مراحل طراحی و ساخت کاتالوگ – فرآیند تولید کاتالوگ

مراحل طراحی کاتالوگ

مراحل طراحی کاتالوگ متعدد است. در صورتی که فکر می کنید به طراحی کاتالوگ برای کسب و کار خود نیاز دارید سوالات زیر را از خود بپرسید:

هدف از طراحی یک کاتالوگ چیست ؟

آیا شما قصد دارید با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید؟ و نوع نگاهی که قصد دارید در این ارتباط استفاده کنید چیست ؟ قصد انتخاب طرح های جسورانه و قدرتمند را دارید و یا یک طرح ظریف و کم رنگ را می پسنیدید یا طرحی که آرام و مرسوم باشد یا یک طرح که از مد های جدید روز پیروی کند یا یک طرح جوان و جذاب و یا یک بالغ؟

مخاطب شما چه کسی است ؟

افرادی که قصد دارند محصولات شما را خریداری کنند چه کسانی هستند؟ و با خواندن کاتالوگ قرار است چه مسئله را برای آنها حل کنید؟
دانستن این موضوع که چه کسی قرار است پیغام شما دریافت کند و ایجاد ارتباط شکل بگیرد یکی از مهمترین مراحل طراحی کاتالوگ است. باید یک شناخت کلی از جامعه ی هدف خود داشته باشید تا بتوانید به خوبی پیام را به آنها برسانید.

طراح چه کسی خواهد بود؟

انتخاب یک شرکت که بتواند طراحی کاتالوگ شما را انجام دهد بسیار دشوار است. اکثر طراحان، طراح تخصصی کاتالوگ نیستند و فقط یک حجم از اطلاعات را در یک کاتالوگ بوجود می آورند و فقط ساخت یک کاتالوگ را انجام داده و تمام مراحل طراحی کاتالوگ را انجام نمی دهند. اغلب این طراحان حجم کاری که کاتالوگ قرار است ارائه دهد را متوجه نشده و بیش تر از بودجه مد نظر هزینه کرده و زمان زیادی را نیز تلف می کنند و شما و خواسته هایتان را از هم دور می کنند.

مراحل طراحی کاتالوگ

عکاس چه کسی خواهد بود؟

انتخاب یک عکاس نیز بسیار مهم است. تصاویری که قرار است از محصولات شما گرفته شوند باید با اصول و قواعدی همراه باشد. بسته به نوع محصول و کاربرد آن عکسی که قرار است توسط عکاس گرفته شود نیز متفاوت است پس استفاده از یک عکاس حرفه ای موضوع مهمی خواهد بود.

بودجه مد نظر شما چقدر است ؟

طراح کاتالوگ به خوبی می تواند بودجه شما را مدیریت کند. برای مثال وقتی از محدود بودن بودجه خود به طراح کاتالوگ توضیح دهید او می تواند قالب ها نوع کاغذ و حتی سبک طراحی مناسب با بودجه شما را انتخاب کند و این عامل باعث می شود سرمایه گذاری شما در مسیری درست صورت پذیرد.

جمع آوری داده های محصول

در این مرحله از مراحل طراحی کاتالوگ کامل ترین اطلاعاتی که می توانید در مورد محصول خود به طراح بدهید را جمع آوری کنید. اطلاعات با توجه به نوع مخاطب هدف شما متفاوت است. مثلا اگر مخاطبان شما افراد عام باشند نیازی به درج اطلاعات دقیق نیست و این کار را باید زمانی انجام دهید که مخاطبان شما متخصص بوده و نیاز به اطلاعات جامع دارند.
اما در هر دو صورت طراح باید اطلاعات کاملی را از محصولات شما داشته باشد. حتی اگر تصاویری آرشیو شده از محصول خود دارید آنها را نیز به طراح ارائه دهید.

اطلاعات توصیفی محصول

اکثر شرکت ها نام محصولات و شماره آیتم ها و قیمت های گذشته محصول خود را حفظ می کنند اما اطلاعات توصیفی از محصول خود ندارند. برای ساخت و طراحی کاتالوگ باید یک نسخه توصیفی که بین 30 تا 60 کلمه طولانی است را تهیه کنید این توصیفات برای کاتالوگهای عمومی استفاده می شود. کاتالوگ های فنی باید در کوتاه ترین زمان ممکن در حالی که اطلاعات را در اختیار خریداران می گذارند، باید سبب یک تصمیم برای خرید آگاهانه نیز شوند.

طرح و طراحی کاتالوگ به همراه حس کاتالوگ

در موراد بالا شما به یک برنامه ریزی کلی مانند ابعاد کاتالوگ، هدف و مخاطب کاتالوگ دست پیدا کرده اید. با این اطلاعات ما طرح اصلی برای کاتالوگ را طراحی می کنیم. از این به بعد کلیه فعالیت ها بر روی طرح اصلی متمرکز می شوند.
در طرح اصلی ما تمامی عناصر ، صفحات رایج، شبکه ها، طرح طراحی و مشخصات را برای همه رویدادها در کاتالوگ طراحی می کنیم. همچنین برای تست و آزمایش چند صفحه به صورت نمونه ایجاد می کنیم.

طرح گسترش و پوشش، یکی از مراحل طراحی کاتالوگ

پس از بدست آوردن یک دید و احساس کلی به کاتالوگ شروع به طراحی پراکندگی ها در طرح می کنیم. مثلا جایگذاری عکس محصول و سپس انتخاب پس زمینه یا یک مدل و طرح بندی عکس محصول. این گسترش باید در تمامی صفحات پوشش داده شود.

عکس محصول

در آخرین مرحله تمامی تصاویر محصولات را روی هم قرار می دهیم و عکس های ویژه را جداسازی می کنیم و سپس به ویرایش آنها و تنظیم سطح و یا تبدیل به CMYK می پردازیم.

مراحل طراحی کاتالوگ
طرح

برای اینکه متوجه شوید یک طرح جذاب است یا نه می توانید تمامی عناصر را در یک صفحه به صورت آزمایشی جمع آوری کنید و یک دید کلی را در مورد طرح بدست آورید و نقاط ضعف خود را تصحیح کنید.

مواردی بالا نمایش دهنده یک مسیر پر چالش و افت خیز را نشان می دهد که فقط و فقط یک تیم حرفه ای توانایی دارد در این مسیر پر فراز و نشیب قدم بردارد و رابطه ی بین مشتری و مخاطب را به درستی برقرار کند. نکات بالا برای یک شخص یا شرکت که قصد ساخت کاتالوگ را دارد مفید بوده همچنین یک طراح جوان نیز می تواند برای تکمیل مراحل طراحی کاتالوگ از موارد بالا کمک بگیرد.

Share This Story, Choose Your Platform!