مواد لازم جهت طراحی کاتالوگ موفق – قسمت دوم

10- رنگ قهوه ای

شاید علاقه چندانی به استفاده از رنگ قهوه ای روشن یا تیره نداشته باشید. اما بر اساس تجربه سایر طراحان استفاده از رنگ قهوه ای می‌تواند تصاویر را گرم‌تر کرده و حس نرمی خاصی را به کاتالوگ اضافه کند. اگر هنوز مردد هستید بهتر است یکبار و در گوشه ای و در نه در کل کار از این تکنیک استفاده کنید و بازخورد آن را بگیرید. شاید در دفعات بعد از آن به عنوان یکی از مواد لازم جهت طراحی کاتالوگ موفق مرتب استفاده کردید.

11- بافت کار را در نظر بگیرید

در ادامه “مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق” می توان به بافت اشاره کرد. گاهی اوقات گرفتن عکس مناسب توسط عکاس حس خوبی را به کاتالوگ و طرح می‌دهد اما اگر توانستید به جای استفاده از تصاویر، جنس آن عکس را به کار اضافه کنید. مثلا اگر مشغول به طراحی کاتالوگ با موضوع صنعت هستید سعی کنید جنس و بافت صنعت را به کار خود بیافزاید تا حسی واقعی تر از تصاویر را به وجود بیاورید.

12- کاتالوگ سرگرم کننده

مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق - قسمت دومطراحی یک کاتالوگ سرگرم کننده نیاز به خلاقیت بالایی دارد. با طراحی کاتالوگ سرگرم کننده در ذهن مخاطب همیشه ماندگار می‌شوید. اگر این سرگرمی همراه با یک هدیه مناسب همراه باشد ماندگاری تا مدت‌ها در ذهن مخاطب باقی می ماند.

13- به کوچکتر بودن طرح فکر کنید

همیشه کاتالوگ‌ها بزرگ نشان برتری ندارند. بعضی از کاتالوگ‌ها نیز برای استاندارد بودن در هنگام چاپ دارای ابعاد ثابتی هستند. اما بر خلاف سایر طراحان می‌توانید به کوچک بودن کار فکر کنید. از نظر مخاطبان یک کاتالوگ کوچک و کاربردی بهتر از یک کاتالوگ بزرگ و بدون استفاده است. انتخاب سایز مناسب را می توانید به لیست مواد لازم جهت طراحی کاتالوگ موفق اضافه کنید.

14- تایپوگرافی و جذابیت

استفاده از تایپوگرافی یکی از بهترین و زیباترین تکنینک‌های طراحی است. تلفیق این تکنیک با عناصر گرافیکی ، کاتالوگ و طرح شما را به یک طرح حرفه ای تبدیل می کند که شاید کمتر کسی باشد که نخواهد تمامی صفحات کاتالوگ شما را ورق بزند. پس از این تکنیک به بهترین شکل استفاده کنید و در کنار آن استفاده از رنگ‌ها را نیز فراموش نکنید.

15- استفاده از برش‌ها در کاتالوگ

برای به وجود آوردن یک کاتالوگ جذاب می توانید از برش ها استفاده کنید.برای کثال فرض در یک صفحه تصویر یک شخص را قرار داده اید و در صفحه بعدی کل صفحه را با برشی‌هایی تبدیل به یک پنجره کرده اید. این تکنیک جذابیت طرح را برای مخاطب بالا می‌برد.

16- به نحوه‌ی نمایش فکر کنید

اگر از یک کاتالوگ ۱۰ نمونه را در کنار هم قرار دهیم آیا به یک شکل خاصی خواهیم رسید؟ می توانید از این ترفند برای نمایشگاه‌ها استفاده کنید . در واقع این تکنیک یک نوع نحوه نمایش را به کار می بخشد. حتی ممکن است پس از چاپ کاتالوگ به این نکته پی ببرید.

17- با هوش باشید !

اگر فکر می کنید انسان باهوشی هستید دیگر وقت آن رسیده که خود را ثابت کنید. اگر می‌توانید در طرح خود به گونه عمل کنید که پیام به صورت کاملا صحیح به کاربر منتقل شود. می‌توانید خود را یک انسان با هوش تصور کنید اگر توانستید اینکار را به درستی انجام دهید.

18- شکستن خطوط و مرز

مواد لازم برای طراحی کاتالوگ موفق - قسمت دوم

چه اشکالی دارد کاتالوگ شما همانند یک کتاب داخل یک جعبه بسته بندی شود و مانند یک کتاب به راحتی و به آسانی ورق خورده شود ؟ از این نوع کاتالوگ‌ها می‌توانید در موارد خاص استفاده کنید چرا که کمی هزینه‌ها را بالا می‌برد و در همه جا کاربرد و بازخورد مفیدی ندارد.

19- هدف کاتالوگ

تمامی کاتالوگ‌ها به دنبال هدف هستند. برای مثال شرکتی که فقط قصد دارد برند خود را در بازار معرفی کند. یا شخصی که هدفش از طراحی کاتالوگ آن است که نمونه‌ کارهایش را برای معرفی به دیگران (و نه بیشتر ) نمایش دهد. پس اگر قبل از شروع به طراحی هدف را به خوبی بشناسید می‌توانید تا حد زیادی کار را برای خودتان آسان کنید.

20 – ایده گرفتن از طبیعت اطراف

موارد بالا تنها نکاتی بود برای کمک به بدست آوردن ایده‌های جذاب و خلاق که می‌تواند در ایجاد یک طرح کاملا جدید همراه شما باشند. اما در دنیای پر خلاقیت امروز ایده‌ها هستند که جذابیت را بالا می‌برند. برای مثال اگر در حال  طراحی یک کاتالوگ با موضوع اسکیت برد هستید می توانید از عناصری مثل کوه، رنگ‌های سفید مانند برف استفاده کنید . اگر طرح شما با موضوع فوتبال وسایل مرتبط با آن باشد میتوانید از گردی توپ و سبز بودن چمن و یا مستطیل بودن زمین بازی کمک بگیرید.

مواد لازم جهت طراحی کاتالوگ موفق می تواند بیشتر از این ها باشد اگر خلاقیت را همیشه چاشنی کار کنید.

Share This Story, Choose Your Platform!