظر شما چیست؟

مدیران بزرگ چه افرادی را می خواهند؟

در ایجا می خواهیم از هر مدیر موفق، یک فاکتور را برای نمونه ذکر کنیم.

 • افراد رک گو و متفاوت: از نظر تونی هسیه مدیر شرکت زاپوس مدیران بزرگ، بر خلاف مدیران سطح پایین، از استخدام اینگونه افراد واهمه ای ندارند و می دانند اگرچه ممکن است در ابتدا کمی گیج بزنند، اما به مرور به ثبات خواهند رسید و راه خود را پیدا می کنند.

راز استخدام

 • با شخصیت و دارای حس انسان دوستی: از نظر ریچارد برنسون، یکی از مدیران شرکت ویرجینیا، افرادی که در پی کمک به دیگران هستند و علم خود را بدون چشمداشت در اختیار دیگران می گذارند، مناسب هستند
 • چگونگی توصیف خودشان: از نظر ریچاردسون مدیر شرکت YWCA اینکه نظر اشخاص نسبت به خود چیست بینشی عمیق درخصوص نوع عرضه مهارتهایشان ارائه می دهد.
 • چیزی که خلق کرده است: از نظر مدیران گوگل، اگر فرد چیزی خلق کرده باشد احتمالا در پی یافتن راهی برای فروش آن بوده است. در واقع اینکه کالای تولیدی خود را چگونه می خواسته عرضه کند، موضوع مهمی است.
 • تجربه اولین کارها: از نظر هانا پارامور، مدیر موسسه پارامور این که فرد اولین دستمزدش را در چه سنی گرفته است، میتواند گذشته کاری و منش شغلی متقاضی را روشن کند. قطعا افرادی که در حین مدرسه رفتن و یا دانشگاه شغلی پاره وقت داشته‌اند، افراد مسئولیت‌پذیرتری هستند.
 • مهارت داستان گویی و خلاقیت: لون جف از مدیران موفقیت، می گوید که این مهارت ها برای دنیایی که هرروز پیچیده تر می شود، حیاتی است. اینکه آیا فرد می تواند موضوعات مبهم را به زبانی ساده بیان کند یا خیر.
 • تجربه شکست ها: جنی مینگ، رئیس شرکت چارولت روز درباره راز استخدام کارمندانش می گوید این پرسش صداقت کارجو را میسنجد. افرادی که از شکست ها درس گرفته اند، یاد میگیرند در شرایط بحرانی جه کار کنند.
 • نکات جالب و کمتر شناخته شده ای که شرکت های بزرگ برای استخدام رعایت می کنند چیست؟
 • کمی دیرتر یا زودتر با افراد متقاضی تماس می گیرند: اگر دقیقا موقعی که فرد متقاضی انتظارش را دارد به او زنگ بزنید، احتمالا جواب هایی را از قبل آماده کرده است. پس بهتر است کمی زودتر و به طور غیر منتظره با او تماس بگیرید.
 • برنامه مصاحبه را گیج کننده و غیر قابل پیش بینی طراحی می کنند:احتمالا با این کار می خواهندافرادی را پیدا کنند که نیازی به دستورالعمل و توصیه ندارند.
 • کمی شرایط را به هم می ریزند: برای اینکه ببینند فرد متقاضی می تواند با شرایط غیر عادی کنار بیاید یا خیر، مثلا اتاقی را انتخاب می کنند که یک قسمت یا وسیله خراب داشته باشد.
 • از داوطلبان سوالات اشتباهی می پرسند: مثلا اگر فرد مورد مصاحبه دکترا دارد، چندبار به طور اتفاقی می توان از او پرسید که چرا تحصیلاتش را تا مقطع دکترا ادامه نداده است. یا اسم شرکتی که در آن کار می کرده را اشتباهی ذکر می کنند. اینکار با هدف اینکه ببینند آیا داوطلب سریعا واکنش می دهد یا می تواند خونسردی اش را حفظ کند، طراحی شده است.
 • سوالات خاصی از متقاضیان می پرسند: مثلا مساله ای که شرکت با آن مواجه است، را با فرد مصاحبه شونده در میان می گذارند تا ببینند آیا فرد می تواند راه حلی سریع و هرچند پیش پا افتاده برای آن پیدا کنند یا خیر. در واقع سرعت واکنش یک فرد در برابر بحران های فوری ملاکی مهم برای مدیران بزرگ است.
 • حواس مخاطب را پرت می کنند: مثلا از او سوالی می پرسند و در حین جواب دادن به او می گویند می خواهند صدایش را ضبط کرده و بعدا پاسخ او را یادداشت کنند. با این کار احتمالا تمرکز او کمتر می شود.

بررسی کوتاه شیوه های گزینش و راز استخدام 4 شرکت بزرگ

گوگل(google): در روند استخدام گوگل دو نوع مصاحبه وجود دارد. اول، یک مصاحبه تلفنی 30 تا 60 دقیقه ای است و در آن پرسش های رفتاری و سوژه های موردی برای سنجش آمادگی آنها برای به عهده گرفتن نقش مورد نظر است. برای مصاحبه در محل، نامزدها معمولا به مدت 45 دقیقه با چهار نفر از چهار بخش مختلف مصاحبه می کنند. تمرکز اصلی در هر مصاحبه این است که نامزدها فرصتی برای نشان دادن دانش مرتبط با نقش خود  و برخی توانایی های دیگر رفتاری داشته باشند. روند انتخاب یک فرد به طور میانگین 8 هفته طول می کشد.

راز استخدام

سیلز فورس(sales force): در این شرکت ابتدا مصاحبه تلفنی انجام و سپس فرد در یک نقش شغلی کاذب قرار داده می شود. یعنی نقشی که قرار است به عهده او گذاشته شود، به طور آزمایشی روی او اجرا می شود و آن را به طور موقت بر عهده می گیرد.  پس از چند روز یک مصاحبه مفصل با مدیران ارشد اجرایی به مدت حدود 1 ساعت برگزار می شود و انتخاب نهایی ظرف 3 تا 8 هفته صورت می گیرد.

راز استخدام

فیس بوک(facebook): این شرکت یکی از سخت ترین نوع گزینش ها را دارد. فرایند و در واقع راز استخدام با توجه به نقش مورد نظر متفاوت است. اما حداقل 4 مصاحبه قبل از گزینش وجود دارد.  به غیر از مهارت های فنی که افراد باید داشته باشند، در هنگام گزینش ممکن است چندنفر از مدیران مسئول، سوالات بسیار مشابهی را بپرسند. دلیل این کار این است که دیدگاه های مختلف مدیران راجع به پاسخ های مشترک افراد، سنجیده شود. انتخاب ظرف حداکثر 8 هفته پایان می پذیرد. سوال متداولی که در فیس بوک وجود دارد این است که فیس بوک چرا باید شما را استخدام کند؟ شما باید جوابی واضح و صادقانه به آن بدهید.

راز استخدام

اپل(apple): روند مصاحبه در اپل تا حد زیادی بستگی به نقش مورد نظر مثل مشاور داخلی، نقش های فنی یا مدیریت پروژه دارد. معمولا اپل متقاضیان درخواست های شغلی را به یک رویداد استخدام که عموما در یک هتل در منطقه محلی خود برگزار می شود، دعوت می کند. در آنجا یک مسابقه 20 سوالی انجام می شود. سپس تیم هایی برای تمرین کار تیمی تشکیل می شود. سرانجام، نامزدها در یک جلسه پرسش و پاسخ شرکت می کنند. در صورت موفقیت، آنها به دور دوم شامل یک مصاحبه با یک مدیر عملیاتی برای صحبت در مورد نقش های خود است. دور سوم و نهایی شامل مصاحبه با 3 نفر از مدیران مسئول اپل است. روند انتخاب و راز استخدام در اپل حدود 4 هفته بیشتر طول نمی کشد.

راز استخدام

Share This Story, Choose Your Platform!