نظرات نویسنده کاملاً خود اوست (به استثنای رویداد غیرممکن هیپنوتیزم) و ممکن است همیشه منعکس کننده نظرات موز نباشد.

متداول است که SEO ها درباره “تسلط فزاینده” مارک های بزرگ در SEO صحبت می کنند و اینکه چگونه شرکت های کوچکتر نمی توانند مانند گذشته در رتبه بندی ها نفوذ کنند. گوگل حتی چند سال پیش یک الگوریتم “تنوع دامنه” برای حل این مشکل ارائه کرد و افرادی مانند من بارها و بارها نشان دادند که معیارهایی مانند حجم جستجوی مارک دار و اعتبار دامنه-معمولاً نشانه های بزرگ و شناخته شده است شرکت – پیش بینی کننده اصلی عملکرد جستجو هستند.

با این حال ، این پست برای به اشتراک گذاشتن داده های شگفت انگیزی است که در Moz به دست آورده ایم و نشان می دهد که در واقع ، در حال حاضر بهترین زمان در سال های اخیر برای بیگانه بودن در SEO است.

تنوع دامنه چیست؟

من فکر می کنم دو روش جذاب برای تعریف تنوع دامنه وجود دارد و ما داده ها را برای هر دو بررسی می کنیم.

به طور معمول ، “تنوع دامنه” برای اشاره به تعداد بیشتری از سایتهای منحصر به فرد که در SERP معین ظاهر می شوند ، استفاده می شود. به عنوان مثال ، اگر در صفحه اول سه نتیجه از Pinterest و دو نتیجه از eBay داشته باشید ، این نمونه ای از تنوع دامنه بسیار پایین است. من در مورد این به عنوان تنوع دامنه “per-SERP” در زیر صحبت خواهم کرد.

نوع دیگر تنوع دامنه ای که می خواهم در مورد آن صحبت کنم میزان تسلط بزرگترین سایت ها به طور کلی بر سئو است. اگر همان چند سایت برای هر سeryالی که فکر می کنید در رتبه 5 قرار دارند ، این لزوماً به معنای پایین نیست در هر SERP تنوع دامنه ، اما هنوز چشم انداز جستجوی بسیار همگن و غیرقابل دسترسی است. من در مورد این به عنوان تنوع دامنه “کلی” صحبت می کنم ، اما این همچنین معیار تنوع دامنه است که در MozCast نشان داده شده است.

تنوع دامنه Per-SERP

برای این اندازه گیری ، ما از درصد نتایج صفحه یک استفاده می کنیم که اولین ظاهر آن زیر دامنه است. به عنوان مثال ، اگر صفحه اول نتایج دارای 10 فهرست ارگانیک باشد ، از این تعداد هشت فهرست منحصر به فرد است اما دو مورد en.wikpedia.org است ، این نمره 90 ((یعنی 10/10) است. روش دیگر تفکر در مورد همین معیار ، نسبت متوسط ​​زیر دامنه های منحصر به فرد (9) به کل زیر دامنه ها (10) است. مجموعه داده مورد استفاده در سراسر مجموعه MozCast است.

در اینجا این وضعیت در چهار سال گذشته ، تا اوت 2021 ، به شرح زیر است:

به نظر من ، این تقریباً به طرز باورنکردنی سطح است. تقریباً برای کل سالهای 2019 ، 2020 و 2021 ، ما بین 90 تا 92 درصد حرکت کرده ایم. تقریباً معادل هر SERP دارای یک زیر دامنه تکراری است. اگر پیوندهای سایت را حساب کنیم ، همین آمار را نیز وارد کرده ام ، که بدیهی است کمی پایین تر است زیرا پیوندهای سایت همیشه دامنه اصلی سایت را تکرار می کنند ، اما این هنوز هم به طور قابل ملاحظه ای سازگار است.

بین 4 اکتبر تا 8 اکتبر 2019 یک افت 5 روزه وجود دارد و یک دوره طولانی نوسان از 28 ژوئن 2018 شروع می شود ، اما هیچ کدام به طور دقیق با هرگونه به روز رسانی اصلی الگوریتم یا تغییر ویژگی SERP هماهنگ نیستند و هر دو در نهایت اصلاح شدند.

به روزرسانی تنوع سایت خود گوگل در 6 ژوئن 2019 به سختی ثبت می شود ، با 0.5 impact تأثیر در آن روز:

اما برای من ، داستان اصلی در اینجا قوام باورنکردنی است. برای اینکه این معیار برای سالهای متمادی بسیار عالی بوده است ، به احتمال زیاد این چیزی است که گوگل صراحتا آن را هدف قرار داده است.

تنوع کلی دامنه

برای تنوع کلی ، به جای اینکه به میانگین نسبت زیر دامنه های منحصر به فرد به کل زیر دامنه ها در SERP نگاه کنیم ، ما این کار را در هر صفحه یک نتیجه در مجموعه انجام داده ایم. بنابراین ، برای مثال ، گرفتن 100 نتیجه از 10 SERP ، نمره 30 mean به این معنی است که 30 زیر دامنه منحصر به فرد وجود دارد.

این نمودار کمی بیشتر در حال انجام است ، اما می بینید که سطح فعلی تنوع در بالاترین سطح در سالها است (به استثنای جهش کوتاهی در سال 2020):

آخرین باری که تنوع را در اواسط سال 2017 شاهد بودیم ، و از اواخر سال 2016 شاهد سطوح قابل ملاحظه ای نبوده ایم.

مانند تنوع per-SERP ، بسیاری از واریانس های این نمودار با هیچ به روز رسانی الگوریتم شناخته شده مطابقت ندارد. با این حال ، چند استثناء قابل توجه اخیر وجود دارد:

دو مورد از بزرگترین تغییرات یک روزه ای که دیده ایم مربوط به “اشکالات” گوگل است. برخی از تغییرات تدریجی در مورد به روزرسانی های الگوریتم های شناخته شده اتفاق می افتد ، اما بزرگترین آنها ظاهراً توسط صنعت SEO بی توجه بوده است.

پاداش: 10 بزرگ

یکی دیگر از روش های اندازه گیری تنوع دامنه ، درصد نتایج است که یکی از 10 زیر دامنه رایج در MozCast است. ویژگی های این لیست در طول زمان متفاوت است ، اما از نظر زمینه ، در حال حاضر به این شکل است:

  • en.wikipedia.org

  • www.amazon.com

  • www.facebook.com

  • twitter.com

  • www.webmd.com

  • www.healthline.com

  • www.yelp.com

  • www.walmart.com

  • www.mayoclinic.org

  • www.pinterest.com

این معیار نیز نسبت به مدتی پایین تر است ، البته نه چندان شدید:

این کاهش بزرگ در سال 2018 همزمان با معرفی چرخ فلک های ویدئویی به عنوان نتایج غیر ارگانیک است و حضور YouTube را به عنوان یک پخش کننده بزرگ به شدت کاهش می دهد. (اکنون دقیقاً خارج از 10 صفحه برتر ما قرار دارد).

این برای SEO ها چه معنایی دارد؟

اگر هنوز احساس می کنید که مارک های کوچک در صنعت شما در حال جمع شدن هستند ، می توانید حق با شما باشد. ما پست های بیشتری در مورد نسخه های باریک تر این داده ها منتشر خواهیم کرد – صنایع ، سایت های بزرگ خاص و انواع نتایج. در واقع ، من دوست دارم آنچه را که دوست دارید بیشتر در رسانه های اجتماعی مشاهده کنید بشنوم.

در حال حاضر ، با این حال ، نکته اصلی این است که چند سال اخیر – حتی با توجه به تمرکز آنها بر EAT و سایر عواملی که ما برای مارک های بزرگتر راحت تر می دانیم – تنوع SERP ها را از بین برده است. برعکس ، به ندرت بهتر به نظر می رسد.
Source link

Share This Story, Choose Your Platform!