[vc_row css=”.vc_custom_1542390115439{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

اجازه ندهید نظر مشتریان در طراحی لوگو به شما دیکته شود

اجازه ندهید نظر مشتریان در طراحی لوگو به شما دیکته شود

صاحبان کسب و کار نیاز به لوگویی دارند که نماینده کمپانی آنها در بازار باشد ولی مشتریان معمولا اطلاعات کافی در مورد طراحی لوگو ندارند. با این حال اصرار دارند که طراح را وادار کنند، آن کاری را انجام بدهد که خودشان میخواهند. آنها نظر ناشیانه خود را به طراح تحمیل میکنند و همین امر موجب بروز اختلاف بین مشتری و طراح می شود. اما یک طراح حرفه ای نباید اجازه دهد که مشتری روی او چیره شود و باید خودش بتواند که شرایط را مدیریت کند.

بسیاری از طراحان تجربیات ناگواری از مزاحمت ایجاد کردن مشتریان در حین پروسه طراحی دارند. بیشتر صاحبان کسب و کار می خواهند هر آنچه که جز علایق آنها هست یا نیست در لوگو اعمال شود و دائما به طراح امر می کنند که لوگو در چه اندازه ای باشد، از چه رنگی استفاده شود و فونت بکار رفته در آن به چه شکل باشد.

ولی آیا واقعا باید به مشتری اجازه دخالت داد؟ آیا باید از آنچه که او میگوید اطاعت کرد؟ یا اینکه باید تمام نظرات او را نادیده گرفت؟

خوب، متخصان در امر طراحی در مواجه با این سوالات، پاسخ های متفاوتی می دهند. بسیاری از آنها می گویند که در طراحی نباید سلیقه شخصی خود را اعمال کنند و هر آنچه که مشتری از آنها می خواهد را باید انجام دهند. بعضی از طراحان هم عقیده دارند که نباید به مشتری اجازه داده شود که در طراحی خلاقانه آنها مداخله ایجاد کند.

کدامیک از این دو دیدگاه صحیح است؟ حالت ایده آل این است که نظرات مداخله آمیز مشتری را در نظر نگرفته و کار خودتان را به درستی انجام دهید. اگر به این مشتریان سه یا چهار نمونه لوگوی طراحی شده نشان داده شود، نمی توانند تصمیم بگیرند که کدامیک بهتر است. آنها فکر می کنند که هر کدام از نمونه ها خوب و لازم هستند و همین امر موجب دخالت هر چه بیشتر آنها می شود.

پس وقتی توصیه می شود که “به مشتری اجازه دخالت ندهید” به این معنی نیست که بطور کل نظرات آنها را نادیده بگیرید.

برای نظر مشتریان در طراحی لوگو ، یک راه بهتر وجود دارد. به جای اینکه آنها را کلا از فرآیند طراحی حذف کنید، سعی کنید که با آنها همکاری کنید. این کار باعث می شود که مشتری مفهوم طراحی لوگو را بخوبی درک کند. پس همکاری کردن کلید ایجاد یک ارتباط سالم بین طراح و مشتری است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1542393103081{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

ما در ادامه نکاتی را برای شما آورده ایم تا با رعایت آنها کاری کنید که مشتری اجازه دخالت در طراحی را نداشته باشد

1. انواع مشتریان

زمانی که شما در حال انجام طراحی یک لوگو برای هویت بخشی به کمپانی خاصی هستید، متوجه می شوید که مشتری با دخالت های خود زمان و انرژی زیادی از شما می گیرد.

ولی فراموش نکنید که نظر مشتریان در طراحی لوگو مهم است و همه مشتریان مثل هم نیستند. ممکن است با مشتریانی مواجه شوید که سختگیرند و مقابله کردن با آنها دشوار است و بهتر است در رویارویی با چنین افرادی رویکرد مثبتی داشته باشید. بعضی از مشتریان هم خیلی برایشان اهمیتی ندارد که روند پروسه به چه شکل است، می توانید چنین افرادی را متقاعد کنید که انتخاب مناسبی کرده اند و شما هم کار مناسبی به آنها تحویل دهید.

بعضی از مشتریان هم سوالات متعددی از شما می پرسند و می خواهند که همه چیز را زیر نظر داشته باشند، در برخورد با چنین مشتریانی بهتر است به جای پاسخ دادن به سوالات روی مشکلات متمرکز شوید.

2. چرا همکاری کردن رویکرد بهتریست؟

اگر چه برخی از طراحان عقیده دارند که نظر مشتریان در طراحی لوگو بویژه در حین پروسه طراحی قابل قبول نیست ولی باید برخی نکات را مورد توجه قرار دهند. کار شایسته ای نیست که طراح بخواهد مشتری را از دست خود برنجاند، هر چه که مشتری راضی تر باشد امکان سفارشات بعدی نیز بیشتر است. پس بدون شک همکاری کردن برای طراح یک گزینه سودمند است.

معمولا طراحان برای اینکه پول خوبی دریافت کنند، 100% انرژی خود را می گذارند تا کار با کیفیتی ارائه دهند. هر چه که طراح و مشتری رابطه بهتری با هم داشته باشند، این دو هدف نیز راحت تر محقق می شود اما مشکلی که بسیاری از مشتریان دارند این است که بیشترشان قوانین و چهارچوب ها را در نظر نمی گیرند. به عبارت دیگر آرام کردن مشتریان کار دشواری است. به هر حال ما نمی توانیم آنها را بخاطر اینکه قوانین طراحی را درک نمی کنند سرزنش کنیم.

هنگامی که که لوگو را طراحی می کنید، سعی کنید با مشتری مشارکت داشته باشد، آنها هم، بزودی مشکلات طراحی را درک خواهند کرد. اگر مشتری در جریان فرآیند طراحی قرار بگیرد، دیگر نیازی به بازگو کردن تمام پروسه نخواهد بود.

3. چطور می توان این مشارکت را برقرار کرد؟

اول از همه بهتر است روشن کنیم که همکاری بین مشتری و طراح به این معنا نیست که در طول مدت انجام پروسه در کنار هم این کار را انجام دهند. بعضی از مردم فکر می کنند که در طراحی یک لوگوی کسب و کار برای ساختار کلی، انتخاب رنگ ها، طرح بندی و سایر آیتم ها، طرفین باید با هم این کارها را انجام دهند. شما می توانید با مشتری خود مثل عضوی از تیم طراحی رفتار کنید، اما این کار به این راحتی امکانپذیر نیست. کار کردن در دفتر مشتری برای بسیاری از طراحان حرفه ای امکانپذیر نیست.

در عوض کافیست که روی جلساتی که با هم می گذارید، تمرکز کنید. در طول این دوره می توانید راجع به تمام جوانب طراحی لوگو با یکدیگر بحث کنید و در واقع شما توانسته اید نظر مشتریان در طراحی لوگو را کسب کنید. مشتری و طراح می توانند در چندین جلسه در مورد اهداف کسب و کار، مصرف کنندکان، بازاریابی و … با همدیگر بحث کنند.

4. در مورد زیبایی شناسی طراحی با یکدیگر صحبت کنید

وقتی با مشتری خود در جلسه گفتگو می کنید، بهتر است مطالبی راجع به زیبایی شناسی طراحی لوگو به او بگویید. تاکید کنید که مصرف کنندگان به زیبایی یک لوگو بسیار اهمیت می دهند همچنین از او بخواهید که اگر طرح پیشنهادی برای لوگو دارد، به شما ارائه دهد. از مشتری بپرسید که کمپانی به کدام شخصیت مشهوری شباهت دارد و چرا؟ این بهترین شروع برای بحث در مورد زیبایی شناسی لوگو است. پس از اینکه تصمیماتی راجع به خصوصیات لوگو صورت گرفت، شما بعنوان طراح لوگو می توانید در نهایت این موضوع را به مشتری ارجاع دهید.

5. یک Mood Board تهیه کنید

می توانید از تکنیک moodboarding استفاده کنید. این تکنیک به شما کمک می کند تا بفهمید که در ذهن مشتری چه میگذرد. mood board در واقع مجموعه است از سلایق و ذهنیات مشتری در مورد کسب و کارش که می تواند شامل فونت، رنگ، بافت و هر چیز دیگری باشد که به شما کمک می کند تا تیپ و سبک مورد علاقه و خواسته مشتری را بهتر درک کنید.

همچنین اگر مشتری دارای صفحه ای در شبکه های اجتماعی و یا وب سایت باشد، با بررسی آن ها هم می توانید با سبک مورد علاقه او آشنا شوید. ابزار مختلفی مثل Kuler ،Google Fonts ،Design Meltdown ،Flickr و Google Images برای این کار وجود دارند.

با اتخاذ این استراتژی می توانید بطور قابل توجهی باعث پیشرفت طراحی خود شده و این ذهنیت را بوجود آورید که به ایده و نظر مشتریان در طراحی لوگو احتیاج دارید.

6. بعضی از دلایل را به مشتری خود نشان دهید

برای اینکه مشتری با مسائل طراحی لوگو آشنا شود، یکسری از دلیل و مدرک را برای او روشن کنید، اول از همه این اطمینان را در او ایجاد کنید که شما برای انجام سفارش او آمادگی لازم را دارید. اینکار باعث می شود که آنها دیدگاه ها و ایده های شما را بپذیرند. سعی کنید که با مشتری خود یک گفتگوی صریح و صادقانه داشته باشید.

با اطلاعاتی که در اختیار او قرار میدهید، میتوانید او را به سرعت متقاعد کنید. مثلا اگر بگویید که استفاده از رنگ صورتی در لوگو باعث می شود که 40% از مشتریان خود را از دست بدهد، مسلما حرف شما را می پذیرد. سعی کنید استدلال های منطقی و عاقلانه برای او بیاورید. خدمات طراحی خود را بصورت ذهنی برای او توصیف کنید. با اینکار می توانید طرح خود را بصورت عینی ارائه دهید. هرگز سعی نکنید که نظر شخصی خود را روی طرح اعمال کنید.

7. نمونه هایی را در اختیارش قرار دهید

یک راه بهتر برای متقاعد کردن مشتری، آوردن مثال هایی از دنیای واقعیست. این کار از دخالت مشتریان در طول پروسه طراحی جلوگیری می کند. اگر به او بگویید که شما در حال پیروی کردن از همان اصولی هستید که لوگوهای جهانی مثل Apple Nike و Coca Cola از آنها استفاده کرده اند، حتما به شما اعتماد خواهند کرد.

8. در مورد قیمت صریح باشید

اگر طراح لوگو، صراحتا راجع به قیمت صحبت نکرده باشد، مشتری نیز این حق را دارد که در کار او دخالت کند. گاهی صریح و بی پرده صحبت کردن راجع به قیمت مشتری را به انزوا می کشاند. این وظیفه شماست که به مشتری بگویید اگر کار بیشتری می خواهد، در عوض شما هم زمان بیشتری باید صرف کنید و این موضوع روی قیمت هم تاثیرگذار خواهد بود. بعضی طراحان بی تجربه، طوری روی کار خود قیمت گذاری می کنند که مشتری هم منفعت بیشتری می برد و هم روی طراح تسلط پیدا می کند.

پس مثل یک طراح حرفه ای، قیمت را برای چهار طرح بیان کنید و سپس به ازای هر موردی که درخواست می کند به مراتب قیمت را هم افزایش دهید، این کار باعث می شود که مشتری پیش از هر درخواستی کمی تجدیدن ظر کند. در چنین مواردی اگر شما مجبور به طراحی مجدد هم شدید، مشتری موظف است که کل مبلغ را دوباره پرداخت کند.

بطور مشابه، بعضی از مشتریان هنگام ویرایش لوگوها، بیش از حد دخالت می کنند، معمولا بعد از به پایان رساندن طرح و کامل شدن لوگو، مشتری شروع به ایراد گرفتن میکند و از شما می خواهد که طرح را در رنگها و شکل های مختلف هم آماده کنید. در واقع محدودیتی برای تقاضاهایشان وجود ندارد و ویرایش چندباره طرح زمان و انرژی شما را مصرف می کند.

به خاطر داشته باشید، وقت یک طراح بخصوص اگر فریلنسر باشد، بسیار با اهمیت است. هر زمان اضافه ای که بدون دریافت مبلغ صرف می کنید، به معنای ضرر است. اگر مشتری بیش از اندازه در کار شما دخالت می کند، یه جای کسب درآمد از آن پروژه، در حقیقت در حال از دست دادن پول بیشتری هستید.

چطور باید با چنین مشتریانی معامله کرد؟ تکرار می کنم، می توانید از قیمت بعنوان یک ابزار استفاده کنید. وقتی قیمت خود را قاطعانه بیان می کنید، یعنی صراحتا اعلام کرده اید که به ازای هر تغییر جزئی مثل رنگ و فونت و … باید مبلغ اضافه تری دریافت کنید.

مواردی که در مورد آنها صحبت کردیم، یکسری نکات کلیدی در مورد نوع برخورد با مشتریان ، جلوگیری از دخالت های آنها در حین طراحی و در عین حال در نظر گرفتن نظر مشتریان در طراحی لوگو است. سعی کنید اعتماد مشتری را جلب کنید و به جای اینکه نظرات او را کلا نادیده بگیرید. همکاری کردن بهترین راه برای کاهش تنش های شما با مشتری است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css=”.vc_custom_1542393911091{margin: 0px !important;border-width: 0px !important;padding: 0px !important;}”][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]منبع: Design Hill[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Share This Story, Choose Your Platform!