مینیمالیست و طراحی کاتالوگ مینیمالیستی

طراحی کاتالوگ مینیمالیستی

در چند سال اخیر شما کلمه مینیمالیسم را کم و بیش شنیده اید. اما مینیمالیسم چیست و چه کاربردی در طراحی کاتالوگ دارد؟
مینیمالیسم را می‌توان حذف عناصر غیر ضروری در طرح عنوان کرد به شکلی که مخاطب به محصول و یا خدمات مورد نظر در کاتالوگ بیشتر توجه کند. در ظاهر شاید طراحی کاتالوگ مینیمالیستی بسیار ساده به نظر آید اما اگر اینطور فکر می‌کنید کافی است فقط یکبار امتحان کنید. پس از اجرای یک طرح متوجه خواهید شد که این طرح‌ها به زمان و تمرین زیادی نیاز دارند تا بتوان یک اثر قابل قبول به مخاطب ارائه داد. اما در ادامه شما را با طراحی این نوع از کاتالوگ ها بیشتر آشنا می کنیم.

* طرحی سازگار ایجاد کنید

استفاده از لوگو در طراحی کاتالوگ می‌تواند باعث شناساندن بهتر یک برند شود. اگر لوگو مناسبی ندارید بهتر است از مشتری خود بخواهید که اجازه طراحی یک لوگو را بدهد و سعی کنید از رنگ‌های ساده استفاده کنید تا به یک سازگاری نسبی برسید.

* پیچیدگی و روابط مخفی

در مینیمالیست به هیچ عنوان نباید خلاقیت و پیچیدگی را فراموش کنید. می‌توانید با ایجاد روابط هوشمندانه این کار را انجام دهید. برای مثال نام و لوگو شرکت را با هم ترکیب کنید و یک رابطه جدید بوجود بیاورید.

طراحی کاتالوگ مینیمالیستی* روابط بین اجزا

سعی کنید در هنگام طراحی کاتالوگ مینیمالیستی روابط را در کل طرح رعایت کنید. اجزا باید از صفحه ای به صفحه ی بعد با هم ارتباط داشته باشند. این عمل باعث می شود وسعت طراحی شما بالا رفته و برای انتقال پیام بتوانید به خوبی عمل کنید.

* باهوش باشید

در مینیمالیست شما باید بتوانید به خوبی طرح‌های مفهمومی ایجاد کنید. هوش در مینیمالیسم و طراحی کاتالوگ یعنی انتخاب دقیق زمان و مکان برای یک عنصر که پس از بکار بردن آن بتوان هوشمند بودن آن را تشخیص داد.

* کارآیی در طراحی

باید بتوانید کارآیی طرح را بالا ببرید. هم بتوانید عناصر را به خوبی در کنار هم قرار دهید و هم بتوانید جزئیات غیر ضروری را حفظ کنید. در زیر تصویر یک ایده خلاق یک طراح را مشاهده می‌کنید.

مینیمالیست و طراحی کاتالوگ مینیمالیستی*رعایت شبکه‌ها

شبکه‌ها در هنگام طراحی کاتالوگ مینیمالیستی برخلاف تصور خیلی از طراحان بسیار مفید بوده و می‌تواند طرح شما را یک نواخت و زیبا کند. برای مثال در کل طرح تصاویر به یک شکل قرار بگیرند و متن‌ها نیز با یک سبک مشابه تکمیل کننده طرح باشند.

* رعایت تایپوگرافی

یکی دیگر از نکاتی که می‌توانید در طرح خود به کار ببرید استفاده از تاپیوگرافی است. این امر باعث می‌شود طراحی تمیز و روشنی داشته باشید و مطالب کاربردی تر و آسان تر به چشم بیایند که برای مخاطب جذاب تر باشند.

* توازن و طراحی کاتالوگ مینیمالیستی

سعی کنید به یک توازن در کل طرح برسید و با نگاه کردن به کل طرح بتوان گفت صفحات در کنار هم طراحی شده اند. در کل کاتالوگ سعی کنید عناصر تصویری و تایپوگرافی به درستی با هم و در کنار هم ارتباط برقرار کنند. گاهی می‌توانید برای جلب توجه به یک قسمت، تصویر را بزرگ‌تر از محتوا خود قرار دهید.

* شکستن برخی قوانین

همانطور که می‌دانید مینیمالیست یک پنجره و یک افق دید جدیدی را برای شما باز می‌کند. به همین علت می‌توانید به راحتی قوانین را شکسته و طرح جدیدی را به وجود بیاورید. این شکست می‌تواند بر‌عکس نوشتن یک جمله برای بالا بردن جذابیت طرح باشد.

* الهام گرفتن از متن بر روی عناصر

برای مثال فرض کنید قصد طراحی کاتالوگی را دارید که در مورد آتش و سایر عوامل وابسته به آن است و شما قصد دارید از تایپوگرافی در این قسمت از طرح استفاده کنید سعی کنید افکت آتش را به عنصر تایپوگرافی خود اضافه کنید. با استفاده از این تکنیک می‌توانید به درستی مفهوم را به مخاطب انتقال دهید.

* استفاده از فضای سفید

در طراحی کاتالوگ فضایی که با رنگ سفید به نمایش گذاشته شود به عنوان فضای خالی شناخته می شود اما این کاملا صحیح نیست. در طراحی کاتالوگ مینیمالیستی می توانید از زمینه سفید برای تعادل به طراحی خود کمک بگیرید. البته این استفاده به عناصر مجاور طرح بستگی دارد.

* اندازه و ابعاد

در مینیمالیست سعی می‌شود توجه مخاطب مستقیم جلب شود پس برای اینکار می‌توانید از ابعاد متفاوت‌تری در متن خود استفاده کنید. برای مثال یک صفحه را به دو قسمت تقسیم کنید و در قسمت بالایی یک جمله را با ابعاد و اندازه بزرگ درج کنید و در نصف دیگر در مورد جمله و هدف آن توضیح دهید.

* مینیمالیست و رنگ‌ها

شما به راحتی می‌توانید از رنگ‌ها در مینیمالیست استفاده کنید اما دقت کنید تعداد رنگ‌ها باید بین ۱ تا ۳ باشد. برای مثال می‌توانید رنگ زرد را در کنار سیاه و سفید به کار ببرید. استفاده نکردن از رنگ‌های بیشتر سبب می‌شود مخاطب به محصول و یا خدمات مورد نظر در کاتالوگ بیشتر دقت کند.

Share This Story, Choose Your Platform!