محتوای ضروری در طراحی کاتالوگ


کاتالوگ در اصطلاح امروزی فروشنده خاموش نام دارد. این فروشنده خاموش زمانی‌هایی که بازاریاب‌ها در محل حضور ندارند وظیفه بازریابی را انجام می‌دهد. همانطور که یک بازاریاب باید از تکنینک‌های روز استفاده کند کاتالوگ و طراحی کاتالوگ نیز باید دارای محتوا و تکنینک‌هایی باشد. محتوایی که در زمان نبود بازاریاب بتواند به خوبی محصول و خدمت شما را معرفی کند باید در یک بازه زمانی مشخص و با برنامه ریز تولید شود. همچنین تکنینک‌های مورد استفاده در طراحی کاتالوگ باید توسط طراحان حرفه‌ای صورت پذیرد تا یک کاتالوگ موفق و جذاب خلق شود. در ادامه این مقاله نکاتی را برای داشتن محتوای ضروری در طراحی کاتالوگ یادآوری کنیم.

عکاسی یک کلید است !

تصویر یک محصول یا خدمات برای طراحی کاتالوگ یک امر ضروری به حساب می‌آید. اکثر مخاطبان کاتالوگ از تصاویر روشن استقبال می کنند بهتر است در طراحی کاتالوگ تصاویر شفاف و روشن را به کار ببرید. همچنین تصاویر باید احساس برند و خدمات شما را نمایش دهند و بتوانند به خوبی احساسات مخاطب را تحریک کنند.

محتوای ضروری در طراحی کاتالوگ

در کنار توجه به محتوای ضروری در طراحی کاتالوگ، لازم است بدانید تصاویر در طراحی کاتالوگ می توانند هدفمند بوده و ورق زدن این تصاویر می تواند معرف یک سبک زندگی باشد. سبک طراحی باید با تصاویر همراه باشد. برای مثال اگر تصاویر شما روشن بوده باید طراحی و رنگ های بیرونی به سمت تیره بروند تا محصولات و خدمات شما برجسته تر شده و ارتباط با مخاطب به خوبی برقرار شود.

در نظر داشته باشید همیشه، مشتری و یا هر شخصی که کاتالوگ شما را برای اولین بار می‌بیند آن را فقط از روی جلد قضاوت می‌کند پس سعی کنید تصویر و یا طرح روی جلد را به شکلی انتخاب کنید که مخاطب به ورق زدن کاتالوگ شما میل پیدا کرده و برای آشنایی با برند و محصولات شما علاقه‌مند به مطالعه کاتالوگ شود.

موارد بالا نشان دهنده آن است که برای موفقیت به یک عکاس حرفه ای و خبره برای گرفتن بهترین تصاویر نیازمند هستید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند انتخاب یک عکاس حرفه ای هزینه زیادی دارد اما این هزینه را باید در مقابل هزینه‌های ویرایش عکس و زمان بر بودن این فرآیند قرار داد . پس از مقایسه متوجه خواهید شد که انتخاب یک عکاس حرفه ای هم زمان زیادی را برای شما ذخیره می‌کند و هم هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.

کد و یا شناسه محصول

مشکلی که اکثر شرکت‌ها و برندها با آن روبه رو هستند عدم شناسایی صحیح مشتریان از کالا و خدمات آنها است. یکی از عواملی که می‌تواند محصول و خدمات را به مخاطب معرفی کند کد محصول و یا شناسه آن است. با داشتن شناسه آسان هم محصول به خوبی توسط مشتری شناسایی می شود و هم امکان مقایسه کردن با سایر محصولات برای آنها فراهم می‌شود. بعصی از محصولات دارای شناسه‌های سیستمی و بسیار سختی هستند که باید چندین بار خوانده شوند تا بتوان آن را به خاطر سپرد. برای رفع این مشکل باید، از متن در کنار اعداد استفاده کرد. این عمل باعث شناسایی بهتر مخاطب از محصولات شده و همچنین به شما در دسته بندی محصولات کمک خواهد کرد. برای اضافه کردن محتوای ضروری در طراحی کاتالوگ باید بتوانید به خوبی و با یک طرح خوب کد کالا و شناسه‌ی خدمات را به مخاطب معرفی کنید.

قیمت گذاری محصولات

قیمت گذاری در کاتالوگ  دارای ابعاد متفاوتی است. شاید از نظر مشتریان قیمت‌دار بودن محصولات در کاتالوگ جذاب باشد و امکان مقایسه محصولات را به مخاطبان می‌دهد ولی از طرفی برای شما به صرفه نیست چرا که اگر تعداد زیادی از یک نسخه کاتالوگ را چاپ کرده باشید یک تغییر می‌تواند کار را خراب کند. از طرف دیگر بازاریاب‌ها و خرده فروشان کاتالوگ همراه با قیمت را دوست ندارند زیرا در اصطلاح دست آنها برای فروش بسته خواهد بود. از طرف دیگر اگر تعداد خدمات و محصولات بالا برود بازاریاب‌ها نیاز دارند قیمت‌ها در کاتالوگ درج شود.

اما اگر شما یک کاتالوگ که کمتر از ۱۶ صفحه است در اختیار دارید بهتر است در تعداد کم و با درج قیمت محصولات آن را ارايه دهید. اما اگر تعداد صفحات بالاتر است باید از روش‌های رایج مانند تماس تلفنی و یا شبکه‌های مجازی برای ارائه قیمت به مخاطبان خود استفاده کنید.

اندازه محصولات

یکی از مشکلات دیگر مخاطبان در هنگام استفاده از کاتالوگ‌ اندازه محصولات است. گاهی یک طراح کاتالوگ آنقدر به مسائل حاشیه‌ای و طراحی می‌پردازد که هدف را فراموش می‌کند.

اما کاتالوگ را با یک طراحی شیک و منحصر به فرد و جذاب تصور کنید که مخاطب نمی‌تواند مقیاسی را برای درک اندازه محصولات استفاده کند. این کاتالوگ فقط می‌تواند مشخصات یک محصول را ارائه کرده و توانایی شناساندن محصول را ندارد.

برای جلوگیری از این کار باید محصولات را همراه با یک شاخص ارائه کرد. مثلا اگر محصول شما بسیار کوچک است می‌توانید آن را در حالی که یک شی مانند خودکار و یا مداد در کنار آن قرار گرفته است نمایش دهید یا اگر قرار است محصولات خانگی را ارائه کنید بهتر است محصول را در کنار لوازم عمومی یک آشپزخانه قرار دهید . اینکار باعث می‌شود مخاطب اندازه محصول را به خوبی درک کند. حتی می‌توانید برای درک بهتر از چند تصویر از زوایای مختلف استفاده کنید.

معرفی برند و محصول

یکی از روش‌های معرفی محصول استفاده از یک داستان است. به یاد دارید که در دوران کودکی قصه‌ها بودند که رویای شما را می‌ساختند. برای درج محتوای ضروری در طراحی کاتالوگ سعی کنید یک جمله از خودتان در مورد محصولات و شکل‌گیری شرکت همراه با تصویری خود در کاتالوگ به کار ببرید. قرار دادن تصویر و بیان جملات بالا سبب ارتباط بهتر مخاطب با برند و نام شما می‌شود.

جزئیات تماس و شرایط پرداخت

در اکثر کاتالوگ‌ها توجهی به راه‌های ارتباطی نمی‌شود. اکثر راه‌های ارتباطی با فونت‌های فانتزی به مخاطبان ارائه می شوند و مخاطب نمی‌تواند به خوبی از آنها استفاده کند. بهتر است در آخرین صفحه اطلاعات تماس که مخاطبان با آن به خوبی آشنا باشند را قرار دهید و سعی کنید ساده بودن را در این قسمت رعایت کنید.

Share This Story, Choose Your Platform!