[vc_row css=”.vc_custom_1541970194993{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

روانشناسی رنگها در طراحی لوگو و ترفندهایی که شرکتهای بزرگ برای انتخاب رنگ لوگو از آن استفاده میکنند

روانشناسی رنگها و ترفندهای شرکتهای بزرگ برای انتخاب رنگ لوگو

یک لوگو نماینده یک برند است. به لوگوی Apple و MacDonald نگاه کنید. این برندها بلافاصله یادآور کسب و کار خود هستند. اصولا لوگو سمبلی برای بیان یک برند است. اگر دقیق تر شوید متوجه خواهید شد که بسیاری از لوگوها معانی پنهانی در دل خود دارند. آنها ممکن است روایتگر تاریخ آن کمپانی و یا یک تصویر بصری زیرکانه باشند. نام های تجاری هر کدام بازگو کننده یک داستان هستند این همان چیزی است که انسان در آن زندگی می کند. اما چیز دیگری که داستان لوگوها را می سازد رنگ ها هستند. چقدر درباره روانشناسی رنگها در طراحی لوگو میدانید؟

رنگ یک لوگو چیزهای زیادی راجع به آن برند بازگو میکند. در بسیاری از برندهای شناخته شده، رنگ لوگوی آن بخشی از هویت آن برند است. مثل رنگ سفید و سبز لیوان های قهوه برند Starbuck و رنگ بنفش کاغذ بسته بندی برند Cadbury . برای برندهای جدید این رنگ ها هستند که تلاش می کنند که آن برند را به جایگاهی برسانند که مطلوب مشتری باشد.

ما در این مقاله به بررسی ترفندهایی که برندهای بزرگ با استفاده از روانشناسی رنگها در طراحی لوگو از آن استفاده می کنند، خواهیم پرداخت. راجع به الگوهای لوگو دقیق تر می شویم و نگاه عمیق تری به کسب و کارهای بزرگ خوهیم داشت.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1541975591247{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]یکی از دلایلی که مردم به طراحی لوگو اهمیت می دهند این است که جلوه بصری قدرتمندی دارد. نگاهی به تصویر زیر بندازید و لوگوهایی که در طیف های رنگی مختلفی هستند را مشاهده کنید.

روانشناسی رنگها و ترفندهای شرکتهای بزرگ برای انتخاب رنگ لوگو

رنگ لوگو و هویت برند

ارتباط بین رنگ و هویت برند بسیار قوی است.

Lauren Labrecque و George Milne محققان مجله آکادمی علوم بازاریابی در اینباره اظهار داشتند : ” همانطور که نام برند با دقت زیادی انتخاب می شود، با توجه به روانشناسی رنگها ، رنگ هم دارای یک معنای ذاتی است که به هویت اصلی برند تبدیل می شود، به یادآوری نام برند کمک کرده و تصویر مطلوبی را فراهم می کند.”

آنها در تحقیقاتشان در مورد تمایز رنگ ها، نشان دادند که چرا برخی از برندهای بزرگ از رنگ های خاص در لوگوی خود استفاده می کنند.

بطور مثال از رنگ آبی در 75% موارد در لوگوی کارتهای اعتباری و 20% هم در برندهای غذای فست فودی استفاده می شود. از رنگ قرمز هم 0% در برندهای تهیه پوشاک و بیش از 60% در برندهای خرده فروشی استفاده می شود.

برای مصرف کنندگانی که روزانه هزاران بار با پیام های تبلیغاتی مواجه هستند، این رنگ ها هستند که می توانند در ناخودآگاه آنها پیامی راجع به محصولات آن برند بیان کند. با این حساب توجه به روانشناسی رنگها در طراحی لوگو به نظر هوشمندانه میرسد.

رنگ لوگو و هویت برند

شرکت ها و رنگ لوگوی آنها در لیست سالانه Fortune 500

با مطالعه روی این مقاله و اینفوگرافیک، بهتر است اول نگاهی به شرکت هایی که در لیست سالانه Fortune 500 هستند، بندازیم. در این لیست بدنبال مشاهد یک ترند برجسته بودیم. رنگ آبی با اختلاف زیادی جز پرطرفدارترین رنگها برای لوگوی کمپانی ها بود. دلیل آن ساده است، آبی رنگ بی نظیری است. رنگ قابل اطمینان و پیچیده ای است. برای شرکت هایی که مربوط به امور مالی، تکنولوژی، بیمه و سلامت و … هستند آبی رنگ شایسته ای است.

از طرف دیگر رنگ قرمز هم دومین رنگ پرطرفدار در بین شرکت ها بوده است. طبق تحقیقات Labrecque و Milne از این رنگ بیشتر برای برندهای فست فود و خرده فروشی ها استفاده می شود.

رنگ بنفش هم کم کاربردترین رنگ در بین برندهاست. در حالیکه از رنگ صورتی تا به حال در لوگوی هیچ برندی استفاده نشده است.

روانشناسی رنگها و ترفندهای شرکتهای بزرگ برای انتخاب رنگ لوگو

روانشناسی رنگها در طراحی لوگو

این غیرممکن است که در مورد رنگ لوگو و برندینگ صحبت کنیم ولی از روانشناسی رنگها چیزی نگوییم. ما در اینجا قصد داریم درمورد برخی از رنگ ها و واکنشی که انسان نسبت به آنها دارد صحبت کنیم.

طرفداران روانشناسی رنگ بر این باورند که می توان از این نظریه برای ایجاد واکنش های خاص در مشتریان استفاده کرد. بدون شک، محققان و بازاریابان الگوهای تغییر رفتاری انسان در برابر رنگ های مختلف را ارزیابی کرده اند ولی این موضوع انکار پذیر نیست که ممکن است واکنش ها متفاوت باشد مثلا یک نفر با دیدن رنگ قرمز هیجان زده می شود و شخص دیگری قرمز او را به یاد خون و لخته بندازد. یا اینکه رنگ مشکی هم می تواند نماد قدرت و اعتماد باشد و در موقعیتی دیگر نشانه زمخت و خشن بودن باشد. فاکتورهایی مثل فرهنگ، جنسیت و سن می تواند در نوع واکنش افراد به رنگ ها تاثیر بگذارد. به عبارت دیگر روانشناسی رنگ همیشه و در هر شرایطی یکسان عمل نمی کند.

هیچ رنگی وجود ندارد که بخواهد بطور قطعی موفقیت برند شما را تضمین کند. اما انتخاب یک رنگ غلط می تواند باعث شود که از برند شما در بازار مورد هدف چشم پوشی شود. به هر حال یک ارتباط خاص بین رنگ ها و ذهن مشتریان وجود دارد. برای مثال همبستگی بین رنگ نارنجی و انرژی بخش بودن آن یک چیز ذاتی نیست بلکه نتیجه این باور است که اکثر برندهایی که میخواستند حس انرژی را در مخاطب تحریک کنند از رنگ نارنجی استفاده کرده اند. وقتی مخاطبان رنگی را می بینند بصورت ناخودآگاه پیامی به او منتقل می شود. به این ترتیب است که روانشناسی رنگ ،پیشگویی خود را ثابت میکند.

البته جنبه های فیزیولوژیکی هم در این زمینه دخیل هستند. مثلا وقتی شما بیلبوردهای تبلیغاتی با لامپ های فلوئورسنت را نگاه میکنید، هنگام روشن شدن لامپ ممکن است دچار دوبینی شوید ولی در این حالت هم نمی شود این موضوع را انکار کرد که بعضی از رنگ ها بیشتر چشم شما را تحت تاثیر قرار می دهند و برخی دیگر خنثی تر و آرام تر هستند.

یکی از شرکت هایی که از این مساله به سود خود استفاده کرده، MacDonald است که لوگوی آن در بین فود کورت های مختلف و یا حتی توسط راننده ای که در جاده در حال رانندگی است، براحتی قابل دیدن و شناسایی است چون رنگ زرد در منحنی های طلایی این لوگو مثل آژیر عمل می کند.

لوگوهای رایج

مانند خیلی از آیتم های طراحی، سبکی از لوگو برای مدتی باب روز و رایج می شود. خیلی از برندها هر 5 سال لوگوی خود را تغییر میدهند. اینکار باعث می شود که لوگوی آنها مطابق مد پیش برود در حالی که هویت اصلی برند را همچنان حفظ کرده اند. زمانی که می خواهید لوگوی برند خود را تغییر دهید، راجع به اهداف کسب و کارتان خوب فکر کنید. اگر کسب و کار کوچکی دارید بد نیست که لوگوی خود را آپدیت کنید ولی اگر کسب و کار شما بزرگ و وسیع است، بهتر است از همان ابتدا لوگویی انتخاب کنید که تا دهه ها بتوانید از آن استفاده کنید.

معانی و نمادهای رایج رنگ ها

اگر میخواهید درباره روانشناسی رنگها در طراحی لوگو بیشتر بدانید، بیایید نگاه دقیق تری به معانی خاصی که رنگ ها با خود به همراه دارند، بندازیم.

روانشناسی رنگها و ترفندهای شرکتهای بزرگ برای انتخاب رنگ لوگو

3 گام برای ساخت لوگو

1. تحقیقات صنعتی

از خودتان بپرسید که این کسب و کار چه هدفی دارد و مخاطبان آن چه کسانی هستند. به خاطر داشته باشد که لوگوی شما باید برای مشتری ایده آل شما جذاب باشد و همچنین قابل رقابت باشد. استراتژی برند شما تعیین خواهد کرد که آیا از لوگوهای رایج استفاده کنید یا اینکه به یکسری از سنت ها پشت کرده و نوآوری داشته باشید، دانستن این موضوع بسیار برای کسب و کارتان مهم است.

روانشناسی رنگها و ترفندهای شرکتهای بزرگ برای انتخاب رنگ لوگو

2. نوع لوگوی خود را انتخاب کنید

2 نوع لوگو وجود دارد که برجسته تر از سایر دسته بندی ها هستند، لوگوهایی که صرفا حاوی نوشته هستند و لوگوهایی که نماد چیزی هستند. در دسته اول صرفا تمرکز روی اسم شرکت است و در آن تنها روی فونت نوشته و رنگی که از آن استفاده می شود، متمرکز هستند. در دسته دوم هم چیزی که لوگو را به یاد ماندنی می کند، تمرکز بر اشکال گرافیکی بکار رفته در آن است.

روانشناسی رنگها و ترفندهای شرکتهای بزرگ برای انتخاب رنگ لوگو

3. طرح رنگ خود را انتخاب کنید

راجع به اینکه لوگوی شما قرار است تداعی گر چه چیز در ذهن مردم باشد، خوب فکر کنید. بر اساس روانشناسی رنگها در طراحی لوگو و فرهنگ مخاطبان کسب و کار شما، کدام رنگ بهترین گزینه برای این کار است؟ رنگ هایی که انتخاب می کنید احتمالا ورای یک لوگو هستند و ممکن است در وبسایت، کارت ویزیت و … نیز استفاده شوند.

طرح رنگ خود را انتخاب کنید

 

منبع: Canva Learn[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Share This Story, Choose Your Platform!