تولید محتوای شبکه‌های مجازی

تولید محتوای شبکه های مجازی

امروزه شرکت‌ها و اشخاص برای توسعه کسب و کار خود نیاز به مکانی 24 ساعته بدون نیاز به صرف هزینه‌های زیاد برای بازاریابی محصولات ، خدمات و دستاورد‌های خود دارند. یکی از بهترین و پر مخاطب‌ترین مکان‌ها برای بازاریابی، شبکه‌های مجازی هستند و از این چهت تولید محتوای شبکه های اجتماعی اهمیت پیدا می کند.

ارئه محتوا برای شبکه‌های مجازی و اجتماعی چند سالی است که با رشد کاربران این شبکه‌ها افزایش داشته است. این محتوا می‌تواند یک متن یا یک توضیح در مورد یک محصول، یک عکس و گنجاندن ویژگی در آن (اینفوگرافیک) و یا یک تیزر تبلیغاتی باشد.

اما تولید محتوای شبکه های مجازی در کشور ما، متفاوت و متاثر از زمانی است که در آن به سر می‌بریم. در گذشته فیس بوک یکی از بزرگترین شبکه‌های اجتماعی دنیا در ایران مخاطبان فراوانی داشت اما با محدود شدن آن در کشور کاربران به سراغ سایر شبکه‌های اجتماعی رفته و در نهایت به تلگرام پیوستند و در کنار تلگرام به سراغ اینستاگرام رفته اند که حال و هوای عجیبی را در این روزها سپری می‌کند.

در هر منطقه و محدوده ای نوع استفاده از شبکه‌های اجتماعی متفاوت است اما ارائه یک سری محتوا می‌تواند ثابت باشد. یعنی شما با تولید محتوا می‌توانید مطالب را در فیس بوک، تلگرام و یا اینستاگرام خود درج کنید.

 برای تولید محتوا باید هدفمند و با برنامه زمانی جلو بروید چرا که شبکه‌های مجازی دارای کاربرانی هستند که هر روز به دنبال مطالب جدید و منحصر به فرد می‌گردند و شما با یک زمان بندی مناسب و تولید محتوا می‌توانید به خوبی در این شبکه‌ها شناخته شوید.

در گذشته تنها متن‌ها و عکس‌ها بودند که قابلیت تبلیغ یک محصول را داشتند اما امروزه افراد خود به عنوان یک برند در این شبکه ها فعالیت می‌کنند. برندی که کار خود را مدیون محتوایی است که در گذشته به شکل منحصر به فرد تولید کرده است.

محتوا پادشاه است

تولید محتوای شبکه های مجازی

شاید این جمله را به تازگی شنیده باشید که محتوا پادشاه است. اما منظور واقعا چیست؟ موتور‌های جستجو چند سالی است که به دنبال محتوا منحصر به فرد و یونیک می‌گردند. محتوایی که بیشتری انتظار را برآورده کند کامل‌ترین مطلب بوده و در نتایج موتور‌های جستجو، در بالاترین مکان قرار می‌گیرد. در این بین اگر کسی شروع به کپی برداری از محتوا کند برعکس اتفاق بالا، شروع به سقوط می‌کند تا جایی که کل محتوای آن به عنوان اسپم شناسایی شده و از چرخه جستجوگرها مخصوصا گوگل حذف می‌شود. پس نتیجه می‌گیریم محتوایی پادشاه است که اول منحصر به فرد و سپس بهترین انتخاب برای کاربران آن باشد.

هدف از تولید محتوا

 تولید محتوای شبکه‌های مجازی باید دارای اهدافی باشد این اهداف می‌تواند معرفی یک برند، معرفی کسب و کار جدید باشد. در روند تولید محتوا نباید هدف فراموش شود. چرا که کاربران از اولین محتوای شما متوجه هدف شده و اگر در مسیر، محتوای بدون هدف و غیر مرتبط  را منتشر کنید مخاطبان خود را از دست می‌دهید. پس هدفمند به جلو بروید.

شناخت شبکه‌های اجتماعی و تولید محتوا

هر شبکه اجتماعی دارای ویژگی‌هایی است. برای موفق تر بودن در این شبکه‌ها باید شناخت کافی از آنها داشته باشید. مثلا اینستاگرام بر روی تصاویر و فیلم تمرکز دارد پس برای ارائه محتوا در این شبکه‌ها باید از متن‌های کوتاه تر استفاده کنید. در تلگرام محدودیت خاصی ندارید اما کاربران برای دسترسی به آن حتما باید از نرم افزار استفاده کنند که کمی آن را محدود تر می‌کند. فیس بوک دارای محدودیتی نیست اما در کشور ما در دسترس نیست و کاربرانی که می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند کمی کمتر از تعداد کاربران فضای مجازی در کشور است.

تولید محتوا و محتویات آن

برای به دست آوردن مخاطب بیشتر باید از بهترین‌ها استفاده کنید. استفاده از یک عکس ، یا یک متن زیبا می‌تواند به معرفی کسب و کار شما رونق ببخشد. اما فراموش نکنید که مطالب را کپی نکنید . تصور کنید کاربری محتوای شما را در هیچ صفحه مجازی دیگری پیدا نکند این به تعداد مخاطبان شما می‌افزاید حتی اگر دیگران از محتوای شما بدون ذکر منبع کپی برداری کنند از دید کاربر شبکه‌های مجازی که مخاطب اصلی است ارزشی ندارد.

محتویات اینفوگرافی

فرض کنید شما دارای اطلاعاتی هستید برای نمایش بهتر آن می‌توانید از متن و بیشتر عکس در کنار هم و در یک تصویر استفاده کنید. تولید محتوا از طریق اینفوگرافیک بسیار جذاب بوده و می‌تواند طیف عظیمی از کاربران را به صفحات مجازی شما سوق دهد.

تولید محتوا و صبر ایوب

اگر هنوز کسب کار آنلاین و شبکه های اجتماعی را مانند کسب و کار فیزیکی تصویر می‌کنید پس باید بگوییم راه را اشتباه آمده اید. چرا که کسب و کار آنلاین و شبکه‌های اجتماعی نوعی سرمایه گذاری به حساب می آیند. سرمایه گذاری که زمان بر بوده اما به صورت لحظه ای می‌توانید نتیجه آن را با بالا رفتن مخاطب خود حس کنید. اگر تا به حال این حس را تجربه نکرده اید به شما پیشنهاد می‌کنم حتما یکبار آن را تجربه کنید.

ویژگی‌ها و جذابیت‌ها در شبکه‌های مجازی

تولید محتوای شبکه های مجازیدر شبکه‌های مجازی تعداد بی شماری تصویر و متن وجود دارد اما محتوایی که یک ویژگی و آن هم منحصر به فرد بودن و جدید بودن را داشته باشد شانس بهتری برای شناخته شدن نیز دارد.

بی حد بودن شبکه‌های اجتماعی

اشخاصی که در این شبکه‌ها محتوا تولید می‌کنند دارای دانش‌های متفاوتی هستند. جالب است بدانید ناسا نیز دارای یک صفحه در فضای مجازی بوده که کاربران با مراجعه به آن می‌توانند محتواهایی را در زمینه هوا فضا یاد بگیرند و نظرات خود را ارائه دهند.

دریافت بازخورد و نظرات کاربران

پس از تولید محتوا برای این شبکه‌ها می توانید بازخورد فوق العاده را دریافت کنید. چرا که کاربران بدون واسطه نظرشان را در مورد محتوای شما بیان می‌کنند. تصور کنید شما تصویر یک محصول را در شبکه مجازی خود قرار دهید. کاربری در قسمت نظرات از معایب این محصول به دیگر کاربران گزارش می‌دهد که شاید شما به عنوان تولید کننده هرگز این معایب را ندیده باشید.

فرهنگ‌ها

با تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید فرهنگ‌های مختلف را با محصول یا محتوای خود آشنا کنید. طبق آمار‌های صنعت گردشگری در کل دنیا، اگر شبکه‌های مجازی یک مکان را مثبت و جذاب ارزیابی کنند آمار گردشگری در آن مکان پس مدتی بالا می‌رود و بلعکس . پس این جامعه مجازی رفته رفته به واقعیت نزدیکتر شده و کاربران نیز وابستگی شدیدی به آن پیدا کرده‌اند.

Share This Story, Choose Your Platform!