بک لینک بخش مهمی از بازاریابی آنلاین هستند. لینک های ورودی احتمالا معروف ترین روش برای کمک به رتبه بندی بالای وب سایت ها در نتایج جستجوی گوگل می باشند.

اما آنها همچنین نقش مهمی در ترافیک و اعتبار به عهده دارند.

لینک ها یک عنصر بسیار مهم در تمام استراتژی سئو هستند و اطمینان از اینکه مخاطبان ما بهترین تجربه را از آنها دریافت می کنند، بسیار مهم می باشد. این امر مخصوصا برای کسب و کارهایی صدق می کند که وب سایتهای تجارت الکترونیک را از زمانی که بخش عمده ای از منشا فروش آنها از توانایی سایت آنها برای جذب و تبدیل بازدیدکنندگان از سایت به خریداران میباشند، اداره می کنند. Sean Si از SEO Hacker:

لینک های ورودی به سایت های تجارت الکترونیک به ویژه برای فیدهای محصولات برای تبلیغات خرید گوگل، نمایش تبلیغات و وب سایت های مربوطه مهم هستند. هر لینکی که به صفحات شما داده می شود، یک فروش بالقوه است.

همانند بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو، مواجه شدن با هدف و انتظار کاربر با صفحه مورد نظر برای موفقیت بازاریابی، بسیار حیاتی می باشد.

 • یافته های کلیدی
 • تعریف تجربه لینک
 • اسلوب شناسی
 • یافته های ما
 • نتیجه گیری های ما

‌آنچه ما از 1 میلیون بک لینک می آموزیم

 • تقریبا 1 میلیون از 22 میلیون وب سایتی که توسط WooRank مورد بررسی قرار می گیرند، یک سایت فروشگاهی هستند.
 • نیمی از سایت های آنالیز شده، دارای 50،000 بک لینک بود یا بیشتر، 60٪ 100،000 تا یا بیشتر، 75٪ 170،000 یا بیشتر و 5٪ 1 میلیون و یا بیشتر داشت.
 • 12.2٪ از لینک ها، کاربران را به یک صفحه می فرستند که وضعیت 404 را باز می گرداند
 • 85٪ از پیوندهای redirect شده به دنبال بهترین شیوه برای سئو و تجربه کاربر برای redirecting هستند.
 • 11.4٪ از redirect ها، کاربران را به یک صفحه اصلی وب سایت می فرستند.
 • در مجموع، 18 درصد از لینک ها، به کاربران یک تجربه لینک ضعیف اراٸه می دهند.
لینک بد وب سایت | سئو اینلاین | سئواینلاین

منظور ما از “تجربه لینک” چیست؟ چرا مهم است؟

هنگامی که یک کاربر در یک وب سایت بر روی یک لینک کلیک می کند، آن فرد انتظار دارد آن صفحه برای او مزایایی فراهم کند. این می تواند چیزی شبیه یک ویدیو خاص، یک مقاله با اطلاعات خاص یا، در مورد تجارت الکترونیک و یا یک محصول برای خرید باشد.

برای تجارت آنلاین، فرستادن افراد به صفحاتی که آنها تمایلی به بازدید از آنها ندارند، بر فروش تاثیر خواهد گذاشت (حتی اگر اشتباه از جانب شما نباشد، کاربران هنوز هم شما را سرزنش خواهند کرد).

از آنجایی که 2 الی 3 میلیون شرکت تجارت الکترونیک در جهان وجود دارد و تقریبا 1 میلیون از بیش از 22 میلیون وب سایتی که توسط WooRank مورد بررسی قرار گرفته شده است، سایت تجارت الکترونیک است.

کنجکاو شده ایم چند درصد از لینک هایی که در وب سایت وجود دارند، اهداف یا انتظارات کاربر را برآورده نمی کنند؟

چگونه وب سایت ها را بررسی کردیم؟

ما به یک دسته از لینک ها نگاه کردیم. ما 1000 وب سایت تجارت الکترونیک خودمان را پیدا کردیم که Alexa بین 150،000 تا 200،000 و بین 1000 تا 5000 صفحات محصولات را رتبه بندی می کند. سپس ما Majestic API را برای پیدا کردن لینک های خود مورد بررسی قرار می دهیم.

برای دریافت بهترین لینک ها، بر طبق معیارهای Majestic Trust Flow Citation Flow، هزارتا لینک به دست آوردیم.

به دلیل این که ما سایت های پَرتی را که تنها 1 یا 2 لینک داشتند و یا ده ها میلیون لینک داشتند که شماره های ما را حذف می کردند نمی خواستیم، وب سایتی را که حاوی پروفایل لینک اسپم یا کیفیت پایین بود را حذف کردیم.

بنابراین در اینجا مروری سریع به مجموعه داده ای که با آن کار کرده ایم، خواهیم داشت:

 • نیمی از وب سایت های ما 50000 بک لینک یا بیشتر داشتند. بیش از نیمی از (حدود 60٪) 100،000 بک لینک داشتند و 75٪ دارای 170،000 لینک یا بیشتر بودند. پنج درصد از وب سایت ها دارای 1 میلیون لینک یا بیشتر بودند.
 • به طور متوسط، هر پروفایل لینک دامین که ما آنالیز کردیم، دارای 20٪ URL های منحصر به فرد مورد نظر بود.
 • این به ما مجموعا 975،179 لینک منحصر به فرد خواهد داد که نشان دهنده 154،728 URL منحصر به فرد است.
 • سپس ما این URL های مورد نظر را دریافت کردیم و آنها را با استفاده از Site Crawl، کراول کردیم، لینک ها را پیگیری کردیم تا زمانی که به یک صفحه ای رسیدیم که به یک وضعیت HTTP 200 ، 4xx یا 5xx بازگشت.

میزان قابل توجهی از بک لینک های پشتیبان، انتظارات کاربر را برآورده نمی کنند.

تنها در نگاه اول، می بینیم که بیش از یک دهم (برای آمار دقیق دادن 12.2٪) از لینک های تجارت الکترونیک کاربران را به یک صفحه با وضعیت 404 انتقال می دهند.

لینک بد وب سایت | سئو اینلاین | سئواینلاین

کمی اجازه دهید تا آن را درک کنم

اگر شما یک سایت تجارت الکترونیک داشته باشید، از هر 10 لینک موجود در وب سایت بیشتر از یکی به صفحه 404 اشاره دارد.

کسانی که در حال اجرای کمپین های PPC هستند، به طور بالقوه تقریبا 10٪ (یا بیشتر!) از هزینه تبلیغات را هدر می دهند. حتی اگر شما کمپین اجرا نکنید، این یک بخش بزرگی از ترافیک referral است که در حال حاضر یک impression منفی از شرکت شما دارد.

اما این حتی تمام داستان نیست …

بک لینک های redirect شده هم، یک مسئله جدی هستند.

ما مروری دقیق تر بر آن 40٪ از لینک هایی که حداقل 1 redirect داشته اند داشتیم. همه آن redirect ها در کجا پایان می یابند؟

آنچه که ما با نگاه کردن به این داده ها کشف کردیم این است که redirect ها به 6 دلیل اصلی وجود دارند:

معتبر / سایر

 بدون بررسی دقیق همه جزئیات، این ها redirect هایی هستند که ما اعتقاد داریم که به انتظارات و اهداف کاربر کمک می کنند. این می تواند خارج از صفحه مرتبط با محصولات، صفحه دسته بندی یا چیز دیگری باشد.

Canonicalization URL

اینها به عنوان یک WWW در جایی قرار میگیرند تا برطرف(resolve) کنند و یا کاربران را به نسخه HTTPS یک صفحه ارسال کنند. به عنوان مثال، http://example.com به https://www.example.com. این مطابق با SEO و بهترین روش UX است.

Gating

هر صفحه ای که لینک به آن اشاره می کند نیاز به ورود به سیستم دارد، بنابراین کاربر به صفحه ورود redirect می شود. باز هم، اگر هدف شما این باشد که آن صفحه gate(ورودی) شود، مسئله خاصی نیست. حتی اگر صفحه ای را دریافت کرده اید که با لینک های زیادی gate شده باشد، ممکن است بخواهید که آن را عمومی کنید.

“خطای نرم افزاری” تغییر مسیر میدهند

این تغییر مسیر ها باید مواردی را که URL درخواست شده وجود ندارد، اداره کند. آنها کاربران را به صفحه ای می فرستند که می گوید: “خطا”، “یافت نشد” و یا “404” .

تغییر مسیر صفحه اصلی

این redirect ها به جای ارسال کاربران به یک صفحه اشتباه یا یک صفحه مرتبط با محصولات، کاربران را به صفحه اصلی وب سایت می فرستند. اساسا، آنها از صفحه اصلی خود به عنوان یک صفحه 404 استفاده می کنند.

ریدایرکت ها (redirect) را باز کنید

1.55٪ از لینک ها، redirect های باز هستند. redirect های باز زمانی اتفاق می افتند که یک وبسایت به لینک های ارسال شده توسط کاربر اجازه می دهد تا کاربر را به صفحات مختلفی redirect کند. متاسفانه نمی توانید مردم را از انتشار آنها در اینترنت متوقف کنید، اما می توانید مانع redirect کردن آنها شوید.

خبر خوب این است که تقریبا نیمی از تمام redirect ها به یک صفحه ای اشاره می کنند که یک تجربه خوب کاربری را اراٸه می دهد. 35٪ دیگر canonicalization را مدیریت می کند (HTTP در برابر HTTPS و WWW حل می شود)، بنابراین مشکل نیست. کمی کمتر از 1٪ برای صفحاتی است که نیاز به ورود به سیستم دارند – احتمالا خوب است، اما برای اطمینان بیشتر، باید ارزش تایید کردن را داشته باشد.

این به این معنی است که تقریبا 85٪ از لینکهای redirect شده همه خوب هستند.

با این حال، هنگامی که ما 0.5٪ از لینک هایی را که کاربران را به صفحات خطای نرم افزاری در لینک های واقعی 404 می فرستند اضافه می کنیم، ما را به 12.71٪ از بک لینک هایی که به صفحات خطا اشاره می کنند، می رساند.

و سپس به آن قسمت سبز نگاه کنید: 11.4٪ از لینک های redirect شده کاربران را به صفحه اصلی وب سایت می فرستند. این 4.6 درصد اضافی از تمام لینک هایی است که کاربران را به صفحه ای که می خواهند برسند، نمی رسانند.

بنابراین، بیایید دوباره محاسبه کنیم و مسائل را ساده تر کنیم:

در حال حاضر شاهد این هستیم که 18 درصد از بک لینک های تجارت الکترونیک، کاربران را به صفحه ای که نیازها و انتظارات آنها را برآورده کند ارسال نمی کند.

لینک بد وب سایت | سئو اینلاین | سئواینلاین

چه چیزی در مورد redirect های صفحه اصلی بسیار بد است؟

شما ممکن است تعجب کنید که چرا ما لینک هایی را قرار دادیم که به عنوان “تجربه لینک بد” به صفحه اصلی وب سایت redirect می شوند. در نگاه اول، ممکن است یک ایده خوب به نظر برسد که کاربران را به صفحه اصلی به جای یک صفحه خطای آزاردهنده بفرستند.

اما بیایید نگاهی به مثال های واقعی در زندگی بیاندازیم:

‌این یک کابینت Ikea است که روی صفحه اصلی دکوراسیون فرد می باشد. می توان انتظار داشت که کلیک کردن روی لینک مشاهده از Pinterest کاربر را به صفحه محصول بفرستد تا خریداران احتمالی بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد محصول بدست آورند یا حتی آن را سفارش دهند.

اما تولید محصول متوقف شده است. بنابراین هنگامی که کسی تلاش می کند تا روی صفحه محصول کلیک کند، آن را به صفحه اصلی Ikea هدایت می کند.

در حال حاضر، اگر کسی برای خرید یک کابینت رفته است و می خواهد آن محصول را خریداری کند یا ویژگی های آن را بررسی کند، نمی تواند.

آنها در صفحه ای که واقعا تمایلی به بودن در آنجا را ندارند، هستند. حتی بدتر از آن، آنها هیچ نظری ندارند که چرا آنها به صفحه اصلی Ikea راه یافته اند و باید برای یافتن دویاره آن از طریق سایت جستجو کنند.

به همین دلیل است که صفحات هدایتگر به صفحه اصلی شما، یک تجربه لینک بد را به کاربران اراٸه می دهد.

حقایق بامزه redirect بک لینک

در خصوص بررسی این بک لینک های redirect شده، ما 2 وضعیت منحصر به فرد را کشف کردیم که کاملا به موضوع تجربه کاربری لینک مربوط نیست، اما هنوز هم شایان ذکر است:

 • از لینک های redirect شده به دلایل قانونی، 0.06٪ کاربران را از HTTPS به URL های HTTP هدایت می کند. همانند ارسال فردی از https://example.com به http://example.com. ما دلیل قطعی آن را نمی دانیم.
 • تقریبا یک چهارم از صفحات دارای بیشتر از 1 redirect دارند.

عجیب است.

خرده فروشان چه کاری می توانند در مورد آن انجام دهند؟

وضعیت HTTP یک دسته و صفحه های محصولات سایت تجارت الکترونیک بخشی جدایی ناپذیر از تجارت می باشد. آنها بر اثربخشی برنامه های مرتبط،  product feeds، کمپین های AdWords، هدف گیری مجدد ( retargeting) و هر تلاش دیگری که بر روی محصولات تمرکز دارند تأثیر می گذارند.

داشتن لینک هایی که کاربران را به صفحات خطا یا صفحه اصلی بفرستند در بهترین حالت این است که هزینه زیادی خواهد داشت و بدترین حالت این است که در واقع هزینه ها را به شکل کلیک درآورد، که حتی نتیجه خوبی برای شما در بر نخواهند داشت.

بنابراین برای حفظ لینک ها برای سایت تجارت الکترونیکی خود چه کار باید بکنید؟

خطاهای 404 خود را پیگیری کنید

حتی اگر کنترل نکنید که چه زمانی و چگونه افراد به صفحات محصولات لینک بک می دهند، هنوز می توانید بک لینک هایی را که به صفحات ناموجود و حذف شده اشاره دارند را پیدا و ردیابی کنید.

برای انجام این کار، فقط باید یک گزارش سفارشی در گوگل آنالیتیک ایجاد کنید:

 1. به سفارشی سازی> گزارش های سفارشی بروید و روی دکمه + گزارش سفارشی جدید کلیک کنید.
 2. ابعاد Page، Full Referrer و Page Title را انتخاب کنید.
 3. معیار منحصر به فرد pageview ها را انتخاب کنید.
 4. یک فیلتر را در Previous Page Path در زیر Behavior اضافه کنید که شامل عبارت دقیق (ورودی) است. این، افرادی که از صفحه داخلی 404 شما وارد می شوند، از
 5. صفحه داخلی فیلتر میکند و شما را با ترافیک backlink، تنها رها می کنند.
 6. یک فیلتر را روی عنوان صفحه اضافه کنید تا هر عنوان صفحه ای که برای صفحه خطای خود استفاده می کنید را شامل شود. با استفاده از عنوان کامل و یا استفاده از عبارت منظم (regex) فقط برای بخشی از عبارت، میتوانید به طور دقیقی آن را تطبیق دهید.

اکنون وقتی گزارش را ذخیره می کنید و آن را باز می کنید، این اطلاعات را مشاهده خواهید کرد:

صفحه: URL که به خطا 404 منجر شد.

Full Referrer

یوآرال کامل صفحه لینک. توجه داشته باشید که مقداری ترافیک را که در اینجا به عنوان گوگل یا دایرکت برچسب دار شده است و به اشتباه به عنوان ترافیک referral طبقه بندی شده است، خواهید دید. شما می توانید فیلتر عبارت منظم (regex )را به ابعاد Full Referrer اضافه کنید تا اگر بخواهید اینها را فیلتر کنید. یا، فقط می توانید در اینجا ردیف هایی که URL های کامل هستند را جستجو کنید. اینها بک لینک های وب سایت شما هستند.

صفحات بازدید شده منحصر به فرد (unique page views)

تعداد جلساتی که این خطا رخ داده است.

اگر می خواهید گزارشی برای یافتن لینک های داخلی شکسته ایجاد کنید، فقط گزارشی را که ایجاد کرده اید، کپی کنید و سپس ابعاد full Referrer را به Previous Page Path تغییر دهید. این به شما URL میزبانی لینک داخلی را خواهد داد.

لینک بد وب سایت | سئو اینلاین | سئواینلاین

به product feeds خود توجه داشته باشید

زمانی که سخن از لینک های معتبر به میان می آید، برای product feeds طبیعی است که از مقداری فرسایش(attrition) رنج ببرند. محصولات به فروش می رسند و یا تولید متوقف می شوند. با این وجود، هنگامی که یک محصول، دیگر در دسترس نیست، لازم است URL ها را از feed های خود حذف کنید.

محصولات غیر قابل دسترس در تغذیه محصولات شما، به آن اعتبار نخواهد بخشید، اما هزینه آن را هدر خواهد داد. به احتمال زیاد یک تن پول هدر می دهد. بر اساس میانگین CPC خریدِ گوگل، هر بار که کسی روی یک محصول ناموجود کلیک می کند، 0.71 دلار هدر داده می شود.

چنین موردی برای خطاهای نرم افزاری 404 و redirect های صفحه اصلی شما نیز صدق می کند.شما تقریبا فقط یک دلار هزینه کرده اید تا به یک مشتری احتمالی یک تجربه بد کاربری اراٸه دهید و در آینده به احتمال خیلی کم به مشتری تبدیل شوند.

داشتن خطاهای 404 واقعی در تغذیه محصولات شما باعث نخواهد شد که پول خود را هدر دهید مانند مسائل مربوط به redirect – اکثر شبکه ها به راحتی لینک های خراب را از feed شما حذف خواهند کرد. با این حال، اگر لینک های شکسته زیادی دارید یا درصد زیادی URL داشته باشید، آن خطای 404 و فید شما، تایید نخواهد شد.

قبل از اراٸه آنها در Google یا سایر سیستم عامل های CPC خود، با کراول کردن لینک های تغذیه محصولات، خطای 404 و خطاهای لینک نرم افزاری 404 خود را برطرف کنید.با به روز نگه داشتن ستون تغذیه محصولات (product feeds) خود، از صرف هزینه های بی فایده اجتناب کنید.این اطمینان را خواهد داد که محصولات ناموجود در انبار، متوقف شده یا محصولات غیر قابل دسترس را از feed های شما حذف خواهد کرد.

هر کاری که انجام می دهید، صفحات را برای محصولاتی که در انبار موجود نیستند، حذف نکنید. این فقط باعث ایجاد خطای 404 خواهد شد. در عوض، با نشانه گذاری محصولات با عنوان غیر قابل دسترس، اراٸه محصولات مشابه به کاربر برای انتخاب کردن و قادر ساختن کاربر برای ثبت نام برای اعلان های موجود .بهترین روش را برای تجارت الکترونیک از صفحات ناموجود در انبار، دنبال کنید.

به redirect های خود توجه داشته باشید

وسوسه انگیز است، اما از صفحه اصلی خود به عنوان صفحه خطا استفاده نکنید. این در واقع یک تجربه کاربری وحشتناک است. فردی که روی یک پیوند کلیک میکند ودر حالی فکر می کند که یک صفحه در مورد کابینت را مشاهده میکند، برای دریافت نمونه Pinterest / Ikea ، نمیتواند در مورد وب سایتی که او را بدون هیچ هشداری به صفحه اصلی ارسال می کند، مثبت فکر کند.

بسیاری از افراد همچنین صفحات حذف شده را به صفحه اصلی به عنوان راهی برای حفظ link juice برای سئو وب سایت redirect می کنند. این به اندازه ای که شما فکر می کنید مفید واقع نخواهد شد زیرا گوگل متوجه می شود که صفحه اصلی مرتبط با صفحه های لینک شده نیست.

در عوض، redirect های خود را با توجه به هدف و انتظار کاربر، بهینه سازی کنید. در حالت ایده آل، هنگامی که یک صفحه از محصولات را حذف می کنید، آن URL را به یک محصول مرتبط redirect کنید. اگر این امکان وجود ندارد یا امکان پذیر نیست، از یک صفحه ناموجود یا صفحه محصولات پیشنهاد شده استفاده کنید.

به صفحات خطای وب سایت توجه داشته باشید

اول از همه، صفحه خطای 404 شما باید در واقع، وضعیت 404 را بازگرداند. وضعیت صفحه و محتوای صفحه به طور کامل مفاهیم جداگانه ای هستند، بنابراین فقط به این دلیل که صفحه شما می گوید “یافت نشد”، “404” یا “خطا” در عنوان، متن یا URL، به معنی واقعی صفحه 404 نیست.

هنگامی که به یک کاربر یک صفحه با وضعییت 200 HTTP به جای 404 اراٸه می شود، این یک خطای “نرم افزاری 404” است.به عنوان مثال، اگر وضعیت HTTP خطای صفحه Royal College of Anaesthetists’ را بررسی کنید:

هنگامی که چنین اتفاقی می افتد، گوگل وضعیت صفحات شما را به درستی تفسیر نمی کند. اگر صفحه خطای شما یک وضعیت 404 را باز نمی گرداند، Google آن صفحه کراول و ایندکس خواهد کرد، به این معنی که می تواند به طور بالقوه در نتایج جستجو نشان داده شود.

صفحات خطای واقعی، آنهایی که وضعیت 404 را باز می گردند، کراول یا ایندکس نمی شوند، بنابراین در نتایج جستجو نمایش داده نخواهند شند.

باید به آنچه که در صفحه خطا قرار می دهید، توجه داشته باشید

به یاد داشته باشید که کاربر با هدف بررسی و یا خرید یک محصول به سایت شما می آید. از لینک ها و حتی یک موتور پیشنهاد محصول استفاده کنید تا صفحات خطا را مفیدتر و کاربر پسندتر سازد.

‌نتیجه

درست است که صاحبان وب سایت های تجارت الکترونیک، کنترل کامل بر روی لینک های سایت خود ندارند که به یک URL واقعی اشاره می کنند یا خیر. در تمام مدت Typos(اشتباه چاپی و ماشینی) اتفاق می افتد و افراد می توانند از feed های منسوخ استفاده کنند.

با این حال، تحقیقات نشان داده است که تجارت الکترونیک از میزان قابل توجهی از link rot رنج می برد. مهمتر از آن، صفحات خطا و redirect ها، در حالی که از لحاظ فنی به درستی اجرا می شوند، همیشه بر طبق علایق قلبی کاربر انجام نمی شود.

بسته به پروفایل لینک فروشگاه شما، سطح ترافیک و نرخ تبدیل (میانگین جهانی 3% در سال 2016)، شما ممکن است ده ها یا حتی صدها فروش را هر ساله از دست بدهید.

Share This Story, Choose Your Platform!