مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق – قسمت اول

مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق - قسمت اول

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که هنگام مراجعه به یک مطب، آرایشگاه و یا لباس فروشی با انواع و اقسام کاتالوگ‌ها روبه رو شده باشید. در هنگام انتخاب یک کاتالوگ از میان چندین کاتالوگ اولین ملاک جذاب بودن صفحه اول آن است. البته با استفاده از هوشمندی خود هر کدام از کاتالوگ‌ها را رده بندی می‌کنید اما همیشه به سراغ اولین کاتالوگ می‌روید و پس از ورق زدن چند صفحه اگر از محتوای آن لذت نبرید و به این نکته رسید که طراح فقط روی جلد را به خوبی نمایش داده و صفحات درونی را با سلیقه طراحی نکرده و اصولی را برای آن به کار نبرده است کاتالوگ را کنار می‌زنید و به سراغ گزینه‌های بعدی خواهید رفت. این یعنی طراح مواد لازم  برای طراحی کاتالوگ موفق را نمی شناسد.

در ادامه ما سعی می‌کنیم نکاتی را به شما آموزش دهیم که هرچند حرفه ای‌ها نیازی به آن ندارند اما می‌تواند یادآوری نکاتی ریز و مهم باشد.

1-ساده فکر کنید

طراحی ساده علاوه بر اینکه می‌تواند بسیار جذاب و تاثیر گذار باشد از خسته شدن مخاطب کاتالوگ جلوگیری می‌کند. طراحی با قلم رنگی بر روی صفحه ای سفید اگر چه کنتراست جالبی ندارد اما امروزه همین طرح بسیار مدرن و جذاب است زیرا مخاطب از پراکندگی و طرح‌های شلوغ و خسته کننده لدت نمی‌برند.

2-عملکرد کاتالوگ را در نظر بگیرید

در نظر بگیرید که بهترین ویژگی و عملکر کاتالوگ شما چیست ؟ آیا قصد دارید یک کاتالوگ که آموزنده باشد را عرضه کنید و در کنار آن سرویس‌های خود را معرفی کنید و یا قصد دارید یک کاتالوگ برای معرفی یک سبک خاص یک شرکت که کاملا جدید است و نیاز به عناصر جدیدی نیز دارد را طراحی کنید. پس همیشه ویژگی‌های برجسته ای را برای طرح خود برگزینید.

3- استفاده از اشکال هندسی

اشکال هندسی به خوبی برای مخاطبان جذاب است و آنها دوست دارند طرح‌های با این سبک را با چشم خود ببینند. از اشکال هندسی مثل نیم دایره و چند ضلعی‌ها برای خلق تصاویر و اشکال گرافیکی استفاده کنید. به این ترتیب می توان استفاده خلاقانه از اشکال گرافیکی را یکی دیگر از مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق دانست.

4-پیوستگی صفحات

مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق - قسمت اولاگر دوست دارید مخاطب شما از اولین صفحه تا آخرین صفحه از کاتالوگ را مشاهده کند پس باید از صفحه اول تا صفحات آخر یک مسیر کلی را از قبل طراحی کرده باشید. اکثر طراحان حرفه ای در ابتدای کار پس از مشخص کردن تعداد صفحات به صورت تقریبی یک طرح کلی مانند رنگ و ابعاد صفحات را به وجود می آورند و سپس شروع به طراحی جزء به جزء می‌کنند. پس بهتر است شما هم یک پیوستگی را در کل طرح به وجود بیاورید.

5-گرافیک فیزیکی کاتالوگ

گرافیک فیزیکی استفاده نرم افزاری و سخت افزاری از طرح است. برای مثال شما یک کاتالوگ با طرح مثلث به وجود می‌ آورید. پس از چاپ می‌توانید برای جذاب بودن مثلث را به صورت فیزیکی به وجود بیاورید. این امر سبب به وجودآمدن طرح های سه بعدی می‌شود.

6-ترکیب اشکال و عناصر گرافیکی

در بالا به استفاده از اشکال هندسی اشاره کردیم. اما یک ترکیب فوق العاده ای وجود دارد و آن هم ترکیب اشکال هندسی با عناصر گرافیکی است. برای مثال می‌توانید یک نیم دایره را با یک مربع که به صورت گرافیکی نصف شده است ترکیب کنید و تصویر سرویس یا محصول را در آن قرار دهید. یک ترکیب هوشمندانه می تواند از جمله مهمترین مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق باشد.

7-نگاه بیرونی به کاتالوگ داشته باشید

درست است که طراح باید به ظاهر کاتالوگ اهمیت زیادی بدهد اما باید گاهی اوقات به بیرون از کاتالوگ نیز توجه داشته باشد. طراح باید خود را به عنوان مخاطب در نظر بگیرید و تصور کند که مخاطب به چه عنوان‌هایی بیشتر  یا کمتر توجه می‌کند و سعی در تغییر آنها بکند.

8-لبه‌های کاتالوگ

مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق - قسمت اول

در اکثر کاتالوگ‌ها شاهد آن هستیم که از لبه‌های استاندارد و تیز استفاده می شود. دیگر وقت آن رسیده که کمی دست به اصلاح بزنید و سعی کنید لبه‌های کاتالوگ را کمی گرد کنید تا هم ظاهر متفاوتی پیدا کند و هم کاتالوگ به حالت نرمی تغییر پیدا کند.

9-دوستدار محیط زیست باشید

بعضی از طراحان در اکثر کار‌های خود از کاغذ‌های بازیافتی استفاده می‌کنند که رنگ خاکی دارد. اینگونه طرح‌ها کامل مشخص بوده و می‌توانید با کمی خلاقیت و استفاده از رنگ‌های جذاب هم به یک دوستدار محیط زیست تبدیل شوید که طرفداران خاص خودش را پیدا خواهید کرد و هم کاتالوگی با ساختار کاملا متفاوتی را ایجاد خواهید کرد .

Share This Story, Choose Your Platform!