[vc_row css=”.vc_custom_1542213306912{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

طراحی فصلی بسته بندی محصولات مختص ایام مختلف سال

طراحی بسته بندی محصولات مختص ایام مختلف سال

معرفی طراحی بسته بندی فصلی محصولات، به کسب و کارها این فرصت را میدهد که روی ظاهر بسته بندی محصولات خود تنوع ایجاد کرده و احساس مشترکی با مصرف کنندگان برقرار کنند. ولی همانند تمام ابتکار عمل های دیگر، نیاز به آمادگی لازم برای اینکار دارید که در بازار رقابتی این روزها، کار بسیار دشواری است. پس چطور میشود که یک بسته بندی محصول مناسب را انجام داد؟ یا اینکه سرانجام برای محصول شما نتیجه مطلوبی خواهد داشت؟ ما در ادامه درباره 4 نکته ای که برای طراحی محصولات بسته بندی مختص ایام مختلف سال لازم است بدانید، صحبت خواهیم کرد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1542215517028{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]

1. در طراحی فصلی بسته بندی فکر خود را ورای بسته بندی های رایج ببرید.

طراحی فصلی بسته بندی

وقتی اسم کریسمس را می شنویم ناخودآگاه یک تصویر کلاسیکی از کلاه سفید و قرمز بابانوئل، برگ های سبز بزرگ و گلوله های برفی سفید در ذهنمان نقش می بندد. سالهاست که بسیاری از برندهای مختلف از این عناصر برای ایجاد عواطف مشترک و القای هیجانات مثبت در بین مصرف کنندگان استفاده می کنند. ولی برای کسب و کارهای کوچک که شهرت و اعتبار آنچنانی ندارند، استفاده از این عناصر به این معنی است که نتوانسته توجه مشتری را به سمت خود جلب کند و از این راه می خواهد علاقه مشتریان به محصولاتی که نسبت به آنها وفادار بوده است را از بین ببرد. Hetal Pandit مدیر برندینگ و بسته بندی محصولات در آژانس DCP در این باره گفته: “یک برند برای اینکه بتواند نظر مشتری را به سمت خود جلب کند لازم است که در معرض ریسک های مختلفی قرار بگیرد تا اینکه سرانجام به این نتیجه برسد که چه کاری برای او نتیجه بخش خواهد بود.”

زمانی که محصولات مختلف در قفسه های فروشگاه در کنار هم چیده می شوند، آنهایی که در طراحی بسته بندی خود مینیمالیست را رعایت کرده اند، باید این قدرت را داشته باشند که از بین رقبای خود با کیفیت ها و طراحی های مختلف قابل تفکیک و شناسایی باشند.

Mick Clark مدیر عامل شرکت بسته بندی WePack در این باره می گوید: “شما میتوانید با اضافه کردن عناصری از مناسبت های خاص، عوض کردن رنگ و اضافه کردن روبان و زرق و برق به بسته بندی محصولات، آنچه را که مشتری در آن ایام خاص بدنبالش می گردد را در اختیار وی قرار دهید. همچنین با قراردادن عناصر لوکس بر روی بسته بندی محصول، ارزش آنرا بالا ببرید.”

2. در طراحی بسته بندی برای ایام مختلف سال هویت برند را حفظ کنید.

طراحی فصلی بسته بندی

بسته بندی های فصلی باید به منظور هویت بخشی به برند شما باشد نه اینکه بخواهید چیزی را سرهم بندی کنید. در حین اینکه تلاش می کنید که نوآوری داشته باشید، اگر در این زمینه زیاده روی کنید، ممکن است مشتری را سردرگم کنید بطوری که که متوجه نشود دقیقا چه محصولی را از کجا خریداری کرده است. پس بسته بندی های فصلی باید به منظور تقویت کردن هویت برند شما باشد نه به اشتباه انداختن مشتریان.

وقتی یک بسته بندی فصلی را طراحی می کنید، دقت داشته باشید که به چه میزان ارزش های برند را حمایت میکند، طراحی بسته بندی مختص زمان های مختلف سال باعث می شود یک ذهنیت مناسب در ذهن مشتری بوجود آید و هم میزان فروش محصول افزایش پیدا کند.

به جای اینکه بسته بندی یک محصول را بطور کل اصلاح کنید، کافیست که تغییرات خاصی را روی آن اعمال کنید مثل شکلات Toblerone که یک طراحی ویژه کریسمس در سال 2006 بر روی بسته بندی محصول خود اعمال کرد و به جای نام تجاری محصول Ho Ho Ho را بر روی بسته بندی درج کرد. همچنین سعی داشت که یکسری ویژگی های خاص مثل رنگ زرد بسته بندی را برای شناسایی بهتر محصول، همچنان حفظ کند. این طراحی جدید باعث شد که فروش این محصول 400 درصد افزایش پیدا کند.

3. در طراحی فصلی بسته بندی هوشمندانه فصل را انتخاب کنید.

طراحی بسته بندی محصولات مختص ایام مختلف سال

برای کمپانی های غذا و نوشیدنی، کار نسبتا آسان تری است که متناسب با مناسبت های مختلف مثل کریسمس، ولنتاین، هالوین و … بسته بندی محصولات را بخواهند تغییر دهند ولی برای صنایع مختلف دیگر اینکار به این سادگی هم نیست.

بعنوان مثال کمپانی های بهداشت و سلامت خیلی علاقه ندارند از قلب های صورتی و شکل های پر زرق و برق در بسته بندی های محصولات خود استفاده کنند. اما برای بسته بندی های محصولات محدود دیگری به غیر از مواد غذایی مثل بازی های Super Bowl یا Olympics اینکار نتیجه بخش می باشد و از نظر تجاری مثمر ثمر خواهد بود.

Pandit در این بار می گوید: “برندها باید همواره توجه داشته باشند که نسبتا با کدام مناسبت و فصل همبستگی بیشتری دارند. فرصت های بسیار متنوعی برای بسته بندی فصلی محصولات وجود دارد اما ممکن است یکی از آنها نسبت به بقیه با برند شما منطبق تر باشد.”

او پیشنهاد میکند که فراتر از مناسبت های رایج و تکراری فکر کنید و آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

4. در طراحی فصلی بسته بندی اعتدال را رعایت کنید

طراحی بسته بندی محصولات مختص ایام مختلف سال

تحقیقات نشان می دهد که 60% از مشتریان تصمیمات خرید خود را در مقابل قفسه های فروشگاه می گیرند. این مساله نشان می دهد که قفسه بندی محصولات توانایی زیادی در جذب مشتری و تصمیم گیری وی برای خرید محصول را دارد. بسته بندی فصلی محصولات هم می تواند بطور قابل توجهی به جذابیت محصول در قفسه ها کمک کند.

در مقابل به خاطر داشته باشید که بسته بندی فصلی محصولات عمر مفید کوتاه تری دارند، تقاضای بیش از حد مصرف کننده برای آن محصول می تواند در روند فروش و بازده آن اختلال ایجاد کند.  Clark در این باره می گوید: “ما شاهد کمپانی های بسیاری هستیم که حاضر به ریسک نیستند و فقط به تغییرات بسیار جزئی در بسته بندی محصولات خود به مناسبت های مختلف بسنده می کنند.”

شرکت شکلات سازی Hershey این تجربه را هنگام طراحی بسته بندی خود به مناسبت هالویین 2011 داشته که با استقبال بسیار کمی از جانب مشتریان روبرو شد و ضرر کرد. این شکست باعث شد که این کمپانی تصمیم بگیرد تا از یک طراحی جدید با الهام از فصل پاییز به جای به کار بردن عناصر مربوط به مناسبت های مختلف مثل هالویین استفاده کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1542216391237{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column][vc_column_text]منبع: Creative Bloq[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Share This Story, Choose Your Platform!