موفقیت طراحی کاتالوگ خود را بالا ببرید

موفقیت طراحی کاتالوگ

تعریف کاتالوگ : کاتالوگ یک قطعه تخصصی و یکی از ابزارهای بازاریابی است که به منظور جلب مشتریان برای کسب بازار طراحی و تولید می شود. همچنین کاتالوگ را یک نمایش وسوسه کننده از محصولات جذاب نیز معرفی می‌کنند.

اما چه مواردی می‌تواند موفقیت طراحی کاتالوگ را رقم بزند؟
1- موفقیت زمانی حاصل می‌شود که با یک استراتژی دیگر ترکیب شود
2- حرف جدید و خوراک جدیدی را به کاربران ارائه دهد
3- برای تست پذیرش بازار بتوان از آن استفاده کرد
4- ارزان‌تر از یک نیروی بازاریاب تمام شود
5- بتواند یک محصول را به خوبی و با جزئیات کامل معرفی کند

برای انجام تمامی موارد بالا، کاتالوگ باید یک طراحی خوب و کاربر پسند داشته باشد.شما باید بتوانید بهترین طراح را برای خود انتخاب کنید و این دقیقا به بودجه شما برای این کار بستگی دارد.

عناصر اصلی در ابتدای کار یک کاتالوگ چه چیزهایی هستند؟

در ظاهر یک کاتالوگ دارای دو عنصر صفحه اول یا همان روی جلد و صفحه آخر می‌باشد. این صفحات باید معرف صفحات داخلی بوده و بتوانند محصول درونی را بازگو کنند تا مخاطب به ورق زدن و نگاه کردن به سایر صفحات علاقه‌مند شود.

تصویر جلویی یا روی جلد، یکی از رازهای موفقیت طراحی کاتالوگ

بهترین تصویری که می تواند مجموعه شما و محصولتان را معرفی کند بر روی جلد قرار دهید. لازم نیست از افکت‌های بیش از حد جذاب استفاده کنید. گاهی یک عکس ساده می‌تواند کل مجموعه را معرفی کند. برای مثال اگر شما محصولات شکار می‌فروشید می‌توانید تصویر یک شکارچی را به همراه لوازم آن به نمایش بگذارید. همین تصویر ساده می‌تواند کل مجموعه را معرفی کند چرا که مخاطب با دیدن این عکس زمینه کاری شما را متوجه شده و سعی می‌کند محصولی را که قصد خرید آن را دارد با محصولات شرکت شما تطابق دهد و اقدام به خرید نماید.

پشت جلد

هرگز پشت جلد را نادیده نگیرید. برای بسیاری از مخاطبان صفحه آخر شروع کار آنها است. طراح می‌تواند از چند محصول همزمان بدون توضیحات استفاده کند و محصولات جدید را معرفی کند.

گوشه سمت چپ و راست در بالای کاتالوگ

اگر کاتالوگ به زبان فارسی است اولین صفحه و در سمت راست و بالا بسیار مهم است. چرا که در هنگام ورق زدن چشم مخاطب به این صفحه بیشتر توجه می کند. پس سعی کنید از کلمات مهم و اساسی در این قسمت استفاده کنید.

تایپ محتوا

موفقیت طراحی کاتالوگ شامل محتوا نیز میشود. برای اینکه مخاطب شروع به مطالعه‌ی کاتالوگ شما کند، بهتر است قواعد نگارشی زیر را رعایت کنید :
انتخاب فونت کاملا خوانا برای تمامی افراد
اندازه فونت کمتر از ۸pt استفاده نکنید
استفاده از کلمات مهم و پر رنگ کردن آنها
برجسته نکردن بیش از حد متن به جای پرداختن به تصویر متن

توسعه تصویر سازی و برند

موفقیت طراحی کاتالوگ خود را بالا ببریددر بازار شاید مجلات زیادی را دیده باشید که شما با نگاه کردن به صفحه آن به خوبی می‌توانید تشخیص دهید در حال تماشای چه مجله ای هستید. این به این دلیل است که شما یک طرحی که به خوبی تصویر سازی شده است را مشاهده کرده اید و مدل آن در ذهن شما از قبل تجسم شده است. سعی کنید در کاتالوگ‌ها برند را به خوبی نمایش دهید و طرحی سازگار ارئه دهید که مخاطب هر آنچه را که انتظار دارد ببیند. همچنین نگاه به کاتالوگ خود را راحت تر و آسان تر کنید حتی اگر قرار است محصولی جدید را معرفی کنید.

موارد فروش

اگر به دنبال موفقیت طراح کاتالوگ خود هستید، هنگام عکاسی محصولات موارد زیر را در نظر داشته باشید‌:
عکس‌های گروهی را برای محصولات فردی در نظر نگیرید
آیتم‌ها را به صورت جداگانه یا در گروههای کوچک و نزدیک قرار دهید
محصولات را تا حد ممکن بدون پس زمینه نمایش دهید و در صورت لزوم فقط از سایه‌ها کمک بگیرید
از پس زمینه سفید استفاده کنید تا طرح جذاب تر و تغییر محیط آن راحت تر باشد
نمای نزدیک با محصول را فراموش نکنید در غیر اینصورت مخاطبان به اجزای کناری آن توجه می کنند خصوصا اگر محصول در میان اشیا دیگری به عنوان زمینه قرار گرفته باشد.

فرم سفارش

حتی امروزه با وجود سفارش آنلاین بهتر است یک صفحه به عنوان فرم سفارش در کاتالوگ قرار دهید.مشتریان از این فرم استفاه می‌کنند تا اطلاعات سفارش خود را شرح دهند.این فرم محل خوبی برای لیست کردن شرایط فروش، روش بازگشت کالا و سایر شرایط اختصاصی می‌باشد.

اقتصاد در چاپ

در طراحی کاتالوگ باید تصمیمات مربوط به قالب طرح، تعداد صفحات، و فرآیند استفاده از رنگ را بگیرید. همه این موارد بر روی هزینه های چاپ و همچنین اثر بخش بودن و موفقیت طراحی کاتالوگ موثر خواهند بود.

فرمت کاتالوگ

کاتالوگ‌های ارزان قیمت از نظر ابعاد چاپ به سه دسته زیر تقسیم می شوند:
سایز استاندارد کامل ، سایز معمولی ،سایز متوسط

استفاده از اندازه های منحصر به فرد در کاتالوگ باعث می‌شود که طرح جذابیت بیشتری داشته باشد. اما توجه داشته باشید که انتخاب چنین طرحی به علت استاندارد نبودن حدود ۲۵٪ هزینه چاپ را بالا می برد و علت آن، دورریز کاغذ در هنگام چاپ می‌باشد.
اما شما می‌توانید با مشورت با یک آژانس تبلیغاتی معتبر بهترین طرح و کمترین هزینه را انجام دهید. آژانس تبلیغاتی به دلیل گستردگی کاری که انجام می‌دهد ترفندهای بسیار خوبی را به شما برای طراحی کاتالوگ ارائه می‌دهد.

تعداد صفحات

کاتالوگ‌ها از تعداد ۸ صفحه به صورت زوجی بالا می روند و شما می توانید بین ۸،۱۶،۲۴،۳۲،۴۸ و سایر تعداد انتخاب داشته باشید. دقت داشته باشید که بهترین انتخاب‌ها برای موفقیت طراحی کاتالوگ میان اعداد ۸ تا ۲۴ می باشد.

طراحی کاتالوگ‌ و رنگ

درست است که هرچه رنگ و کالیبراسیون رنگ متفاوتی در هنگام چاپ استفاده کنید جذابیت طرح بالا می رود. اما دقت داشته باشید که کاتالوگ جذاب همیشه فروش را افزایش نمی دهند و آمار ها نشان می دهد چیزی در حدود ۲۵٪ از فروش را فقط با استفاده از دو یا سه رنگ می توان بدست آورد.

کاغذ

موفقیت طراحی کاتالوگ خود را بالا ببریدمشخص است که در هنگام چاپ کاتالوگ انتخاب کاغذ ارزان تر به صرفه است اما قبل از اینکار به ۲ سوال زیر پاسخ دهید:
۱-آیا مقاومت کاغذی که انتخاب می‌کنید در حد معمول است ؟
۲- آیا کاغذهای روغنی احساس بهتری به مخاطب نمی‌دهند؟

به یاد داشته باشید که یک کاتالوگ علاوه بر جذابیت‌های ظاهری باید مقاومت خوبی در هنگام چند بار استفاده شدن توسط مخاطب یا دست به دست شدن آن بین مخاطبین دیگر ر ا داشته باشد و باید از سایش در این بین حفظ شود پس پیشنهاد ما استفاده از یک کاغذ با کیفیت بالا می‌باشد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که نباید فراموش کرد وقتی مخاطب کاتالوگ را کنار می‌گذارد در صورت موثر بودن و موفقیت طراحی کاتالوگ این برند و نام تجاری شما است که به یاد او می ماند ولی اگر از طریق این کاتالوگ خرید انجام ندهد از خریداران شما در آینده نزدیک خواهد بود.

Share This Story, Choose Your Platform!