هویت سازمانی یا (Corporate identity) هویت شرکت یا هویت نام تجاری، تصویر کلی از یک شرکت یا کسب‌وکار در ذهن عموم مردم، مانند مشتریان، سرمایه‌گذاران و کارمندان می‌باشد و در واقع شخصیت یا هویتی بصری است، که می‌تواند در مورد گروهی از محصولات مشابه یا خدمات هم‌خانواده از یک منبع مشترک، تحقق یابد، که معمولاً بر بازار فروش خاص یا فعالیت اقتصادی عمومی یک شرکت تأثیرگذار است. هویت سازمانی شامل نشانه-نوشته، رنگ، نام، شکل بسته‌بندی و شعارهای تبلیغاتی بوده و می‌تواند در مورد یک برند یا نماد بازرگانی یا یک فروشگاه به کار رود.”

تصور کنید در جایی از شهر که تابحال نرفته اید و یا در شهری جدید به رستورانی می روید و غذای خوشمزه ای را تجربه می کنید. چند روز بعد ماجرا را برای دوستتان تعریف می کنید و کلی از غذای آن رستوران تعریف می کنید اما هر کاری می کنید نام آن رستوران را به خاطر نمی آورید، در صورتی که اگر بلافاصله نام آن رستوران را می گفتید این خود تبلیغ خوبی برای رستوران می شد.

به نظر شما مشکلی که اینجا پیش آمده به چه دلیل بود؟ مشکل اصلی اینه که زمانی که توی رستوران بودید هیچ آرم، نشانه یا لوگویی از رستوران داخل آنجا نبود و برند رستوران از لحاظ بصری غنی نبوده. مثلا اگر وقتی داخل رستوران شدید روی دستمال کاغذی آرم یا لوگوی رستوران بود یا تقویمی با همون لوگو روبروی کشیر بود این خود، در به خاطرسپاری نام اون رستوران کمک زیادی می کرد. اینها به اصطلاح تبلیغات محیطی داخلی نامیده می شوند که به شکل دهی هویت سازمانی کمک می کنند. تفاوت کسب و کارهای موفق با دیگر کسب کارها هم در همین جزییات است.

با یک ست تبلیغاتی خوب می توانید نام فروشگاه، رستوران و یا کسب و کارتان را در ذهن مشتریان ماندگار تر کرده و از آنها مشتریان دائمی بسیازید و همزمان از تبلیغات دهان به دهان آنها نیز استفاده کنید. این دقیقا کاریست که برند مک دونالد، بزرگترین رستوران زنجیره ای جهان انجام داد.

هویت سازمانیمک دونالد ابتدا با فروش ساندویچ هات داگ در دکه ای در نزدیکی فرودگاه مونروویا کالیفرنیا شروع به کار کرد. بعد از مدتی ریچارد ماریسون و مک دونالد شروع به افزایش منو کردند و رستورانشان را به سن‌برناردیوی کالیفرنیا منتقل کردند.

در سال 1952 آنها تصمیم گرفتند که تغییراتی در ظاهر رستوران ایجاد کنند و طراح و معمار مشهور آن زمان استنلی کلارک مستون را برای این کار استخدام کردند. استنلی  همچنین لوگوی رستوران را به صورت همبرگری که کلاه سرآشپز بر سر داشت یعنی اسپیدی را با چراغ‌های متحرک طراحی کرد. استفاده از تکنیک‌های بازاریابی رستوران معمولی مک دونالد را تبدیل به یک فست‌فود زنجیره‌ای کرد. و این همان گسترش هویت سازمانی است که دکه کوچک مک دونالد را به بزرگترین رستوران زنجیره ای جهان تبدیل کرد.

آژانس تبلیغاتی سئواینلاین متشکل از پرسنلی جوان، فعال و متخصص همواره بر این تلاش است تا با مشاوره های تبلیغاتی در تمامی زمینه ها؛ مجازی، تبلیغات محیطی ، کاتالوگ، اینفوگرافی، انیمیشن و… به کسب و کار شما عزیزان رونق ببخشد و به بهتر دیده شدن شما در این گستره عظیم رقابت کمک کند.

تجربه یک دهه تلاش ما در زمینه تبلیغات و همکاری با سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک استان و کشور ثابت کرده که با یک تبلیغات خوب می توان پله های ترقی را راحت تر صعود کرد. با ما تماس بگیرید…

Share This Story, Choose Your Platform!