تا به حال فکر کردید چرا در محل کار، با برخی از همکارانتان بهتر و راحت تر ارتباط برقرار می کنید؟ در مقابل گاهی در تعامل با برخی دیگر دچار مشکل هستید؟ کیم کریستوفرت، مدیر بخش خلاقیت و نوآوری شرکت دلویت(Deloitte) معتقد است:« گروهی از مردم ریسک پذیرند و بعضی دیگر ترجیح می دهند که از قوانین پیروی کنند. برخی در تیم با نظر جمع پیش می روند و برخی دیگر مهم تر از همه به پیروزی توجه می کنند. اگر تصور کنیم که هر کدام از این ویژگی ها دارای بار مغناطیسی هستند، قاعدتاً برخی گروه ها به هم جذب و برخی از هم دفع می شوند. اگر بتوانید سبک شخصیتی همکارانتان را تشخیص دهید، احتمالا کار کردن در کنار آن ها برایتان راحت تر می شود.»

کریستوفرت در تحقیقی با همکاری جمعی از روانشناسان شخصیت اجتماعی، چهار سبک شخصیتی مرتبط با کار را مشخص کردند:

پیشگامان:

این افراد به فرصت ها بسیار اهمیت می دهند، و در گروه همکاران جرقه ی انرژی و تخیل را به راه می اندازند. پیشگامان بر این باورند که  باید ریسک پذیر بود و هیچ اشکالی ندارد که بر اساس حواس پیش رفت. آنها برای ایده های جدید و رویکردهای خلاقانه ساخته شده اند.

محافظه کاران:

افراد در این سبک شخصیتی، ثبات را حفظ می‌کنند و نظم و ترتیب را همیشه ترجیح می دهند. آن‌ها عمل گرا هستند، و کمتر ریسک پذیرند. داده ها و حقایق اثبات شده مهم ترین نیاز آنها در عملکرد است. محافظه کاران تجربه گرا هستند و سعی می کنند از گذشته خود یاد بگیرند و استفاده کنند.

رانشگران:

رانشگران از چالش ها استقبال می کنند و در گروه همیشه ایجاد انگیزه می کنند. مهم ترین چیز برای آنها موفق شدن و دیدن نتیجه ی کارشان است. این افراد، مسایل را سیاه یا سفید می بینند و با مشکلات با منطق و اطلاعات روبرو می شوند.

ائتلاف گران:

افراد این گروه، بسیار به روابط اهمیت می دهند و تیم را درکنار هم جمع می کنند. ارتباطات و مسوولیت مهم ترین چیز در دیده ی ائتلاف گران است. آنها بسیار دیپلماتیک هستند و دوست دارند رضایت عموم را در ارتباطشان کسب کنند.

دقت کنید که هیچ کس، تنها در یک گروه قرار نمیگیرد. چرا که انسانها دارای همه ی ویژگی ها هستند و فقط شدت این ویژگی هاست که سبک شخصیتی آنها را مشخص می کند. به گفته ی کریستوفرت، برخی از مدیران منابع انسانی، از روشهای متنوعی برای سنجش شخصیت کارمندان استفاده می کنند و سعی می کنند چیدمان افراد را در شرکت به گونه ای هماهنگ صورت دهند.

سبک شخصیتی

شما جزء کدام دسته هستید؟ آیا ریسک پذیر هستید یا همیشه روال عادی را ترجیح می دهید؟ تنهایی بهتر کار می کنید یا در تعامل با همکارانتان؟ می توانید از تست های علمی ای که در سایتهای مختلف تهیه شده اند استفاده کنید و خودتان را بیشتر بشناسید.

همان‌طور که اشاره کردیم، اگر انواع سبک شخصیتی را شناسایی کنید همکاری موفق‌تری با هم‌تیمی‌های خود خواهید داشت. کریستفورت می‌گوید:

اگر به اطرافتان نگاه کنید، می‌بینید که همه شبیه شما نیستند. سبک‌های مختلف کاری در سطح سازمان پراکنده‌اند. اگر به‌دفعات با همکاران دچار مشکل می‌شوید یا حس می‌کنید آن‌ها را درک نمی‌کنید، احتمالاً از سبک‌های کاری مختلفی برخوردارید. مسئله این نیست که کسی علیه شما است. تنها باید تفاوت‌ها را درک کنید.

درصورتی‌که مدیر شما سبک کاری متفاوتی نسبت به شما داشته باشد، احتمالاً باید خودتان را تطبیق دهید. در اینجا هدف این است که در کنار همکاران، انعطاف‌پذیر باشید.

به گفته‌ی کریستفورت، منعطف بودن معادل این است که در برابر سبک‌های مختلف کاری، احساس راحتی کنید و تفاوت ها را بپذیرید. ارزش دیگران را به رسمیت بشناسید و به تلاش آن‌ها از هر نوعی، احترام بگذارید. شما در کنار یکدیگر بهتر کار می‌کنید.

از طرف دیگر مدیرانی که می‌خواهند تیم مناسبی برای یک پروژه تشکیل دهند نیز می‌توانند از مزایای شناخت سبک‌های کاری استفاده کنند. کریستفورت به این رهبران توصیه می‌کند:

به تیم خود و حداقل نیازهای رشد فکر کنید. شما باید به کمک سبک‌های مختلف کاری و انواع سبک شخصیتی، تیم متعادلی بسازید. به‌عنوان‌مثال یک محافظ، به دستور کار و زمان نیاز دارد. پیشگامان به فرصت و فضا نیاز دارند. محرکان می‌خواهند هرچه زودتر به خط پایان برسند و ائتلاف گران می‌خواهند با دیگران ارتباط برقرار کنند، ایده‌ها را برای آنان توضیح دهند و  بین اعضای تیم هماهنگی به وجود بیاورند. شما باید تصمیم بگیرید که هر وظیفه را به چه شخصی بسپارید و چه زمانی از هر فرد استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال، پیش از شروع جلسات کاری به محافظه کاران زمان بدهید تا افکار و ذهنشان را ساماندهی کنند. به پیشگامان این فرصت را بدهید جلسات طوفان فکری را رهبری کنند. اگر تیم شما فاقد یک سبک کاری خاص است، وظایف آن را در میان سایر افراد تیم پخش کنید. کریستفورت در پایان می‌گوید:

ما در حال ورود به دنیایی هستیم که دیگر، کارمندان همیشه کنار هم نیستند. به همین دلیل باید مطمئن شویم که با توجه به سبک شخصیتی خود و دیگران، روابط حرفه‌ای قدرتمند و مؤثری ساخته‌ایم.

Share This Story, Choose Your Platform!