نقش طراحی کاتالوگ در معرفی استارتاپ

نقش طراحی کاتالوگ در معرفی یک استارتاپ
همانطور که می‌دانید چندسالی است که بحث استارتاپ‌ها بازار داغی پیدا کرده است. استارتاپ‌ها وظیفه معرفی یک محصول و یا خدمت را دارند و برای رفع یک نیاز ضروری طراحی می‌شوند. هدف اصلی استارتاپ‌ها رفع نیاز‌ها است و استارتاپی موفق خواهد بود که بتواند نیاز‌های سطح جامعه را به خوبی بشناسد و در جهت رفع آنها سرویس و خدماتی ارائه دهد.

در میان تبلیغات گسترده دیجیتالی باز هم نیاز به ابزار تبلیغاتی داریم که به عقیده بسیاری هنوز به حیاط خود ادامه می‌دهد و به عنوان یک وسیله در جهت معرفی هرچه بهتر و برقراری ارتباط با مخاطب‌ها به وجود می آيد. در این میان نقش طراحی کاتالوگ در معرفی استارتاپ می تواند بسیار مهم باشد.

اما سوال این است که چرا طراحی کاتالوگ برای یک استارتاپ مهم است ؟

فرض کنید شما یک استارتاپ را راه اندازی کرده اید و قصد معرفی آن را دارید. برای اینکار می‌توانید یک فیلم چند دقیقه کوتاه بسازید و سعی کنید تمامی خصوصیات و ویژگی‌های آن را در این فیلم بیان کنید اما باز هم به یک ابزار دیگر مثل کاتالوگ نیاز دارید تا بهتر این سرویس و یا محصول را معرفی کنید.

1- قیمت کاتالوگ :

کاتالوگ نسبت به هزینه‌های تبلیغاتی گسترده ای که امروزه وجود دارند رسانه‌ی مناسب‌تری است. کاتالوگ می‌تواند با داشتن عناصر گسترده بر اساس بودجه مورد نظر شما تنظیم شود. همچنین ابزاری است که به خوبی توسط مخاطبان پذیرفته شده است و این ریسک پذیری را کاهش می‌دهد.اکثر استارتاپ‌ها با سرمایه اولیه کمی شروع به کار می‌کنند پس بنابراین نمی‌توانند هزینه‌های زیادی در جهت طراحی یک کاتالوگ بکنند . بهترین گزینه انتخاب حداقل‌ها ( مثلا ۸ صفحه) است. با انتخاب حداقل‌ها می‌توانید به خوبی هزینه‌ها را کنترل کنید و به بهترین شکل یک کاتالوگ معقول و به صرفه ارائه دهید.

2- دید کاتالوگ :

می­ دانید چرا نقش طراحی کاتالوگ در معرفی استارتاپ را نباید نادیده گرفت؟ کاتالوگ می‌تواند به خوبی آنچه که در ذهن دارید را به مخاطبان عرضه کند و توانایی آن را دارد که قدرت اثر بخشی بالایی را در اختیار شما قرار دهد. برای مثال می‌توانید با ترکیب رنگ‌های شاد روحیه و شادابی را به مخاطبان عرضه کنید تا آنها هم به استفاده از سرویس‌ها و خدمات شما شوق پیدا کنند.

3- چند منظوره بودن کاتالوگ :

اکثر اوقات کاتالوگ‌هایی را می‌بینیم که فقط در جهت معرفی محصول و خدمات عرضه می‌شوند . در واقع عرضه چنین کاتالوگی جز پرداخت به یک بعد آن کار بی فایده ای است، چرا که می‌تواند از کاتالوگ استفاده های دیگری هم برد. یکی از این کاربرد‌ها استفاده کاتالوگ به عنوان یک رسانه آموزشی است.

4- آموزنده بودن کاتالوگ :

کاتالوگ یک رسانه تصویر محور است که این روز‌ها قابلیت آموزش از طریق تصویر به امری جذاب و پرمخاطب تبدیل شده است. شما به خوبی می‌توانید با این ابزار تبلیغاتی به مخاطبان آموزش‌های لازم را بدهید. حتی می‌توانید با شناساندن یک نیاز به آنها و مطلع ساختن آنها و رفع آن نیاز را یک آموزش در نظر بگیرید.

این آموزش باید از ویژگی های زیادی برخوردار باشد تا مخاطبان به یادگیری آن علاقه‌مند شوند. برای مثال طراحی کاتالوگ باید بسیار شفاف و اثر گذار بوده تا به راحتی منظور و هدف را برساند. همچنین باید محتوای جالب مانند افکت‌ها تصویری را در کنار متن‌های ساده و روان قرار داد تا بتوان به خوبی از استراتژی بازریابی استفاده کرد.

5- پتانسیل بازاریابی موثر کاتالوگ :

نقش طراحی کاتالوگ در معرفی یک استارتاپبرای درک نقش طراحی کاتالوگ در معرفی استارتاپ، لازم است بدانید کاتالوگ می‌تواند بازو‌های شما در بدست آوردن و تسخیر ایده‌ها باشد. اگر شرکت‌های استارتاپی را کمی بررسی کنید به این نکته خواهید رسید که هر کدام برای معرفی به یک ابزار تبلیغاتی تکیه می‌کنند و سعی می‌کنند آن ابزار یا بازو را آنقدر قدرتمند کنند که به جزوی از آنها تبدیل شود.

6- دسترسی آسان به کاتالوگ :

کاتالوگ‌های چاپی به خوبی می‌توانند از شخصی به شخص دیگر منتقل شوند و این یک ویژگی منحصر به فرد در میان سایر ابزارهای تبلیغاتی است. ابزاری که بتواند با دسترسی آسان خود از شخصی با سلیقه‌ها و علایق مختلف یه شخص دیگری برسد می‌تواند موفقیت چشمگیری را نیز در ارائه محصولات به دست آورد.

7- تعامل و حس واقعی کاتالوگ :

کاتالوگ توانایی آن را دارد که یک حس واقعی را به مخاطب خود بدهد. اثر بخش بودن اینکه مخاطب بتواند محصولی را حس کند یا با ابعاد ویژگی‌های آن آشنا شود می‌تواند تعامل بین مخاطب و شما را افزایش دهد. قطعا اگر تصویری صحیح و واقعی را به مخاطب ارائه دهید که بتواند سرویس یا محصول شما را لمس کند یک پله به موفقیت  نزدیکتر شده اید.

تمام این موارد می توانند به این سوال به خوبی پاسخ دهند که “نقش طراحی کاتالوگ در معرفی استارتاپ چیست؟”

Share This Story, Choose Your Platform!