شما تصمیم گرفته اید که یک کمپین سئو ی اینترنتی برای وب سایت خود ایجاد کنید. تبریک می گویم. متاسفانه نمی دانید از کجا شروع کنید. یا شاید می دانید از کجا شروع کنید، اما نمی دانید که چگونه ادامه دهید.

با استفاده از فیس بوک، Retargeting (هدف گیری مجدد)، AdWords و سایر کانال های PPC، راه اندازی یک کمپین، بسیار آسان است. شما صفحات فرود(landing pages) را ایجاد میکنید، آگهی های خلاقانه ایجاد می کنید و سپس کلمات کلیدی impression های خود را پیشنهاد میدهید. به هر حال، مدیریت کمپین سئو ممکن است آنچنان که تصور می کنید آسان نباشد.

خبر خوب این است که در واقع برای تازه کاران ومبتدیان بازاریابی آنلاین خیلی پیچیده نیست. اخبار بهتر این است که ما تصمیم داریم در مورد نحوه برنامه ریزی و اجرای کمپین سئو ی اینترنتی برای وب سایت  توضیحاتی اراٸه دهیم.

اهداف و استراتژی خود را مشخص کنید

به قول معروف (و بر طبق آنچه کالج به من آموخت)، اگر شما موفق به برنامه ریزی نشدید، برنامه ریزی می کنید که شکست بخورید. همین امر برای کمپین های سئو ی شما نیز انجام می شود. درباره اولین چیزی که باید تصمیم بگیرید این است که چطور می خواهید موفقیت را تعریف کنید و اینکه چگونه پیشرفت را به سوی اهداف را ارزیابی کنید.

وقتی که سخن از سئو سایت به میان می آید، اولین فکر ممکن است این باشد که این یک امر واضح است. من میخواهم به رتبه بندی بالا در گوگل دست یابم . این، آن چیزی است که سئو در مورد آن بحث می کند.

متاسفانه، شما نیاز به مطالعه و کاوش دقیق تر از رتبه بندی در گوگل، و یا حتی معیارهای پوچ وب سایت مانند ترافیک، bounce rate و تعامل دارید. برای ساخت یک کمپین موثر سئو ی اینترنتی باید سه سوال از خود بپرسید:

  1. چه کسی سعی می کند تا با رتبه بندی، به قسمت بالای گوگل دست یابد؟ با پاسخ دادن به این سوال، مخاطبان خاص خود را مشخص خواهید کرد و Personas (کاربر نماهای) بازاریابی خود را ایجاد می کنید. فقط گفتن “بازاریابان دیجیتال” مفید وقع نخواهد شد، زیرا این گروه بسیار متنوعی از مردم است.  اینجا در سئواینلاین، ما حداقل شش پرسونای مختلف با اهداف، چالش ها، خواسته ها و نیازهای آنها به همراه پیام هایی که برای رسیدن به آنها استفاده می کنیم، داریم.
  2. چرا من سعی می کنم این افراد را به وب سایت خود انتقال دهم؟ هدف کلی در تلاش برای رسیدن به این کمپین چیست؟ مجددا خود را صرفا درگیر تمرکز بر روی معیارهای پوچ مانند ترافیک وب سایت یا میزان تعامل نکنید. در عوض تصمیم بگیرید که در تلاش برای رسیدن به کدامیک از اهداف تجاری خود هستید؟ لید جنریشن؟ فهرست سازی؟ خاص و قاطع باشید.
  3. چگونه پیشرفت و دستاوردهای مربوط به اهدافم را ارزیابی کنم؟ این شماره های سخت برای محاسبه میزان موفقیت آمیز بودن تلاش های شما به کار رفته اند. معیارهای رایج در اینجا نرخ تبدیل، ایمیل و عضویت در هدف گیری مجدد است. اگر قادر به اراٸه یک معیار نیستید، در اینجا برای ارزیابی پیشرفت هدف، احتمالا باید یک هدف مشخص بهتری را انتخاب کنید.

ممکن است وسوسه شوید که این اولین گام را نادیده بگیرید و به سمت اصول اولیه یک کمپین سئو بروید، اما در مورد اهمیت این بخش نمی توان بیش از حد اغراق کرد. اگر نمیدانید موفقیت به چه چیزی شبیه خواهد بود کسب موفقیت واقعا سخت خواهد شد. اگر نیاز به کمک بیشتری برای اراٸه سئو های خود دارید، ما یک راهنمایی مفید برای شما داریم.

مدیریت کمپین سئو | سئو اینلاین | سئواینلاین

جستجوی کلمات کلیدی

کلمات کلیدی هنوز بخش مهمی از بازاریابی جستجو و سئو هستند. با وجود این، روش جستجوی شما و بهینه سازی سایت در اطراف آنها تغییر کرده است. می توانید از Hummingbird و RankBrain for گوگل به خاطر همین ممنون باشید. این دو الگوریتم بر روی تفسیر قالب کلمات استفاده شده در یک کوٸری جستجو و اهداف پشت یک کوٸری تمرکز دارند. این همان نحوه تشخیص گوگل می باشد به این معنی که اگر جستجوی شما شامل کلمه “apple” باشد، گوگل تشخیص خواهد داد که منظور شما از کلمه apple” کامپیوتر، سوابق و یا میوه خواهد بود.

در سئو، این متن به عنوان هدف جستجو شناخته شده است. اهداف جستو به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:

  1. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد یک موضوع: همانطور که احتمالا قبلا حدس زده اید، این افراد می خواهند اطلاعات بیشتری در مورد یک موضوع، پاسخ به یک سوال یا راه حل و یا علت یک مشکل پیدا کنند. کلمات کلیدی اطلاعاتی طولانی، معمولا شامل عبارت هایی مانند “چگونه”، “آیا نیاز دارم” یا “چه چیزی” را می شوند. کلمات کلیدی اصلی، به طور کلی کلمات کلیدی اطلاعاتی هستند.
  2. برای ارزیابی گزینه های خود: این افراد در حال حاضر چیزی در مورد موضوعی که اولین جستجوگر ها در جستجوی آن بودند را می دانند و اکنون گزینه های خود را مورد ارزیابی قرار می دهند. آنها تصمیم میگیرند کدام محصول یا راه حل برای آنها مناسب باشد. این کلمات کلیدی معمولا از عبارت هایی مانند “بررسی”، “10 تا از برترین ها”، “بهترین” یا “مقایسه” استفاده می کنند. آنها همچنین از واژه هایی مانند “ارزان” و “معاملات” استفاده می کنند که شاخص های خوبی هستند که می خواهند از این دسته به دسته بعدی حرکت کنند.
  3. برای تکمیل یک اقدام: خواه افراد قصد خرید داشته باشند یا تصمیم به ثبت نام برای خدمات و یا بخواهند یک حساب کاربری ایجاد کنند، این افراد می دانند که چه چیزی می خواهند و برای ادامه آن، آماده هستند. آنها انتظار دارند که به هدف خود به طور مستقیم در صفحه فرود دست یابند. آنها معمولا حجم کمتر اما نرخ تبدیل بالاتری دارند.

نکته مهم در مورد این توسعه در جستجوهای کلمات کلیدی این است که هدف جستجو به شما در اطلاع رسانی جایی که جستجوگر در قیف تبدیل ( conversion funnel) است، کمک خواهد کرد.

اگر تلاش می کنید تا ایده های کلمات کلیدی خوبی در هر مرحله از قیف ارائه دهید، ابزارهای زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند کلمات کلیدی مناسبی را پیدا کنید. اینها بعضی از ابزارهای مورد علاقه من هستند:

  • Ubersuggest
  • keywordtool.io
  • Answer the Public
  • AdWords Keyword Planner

راهنمای جستجوی کلمه کلیدی را برای بررسی دقیق در فرایند جستجوی کلمه کلیدی بررسی کنید.

بررسی، بررسی، بررسی

خوب، اهداف خود را اراٸه کرده اید و جستجوهای کلمات کلیدی خود را انجام داده اید تا بهترین موارد را برای مخاطبان پیدا کنید. پایه و اساس کمپین سئو ی شما پایه ریزی شده است. بنابراین اکنون زمان ساختن آن است. این نخستین بلوک ساختمان سازی است؟ بررسی سئو.

بررسی فنی

سئوی فنی فرآیند طراحی وب سایت است به طوری که باعث می شود آن را برای موتورهای جستجو قابل کراول می کند. اگر درست نباشد، یک وب سایت برای ایندکس شدن میتواند به طور مستقیم تلاش کند یا حتی شکست بخورد. این بدان معنی نیست که هیچ نتایج جستجویی برای شما وجود ندارد.

هنگام راه اندازی کمپین سئوی خود، باید مطمئن حاصل کنید که سایت به درستی طراحی و راه اندازی شده باشد. هنگام بررسی وب سایت خود، عناصر تکنیکی سئو زیر را بررسی کنید:

Sitemap XML:

موتورهای جستجو از یک نقشه سایت وب سایت برای پیدا کردن و اولویت بندی URL های خود استفاده می کنند، یک عملکرد مهم سئو (حتی اگر آن یک عامل رتبه بندی نباشد).

Robots.txt:

مانند نقشه های سایت، robots.txt عامل رتبه بندی نیست، اما کمک خواهد کرد تا نحوه کراول سایت خود را تحت تاثیر قرار دهید. از ایندکس شدن صفحات کم اهمیت، تکراری یا بی ارزش، جلوگیری کنید به طوری که موتورهای جستجو بتوانند قسمت بیشتری از هزینه کراول خود را صرف چیزهای با اهمیت تر کنند. به علاوه، می توانید یک لینک را به نقشه سایت خود در اینجا قرار دهید تا راحت تر پیدا شود.

سرعت صفحه

مدت زمان لود صفحه بخش مهمی از تجربه کاربر و همچنین سئو می باشد. هیچ موتور جستجویی نمی خواهد یک سایت با سرعت پایین را پیشنهاد دهد. دلایل بسیاری برای کند بودن سرعت سایت می تواند وجود داشته باشد. با بررسی فنی سئو، ما به شما هشدار می دهیم تا سرعت لود صفحه را پایین تر آورید و علل احتمالی را کاهش دهید.

ساختار URL

اطمینان حاصل کنید که از بهترین آدرس URL مناسب در سئو استفاده می کنید. آنها را برای محتوای صفحه مختصر و دقیق ایجاد کنید و از استفاده از underscores (اندرلاین) برای جدا کردن کلمات اجتناب کنید.

به جای آن از hyphens (خط تیره) استفاده کنید. اگر در URL های خود از پارامترها استفاده می کنید، از ابزار Google Parameters URL در کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید تا به گوگل در مقابله با مشکلات محتوای تکراری احتمالی کمک کند.

متا تگ ها

 عنوان های صفحه و توضیحات، برای سئو on-page بسیار مهم هستند. اگرچه عناوین تنها به عنوان یک عامل رتبه بندی عمل می کنند، توضیحات نیز می توانند کاربران را متقاعد کنند که روی لینک در نتایج جستجو کلیک کنند و آنها را در سایت خود به کار گیرند. این ها دو قسمت بسیار مهم حفظ ارتباط با کلمات کلیدی مورد نظر هستند.

سایت خود را کراول کنید

برای سایت های بزرگتر و پیچیده تری که صفحات زیادی دارند، این ارزش را دارد که از یک کراول کننده برای بررسی وب سایت خود استفاده کنید. کراول کننده ها با دسترسی به هر یک از URL ها در یک وب سایت و جمع آوری اطلاعات در مورد آن URL ها کار می کنند. که نحوه کار کراول کننده های گوگل را توضیح می دهد.

با استفاده از یک کراول کننده سئو ی اینترنتی مانند WooRank Site Crawl Tool، شما می توانید URL ها را در وب سایت خود تجزیه و تحلیل کنید و آنالیز مسائل را دریافت کنید که نحوه ایندکس سایت توسط گوگل را تحت تاثیر قرار دهد. از کراول کننده برای برطرف کردن مسائل زیر استفاده کنید:

On-page SEO

مشکلات HTML می تواند باعث شود گوگل صفحات تکراری و یا خالی را مشاهده کند. داشتن تعداد زیادی از این صفحات در دامین شما، بر توانایی کل سایت در رتبه بندی تاثیر خواهد گذاشت.

وضعیت hTTP

موتورهای جستجو نمی توانند صفحاتی را که لود نشوند یا سایت هایی که در سرورها پاسخ نمی دهند، کراول کند. این صفحات همچنین موجب از بین رفتن جریان link juice سایت می شود و به کاربر تجربه بدی را ارائه می دهد. این مرحله همچنین باید هر گونه مسائل مربوط به broken redirects( تغییر مسیرهای شکسته)، زنجیره های تغییر مسیر یا حلقه های تغییر مسیر را برطرف کند. همه این ها برای سئو بد است.

صفحات غیر قابل index

داشتن فایل به درستی نوشته شده robots.txt به اندازه داشتن فایل در همه آنها اهمیت دارد. کراولِ وب سایت شما، URL هایی را که از طریق ربات های robots.txt و meta robots tags پذیرفته نشده اند را پیدا می کند. meta robots tag های نادرست، غیر متداول، قدیمی، یکی از دلایل اصلی صفحات غیر قابل index هستند.

مشکلات کانونیکال

URL های کانونیکال، URL های اصلی شما هستند. این URL ها، آنهایی هستند که می خواهید افراد به آن دسترسی داشته باشند و جایی است که می خواهید چیزهایی مانند link juice و اعتبار را به دست آورید. با این حال، اگر  تگ کانونیکال خود را از دست بدهید و یا اینکه URL هایی که در تگ های شما وجود دارند با نقشه سایت شما مطابقت نداشته باشند، ممکن است با مشکل مواجه شوید.

هنگامی که مشکلات موجود در زیربناهای فنی وبسایت خود را برطرف کردید، می توانید به بعضی از موارد سئوی سنتی در کمپین خود ادامه دهید.

مدیریت کمپین سئو | سئو اینلاین | سئواینلاین

محتوا تولید کنید

در مرحله بعد از کمپین سئو خود، وقت آن است که از همه کارهایی که برای ایجاد استراتژی و جستجوی کلمات کلیدی انجام داده اید، استفاده کنید. این بدان معنی است که زمان یادگیری آموزش تولید محتوا رسیده است.

هنگامی که محتوای خود را تولید می کنید، در ابتدا در مورد کاربر فکر کنید. چه کسانی مخاطبان مورد نظر شما برای این قطعه محتوا خواهند بود و آنها در چه مرحله ای از قیف تبدیل هستند؟ این دو عامل به کمک خواهند کرد تا تصمیم بگیرید کدام کلمه کلیدی را در جستجوی کلمات کلیدی خود پیدا کرده اید تا آن را بهینه سازی کند.

هنگام بهینه سازی محتوا صفحه خود برای سئو، بر روی موارد زیر تمرکز داشته باشید:

انسجام کلمات کلیدی

به لطف پیشرفت هایی که در نحوه خواندن محتوای گوگل به وجود آمده است، روزهای تراکم کلمه کلیدی رو به پایان است. در عوض، اطمینان حاصل کنید که از کلمات کلیدی (و کلمات مرتبط) در تمام صفحه و در هر مرحله ای استفاده می کنید. این به معنی متن اصلی به همراه سرصفحه ها و عنوان ها نیز می باشد.

ارزش

همه در مورد تولید محتوای با کیفیت به عنوان یک تاکتیک سئو صحبت می کند. من مطمئن هستم که بسیاری از شما در حال حاضر “محتوای قاتل” و “محتوا پادشاه است” را می شنوید. چگونه می توان “محتوا” را ارزیابی کرد؟ با تمرکز بر ارزشی که شما به کاربر ارائه می دهید. این به هدف کلمه کلیدی مربوط می شود. اطمینان حاصل کنید که محتوای مشکل را حل می کند، اطلاعات را توضیح می دهد یا به سوال کاربر پاسخ می دهد.

لینک ها

ما در اینجا درباره بک لینک صحبت نمی کنیم، منظور ما لینک های داخلی و خارجی است. لینک داخلی یک روش عالی برای توزیع link juice ها در سایت شما با اضافه کردن آنها به صفحات معتبر است. و در حالی که مشخص نیست، شواهدی وجود داشته است که لینک شدن به منابع با کیفیت نیز می تواند به سئوی شما کمک کند. بنابراین از این موقعیت با لینک شدن به وب سایتهای قدرتمند در زمان مناسب استفاده کنید.

تصاویر

تصاویر برای تجربه کاربران حیاتی هستند (هیچکس علامت بزرگی از متن را دوست ندارد). اما همچنین می توانید از آنها به عنوان بخشی از کمپین سئوی خود استفاده کنید.

این توسط پارامتر HTML alt در تگ تصویر انجام می شود. گوگل از tag alt برای دیدن تصویر استفاده می کند، بنابراین آنچه را که در آن اتفاق می افتد، توصیف کنید. فقط از تصاویر مرتبط استفاده کنید و مکان دیگری برای استفاده از کلمه کلیدی خود خواهید داشت. متن Alt همچنین بخش مهمی از قابلیت استفاده برای افرادی است که از صفحه خوان استفاده می کنند و سرعت اتصال به اینترنت آنها کند می باشد.

لینک سازی

همانطور که شما احتمالا همه چیز را در مورد محتوای با کیفیت شنیده اید، شما احتمالا در مورد “درآمد لینک” به جای ” لینک سازی” شنیده اید. این را باور نکنید. اکثر محتوا هیچ گونه به اشتراک گذاری یا لینکی را بدون کمی تبلیغ دریافت نمی کنند، بنابراین فقط به نوشتن خود اعتماد داشتن، کافی نمی باشد.

کلید موفقیت، لینک سازی است، اما دوباره به بازاریابی و استراتژی سئو برگردید. اگر محتوای شما برای آنها مفید باشد، افرادی که به همان مخاطبان خدمات اراٸه می دهند، احتمال بیشتری دارد که به آنها لینک دهند.

از یک پلتفرم لینک سازی مانند BlogDash استفاده کنید یا فهرستی از نفوذگران در جایگاه خود را در لیست خود قرار دهید و تا جایی که می توانید اطلاعاتی را در مورد آنها جمع آوری کنید. سپس شروع به خدمت رسانی کنید.

شما می توانید در صورت تمایل خدمات وبلاگ نویسی خود را به صورت خودکار درآورید، اما موفق نخواهید شد. مردم می توانند فرم یک ایمیل را از یک مایل دورتر دریافت کنند، و به هر حال به احتمال زیاد در فیلترهای اسپم گرفتار خواهید شد. در عوض، ایمیل ها را به صورت دستی با استفاده از یک طرح کلی یا الگو برای راهنمایی خود، ارسال کنید. بر روی بهینه سازی تمرکز داشته باشید.

ارزش

 اگر چیز جدیدی برای گفتن ندارید یا قادر به اراٸه چشم انداز منحصر به فردی در مورد موضوع موجود نمی باشید، افراد تمایلی به لینک شدن به محتوای شما ندارند. ایمیل خود را به صورت مختصر (یک یا دو جمله) شروع کنید که محتوای با ارزشی را برای خوانندگان به ارمغان بیاورد. نشان دهید که مخاطبان آنها را می شناسید.

لینک ها

URL ها را مستقیما به ایمیل خود وارد نکنید. این باعث می شود که آن یک نامه فرم به نظر برسد. در عوض، از ابر لینک ها در متن ایمیل استفاده کنید. به این ترتیب، کمتر اسپم به نظر خواهید رسید.

نوار موضوع(Subject line)

همه افراد ایمیل های زیادی دریافت می کنند و برای وبلاگ نویسان، درصد زیادی از آن ایمیل ها برای ساخت لینک است. آنچه من در اینجا می گویم این است که برجسته بودن کمی دشوار است. اطمینان حاصل کنید که نوار موضوع شما به اندازه کافی جلب توجه می کند و خاص است که دریافت کننده می داند که در مورد چه چیزی صحبت می کنید، اما به اندازه ای مبهم است که مجبور خواهند شد ایمیل را باز کنند.

اطلاعات تماس

با اطلاعات دقیق و واقعی تماس کار خود را به پایان برسانید. این به معنی است اطلاعات تماس فردی شما می باشد نه فقط وب سایت تجاری و آدرس ایمیل. که شامل نام، ایمیل، وب سایت، رسانه های اجتماعی و حتی شماره تلفن شما برای اثبات مشروع بودن می باشد.

با میزان پایین نرخ تبدیل، دلسرد و ناامید نشوید. این قدم در کمپین سئو ی شما، همانند ایجاد رابطه برای لینک های آینده است، همانطور که در مورد یک لینک خاص می باشد. به علاوه، شما باید نام های بزرگ را در جایگاه خود مورد هدف قرار دهید، بنابراین حتی چند لینک باید به موفقیت دست یابند.

مدیریت کمپین سئو | سئو اینلاین | سئواینلاین

ABC همیشه مورد بررسی قرار گیرد

بسیار خوب، پایه و اساس کمپین را با یک استراتژی عالی برای رسیدن به اهداف خود راه اندازی کرده اید، شما گروه وسیعی از کلمات کلیدی را در موضوع خود دارید، مسائل فنی موجود در سایت خود را برطرف کرده اید، مقاله های فوق العاده ای ایجاد کرده اید و تعدادی لینک ساخته اید. کارت عالی بود! اما کار شما هنوز تمام نشده است.

اول از همه، هیچ تضمینی وجود ندارد که هر کاری که تا کنون انجام داده اید واقعا مفید واقع شده است. شما باید دائما بررسی کنید تا مطمئن شوید که هر تغییری، تاثیر مثبتی داشته است. ضریب بازگشت (bounce rates) خود را ردیابی کنید تا مطمئن شوید اهداف، کلمات کلیدی و استراتژی های قیف شما با هم مطابقت دارند.

رتبه بندی و ترافیک وب سایت خود را مشاهده کنید تا بفهمید که صفحات شما چقدر خوب بهینه شده اند. مراقب خطاهای کراول و صفحات ایندکس شده باشید تا اطمینان حاصل کنید که جنبه فنی سایت در جایی شکسته نشده است. و تلاش های لینک سازی خود را اندازه گیری کنید و نوارهای موضوعی، متن ایمیل ها و لیست های دریافت کننده خود را بر طبق آن تنظیم کنید.

سئو، مانند بسیاری از کانال های دیجیتال مارکتینگ، یک فرایند مستمر آزمایش کردن، بهینه سازی و آزمایش دوباره است. به همین دلیل است که شما باید کمپین را بر اساس استراتژی جامع، جستجوی کلمات کلیدی، ساختار وب سایت و محتوا، به درستی تنظیم کنید.

اگر این شش مرحله را به درستی ترکیب کنید، بازخورد مثبتی را در کمپین سئوی خود خواهید دید.

Share This Story, Choose Your Platform!