تاکنون به یک برند معروف که لوگو نداشته باشد، برخورد کرده اید؟ خیر. چون اصلا چنین چیزی وجود ندارد. لوگو ماهیت برند شماست. می خواهید یک لوگوی بی نظیر داشته باشید؟ نگران نباشید. مقاله پیش رو به شما همه چیز  را در مورد فرآیند طراحی لوگو آموزش می دهد. از تعریف نام هویت برند گرفته تا چگونگی طراحی لوگو و انتخاب درست از میان گزینه ها. ما در هر قدم از فرایند طراحی یک لوگوی حرفه ای به شما کمک می کنیم.

طراحی لوگو شامل 5 مرحله زیر است:

1.   چرا به لوگو نیاز دارید؟ و چرا اصلا باید عالی باشد؟

دنیای کسب و کار مانند قرار ملاقات است. شما در یک قرار ملاقات تلاشتان را می کنید جذاب به نظر برسید و طرف مقابلتان را به خود جذب کنید. در اینجا طرف مقابلتان مشتریان هستند. به لوگو مثل عکس پروفایل خود نگاه کنید. از طریق همین پروفایل است که مردم در اولین نگاه به شما علاقه مند می شوند. خوب طبیعی است اگر بخواهید جذاب به نظر برسید. لوگو اولین و بهترین تأثیر را بر روی مخاطب شما می گذارد.

اکنون که متوجه شدید لوگو بخش مهمی از برند شماست می خواهید به بهترین شکل ممکن طراحی شود. یک لوگوی خوب نه تنها قدرت این را دارد که جایگاه شما را به مشتریان نشان دهد بلکه اولین تأثیر را بر آنها گذاشته و شما را از دیگر رقبا متمایز می کند.

2- پیش از طراحی لوگو شما باید…

هویت برند خود را تعریف کنید.

·         شما حتما می خواهید هویت برندتان با دیگران به اشتراک گذاشته شود. به همین خاطر باید در ابتدا و پیش از آغاز فرآیند طراحی لوگو بدانید هسته اولیه برند شما چیست. وقتی دید روشنی نسبت به برند خود یافتید، آن وقت راحت تر می توانید در مورد گزینه های طراحی لوگو  اقدام کنید.

در اینجا شما باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • چرا این کسب و کار را راه اندازی کردید؟
 • ارزش ها و عقاید شما به عنوان یک شرکت چیست؟
 • در چه زمینه ای از بقیه رقبا برتر هستید؟
 • چه چیزی شما را خاص کرده است؟
 • اگر بخواهید برند خود را در سه کلمه توصیف کنید، چیست؟
 • سه کلمه ای که شما تمایل دارید مشتریان شما را با آن توصیف کنند چیست؟

فرآیند طراحی لوگو

طراحی لوگو برای قهوه بومی

الهام بگیرید.

مشکل ترین بخش فرآیند طراحی لوگو الهام گرفتن است. خوشبختانه ما در اینجا نکاتی ذکر می کنیم که این مرحله را برای شما راحت تر می کند.

با طوفان فکری شروع کنید.

شاید شما یک فرد مفهوم گرا باشید و بخواهید کار خود را با جمع آوری مفاهیم و ایده ها شروع کنید. یک جلسه صحیح طوفان فکری باعث می شود به ایده های خلاقانه زیادی دست یابید. در ادامه سه گام این مرحله بیان شده است:

 1. از قواعد طوفان فکری پیروی کنید: طوفان فکری همان جمع آوری ایده هاست حتی اگر آن ایده ها در ابتدا بسیار بسیار نامناسب به نظر برسند. حتی یک ایده بد نیز می تواند جرقه فکری ایجاد کند و به راه حلی ختم شود.
 2. مانند مخاطبان خود فکر کنید. فهرستی از واژگانی که برند شما را تعریف می کند تهیه کنید. سعی کنید بفهمید چه چیزی برای مخاطب شما مهم است.
 3. همه را در بحث و گفتگو مشارکت دهید. بحث دو نفره خوب است، اما همیشه این تنوع است که تفاوت ایجاد می کند. از هر بخش و دپارتمانی که شده حتی دوستان و شرکای تجاری خود دعوت به گفتگو کنید. هر چه دیدگاه ها بیشتر باشد بهتر است.

فرآیند طراحی لوگو

رقبا را بررسی کنید

بهترین راه ایده گرفتن در فرآیند طراحی لوگو بررسی رقباست. ببینید چه چیزی واقعا آنجا وجود دارد، چه چیزی برای مشتریان شما بهتر عمل می کند و از چه چیزی باید حذر کنید. وقتی به رقبای خود فکر می کنید ببینید چه چیزی شما را از آنها متفاوت می کند و شما چطور می توانید این تفاوت را در طراحی لوگوی خود برجسته کنید. مثلا اگر می بینید که رقبای شما از یک رنگ در طراحی لوگوی خود استفاده می کنند شما از چند رنگ استفاده کنید. اگر همه سنتی عمل می کنند شاید بهتر باشد کمی حس سرگرم کننده و مدرن بودن را در لوگوی خود قرار دهید تا مشتریان به آن جذب شوند. لوگوهای زیر را در نظر بگیرید.

فرآیند طراحی لوگو فرآیند طراحی لوگو فرآیند طراحی لوگو

لوگوهای نمایش داده شده نشان می دهد که چطور یک لوگو می تواند هویت خود را به دیگران منتقل کند. لوگوی شیر کارخانجات اورتوس کلاسیک و قابل اعتماد است (اصولا لوگوهای کلاسیک قابل اعتمادتر به نظر می رسند)، لوگوی Tidy Finance به نظر مدرن تر و شاداب تر به نظر می رسد و لوگوی Hot Toast به خاطر استفاده از رنگ های روشن و طراحی بامزه احساس سرگرم کننده بودن و خودمانی بودن را منتقل می کند.

   3- طراحی لوگو

اکنون که در مورد برند و احساسی که آن به مشتری می دهد دید روشنی پیدا کردید وقت آن رسیده که آن را به شکل طراحی پیاده کنید. مؤلفه های مختلفی در این میان دخیل هستند از مبحث رنگ گرفته تا شکل و گرافیک و تایپوگرافی. در ادامه هر یک از این موارد جداگانه توضیح داده می شوند تا از سردرگمی شما در فرایند طراحی لوگو کاسته شود.

سبک طراحی خود را انتخاب کنید

زمانی که صحبت از طراحی لوگو می شود، اولین چیزی که حائز اهمیت است مبحث زیباشناختی است. در اینجا انتخاب بهترین سبک از میان سبک های مختلف برای ما مهم است.

سبک کلاسیک

سبک های جدید سرگرم کننده و هیجان انگیز هستند اما به سرعت کهنه می شوند. یک لوگوی کلاسیک قدرت ماندگاری بالایی دارد و مخاطبان بیشتری را در بر می گیرد. به لحاظ زیبا شناختی طراحی این گونه لوگوها از نوعی سادگی باوقاری برخوردارند که فونت ها و رنگ های دیوانه کننده را از خود دور می کند. این نوع سبک برای مردم بیشتر قابل اعتماد است.

فرآیند طراحی لوگو

 

سبک قدیم نگر

سبک قدیم نگر یادآور گذشته و احساس رمانتیک نوستالژیک است. به همین خاطر امروزه از محبوبیت زیادی برخوردار است. چنین لوگوی نوستالژیکی به مشتریان می گوید که گذشته دارای اهمیت است و هرچیزی که شما در حال فروش هستید به خوبی گذشته عمل می کند. لوگوهای قدیمی و دست ساز به رنگ های قهوه ای و بژ منعکس کننده این سبک هستند. بنابر این از این ایده نیز می توانید در فرآیند طراحی لوگو استفاده کنید.

فرآیند طراحی لوگو

سبک مینیمالیست و مدرن

برندها اغلب از سبک مینیمالیست و روشن برای نشان دادن سرزندگی و مدرن بودن لوگوی خود استفاده می کنند. در این نوع سبک از فضای سفید و جزئیات ریز و خطوط ساده بیشتر استفاده می کنند تا جلوه لوگو را براق و شفاف نشان دهند.  این سبک نشان می دهد که برند شما به روز و جذاب است.

فرآیند طراحی لوگو

سرگرم کننده و غیرعادی

این سبک از لوگو بیشتر محبوب مشتریان جوان است. این نوع سبک، رنگارنگ و شاد طراحی می شود و از سمبل ها و اشکالی که جنبه مثبت و دوستانه دارد استفاده می کند. شاید بخواهید در برخی موارد این سبک را در فرآیند طراحی لوگو به کار ببرید.

فرآیند طراحی لوگو

سبک دست نوشته

سبک دست نوشته دارای یک پیام واضح است: این برند متمایز است و دستی طراحی شده است. این نوع سبک را می توان با سبک مینیمال و یا سبک سرگرم کننده ترکیب کرد تا جلوه ای جوان پسند و روشن به لوگو بدهد.

 فرآیند طراحی لوگو

نمی توانید تصمیم بگیرید از کدام سبک استفاده کنید؟

البته این سبک ها انحصاری نیستند. می توانید آنها را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال می توانید از سبک دست ساز و سبک سرگرمی هم زمان استفاده کنید.

 

در فرآیند طراحی لوگو، بهترین نوع لوگو را برگزینید

علاوه بر سبک های بالا 7 نوع لوگوی اصلی وجود دارد که می توانید بنا به میل و خواست خود یکی را برگزینید یا آنها را با یکدیگر ترکیب کنید و لوگوی منحصر به فردی طراحی کنید. برای آگاهی بیشتر از انواع لوگوها به مقاله انواع لوگوها مراجعه کنید. در اینجا فقط به ذکر نام آنها بسنده می شود.

1-حرف نماد(لترمارک، مونوگرام)

2-آرم نوشتاری(متنی)

3.نماد(تصویری یا آیکون، پیکتوگرام)

4- لوگوهای ترکیبی (متنی و تصویری)

5- گوی درهم (کلاسیک – متن داخل نماد)

6-لوگوی انتزاعی

7-لوگوی ماسکوت

به رنگ ها توجه کنید.

همانند شکل ها، رنگ ها هم از نظر روانشناسی، موضوعات مختلفی به ذهن منتقل می کنند و حاوی پیام های روشنی برای مخاطب هستند. به راهنمای کوچک زیر دقت کنید:

 • رنگ قرمز: سمبل احساس، عشق، هیجان، است. اگر قصد دارید لوگوی شما جوان، شاداب و متمایز از بقیه به چشم بیاید از این رنگ استفاده کنید.
 • زرد: شادی، خوش بینی، و خوشی است. اگر می خواهید لوگوی شما دوستانه به نظر برسد از این رنگ استفاده کنید.
 • سبز: سمبل پول، طبیعت و رشد است و به واقع برای طراحی در انواع لوگو می توان از آن استفاده کرد، مخصوصا اگر قصد طراحی لوگو پیوند با طبیعت باشد.
 • آبی: رنگ کلاسیک و عمومی است و سمبل اعتماد و بلوغ است.
 • رنگ نارنجی سمبل انرژی، تغییر، موفقیت و تغییر شکل است.
 • ارغوانی. از رنگ ارغوانی برای طراحی یک لوگوی لوکس استفاده کنید. رنگ ارغوانی بر اساس سایه اش می تواند مرموز و زنانه باشد.
 • صورتی. اگر به دنبال لوگوی دخترانه هستید بهترین از این رنگ وجود ندارد.  این رنگ به لوگوی شما ظاهر شاداب و بالغ و در عین حال جوان و زنانه می دهد.
 • قهوه ای. شاید در ابتدا رنگ عجیبی برای طراحی لوگو داشته باشد اما برای لوگوهای قدیمی و مردانه رنگ مناسبی است.در فرآیند طراحی لوگو به این نکته توجه داشته باشید که رنگ قهوه ای به لوگوی شما خاصیت دست ساز بودن، منحصر به فرد بودن و قدیمی بودن می بخشد.
 • سیاه. اگر به دنبال یک لوگوی منحصر به فرد، شیک و لاکچری هستید سیاه بهترین گزینه است.
 • سفید. اگر می خواهید لوگو تمیز، مدرن و مینیمالیست به نظر برسد از این رنگ استفاده کنید. از طرح مینیمالیست سیاه و سفید در یک لوگوی ساده استفاده می شود.
 •  خاکستری. رنگ بی نهایت است و برای اینکه بتوانید ظاهر بالغ و جدی و کلاسیک به لوگو بدهید می توانید از آن استفاده کنید. سایه های تیره تر ظاهر جدی تری به لوگو می دهد.

فرآیند طراحی لوگوفرآیند طراحی لوگوفرآیند طراحی لوگو فرآیند طراحی لوگو

فونت ها را به دقت انتخاب کنید

در فرآیند طراحی لوگو فونتی انتخاب کنید که بی زمان باشد ولی خاص هم باشد. سعی کنید فونت را خودتان بسازید. به فونت کوکاکولا دقت کنید. هم نام برند کوکاست و هم یک فونت خاص. اگر کسی حرف C را به این شکل بنویسد، همه به سرعت به یاد کوکاکولا می افتند.

 فرآیند طراحی لوگو فرآیند طراحی لوگو فرآیند طراحی لوگو فرآیند طراحی لوگو

مؤلفه های طراحی را در کنار یکدیگر قرار دهید.

حال که تمام مؤلفه های مختلف طراحی را مد نظر قرار داده اید باید مطمئن شوید که در کنار یکدیگر به درستی کار می کنند. شما می خواهید آنان با یکدیگر هماهنگ و متوازن باشند. به لوگوی برند Voany توجه کنید. این لوگو بی شک یک لوگوی برجسته و طبیعی است که ترکیبی از اشکال ارگانیک و فونت کلاسیک و رنگ قهوه ای و بژ است. آکادمی Reflect از طرف دیگر با ترکیب فونت مدرن و رنگارنگ و اشکال انتزاعی جلوه ای نامنظم و در عین حال جذاب به لوگو داده است.

فرآیند طراحی لوگو فرآیند طراحی لوگو

4- فرآیند طراحی لوگو را هدایت کنید.

اکنون که تمام نکات لازم در طراحی لوگو را دانستید باید طراحی را شروع کنید. راه های مختلفی برای این کار وجود دارد. باید بهترین گزینه را انتخاب کنید. شما می توانید از یک آژانس تبلیغاتی متبحر در طراحی و یا یک طراح لوگو کمک بگیرید. هر راهی که انتخاب می کنید کیفیت و قیمت خود را دارد و مزایا و معایب خود را در بر می گیرد.

گزینه های خود را ارزیابی کنید.

فرآیند طراحی لوگو

 

این گام شاید سخت ترین گام در فرآیند طراحی لوگو باشد بنابراین می توانید از دوستان و همکاران و مشتریان بالقوه بازخورد بگیرید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید و در صورت لزوم به گام های قبلی بازگردید و آنها را مورد بازنگری قرار دهید.

سوالات زیر را از خود بپرسید:

 • آیا می توانید در ظرف 2 ثانیه بگویید لوگو چیست؟ آیا مردم سریعا متوجه می شوند کسب و کار شما چیست؟
 • آیا لوگو ساده و به یاد ماندنی است؟ آیا مشتریان می توانند آن را به یاد داشته باشند؟
 • آیا لوگو متناسب است؟ و با نیازهای برند شما تطابق دارد؟
 • آیا بدون محدودیت زمانی است یا اینکه مجبورید در چند سال دیگر آن را مجدد طراحی کنید؟
 • آیا لوگو منحصر به فرد است؟ آیا شما را از دیگر رقبا متمایز می کند؟ آیا مشتریان خاص شما را مورد هدف قرار می دهد؟

5- حال که می دانید چگونه یک لوگو طراحی کنید، گام بعدی چیست؟

یک نرم افزار طراحی قدرتمند را برای نهایی کردن طراحی لوگو یا آرم شرکت و اتمام فرآیند طراحی لوگو انتخاب کنید. در حال حاضر فتوشاپ Photoshop و کورل دراو Coreldraw قوی ترین نرم افزارها در این زمینه هستند.

همچنین در حال حاضر وبسایت هایی هم هستند که می توانید به صورت انلاین لوگوی خود را به صورت سفارشی طراحی کنید.

Share This Story, Choose Your Platform!