رنگ ها چه اهمیتی در طراحی یک کاتالوگ دارند؟

رنگ ها در کاتالوگ، اهمیت زیادی دارند و توجهات را به خود جلب می کند. رنگ ها می‌توانند آیتم‌های مهم را برجسته کرده و چشم خواننده را به المان های خاص در صفحه جلب کند. اینکه چطور از رنگ ها در طراحی کاتالوگ استفاده کنید به این بستگی دارد که چطور می‌خواهید کاتالوگ خود را منتشر کنید.

برخی رنگ‌ها بر روی انواع دستگاه های چاپ، به خوبی چاپ می شود اما برای برخی از رنگ های فرعی، این قضیه صادق نیست؛ ممکن است خارج از محدوده طیف رنگی چاپگر باشد و برای شما چالش برانگیز شود. همچنین برخی رنگ ها همانطور که چاپ می شوند، روی مانیتور به نمایش در نمی آیند.

در بخش روش‌های خروجی، ما مفاهیم لکه و فرایند رنگ را مورد بحث قرار می‌دهیم. رنگ‌های نقطه‌ای نشان دهنده رنگ های اضافی هستند که وارد یک چاپگر می‌شوند که هر کدام رنگ خاصی دارند. چاپ رنگ به چهار جوهر اصلی تکیه دارد: ( فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و سیاه ) که تحت فشار با هم ترکیب می‌شوند تا طیف وسیعی از سایه‌ها را تولید کنند. بعضی از رنگ‌های روشن و بسیار اشباع‌شده به خوبی در فرایند رنگ، فیکس نمی شوند.

رنگ ها در کاتالوگ

این سایه‌ها ممکن است به دستگاه‌های چاپ دیجیتال فشار زیادی وارد کند. زمانی که رنگی را انتخاب و اجرا می‌کنید ( برای نوع، عناصر گرافیکی، و پس زمینه صفحه)، به رنگ‌هایی که با روش‌های خروجی انتخاب‌شده شما سازگار هستند تکیه کنید. اگر قصد دارید تنها به شکل دیجیتال کاتالوگ خود را منتشر کنید، می‌توانید از هر رنگی که دوست دارید استفاده کنید، اما به یاد داشته باشید که آنچه روی صفحه می‌بینید، ممکن است نمایانگر صفحاتی که با یک دستگاه خروجی ظاهر می شوند، نباشد و با چیزی که نمایش داده می شود متفاوت باشند.

چگونه باید برای کاتالوگ رنگ انتخاب کنیم؟

انتخاب رنگ ها در کاتالوگ همیشه نیازمند توجه دقیق و حساب شده است. چه رنگ‌هایی خودشان را در محصولات به خوبی نشان می‌دهند؟ کدام رنگ‌ها در لوگو ظاهر می‌شوند؟ بهترین رنگ انتخابی شما با توجه به سایه ها و تن رنگ هایی که قبلا از آنها استفاده می کردید چیست؟

طراحان از کتاب‌های نمونه استفاده می‌کنند که نمونه‌های تمام رنگ‌ها را در فرآیند یا سیستم‌های رنگی که استفاده می‌کنند نمایش می‌دهد. قرار دادن نمونه ها برای این است که بفهمیم چه رنگی با محصول و هدفی که داریم مطابقت می‌کند. زمانی که یک رنگ مناسب را شناسایی و انتخاب کردیم، می‌توانیم از آن در صفحاتی که می خواهیم استفاده کنیم. علاوه بر این، لوگوی ما به احتمال زیاد با استفاده از رنگ‌های خاص از یک سیستم رنگ تعریف شده‌ است. معمولاً فردی که آن را طراحی کرده ‌است مجموعه کاملی از نکات در رنگ‌های مورد استفاده را به ما می دهد. می‌توانیم از این یادداشت‌ها برای انتخاب رنگ‌ها در طراحی و پیاده‌سازی کاتالوگ خود استفاده کنیم.

رنگ ها چه می گویند؟

رنگ‌ها نیز احساسات را منتقل می‌کنند، اما همبستگی بین رنگ‌ها و حالات آن از یک فرهنگ به فرهنگ دیگر متفاوت است. اگر جامعه هدف و مشتریان شما در یک بخش خاص از دنیا هستند و درآمد غالب شما از آن بخش تامین می شود، علایق مردم و کاربرد رنگ ها در آن منطقه را مطالعه کرده و انتخاب رنگ خود را با هماهنگی با هنجارهای اجتماعی و سنت آن منطقه سازگار کنید و تطبیق دهید. برای مثال، تمدن‌های غربی سیاه را برای مراسم سوگواری می‌پوشند و رنگ سیاه را به عنوان رنگ سوگواری استفاده می‌کنند. کشورهایی هم وجود دارند که رنگ سفید را برای مراسم سوگواری و عزا انتخاب می کنند. یک کاتالوگ که با آداب و رسوم و سنت های یک منطقه جغرافیایی سازگاری نداشته باشد، نمی تواند مورد قبول مشتریان و مردم آن مناطق قرار بگیرد.

خانواده رنگ ها در کاتالوگ

انتخاب رنگ برای کاتالوگ یکی از جنبه های تصمیمات زیبایی‌شناختی است. بسیاری از طرح‌ها با انتخاب دو رنگ که هماهنگی خوبی باهم دارند ایجاد می شوند. مانند آبی و زرد، ارغوانی و طلایی، یا قهوه‌ای و سبز.

برخی از طرح‌ها، رنگ سومی هم باید داشته باشند. علاوه بر طیف های معمول و اصل این رنگ‌ها، طراحان می‌توانند رنگ‌ها را به صورت روشن تر و با ترکیب رنگی گوناگون به پس زمینه اضافه کنند. البته، بعضی از رنگ‌ها در کاتالوگ در زمانی که به صورت ملایم تر استفاده می شوند، ممکن است به رنگ های دیگری تبدیل شوند. به خصوص قرمز، که به صورتی تبدیل می‌شود.  در نتیجه مهم است که رنگ‌های برجسته را با چشم خود انتخاب کنید تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید و ببینید چه پیام هایی را ممکن است انتقال دهند.

رنگ هایی با خوانایی خوب در کاتالوگ

علاوه بر اینکه باید روابط بین رنگ ها در کاتالوگ واضح و مناسب باشد، باید حداقل از یک رنگ تیره برای متن های کوتاهی که می نویسید استفاده کنید. رنگ‌های نورانی و روشن، برای خوانایی متون مناسب نیستند، به خصوص در اندازه‌های کوچک، مگر این که متن را جلوی یک پس‌زمینه تاریک قرار دهید. در این صورت ترکیب وضوح بهتری پیدا می کند و متون قابل خواندن می شوند.

نکته: دو یا سه رنگ را انتخاب کنید که با یکدیگر و با لوگو هماهنگی داشته باشند. همیشه برای اطلاعات یکسانی که ارائه می دهید از رنگ‌های ثابت استفاده کنید تا همان سطح اهمیت را منتقل کند (مثلاً، همیشه از قرمز برای نشان دادن هشدارها و یا از سبز برای نشان دادن بهترین تجارب استفاده کنید). از استفاده از تعداد زیادی رنگ خودداری کنید. مگر این که بخواهید طیف گسترده‌ای از خطوط رنگ ها را نشان دهید. رنگ‌های زیاد می‌توانند باعث سردرگمی بصری شوند.

نکته: زمانی که می‌خواهید لوگو طراحی کنید (یا اگر می‌خواهید یک لوگو را بازآفرینی کنید)، رنگ‌هایی را انتخاب کنید که در انواع روش‌های خروجی به خوبی منتشر شوند.

Share This Story, Choose Your Platform!