اگر شما با تکنولوژی های جدید زیاد کار کرده باشید، احتمالا نظرتان راجع به چاپ کاتالوگ مثبت نیست. شاید پیش خودتان بگویید با این همه وب سایت، شبکه اجتماعی و فراگیر شدن اینترنت، دیگر چرا کاتالوگ؟

واقعیت این است که هنوز هم یکی از بهترین روش های تبلیغاتی (البته نه برای همه کسب و کارها) چاپ کردن کاتالوگ است. دلایل زیادی هم برای این امر وجود دارد. از جمله قابل لمس بودن و عدم دسترسی بسیاری از افراد به اینترنت.

چاپ و طراحی کاتالوگ به خصوص برای صنایع تولیدی مثل کارگاه های مختلف ساخت و ساز، شرکت های دارای محصولات متنوع و فروشگاه های لباس و مد و زیبایی یک امتیاز ویژه به حساب می آید.

در مقالات قبلی زوایای مختلف کاتالوگ را بررسی کردیم. اکنون می خواهیم نکاتی را راجع به چاپ کاتالوگ که یکی از مهم ترین مراحل آن است، بگوییم.

  • یک شرکت چاپ کاتالوگ خوب را انتخاب کنید

پیدا کردن یک شرکت چاپ معتبر اولین گام برای چاپ کردن کاتالوگ است. پیدا کردن شرکتی که نه تنها در چاپ نوع کاتالوگ شما تجربه دارد، بلکه در ارائه سریع و با کیفیت کاتالوگ شما، شهرت داشته باشد.

  • آماده باشید و به چاپخانه بروید!

مهم است که قبل از رفتن به یک شرکت چاپ آماده باشید. بدانید چند کاتالوگ نیاز دارید، تعداد صفحات مورد نظر و اندازه‌ای که می‌خواهید کاتالوگ شما داشته باشد. عوامل دیگری که قبل از رفتن به یک شرکت چاپ مورد توجه قرار می‌گیرند عبارتند از : انتخاب رنگ، نوع کاغذ و البته محتوا. قبل از ارسال کاتالوگ به چاپ ، اطلاعات درون کاتالوگ خود را چک کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام محتوای آن دقیق و صحیح است و اطلاعات لازم را به مشتری می دهد. همچنین می توانید از شرکت چاپ بخواهید تا در این زمینه به شما مشاوره بدهند.

  • زیبایی در سادگی است!

این ضرب المثل در طراحی و چاپ کاتالوگ کاربرد زیادی دارد. سادگی به معنای بدسلیقگی نیست! بلکه سادگی یعنی استفاده از متن و محتوای روان، استفاده از فونت های کاملا خوانا و ترجیحاً غیرفانتزی و عدم وجود هرج و مرج در طراحی کاتالوگ! قطعا طرحی که در عین زیبایی، به سادگی فهمیده شود و خوانا باشد، خیلی سریع تاثیر خود را روی مخاطبان و مشتریان شما می گذارد.

  • هر تصویر زیبا، یک عالمه حرف!

وجود تصاویر وعکس متناسب با محصول یا خدمات شما در کاتالوگ یکی از مهم ترین و تاثیر گذارترین موضوعاتی هست که می تواند به جذب مخاطبان کمک کند. به جای توضیحات اضافه و طولانی که باعث افزایش حجم کاتالوگ شما می شود، می توانید به تعداد عکس هایتان بیفزایید. همچنین جایگذاری عکس ها هم موضوع مهمی است. مثلا ثابت شده است که مخاطبین ابتدا به گوشه سمت راست بالا نگاه می کنند. دانستن این جزئیات شما را متفاوت می کند!

مگر شما چندبار قصد تولید یک کاتالوگ و چاپ کاتالوگ برای محصولاتتان دارید؟ پس لطفا یک تیم عکاسی کاملا حرفه ای و دقیق را به مدت کوتاهی استخدام کنید و از آنها بخواهید با بهترین کیفیت برایتان عکس تهیه کنند.

  • جلد کاتالوگ، هویت کاتالوگ!

طراحی کاتالوگ

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید: ” کتاب را با جلدش قضاوت نکنید ” این ضرب المثل در مورد کاتالوگ برعکس است. جلد و پوشش کاتالوگ بلافاصله روی مشتریان بالقوه تاثیر می گذارد. طراحی کلی و کیفیت جلد بعد از چاپ کاتالوگ شما استراتژی تبلیغاتی اصلی است که مشتریان بالقوه را جذب می‌کند، آن‌ها را ترغیب می‌کند کاتالوگ شما را بردارند و آن را ورق بزنند. نوع کاغذی که برای جلد یک کاتالوگ به کار می‌رود باید ضخیم‌تر از کاغذ داخلی آن باشد. علاوه بر این ، بهتر است به طور کلی رنگ‌های روشن‌تر در جلد کاتالوگ به کار رود تا توجه مشتریان احتمالی را جلب کند. حتی بهتر است از جلد براق استفاده کنید تا توجه بیشتری به خود جلب کنید.

  • چارچوب کاتالوگ! از کوزه همان برون تراود که در اوست!

صفحات داخلی یک کاتالوگ معمولا دارای کاغذی سبک وزن تر است از آنچه که برای جلد استفاده می‌شود. با این حال، وزن کاغذی که شما برای صفحات داخلی انتخاب می‌کنید باید با تعداد صفحات و نیز نوع محصولات ارایه‌شده تناسب داشته باشد. به عنوان مثال، اگر شرکت شما محصولات صنعتی می‌فروشد، احتمالا می‌توانید با یک کاغذ سبک‌تر اینکار را انجام دهید. اگر شما محصولات با کیفیت بالا، مانند جواهرات، لباس یا دکوراسیون منزل تبلیغ می‌کنید، بهتراست برای چاپ کاتالوگ کاغذ ضخیم‌تری در نظر بگیرید. انتخاب‌ رنگ معمولا در صفحات داخلی ملایم‌تر از جلد هستند. برای محصولات لوکس، بهتر است نوع رنگ ها و نوع کاغذ، گران و جذاب انتخاب شود تا گویای لوکس بودن محصولات باشد.

  • انتخاب شیرازه! ستون فقرات کاتالوگ!

نوع شیرازه ای که مورد استفاده قرار می‌گیرد باید جزء اولویت ها باشد، هرچند بستگی زیادی به تعداد صفحات دارد. بسیاری از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند تا از دوخت زینتی برای کاتالوگ‌های در حدود ۱۲۰ صفحه استفاده کنند ( این به مقدار زیادی بستگی به کاغذی دارد که انتخاب کرده‌اید). معمولا نوع شیرازه ای که ورق ها و جلد را به هم اتصال می دهد، چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. اما شما از این امر غافل نشوید!

  • زمان را از دست ندهید!

برای اینکه چاپ کاتالوگ شما به تاخیر نیفتد، سعی کنید همه جوانب و جزئیات کار را قبل از ارسال آن به چاپخانه بررسی کنید. اینکه دقیقا در چه تاریخی به کاتالوگ خود نیاز دارید و اینکه آیا هزینه آن را کنار گذاشته اید که در هنگام تحویل گرفتن سفارشتان به مشکلی برخورد نکنید؟

Share This Story, Choose Your Platform!