چگونه یک کاتالوگ و بروشور حرفه‌ای بسازیم؟

ساخت کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ و بروشور از اوایل قرن بیستم تا به امروز یکی از مهم‌ترین روش‌های جذب مشتریان و معرفی محصولات جدید به آنها بوده است. اگرچه شیوه‌های جدید بازاریابی و فروش از طریق کاتالوگ محصولات برای اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم ابداع شد، با این حال هنوز هم انتشار و ساخت کاتالوگ و بروشور روشی بسیار مهم برای جذب مشتریان است.
امروزه شیوه انتشار کاتالوگ‌ها بسیار تغییر کرده است. بسیاری از شرکت‌های معتبر و بزرگ بین‌المللی مانند شرکت رولکس (Rolex) انتشار کاتالوگ‌های کاغذی رو متوقف کرده‌اند و تنها به تولید کاتالوگ‌های آنلاین ساعت سازی رولکس می‌پردازند. با این حال این کاتالوگ‌های آنلاین از کیفیتی بسیار بالا بهره می‌برند و برخی از آنها با بودجه‌های بسیار بالایی ساخته می‌شوند.
ما در این مقاله ویژگی‌های یک کاتالوگ حرفه‌ای را بازگو می‌کنیم. با رعایت این نکات می‌توانید یک کاتالوگ حرفه‌ای بسازید.

مشتریان خود را بشناسید

برای ساخت کاتالوگ و بروشور حرفه‌ای، باید پیش از هر چیز مشتریان خود را بشناسید. برعکس تصور عموم بازاریابان، یک کاتالوگ حرفه‌ای به هیچ وجه نباید برای همه مردم باشد، بلکه باید هدف فروش خود را به خوبی بشناسد. به طور مثال اکثر مشتریان محصولات برنزه کردن پوست، خانم‌ها هستند بنابراین اگر قصد دارید کاتالوگی برای معرفی کرم‌های برنزه کننده تولید کنید، باید تمامی عکس‌های استفاده شده در آن عکس‌هایی از خانم‌هایی باشد که این محصولات را استفاده کرده‌اند.
به جای اینکه مخاطبان خود را گسترده‌تر کنید کاتالوگ خود را برای مشتریان بالقوه‌ای بسازید که بالاترین احتمال خرید محصولات خود را از آنان می‌دانید.

اطلاعات محصولات را به شفاف‌ترین شکل ممکن منتقل کنید

اطلاعات را شفاف منتقل کنید

زبان نوشتاری کاتالوگ‌های تبلیغاتی باید بی‌نهایت ساده و خوش خوان باشد. در نوشتن توضیحات محصولاتتان باید تا آنجایی که می‌توانید ساده نویسی کنید. علاوه بر ساده نویسی باید تمامی ویژگی‌های ظاهری و تخصصی که فکر می‌کنید دانستن آنها برای مشتریان الزامی است را در متن توضیحات کاتالوگ بیان کنید. به خاطر داشته باشید بسیاری از مشتریان، کاتالوگ محصولات شما را نزد خود نگه می‌دارند و در صورتی که در آینده اطلاعات بیشتری از محصولات شما بخواهند به آن رجوع خواهند کرد.

در ساخت کاتالوگ و بروشور از عکس‌های حرفه ای استفاده کنید

در ساخت یک کاتالوگ تبلیغاتی هیچ چیزی مهم‌تر از عکس‌های آن نیست. عکس‌های کاتالوگ شما باید با بالاترین کیفیت ممکن گرفته شده باشند. تمامی ویژگی ظاهری محصولات شما باید در عکس‌های کاتالوگ مشخص باشد. به همین خاطر سعی کنید از عکس‌هایی که محصولاتتان در آنها بزرگ‌تر نمایش داده شده‌اند، بیشتر استفاده کنید.
استفاده از عکس‌های تبلیغاتی در بروشورها به حدی مهم هستند که بسیاری از کاتالوگ‌های حرفه‌ای تنها و تنها از عکس برای مقاصد تبلیغاتی استفاده می‌کنند و هیچ نوشته‌ای در آنها وجود ندارد. با این حال ساخت کاتالوگ‌های عکس محور باید با دقت بالایی انجام بگیرد و در صورتی که نمی‌توانید از یک آژانس تبلیغاتی حرفه‌ای، خدمات دریافت کنید بهتر است سمت چنین کاتالوگ‌هایی نروید!

طول عمر مشخصی برای کاتالوگهای‌تان مشخص کنید

طول عمر مشخصی برای بروشور مشخص کنید

کاتالوگ‌ها تنها زمانی بازخورد مثبت تبلیغاتی می‌گیرند که به طور مداوم تجدید چاپ شوند. در حقیقت اگر قصد ساخت کاتالوگ و بروشور حرفه‌ای را دارید باید هر سال مجدداً آنها را با فرم جدیدی به مشتریانتان نشان دهید. به طور مثال یک شرکت تولید لباس‌های مجلسی باید مدل‌های لباس‌های هر سال خود را در کاتالوگ‌های جدید به مشتریان نشان بدهد. اگرچه تولید کاتالوگ‌های حرفه‌ای در هر سال، به نظر پر هزینه می‌رسد اما تحقیقات بازاریابی نشان داده است که با یک استراتژی صحیح و چاپ مداوم کاتالوگ‌ها، به مرور شاهد افزایش پایدار فروش محصولاتتان خواهید بود.

نام و لوگوی برند خود را مداما تکرار کنید

در اکثر کاتالوگ‌ها نام و لوگوی شرکت تولید کننده آن تنها در صفحه اول به چشم می‌خورد، در اینصورت مخاطبان با ورق زدن کاتالوگ به زودی نام برند شما را از یاد خواهند برد. نام برند و لوگوی خود را مداماً در صفحات مختلف تکرار کنید. اجازه دهید که مخاطبانتان نام برند شما را در ذهنشان ثبت کنند تا در آینده آن را به خاطر بیاورند.

بهترین سایز ممکن را برای ساخت کاتالوگ و بروشور انتخاب کنید

سایز مناسب کاتالوگ را انتخاب کنید

برای تولید کاتالوگ تبلیغاتی باید حتما سایز مناسب کاغذ را انتخاب کنید. انتخاب نادرست می‌تواند مخاطب را از ادامه ورق زدن کاتالوگ شما منصرف کند. بسته به محصول و یا خدماتی که ارائه می‌کنید سایز کاغذ متفاوتی هم برای کاتالوگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مثلا برای برندهایی که لوازم خانگی تولید می‌کنند از کاتالوگ‌هایی با اندازه کاغذ بزرگ استفاده می‌شود تا تمامی مشخصات ظاهری و تخصصی محصولات به طور شفاف در کاتالوگ توضیح داده شود. با این حال استفاده از کاتالوگ‌های بزرگ برای محصولات آرایشی و بهداشتی چندان مرسوم نیست چرا که کاتالوگ محصولات آرایشی باید به راحتی توسط مشتریان جا به جا شود و دست و پا گیر نباشد.

قبل از چاپ پرتعداد کاتالوگ محصولاتتان، نظرات مشتریان را جویا شوید

معمولا کاتالوگها را با تیراژ بسیار بالا تولید می‌کنند با این حال شما دست نگه دارید و قبل از تیراژ بالا، تعداد محدودی از کاتالوگ‌های خود را به مشتریان نشان دهید و از آنها نظر خواهی کنید. هیچ گروهی به اندازه مشتریان شما نمی‌توانند نقاط مثبت و یا ضعف کاتالوگ را برایتان بازگو کنند. اگر احساس کردید که نظرات آنها مثبت و دلگرم کننده نیست ساخت کاتالوگ و بروشور خود را بنا به انتقادات آنها تغییر دهید و پس از آن با تیراژ بالا چاپ کنید.

Share This Story, Choose Your Platform!