[vc_row css=”.vc_custom_1541782376550{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

چطور طراحی جلد کتاب الکترونیکی بازاریابی را انجام دهیم

طراحی جلد کتاب الکترونیکی

 

اگر تصمیم دارید برای کسب و کار خود یک کتاب الکترونیکی تهیه کنید، فکر بسیار هوشمندانه ای کرده اید. تهیه کتاب الکترونیکی برای کسب و کار یکی از محبوبترین استراتژی ها برای بازاریابی است. پیش از پرداختن به طراحی جلد کتاب الکترونیکی لازم است بدانید تولید محتوا ستون و پایه بازاریابی است، اگر محتوای با کیفیتی تولید کنید، بازاریابی شما با موفقیت همراه خواهد بود، در غیر اینصورت با شکست مواجه میشوید. پس آگاهی پیدا کردن از نوع محتوا بسیار حائز اهمیت است.

پس، قبل از شروع به کار بیایید یک بازنگری سریع برای تازه کارها داشته باشیم. کتاب الکترونیکی چیست؟ خوب از اسم آن مشخص است کتاب الکترونیکی یا به اصطلاح eBook کتاب هایی هستند که به شما این امکان را می دهد که در هر شرایط و با هر وسیله ای بتوانید براحتی مطالعه کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1541783144938{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

کتاب های الکترونیکی چه کمکی می توانند به کسب و کار شما بکنند؟

بعنوان یک بازاریاب با تهیه یک کتاب الکترونیکی برای خوانندگان (مشتریان بالقوه) علاوه بر اینکه محتوای ارزشمندی در اختیار آنها قرار میدهید، باعث رشد آگاهی و پیشرفت کسب و کار خود نیز خواهید شد.

با اینکه این موضوع همیشه به ما گفته شده که از روی جلد کتاب راجع به محتوای آن قضاوت نکنیم، ولی این دقیقا همان کاری است که اکثر خوانندگان انجام میدهند. پس برای موفقیت کتاب الکترونیکی خود فقط به کیفیت محتوا اکتفا نکنید بلکه کاری کنید که در نگاه جذاب و گیرا باشد. اگر به این روش عمل نکنید، مردم کتاب شما را نمیخوانند، حالا هر چقدر هم که فوق العاده باشد.

چطور طراحی جلد کتاب الکترونیکی بازاریابی را انجام دهیم

ما در اینجا قصد داریم که نکاتی را در مورد طراحی جلد کتاب الکترونیکی بازاریابی آموزش دهیم تا کتاب شما تاثیرگذار و جذاب شود.

طراحی جلد کتاب الکترونیکی بازاریابی

طراحی جلد کتاب الکترونیکی

فرض میکنیم که شما یک کتاب الکترونیکی بسیار عالی نوشته اید و حالا نوبت به طراحی آن رسیده است. اگر انسان خوش شانسی هستید و در اطراف خود یک یا چند طراح فریلنسر سراغ دارید، پس بهتر است از آنها استفاده کنید. خلاصه ای از آنچه را که میخواهید با توجه به نکاتی که در زیر ذکر خواهیم کرد در اختیار طراح قرار دهید تا به خوبی متوجه شود که از او چه میخواهید.

اگر هم در اطراف خود کسی با همچین مهارت نمیشناسید، میتوانید از تیمهای طراحی، یک نفر را که کار آن نزدیک به سلیقه و انتظار شماست، انتخاب کنید. وقتیکه همراه با طراح خود شروع به کار کردید، یکسری از اصول طراحی جلد کتاب الکترونیکی وجود دارد که باید از آنها آگاهی داشته باشد و در نهایت متناسب با آنها بهترین انتخاب را داشته باشید.

ما در اینجا نکاتی را به شما میگوییم تا با استفاده از آنها یک جلد کتاب الکترونیکی بسیار چشمگیر بتوانید طراحی کنید.

1. رنگ مناسبی را انتخاب کنید

باور کنید یا نه، انتخاب رنگ برای طراحی جلد کتاب الکترونیکی تاثیر شگفت انگیزی در میزان موفقیت کتاب خواهد داشت. روانشناسی رنگ اولین تاثیر را روی ذهن انسان میگذارد، چون مغز ما، رنگ را زودتر از کلمات پردازش میکند. خوانندگان قبل از اینکه اسم کتاب را بخوانند، رنگ جلد کتاب آنها را جذب میکند. پس این نکته را فراموش نکنید که نقش رنگ در طراحی جلد کتاب الکترونیکی بسیار مهم است.

باید رنگی را انتخاب کنید که نه تنها با برند شما هماهنگ باشد، بلکه با حسی که محتوای کتاب به خواننده منتقل میکند نیز همخوانی داشته باشد.

نکته: انتخاب یک رنگ ساده میتواند باعث شود که ظاهر کتاب الکترونیکی یکنواخت و خسته کننده بنظر برسد. کتاب الکترونیکی شما باید جالب و هیجان انگیز باشد با این حال از رنگ های زیاد و شلوغ هم پرهیز کنید. به هر حال رنگی که انتخاب میکنید باید با هدف برند شما و محتوای کتاب الکترونیکی شما همخوانی داشته باشد.

در عکس زیر میتوانید ببینید که هر کدام از برندهای محبوب از چه رنگهایی برای تلاش در امر بازاریابی استفاده میکنند.

2. عنوان و فونت مناسب انتخاب کنید

عنوانی که انتخاب میکنید باید برای خواننده، درک مناسبی نسبت به محتوای کتاب و ارزشمندی آن به ارمغان بیاورد. هر چقدر که عنوان خاص و ویژه باشد، بهتر است. عنوان مناسب دلیل محکمی برای این است که خواننده، کتاب الکترونیکی شما را برای مطالعه انتخاب کند. پس سعی کنید عنوانی که انتخاب میکنید مبهم و سربسته نباشد. اگر خوانندگان ندانند که با خواندن کتاب شما قرار است چه چیزی به آنها اضافه شود، هرگز زمان خود را صرف مطالعه آن نمیکنند.

خوب حالا که شما یک عنوان درخشان برای کتاب الکترونیکی بازاریابی خود برگزیده اید باید در کنارش از یک فونت مناسب برای جلد کتاب هم استفاده کند، چون در غیر اینصورت به دردسر می افتید و مثل سابق خواننده کتاب شما را برای مطالعه انتخاب نخواهد کرد.

امروزه تعداد بسیار زیادی فونت های مختلف و جذاب وجود دارد ولی برای استفاده از جلد یک کتاب الکترونیکی باید از یک فونت ساده استفاده کنید. نه اینکه فونتهای Arial و Times New Roman را انتخاب کنید ولی بهتر است از فونتی استفاده کنید که عنوان کتاب شما واضح و قابل خواندن باشد.

نکته: همانند انتخاب رنگ، برای انتخاب یک فونت مناسب هم باید سادگی را در نظر داشته باشید و هرگز سراغ فونت های عجیب و پیچیده نروید. یک یا دو فونت را برای استفاده بر روی جلد کتاب با هر پس زمینه ای انتخاب کنید. میتوانید با پررنگ کردن، تغییر سایز و Italic کردن متن خود جلوه بهتری به محتوای جلد کتاب الکترونیکی خود بدهید و نظر خواننده را به آن جلب کنید.

3. حتما از نام تجاری خود در طراحی جلد کتاب الکترونیکی استفاده کنید

در درجه اول باید بدانید که هدف کتاب الکترونیکی بازاریابی شما چیست. باید آگاهی خود نسبت به کتاب الکترونیکی را افزایش دهید. این کتاب متعلق به شماست پس حتما از برند خود در جلد آن استفاده کنید. وقتی میگوییم از برند خود در طراحی کتاب الکترونیکی خود استفاده کنید، منظور این نیست که در هر جایی از کتاب لوگوی خود را قرار دهید. منظور این است که با ذوق و سلیقه و به طرز قابل قبولی از لوگوی کسب و کارتان استفاده کنید.

برای مثال گوشه هر صفحه یک لوگوی کوچک قرار دهید. اینکار به این دلیل است که اگر کسی از کتاب شما بدون ذکر منبع استفاده کند، این صفحات دربردارنده لوگوی کسب و کار شماست و هر خواننده ای را نسبت به صاحب این اثر آگاه میسازد.

نکته: در کنار لوگو، آدرس وبسایت خود را هم قرار دهید تا به خواننده یادآوری شود که برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کمپانی و کسب و کارتان به این وبسایت مراجعه کنند.

4. از تصاویر هم استفاده کنید

اگر چه حفظ سادگی در طراحی جلد کتاب الکترونیکی صرفا با رنگ و فونت مناسب بسیار کارآمد و مفید است، لازم است گاهی هم برای جذب مخاطب از عکس هم استفاده کنید. در بیشتر مواقع عکس ها میتوانند حاوی پیام هایی باشند که فقط یک رنگ ساده توانایی انتقال آنها را نداشته باشد. پس اگر علاقه مند هستید که این راه را دنبال کنید، نیاز است که از چند اصل نیز آگاهی داشته باشید.

کیفیت عکس

اطمینان داشته باشید که عکسی که انتخاب کرده اید، کیفیت بالایی داشته باشد. بدترین کار ممکن این است که شما از یک عکس بی کیفیت در جلد کتاب الکترونیکی خود استفاده کنید تا ظاهر کتاب شما کاملا غیر حرفه ای بنظر برسد.

نکته: فرمت های بسیاری برای یک کتاب الکترونیکی وجود دارد که ما به شما پیشنهاد میکنیم که از فرمت PDF استفاده کنید زیرا که پرینت گرفتن آن راحت تر است. زمانی هم که خوانندگان علاقه مند به پرینت گرفتن یک کتاب الکترونیکی باشند، مطلوب است که عکس ها در رزولیشن مناسب (300dpi) و سایز (3:2 یا 4:3) باشند تا بعد از پرینت گرفتن همچنان کیفیت خود را حفظ کنند.

برای استفاده از عکسها حق کپی رایت را رعایت کنید

قبل از انتخاب عکس، به خاطر داشته باشید که قانون کپی رایت را زیر پا نگذارید. هرگز فکر نکنید که میتوانید این موضوع را پشت گوش انداخته و به آن اهمیت ندهید. اگر قصد استفاده از عکس در جلد یک کتاب الکترونیکی را دارید، سعی کنید به روش درستی آنرا بکار ببرید.

هماهنگی بین تمام المان های تشکیل دهنده جلد کتاب

عکسی که انتخاب میکنید باید با رنگ و فونت بکار برده شده در جلد کتاب الکترونیکی شما همخوانی داشته باشد. تمام المان های تشکیل دهنده جلد کتاب باید طوری در کنار هم بصورت هماهنگ استفاده شود که جلوه کاملا حرفه ای به کتاب شما بدهد.

نکته: اگر تصمیم دارید که عکس را کمی ویرایش کرده و قسمتی از آنرا برش دهید، سعی کنید از برنامه ای برای اینکار استفاده کنید که ظاهر عکس شما را غیر طبیعی نکند و از کیفیت آن کم نکند.

در زیر چند نمونه از جلد کتاب های الکترونیکی که به خوبی از عناصر مختلف مثل لوگو، رنگ، عکس، فونت و … در کنار هم استفاده کرده و جلوه بسیار زیبا و چشمگیری به جلد کتاب الکترونیکی داده است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1541784947557{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text][hcode_image_gallery image_gallery_type=”lightbox-gallery” simple_image_type=”zoom” lightbox_type=”masonry” column=”3″ image_gallery=”24903,24904,24905″][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1541785059766{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]خوب الان زمان آن رسیده که جلد کتاب الکترونیکی خود را طراحی کنید.

همانطور که قبلا گفته بودم، بازهم تاکید خواهم کرد که گردآوری کتاب الکترونیکی، یک حرکت بسیار هوشمندانه برای پیشرفت کسب و کار است. بنابراین هنگامی که کتاب خود را به بهترین شکل ممکن آماده کردید، کمی زمان صرف کنید و از نکات بالا استفاده کنید تا برای کتاب الکترونیکی خود جلدی طراحی کنید که ارزش برند شما را بالا ببرد .

 

منبع: 99designs Blog[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Share This Story, Choose Your Platform!