یک کاتالوگ حرفه ای منعکس کننده برند شماست و دیدی کلی از محصولات شما به مشتریان ارائه می دهد. انتخاب عکس و متن و اشکال به صورت هدفمند و استراتژیک در طراحی کاتالوگ همیشه لازم به نظر می رسد. طراحی شما باید به حدی جذاب باشد که خواننده را ترغیب کند از ابتدا تا انتهای آن را مطالعه کند و همچنین باید به شیوه ای اصولی نوشته شود تا حرفه ای به نظر برسد. اکثر کسب و کارها برای طراحی کاتالوگ خود به متخصصان این حرفه مراجعه می کنند. در ادامه نکات طراحی کاتالوگ حرفه ای عنوان شده است :

1-کاتالوگ هنر برانگیختن اشتیاق مردم تلقی می شود.

امروزه در دنیای رقابتی کسب و کار، طراحان کاتالوگ یاد گرفته اند برای جلب مشتری،  میل و اشتیاق آنها به محصولات را برانگیزانند. به عنوان مثال، تصویر رانندگی با یک ماشین رویایی در ساحل یا جاده کوهستانی چه حسی به شما می دهد؟ با یک طراحی خوب از کاتالوگ می توانید این حس را در مشتری ایجاد کنید که محصول شما به کیفیت زندگی او کمک بیشتری می کند و با آن احساس بهتری خواهد داشت. محصول شما چه یک فنجان قهوه باشد و چه یک خودرو گران قیمت، مهم شیوه ای است که با آن محصول خود را معرفی می کنید. این همان تفاوتی است که انتخاب مشتری را تحت تأثیر قرار می دهد.

2-برای طراحی کاتالوگ باید مخاطبان خود را بشناسید.

یکی دیگر از نکات طراحی کاتالوگ شناخت مخاطب است. قبل از شروع طراحی کاتالوگ باید برای توزیع کاتالوگ برنامه ریزی کنید. به چه کسانی می خواهید کاتالوگ ارائه دهید. اکثرا این افراد کسانی هستند که در فضای تبلیغاتی و تجاری حضور دارند. اگر مخاطبان شما جوانان هستند بنابراین طرح کاتالوگ شما مسلماً متفاوت از طرحی خواهد بود که برای بزرگسالان در نظر دارید. کاتالوگ باید با سبک زندگی و سلیقه مخاطبان شما مطابقت داشته باشد. با در نظر گرفتن این موضوع می توانید یک کاتالوگ تأثیرگذار طراحی کنید که شما را از دیگران متمایز می کند. در این زمینه باید با یک طراح  مشورت کنید تا حرفه ای بودن کاتالوگ شما تضمین شود.

نکات طراحی کاتالوگ

3-بر صفحه نخست تمرکز کنید.

در ابتدای کار، صفحه روی جلد کاتالوگ شما باید جذاب به نظر برسد. مثل همه کارهای چاپ شده دیگر، مؤلفه های بصری در تأثیرگذاری کاتالوگ نقش مهمی ایفا می کنند. صفحه نخست کاتالوگ نباید شلوغ باشد. می توانید نام شرکت خود را نیز وارد کنید. از تلفیقی از رنگ ها، فونت و تصاویر در این صفحه استفاده کنید. در این قسمت نظر خواننده را باید جلب کنید. بنابراین، صفحه ای طراحی کنید که در خاطر بینندگان تا مدت ها ماندگار شود.

نکات طراحی کاتالوگ

4-یکپارچگی را در صفحات داخلی کاتالوگ حفظ کنید.

نکات طراحی کاتالوگ هنوز هم ادامه دارد. همانطور که گفتیم، اولین صفحه نظر مشتریان را جلب می کند، اما باید بتوانید این توجه را در صفحات بعدی نیز حفظ کنید. بنابراین به مابقی صفحات نیز توجه کافی نشان دهید. باید از یک الگوی منظم در طراحی استفاده کنید؛ مثلاً محصولات مهم را در گوشه سمت راست و بالا قرار دهید. از جذابیت بصری در صفحات داخلی به اندازه کافی بهره ببرید تا توجه مشتری همچنان حفظ شود.

 نکات طراحی کاتالوگنکات طراحی کاتالوگنکات طراحی کاتالوگ  

5-از تصاویر منفرد استفاده کنید.

برای جلوه دادن به ویژگی یک محصول، در طراحی کاتالوگ از یک تصویر استفاده کنید. پیش زمینه تصویر را حذف کنید تا تمام توجه بر محصول قرار گیرد. اگر کلکسیون محصولات خود را معرفی می کنید حواستان باشد سایز همگی آنها کوچک باشد.

نکات طراحی کاتالوگ

6- تصاویر را برجسته نشان دهید.

وقتی تصاویر را بدون پس زمینه آن قرار می دهید باید تصویر را برجسته نشان دهید، این یکی دیگر از نکات طراحی کاتالوگ است. از طراحی گرافیک در این زمینه استفاده کنید. ترکیب صحیح نور و رنگ تصویر شما را جذاب تر می سازد. توصیه ما استفاده از رزلوشن 300 dpi برای عکاسی است. از سایه های نرم نیز برای زیباتر کردن تصویر بهره ببرید. با این کار حس یکنواختی در تصاویر را از بین برده و باعث تنوع بخشی به تصویر می شود.

7-از متن مناسب استفاده کنید.

با اینکه تصویر در طراحی کاتالوگ نقش مهمی دارد، اما متن نیز از اهمیت یکسانی برخوردار است. مشتری انتظار دارد وقتی محصول شما را می بیند یک توصیف خلاصه و روشن در مورد آن بیابد. متن هر محصول باید روشن واضح و مفید باشد. از فونت های مختلف نیز می توانید استفاده کنید. به عنوان یک قانون کلی از دو تا سه فونت مختلف استفاده کنید. از فونت درشت و ضخیم برای سر تیترها و فونت نازک برای پاراگراف ها استفاده کنید.

 

8-یک فرم سفارش ضمیمه کنید.

در کنار این که به نکات طراحی کاتالوگ دقت می کنید، در نظر داشته باشید که هدف اصلی طراحی کاتالوگ فروش محصولات است. یک راه مؤثر، استفاده از فرم سفارش است. این امر، فرآیند خرید و فروش را راحت تر می سازد. در کاتالوگ ها معمولاً کمتر از این فرم استفاده می شود، اما در کاتالوگ های آنلاین استفاده از فرم سفارش امری رایج است. مشتری می تواند از این طریق تماس یا اینترنت سفارشات خود را ارائه دهد. این روش خرید و فروش راحت تر و سریع تر است.

 9-تعداد صفحات خود را مشخص کنید.

در هنگام طراحی کاتالوگ تعداد صفحه های آن را مشخص کنید. تعداد صفحات یک کاتالوگ مضربی از عدد چهار است. این تعداد شامل صفحه روی جلد و پشت جلد نیز می شود. اگر لازم است تعداد صفحه هات را اضافه کنید، باید حداقل چهار صفحه دیگر به آن اضافه کنید.

10-کاغذ مناسب انتخاب کنید، این یکی از مهم ترین نکات طراحی کاتالوگ است

در انتخاب کاغذ عواملی وجود دارند که باید به آنها توجه کنید. علاوه بر عوامل کیفیت و هزینه باید بر مقاومت آن نیز تأکید کنید. کاتالوگ ها دست به دست می شوند، بنابراین باید مقاوم و در عین حال انعطاف پذیر باشند. بنابراین باید از مواد مرغوب در تهیه آن استفاده شده باشد. با یکی مشاور حرفه ای که در زمینه خدمات طراحی کاتالوگ خبره است در مورد نوع کاغذ مناسب صحبت کنید.

11-ترکیب چهار رنگ CMYK ، کاتالوگ را جذاب تر می کند.

این یک از جذاب ترین نکات طراحی کاتالوگ است، در طراحی کاتالوگ زیبایی بصری بی نهایت مهم است. بنابراین از چاپ چهار رنگ در چاپ کاتالوگ استفاده کنید. این رنگ ها شامل رنگ سایان، مژنتا، زرد و سیاه است. با این کار طراحی شما جذاب تر به نظر می رسد.

 

12-به صحافی کاتالوگ توجه کنید.

کاتالوگ در طول زمان دچار آسیب و خرابی می شود. بنابراین باید صحافی آن محکم و قوی باشد. یک آژانس تبلیغاتی خوب در انتخاب صحافی مناسب به شما کمک می کند. می توانید از نوع چسب دار، سیمی، فنری و یا انواع دیگر استفاده کنید.


آژانس تبلیغاتی سئواینلاین، با همکاری طراحان جوان و خلاق سابقه ی درخشانی در طراحی کاتالوگ در اصفهان و ایران دارد. با ما در تماس باشید…


Share This Story, Choose Your Platform!