چگونه یک کاتالوگ با طراحی شگفت انگیز داشته باشیم؟ (بخش دوم)

کاتالوگ با طراحی شگفت انگیز

8- طراحی شگفت انگیز کاتالوگ: طراحی برای مخاطب

بعضی از طراحان یک نقطه ضعف بزرگ دارند و نمی‌خواهند آن را هم اصلاح کنند و آن خودبینی است. یک طراح برای مخاطب طراحی می‌کند و سلیقه مخاطب را نیز باید در نظر بگیرد. درست است که کلیشه ای نبودن و طرح‌های نو باعث شگفت انگیز بودن طرح می‌شود اما باید در طراحی متوسط جامعه در نظر گرفته شود. شاید شما از رنگ قرمز متنفر باشید اما خوب است بدانید اکثر مخاطبان از رنگ جذابی مثل قرمز به شدت استقبال می‌کنند. پس بهتر است در کنار طراحی نگاهی هم به سلیقه مخاطبان داشته باشید.

9- انتخاب سر فصل‌ها

اگر می‌خواهید هر صفحه را از صفحه بعدی جدا کنید و پیوسته کار نکنید مخصوصا زمانی که کالا یا خدماتی متمایز را قرار است در یک کاتالوگ قرار دهید بهتر است تیتر‌ها را به شکل صحیح از هم جدا کنید. برای مثال یک زوج صفحه را برای یک کالا انتخاب کنید و یک تیتر برای آن قرار دهید که شامل هر دو صفحه شود سپس زیر تیتر‌ها را اضافه کنید. اینکار باعث می‌شود مخاطب پس از دیدن تیتر برای اولین بار متوجه شود که این زوج صفحه با چه عنوانی است و دیگر به دنبال عنوان صفحه نباشد و پس از خواندن تیتر به محتوا مراجعه کند.

10- ارتباط درونی راز طراحی شگفت انگیز کاتالوگ

مانند مثال بالا اگر یک کاتالوگ با کالا و خدمات متمایز را طراحی می‌کنید باید کل طرح با یک دید در نظر گرفته شود. این کار بسیار مشکلی است اما به مرور و با تمرین و تکرار می‌توانید این عمل را انجام دهید. برای مثال یک طرح ساده می‌تواند با هر طرحی سازگار باشد و فقط در بعضی صفحات باید یک سری عناصر به آن اضافه کرد تا جذابیت آن بالا رود. استفاده از این عناصر است که نیاز به تجربه و مهارت دارد.

11- رنگ‌های مناسب با طرح

شاید در نظر داشته باشید از نام و برند تجاری مشتری در طرح خود استفاده کنید. پس دو راه حل دارید اول اینکه رنگ مناسب را برای طرح مناسب با برند آن انتخاب کنید و دوم اینکه با مشورت مشتری کمی تغییرات در برند ایجاد کنید. به دلیل بروز نبودن اکثر نام‌های تجاری حتما با این موضوع برخورد خواهید کرد. پس برای انتخاب رنگ به غیر از تصاویر و عناصر، نام تجاری نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد.

12- تصاویر، عامل کلیدی برای طراحی شگفت انگیز کاتالوگ

چگونه یک کاتالوگ با طراحی شگفت انگیز داشته باشیم؟ (بخش دوم)برای داشتن یک کاتالوگ با طراحی شگفت انگیز، اکثر طراحان سعی می‌کنند تصاویر را در حاشیه کار قرار داده و بیشتر به طراحی بپردازند. سعی کنید اینکار را زمانی انجام دهید که تصاویر با کیفیتی ندارید اما اگر تصاویر توسط عکاس خبره‌ای گرفته شده باشد بهتر است تصایر را با کمی ویرایش در طرح خود قرار دهید. از استفاده تصاویر تکراری حتی اگر هنوز جذابیت داشته باشند نیز پرهیز کنید چرا که به زودی تکرار سبب از دست رفتن محبوبیت آنها شده و تصاویر جدید و ناشناخته هستند که طرح شما را برجسته‌تر می‌کند.

13- تغییر طرح و تغییر عناصر

اکثر طراحان خبره از یک استایل خاص پیروی می‌کنند مثلا طراحی که علاقه خاصی به نیم دایره‌ها دارد و در اکثر طرح‌های او این موضوع را مشاهد می‌کنید.
شما قطعا یک طراح خبره هستید و می‌توانید به خوبی با یک طرح و ایده چندین پروژه را ایجاد کنید. بهتر است برای انجام اینکار و جلوگیری از تکرار ایده‌ها را با عناصر گرافیکی ترکیب کنید و سعی کنید در گوشه‌های طرح از آنها استفاده کنید تا طرح‌های شما تکراری نشوند. این کار سبب تغییر طرح می‌شود و بهترین گزینه برای افزایش طول عمر ایده‌های شما نیز هست. به این ترتیب به یک طراحی شگفت انگیز کاتالوگ هم دست یافته اید.

14- استفاده از طرح‌های قبلی

مشتری که شما برای اولین بار با آن آشنا می‌شوید شاید قبلا نیز کاتالوگ‌هایی را به سایرین سفارش داده باشد و به دلیل عملکرد ضعیف و طراحی آن، مشتری به سراغ شما آمده باشد. این بهترین فرصت است که شما با بررسی نقاط ضعف و قوت کاتالوگ قبلی بتوانید یک طرح قدرتمند را ارائه دهید. پس از مشتری بخواهید اگر کاتالوگ و یا حتی عکس‌هایی دارد آنها را در اختیار شما قرار دهد تا بررسی کنید.

15- ادامه محتوا وب سایت

اگر پس از طراحی سعی کرده‌اید نکات غیر ضروری را در طرح حذف کنید بهتر است آنها را در وب سایت مشتری قرار دهید. این نکته از دید اکثر طراحان امروزی مثبت به نظر می‌رسد چرا که بعضی از محصولات و خدمات هستند که به تنهایی نمی توان با چند صفحه کاتالوگ آنها را معرفی کرد و باید یک گزینه برای تکمیل کردن کاتالوگ وجود داشته باشد که آن وب سایت است.

16- اطلاعات تماس

پس از اینکه به خوبی توانسته باشید مخاطب را حذف کنید مرحله آخر برای مخاطب ایجاد ارتباط و تماس است. این تماس می‌تواند با رفتن به محیط مجازی مشتری شما اتفاق بیافتد یا همچنین انتخاب کردن راه‌های ارتباطی که شما در صفحه آخر کاتالوگ برای آنها در نظر گرفته اید را انتخاب کنند.

17- چاپ و کاغذ

پس از اتمام طراحی شگفت انگیز کاتالوگ خود و رفع کلیه‌ی ایرادات بهتر است کاغذ و چاپ مناسب را برای طرح خود انتخاب کنید. اکثر مشتریان شما اطلاعاتی در زمینه کاغذ و تعداد رنگ در چاپ ندارند پس سعی کنید بهترین پیشنهاد را به آنها بدهید تا زحمات شما به خوبی نمایان شود و بتوانید یک کاتالوگ قدرتمند و شگفت انگیز را به بازار معرفی کنید.

Share This Story, Choose Your Platform!