عوامل مؤثر در طراحی بسته بندی

 عوامل موثر در طراحی بسته بندی

در دنیای مدرن امروزی و در بازار رقابت که بین برند های خارجی و برند های داخلی شکل گرفته است تبلیغات نقشی اساسی ایفا می کند. یک تبلیغ خوب می تواند در رشد فروش و به دست آوردن بازار نقش مهمی داشته باشد. یکی از ابزار های تبلیغات، بسته بندی محصولات است. محصولاتی که تنوع و کارکردی متفاوت دارند اما همه و همه به جهت جذب مشتری و محبوبیت برند و در آخر رسیدن به هدف که همان سود است ،به وجود می آیند. به همین دلیل توجه به عوامل مؤثر بر بسته بندی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

“فروشنده خاموش “

فروشنده خاموش

بسته بندی یکی از مهمترین مواردی است که می تواند محصول شما را معرفی کند چرا که تمامی بسته بندی ها دارای پیام هستند. پیامی هایی که با جذابیت ، بتوانند ویژگی ها و جزئیات یک محصول را معرفی کنند. این پیام در دنیای امروز همان “فروشنده خاموش ” است. فروشنده ای که در همه زمان ها و همه مکان ها حضور دارد بدون آنکه دیده شود.

زمان و طراحی بسته بندی محصول، یکی از عوامل مؤثر بر بسته بندی

زمان و طراحی بسته بندی محصول

یک فروشگاه بزرگ خرید را در نظر بگیرید شما به عنوان یک مشتری در نگاه اول و در صورتی که برای اولین بار به یک محصول نیاز پیدا می کنید به سراغ قفسه ای می روید که تعداد مشابهی از محصول مورد نظر شما درآنجا وجود دارد. اولین گزینه ی که نظر شما را جلب می کند بسته بندی یک محصول است . طبق آمار های جهانی شما 3 ثانیه فرصت دارید تا با طراحی بسته بندی منحصر به فرد، نظر مشتری را نسبت به سایر محصولات جذب کنید. جذب شدن مشتری به یک محصول می تواند بر روی فروش سایر محصولات هم خانواده ی آن نیز اثر گذار باشد و به برند سازی آن کمک کند.

ارزش بصری یک بسته بندی

ارزش بصری یک بسته بندی

از جمله عوامل مؤثر بر بسته بندی، ارزش بصری بسته بندی است. طراحی بسته بندی باید دارای ارزش بصری باشد این ارزش شامل نشانه هایی است که بدون نگاه کردن مستقیم به محصول دیده می شود. در گام بعدی طرح یک بسته بندی باید به گونه ای باشد که به سرعت مزیت های کلید را توضیح داده و پس از آن نیز، بسته بندی یک محصول باید معرف کامل آن باشد چرا که مشتری پس از انتخاب یک یا چند محصول و پس از قیمت به سراغ ویژگی ها و مقایسه کردن آن با کالاهای دیگر می رود.

طراحی بسته بندی و برند سازی

طراحی بسته بندی و برند سازی

برندسازی یکی دیگر از عوامل مؤثر بر بسته بندی به شمار می رود. در طراحی بسته بندی یکی از اهداف، ساخت برند است. برندسازی یک ابزار رقابتی است که تلفیق آن با بسته بندی می تواند سود بیشتری را عاید شرکت کند. برند سازی نیاز به مراقبت دارد. مراقبتی که زمان بر بوده و به دید سفارش دهنده بستگی دارد چرا که باید این نوع تبلیغات را جزو هزینه ها محاسبه نکند و آن را یک سرمایه گذاری به حساب آورد. این سرمایه گذاری در مدت زمان اندک بوجود نمی آید و روند آن کمی با سایر تبلیغات متفاوت است پس باید کمی صبر داشت و منتظر دیدن نتیجه شد.

اما در ادامه چند نکته کلیدی و کاربردی را در طراحی بسته بندی یادآوری می کنیم.

نوع مخاطبان را بشناسیم

نوع مخاطبان را بشناسیم

در کنار تمام عوامل مؤثر بر بسته بندی، به مخاطب باید به طور ویژه توجه شود. هنگام طراحی برای بسته بندی یک محصول باید رنج سنی مشتریان خود را بدانیم . رنج سنی در انتخاب رنگ، نوع طراحی کاربرد دارد. همچنین باید هنگام طراحی به نوع محصولی نیز توجه شود. طراحی ظاهری، باید معرف چیزی که درون آن قرار می گیرد باشد و بین این دو تطابق وجود داشته باشد.

بسته بندی و کاربری آسان

باید در نظر بگیرید که با افراد پر مشغله ای سر و کار دارید که نیار دارند راحتی را به زندگی خود بیاورند. پس، یک بسته بندی با کاربری آسان می تواند هم به مشتری کمک کن و هم عامل انتخاب های بعدی آنها برای خرید این محصول باشد.

طراحی سبز یا مصرف سبز، یکی دیگر از عوامل مؤثر بر بسته بندی

طراحی سبز یا مصرف سبز

بازیافت ار مهمترین عوامل در دنیای مصرف گرایانه امروز است. در هنگام طراحی سعی کنید مشتریان با این نوع طرز تفکر را جذب کنید چرا که روز به روز فرهنگ بازیافت گسترش یافته و باید در چرخه رقابت حضور داشته باشید. پس برای بسته بندی از موادی استفاده کنید که قابل بازیافت بوده و حتما در هنگام طراحی نیز به آن اشاره کنید.

طراحی بسته بندی و نوستالژی

طراحی بسته بندی و نوستالژی

طراحی نوستالژیک یکی از مهمترین عوامل مؤثر بر بسته بندی است. به بسته بندی پیتزا دقت کرده اید چرا از گذشته تاکنون تغییرات اساسی برای این نوع محصول اتفاق نیافته تا بسته بندی آن به شکل امروزی باقی نماند. دلیل این امر تثبیت جایگاه ذهنی مشتریان در طول زمان خاص است و این ذهنیت باعث انتخاب های بعدی می شود. پس برای طراحی بسته بندی این نوع محصولات کار سختی در پیش دارید چرا که هم باید طراحی گذشته حفظ شود و سنت شکنی نکنید و هم باید محصولی جدید و جذاب با طرحی نو برای کاربران امروزی طراحی کنید.

طراحی بسته بندی و طعم !

 طراحی بسته بندی و طعم

شاید طعم را با بسته بندی مرتبط ندانید اما برای یک لحظه بسته بندی یک محصول قدیمی را بیاد بیاورید اولین چیزی که به یاد می آورید طعم جذاب آن محصول در کنار طراحی منحصر به فرد آن در زمان گذشته است. پس سعی کنید به سراغ طراحی هایی بروید که خودتان به آن ها علاقه دارید. البته در این راه از پیشنهادات شگفت انگیز که ممکن است در طول زندگی زیاد برایتان اتفاق نیفتد نیز به راحتی نگذرید!

Share This Story, Choose Your Platform!