طراحی لوگو خلاقانه، فقط یک طراحی ساده و یا یک نماد نیست، بلکه یک عنصر گرافیکی ضروری است که نشان دهنده فلسفه شرکت و همچنین کالاها و خدماتی که در آن ارائه می دهید است. بنابراین، یک طراحی کارآمد و منحصر به فرد لوگو برای هر کسب و کار بسیار مهم است. این لوگو زمانی موفق تر می شود که خلاقیت هم چاشنی آن شود. اگر تصور می کنید در طراحی لوگو چندان خلاق نیستید، مقاله پیش رو ایده هایی را برای طراحی خلاقانه لوگو در اختیار شما قرار می دهد.

1- سری به وب سایت های طراحی لوگو بزنید.

هر چه بیشتر جستجو کنید، ایده های خلاقانه بیشتری به ذهن شما می رسد. از کارهای دیگر طراحان برای الهام گرفتن استفاده کنید. سری به وب سایت های طراحی لوگو خلاقانه بزنید و یا وب سایت های عکاسی آنان را نگاهی بیاندازید. چنین عکس هایی جرقه هایی در ذهن شما ایجاد می کنند و یا حتی باعث شوند خلاق تر طراحی کنید.

2- به شرکت های فعال مشابه مراجعه کنید.

آیا از شما درخواست شده است که برای یک زنجیره غذایی لوگو طراحی کنید؟ به دیگر شرکت ها نیز سری بزنید، به ویژه آن دسته رستوران هایی که غذایی مشابه با شرکت مد نظر شما می فروشند. اگر برای یک دفتر وکالت طراحی می کنید به وب سایت های وکالت نگاه کنید و دقت کنید بقیه طراحان چگونه طراحی کرده اند. شما قرار نیست ایده ای بدزدید. شما در حال جستجو به دنبال آن چیزی هستید که قصد دارید آن را بهبود دهید.

3- تاریخچه شرکت را مطالعه کنید.

چه ویژگی هایی در این تاریخچه شاخص بوده است؟ به چشم انداز و ماموریت شرکت دقت کنید. تلاش شرکت در چه راستایی است؟ به ارزش های شرکت توجه کنید. شرکت معرف چیست؟ روش های خدمات مشتری آنان را بررسی کنید. تصور مشتری ها در مورد شرکت چیست؟ با آگاهی از این جزئیات نماد شما برای شرکت خود را هویدا می کند. وقتی این نماد در لوگو جای می گیرد، مردم را از هویت شرکت آگاه می سازد.

4- یک پیش نویس تهیه کنید.

برای طراحی لوگو خلاقانه یک قلم و کاغذ بردارید و تا می توانید طرح های مختلف بکشید. گاهی مواقع زیاد فکر کردن ذهن ایده پرداز را قفل می کند. اگر به طرح فوق العاه ای فکر کنید از خلاقت تهی می شوید. وقتی دست به قلم می شوید و هر طرحی را به روی کاغذ می آروید بدون اینکه بیش از حد فکر کنید آزادانه طراحی می کنید و ناخودآگاه در فرآیند خلاقیت قرار می گیرید. در آخر نیز ممکن است تنها اضافه کردن یک خط یا منحنی کار طراحی لوگوی شما را به اتمام برساند. در این مرحله طرح های ایجاد شده را به مشتری ها نشان دهید و از آنها بازخورد دریافت کنید و بخواهید بهترین طرح را انتخاب کنند.

5- به خود استراحت بدهید.

آرام باشید. تلاش زیاد ذهن شما را خسته کرده است. شما اکنون به دست آورد بزرگی دست یافته اید. حال تصور کنید اگر ذهن و جسم شما آرام می بود چقدر می توانستید طراحیتان را بهتر کنید.

طراحی لوگو خلاقانه

جنبه های مهم طراحی لوگو خلاقانه

حال که می خواهید شروع به طراحی لوگو کنید اجازه دهید جنبه های مهم طراحی لوگو را برایتان بازگو کنیم.

سادگی
اگر جزئیات زیادی در لوگو قرار دهید، مردم از دیدن آن گیج می شوند. فراموش نکنید که لوگوها در اندازه های کوچک نیز چاپ می شوند. شما نمی توانید جزیئات زیادی در لوگو قرار دهید که هنگام چاپ دیده نشوند. لوگو تا آنجا که ممکن است باید ساده باشد.

ارتباط
وقتی به یک آکواریوم وارد می شوید در ابتدا چه چیزی به ذهن شما وارد می شود؟ یک رنگ مثل رنگ آبی، ماهی و یا کوسه. اگر لوگوی آکواریوم یک اسب یا خرگوش باشد، کاملاً بی معنی می شود. در مورد طراحی لوگو نیز باید این گونه فکر کنید. همه جنبه های طراحی باید با یکدیگر مرتبط باشد. تصویر برند را در نظر بگیرید و لوگو را متناسب با آن طراحی کنید.

رنگ موضوعی جدی است.
در زمان طراحی لوگو خلاقانه باید تمام عوامل موثر طراحی را در نظر بگیرید. تن رنگ روشن و یا پررنگ شاید چشم گیر باشد اما ممکن است زننده یا جلف به نظر برسد. سایه های مات نیز از حرفه ای بودن لوگو می کاهد، اما ممکن است از دید ها پنهان بماند. باید توجه کنید هر رنگی دارای یک مفهوم است و اطلاعات ظریفی به پیام شما اضافه می کند. با به کارگیری رنگ های درست و به جا می توانید تاثیر یک لوگو را در ذهن بیننده بالا ببرید. بنابر این چند رنگ بودن و منسجم بودن رنگ های لوگو با طراحی وب سایت شما می توانند لوگو را مدت ها در یاد و خاطره بیننده زنده نگه دارد.

نوع نوشتار اهمیت دارد.
انتخاب فونت و اندازه مناسب فونت از آنچه فکر می کنید دشوارتر است. اگر لوگوی شما متنی است باید از چندین فیلتر انتخاب فونت بگذرید و قبل از انتخاب نهایی آنها را در لوگوی خود قرار دهید تا بهترین را انتخاب کنید.. فونت های معروف را امتحان کنید و در کنار آن از فونت ایتالیک و مورب یا بولد امتحان بگیرید. در مجموع در هنگام انتخاب فونت موارد زیر را در نظر بگیرید:
• از فونت هایی مانند Comic Sans که حالت مبتدی دارند دوری کنید.
• فونت باید خوانا باشد به خصوص زمانی که در مقیاس کوچک چاپ می شود.
• از چند فونت استفاده نکنید. گاهی یک فونت یا دو فونت کفایت می کند.
• از فونت های مرسوم استفاده کنید. هر چه لوگو اوریجینال و اصلی به نظر برسد قابل تشخیص تر است: مانند لوگوهای تیوئتر و یا یاهو.

تجربه کنید.
اگر شیرینی فروشی های اطراف شما از یک رول در طراحی لوگو خود استفاده کرده اند شما این کار را نکنید. متفاوت باشید و چیز جدیدی خلق کنید، حتی اگر قبلا کسی آن را امتحان نکرده است.

از منابع و ابزارهای اینترنت استفاده کنید.
برای الهام گرفتن در اینترنت منابع زیادی وجود دارد که شما می توانید در طراحی، یا الهام گرفتن و یا حتی همکاری از آن استفاده کنید. الهام گرفتن پیش از طراحی روند طراحی لوگو خلاقانه را کمی آسان می کند. یک وب سایت خوب در این راه Logopond است. کسانی هم که به دنبال طراحی لوگو به صورت شخصی هستند می توانند از سایت Logaster دیدن کنند. این سایت ایده های طراحی بیشماری به طراحان ارائه می کند. شما می توانید سبک لوگو، رنگ، نماد و یا حتی موقعیت لوگو را تغییر دهید و آن را دانلود کنید. این سایت برای کسانی که در طراحی مهارت چندانی ندارند اما می خواهند خود لوگو طراحی کنند مفید است.

Share This Story, Choose Your Platform!