با یک جستجوی ساده در گوگل، می توانید نمونه های متنوعی از انواع لوگو را ببینید که می شود از آنها در فرآیند طراحی لوگو ایده گرفت. اما پیش از این کار لازم  است بدانید یک لوگوی خوب چگونه طراحی می شود. در این مقاله اصول طراحی لوگو را به شما معرفی می کنیم. هر لوگویی که طراحی می کنید یا برای شما طراحی می کنند، باید از این اصول پیروی کند تا بتواند هویت برند شما را به نمایش بگذارد.

یک لوگوی خوب از 5 اصل زیر پیروی می کند:

  • سادگی
  • اماندگاری
  • بدون محدودیت زمانی
  • چند منظوره بودن
  • تناسب
  • اصل سادگی

اصول طراحی لوگو

در میان اصول طراحی لوگو، سادگی را می توان اولین اصل دانست. سادگی طراحی لوگو باعث می شود لوگو همیشه در خاطر افراد بماند و پیام آن به خوبی به دیگران منتقل شود. با این کار یک لوگو حتی از فاصله دور چه در گوشه ای از قفسه های یک فروشگاه باشد یا در میان خیل جمعیت، باز هم توجه ها را به خود جلب می کند. ویژگی یک لوگوی ساده منحصر به فرد بودن و غیر منتظره بودن آن است. لوگوی شرکت نایک یک لوگوی بسیار ساده با طراحی گرافیکی منحصر به فرد است که تاریخچه جالبی نیز دارد.

  • اصل ماندگاری

اصول طراحی لوگو

دومین اصل در اصول طراحی لوگو اصل “به یاد ماندنی” است که پس از اصل سادگی دومین خصیصه یک لوگو خوب را تشکیل می دهد. یک لوگو از طریق ساده بودن و واضح بودن در خاطره ها باقی می ماند. به لوگوی مک دونالد توجه کنید. این لوگو در هر جا و مکانی ذهن ها را به سمت مک دونالد می برد و محصولات آن را به خاطر افراد می آورد. در واقع اگر بین اصل موضوع محصول و لوگو یک رابطه محتوایی شفاف وجود داشته باشد، می تواند لوگو را در ذهن مخاطب زنده نگه دارد.

 

  • اصل بدون محدودیت زمانی

اصول طراحی لوگو

یک لوگوی خوب زمان نمی شناسد. آیا لوگوی شما امتحان خود را در طول زمان پس داده است؟ آیا در 10 یا 20 یا 50 سال آینده نیز به همان اثربخشی اکنون است؟ برای تثبیت هویت برند شما در بازار، ماندگاری کلید اصلی است. به عنوان مثال، اگر به لوگوی پپسی نگاهی بیاندارید متوجه می شوید که از سال 1885 تاکنون به همان شکل باقی مانده و هنوز هم تأثیرگذاری خود را حفظ کرده است. در میان اصول طراحی لوگو، این اصل را حتماً به یاد داشته باشید.

4- اصل چند منظوره

اصول طراحی لوگو

یک لوگوی خوب در برنامه های کاربردی مختلف و در رسانه های متعدد به خوبی نقش خود را ایفا می کند. به همین منظور لوگو باید در قالب وکتور طراحی شود تا متناسب با هر سایز و اندازه ای بتواند تغییر کند. بررسی کنید که آیا می توانید لوگوی خود را به اندازه یک تمبر پستی و یا به اندازه یک بیلبورد بزرگ تبلیغاتی چاپ کنید؟ اگر از پس زمینه تاریک برای لوگوی روشن استفاده می شود آیا باز هم اثربخشی خود را حفظ می کند؟ یک راه برای طراحی یک لوگوی همه کاره این است که به جای طراحی رنگی، آن را سیاه و سفید طراحی کنید تا تمام تمرکز شما بر مفهوم و شکل قرار گیرد تا رنگ آن. همچنین هزینه چاپ را نیز در نظر داشته باشید. هر چه از رنگ های بیشتری استفاده کنید به همان نسبت نیز در طولانی مدت هزینه آن بیشتر می شود.

5-  اصل تناسب، آخرین اصل از اصول طراحی لوگو

اصول طراحی لوگو

چگونه می توان لوگو را متناسب با مخاطبانش طراحی کرد؟ به عنوان مثال، برای یک فروشگاه اسباب بازی از فونت و رنگ کودکانه می توان استفاده کرد، اما برای یک شرکت حقوقی خیر.

لازم نیست که لوگو فعالیت شرکت را به شما بگوید. لوگوی رستوران لازم نیست غذا باشد، لوگوی دندانپزشکی لازم نیست تصویر دندان را نشان دهد. فروشگاه مبل لازم نیست مبلمان را نشان دهد. فقط به این خاطر که این موضوعات مربوط به طراحی لوگو است دلیل برآن نیست که شما نمی توانید چیز بهتری ارائه دهید. نماد مرسدس اپل بنز یک ماشین نیست. لوگوی یک کامپیوتر نیست. یک لوگوی واقعی در ترکیب محصول، خدمت و کسب و کار معنای واقعی می گیرد. یک لوگو معنا و مفهوم خود را از کیفیتی که سمبل آن است، به دست می آورد.

با رعایت این اصول طراحی لوگو، یک لوگوی بی نظیر بسازید.

 

Share This Story, Choose Your Platform!