نظرات نویسنده کاملاً متعلق به خودش است (به استثنای رویداد غیرمحتمل هیپنوتیزم) و ممکن است همیشه منعکس کننده نظرات Moz نباشد.

هر وب سایتی تا حدی به گوگل متکی است. ساده است: صفحات شما توسط گوگل ایندکس می شوند، که این امکان را برای افراد فراهم می کند که شما را پیدا کنند. این راهی است که کارها باید پیش برود.

با این حال، همیشه اینطور نیست. بسیاری از صفحات هرگز توسط گوگل ایندکس نشوید.

اگر با یک وب سایت کار می کنید، به خصوص یک وب سایت بزرگ، احتمالاً متوجه شده اید که هر صفحه در وب سایت شما ایندکس نمی شود و بسیاری از صفحات هفته ها منتظر می مانند تا Google آنها را انتخاب کند.

عوامل مختلفی به این موضوع کمک می کنند و بسیاری از آنها همان عواملی هستند که در مورد رتبه بندی ذکر شده است – کیفیت محتوا و لینک ها دو نمونه هستند. گاهی اوقات، این عوامل نیز بسیار پیچیده و فنی هستند. وب‌سایت‌های مدرنی که به شدت به فناوری‌های جدید وب متکی هستند، به‌شدت معروف هستند در گذشته از مشکلات نمایه سازی رنج می برد، و برخی هنوز هم انجام می دهند.

بسیاری از سئوکاران هنوز بر این باورند که این موارد فنی است که گوگل را از فهرست کردن محتوا باز می دارد، اما این یک افسانه است. در حالی که این درست است که اگر سیگنال‌های فنی منسجمی مبنی بر اینکه کدام صفحه‌ها می‌خواهید ایندکس شوند ارسال نکنید یا اگر بودجه خزیدن کافی ندارید، ممکن است Google صفحات شما را ایندکس نکند، اما به همان اندازه مهم است که با کیفیت محتوای خود سازگار باشید.

اکثر وب سایت ها، بزرگ یا کوچک، دارای محتوای زیادی هستند که باید ایندکس شوند – اما اینطور نیست. و در حالی که مواردی مانند جاوا اسکریپت نمایه سازی را پیچیده تر می کند، وب سایت شما ممکن است از مشکلات نمایه سازی جدی رنج ببرد حتی اگر با HTML خالص نوشته شده باشد. در این پست، اجازه دهید به برخی از رایج ترین مشکلات و نحوه کاهش آنها بپردازیم.

دلایلی که گوگل صفحات شما را ایندکس نمی کند

با استفاده از a ابزار جستجوگر نمایه سازی سفارشی، من نمونه بزرگی از محبوب ترین فروشگاه های تجارت الکترونیک در ایالات متحده را برای مشکلات نمایه سازی بررسی کردم. من متوجه شدم که به طور متوسط ​​15٪ از صفحات محصول قابل نمایه سازی آنهاست در گوگل پیدا نمی شود

آن نتیجه بسیار شگفت انگیز بود. چیزی که بعداً باید بدانم «چرا» بود: رایج‌ترین دلایلی که گوگل تصمیم می‌گیرد چیزی را که از نظر فنی باید ایندکس شود، فهرست نمی‌کند چیست؟

کنسول جستجوی Google چندین وضعیت را برای صفحات فهرست نشده گزارش می‌کند، مانند «خزیده شده – در حال حاضر فهرست نشده است» یا «کشف شده – در حال حاضر فهرست نشده است». اگرچه این اطلاعات به صراحت به رفع مشکل کمک نمی کند، اما مکان خوبی برای شروع تشخیص است.

مشکلات برتر نمایه سازی

بر اساس نمونه بزرگی از وب سایت هایی که جمع آوری کردم، محبوب ترین مشکلات نمایه سازی گزارش شده توسط کنسول جستجوی گوگل عبارتند از:

1. “Crawled – در حال حاضر نمایه نشده است”

در این مورد، گوگل از یک صفحه بازدید کرد اما آن را ایندکس نکرد.

بر اساس تجربه من، این معمولاً یک مشکل کیفیت محتوا است. با توجه به رونق تجارت الکترونیک که در حال حاضر در حال وقوع است، می توانیم انتظار داشته باشیم که گوگل در مورد کیفیت انتخابی تر شود. بنابراین، اگر متوجه شدید که صفحات شما خزیده شده است – در حال حاضر ایندکس نشده است، مطمئن شوید که محتوای آن صفحات منحصر به فرد ارزشمند است:

 • از عناوین منحصر به فرد، توضیحات و کپی در تمام صفحات قابل فهرست بندی استفاده کنید.

 • از کپی کردن توضیحات محصول از منابع خارجی خودداری کنید.

 • از برچسب های متعارف برای ادغام محتوای تکراری استفاده کنید.

 • با استفاده از فایل robots.txt یا تگ noindex، گوگل را از خزیدن یا فهرست کردن بخش های با کیفیت پایین وب سایت خود مسدود کنید.

اگر به این موضوع علاقه دارید، توصیه می‌کنم کریس لانگ خزیده – در حال حاضر فهرست‌بندی نشده: راهنمای وضعیت پوشش را بخوانید.

2. “کشف – در حال حاضر نمایه نشده است”

این موضوع مورد علاقه من برای کار با آن است، زیرا می تواند همه چیز را از مشکلات خزیدن گرفته تا کیفیت ناکافی محتوا را در بر بگیرد. این یک مشکل بزرگ است، به‌ویژه در مورد فروشگاه‌های بزرگ تجارت الکترونیک، و من دیده‌ام که این مورد برای ده‌ها میلیون URL در یک وب‌سایت منفرد اعمال می‌شود.

ممکن است Google گزارش دهد که صفحات محصول تجارت الکترونیک «کشف شده – در حال حاضر فهرست‌بندی نشده است» به دلیل:

 • یک مشکل بودجه خزیدن: ممکن است URL های زیادی در صف خزنده وجود داشته باشد و ممکن است بعداً خزیده و نمایه شوند.

 • یک مسئله کیفی: ممکن است گوگل فکر کند که برخی از صفحات در آن دامنه ارزش خزیدن را ندارند و با جستجوی الگویی در URL آنها تصمیم بگیرد که از آنها بازدید نکند.

مقابله با این مشکل نیاز به تخصص دارد. اگر متوجه شدید که صفحات شما “کشف شده اند – در حال حاضر فهرست بندی نشده اند”، موارد زیر را انجام دهید:

 1. مشخص کنید که آیا الگوهایی از صفحات در این دسته قرار می گیرند یا خیر. شاید مشکل مربوط به دسته خاصی از محصولات باشد و کل دسته به صورت داخلی لینک نشده باشد؟ یا شاید بخش عظیمی از صفحات محصول در صف منتظرند تا ایندکس شوند؟

 2. بودجه خزیدن خود را بهینه کنید. روی مشاهده صفحات با کیفیت پایین تمرکز کنید که گوگل زمان زیادی را صرف خزیدن آنها می کند. مظنونین معمولی شامل صفحات دسته بندی فیلتر شده و صفحات جستجوی داخلی هستند – این صفحات می توانند به راحتی به ده ها میلیون در یک سایت تجارت الکترونیکی معمولی برسند. اگر Googlebot بتواند آزادانه آنها را بخزد، ممکن است منابع لازم برای دسترسی به مطالب ارزشمند در وب سایت شما که در Google نمایه شده است را نداشته باشد.

در طول وبینار “رندر سئو”، مارتین اسپلیت از گوگل به ما نکاتی در مورد رفع مشکل کشف نشده ایندکس نشده ارائه کرد. اگر می خواهید بیشتر بدانید آن را بررسی کنید.

3. «محتوای تکراری»

این موضوع به طور گسترده توسط مرکز آموزشی Moz SEO پوشش داده شده است. من فقط می خواهم در اینجا اشاره کنم که محتوای تکراری ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شود، مانند:

 • تغییرات زبان (به عنوان مثال زبان انگلیسی در بریتانیا، ایالات متحده، یا کانادا). اگر چندین نسخه از یک صفحه دارید که کشورهای مختلف را هدف قرار می دهند، ممکن است برخی از این صفحات فهرست نشده باشند.

 • محتوای تکراری که توسط رقبای شما استفاده می شود. این اغلب در صنعت تجارت الکترونیک زمانی اتفاق می‌افتد که چندین وب‌سایت از همان توضیحات محصول ارائه‌شده توسط سازنده استفاده می‌کنند.

علاوه بر استفاده از rel=canonical، تغییر مسیرهای 301 یا ایجاد محتوای منحصر به فرد، من بر ارائه ارزش منحصر به فرد برای کاربران تمرکز می کنم. Fast-growing-trees.com یک مثال خواهد بود. به جای توضیحات و نکات خسته کننده در مورد کاشت و آبیاری، این وب سایت به شما اجازه می دهد تا سوالات متداول دقیق برای بسیاری از محصولات را مشاهده کنید.

همچنین می توانید به راحتی بین محصولات مشابه مقایسه کنید.

برای بسیاری از محصولات، سؤالات متداول را ارائه می دهد. همچنین هر مشتری می تواند یک سوال مفصل درباره یک گیاه بپرسد و پاسخ آن را از جامعه دریافت کند.

چگونه پوشش شاخص وب سایت خود را بررسی کنیم

با باز کردن آن به راحتی می توانید بررسی کنید که چند صفحه از وب سایت شما ایندکس نشده است گزارش پوشش شاخص در کنسول جستجوی گوگل

اولین چیزی که در اینجا باید به آن نگاه کنید تعداد صفحات حذف شده است. سپس سعی کنید یک الگو پیدا کنید – چه نوع صفحاتی ایندکس نمی شوند؟

اگر صاحب یک فروشگاه تجارت الکترونیک هستید، به احتمال زیاد صفحات محصول فهرست نشده را خواهید دید. در حالی که این همیشه باید یک علامت هشدار باشد، نمی توانید انتظار داشته باشید که تمام صفحات محصول خود را نمایه کنید، به خصوص با یک وب سایت بزرگ. به عنوان مثال، یک فروشگاه بزرگ تجارت الکترونیکی مجبور است صفحات تکراری و محصولات منقضی یا خارج از انبار داشته باشد. این صفحات ممکن است فاقد کیفیتی باشند که آنها را در صف فهرست بندی گوگل قرار دهد (و این در صورتی است که گوگل در وهله اول تصمیم بگیرد این صفحات را بخزد).

علاوه بر این، وب‌سایت‌های بزرگ تجارت الکترونیک معمولاً با بودجه خزیدن مشکل دارند. من مواردی از فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی را دیده‌ام که بیش از یک میلیون محصول داشته‌اند در حالی که 90 درصد آنها به عنوان «کشف شده – در حال حاضر فهرست‌بندی نشده» طبقه‌بندی شده‌اند. اما اگر می بینید که صفحات مهم از فهرست گوگل حذف می شوند، باید عمیقا نگران باشید.

چگونه احتمال ایندکس شدن صفحات شما توسط گوگل را افزایش دهیم

هر وب سایتی متفاوت است و ممکن است از مشکلات نمایه سازی متفاوتی رنج ببرد. با این حال، در اینجا برخی از بهترین روش هایی وجود دارد که باید به ایندکس شدن صفحات شما کمک کند:

1. از سیگنال های “Soft 404” اجتناب کنید

  اطمینان حاصل کنید که صفحات شما حاوی چیزی نیست که ممکن است به اشتباه وضعیت نرم 404 را نشان دهد. این شامل مواردی از استفاده از «یافت نشد» یا «در دسترس نیست» در کپی گرفته تا داشتن شماره «404» در URL است.

  2. از لینک سازی داخلی استفاده کنید
  پیوند داخلی یکی از سیگنال‌های کلیدی برای گوگل است که یک صفحه خاص بخش مهمی از وب‌سایت است و شایسته ایندکس شدن است. هیچ صفحه ای را در ساختار وب سایت خود یتیم نگذارید و به یاد داشته باشید که تمام صفحات قابل نمایه سازی را در نقشه سایت خود قرار دهید.

  3. یک استراتژی خزیدن صدا را اجرا کنید
  به گوگل اجازه ندهید که در وب سایت شما نفوذ کند. اگر منابع زیادی صرف خزیدن در بخش‌های کم ارزش دامنه شما می‌شود، ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا Google به چیزهای خوب دسترسی پیدا کند. تجزیه و تحلیل گزارش سرور می تواند تصویر کاملی از آنچه Googlebot خزیده و چگونه آن را بهینه کنید به شما ارائه دهد.

  4. محتوای بی کیفیت و تکراری را حذف کنید
  هر وب سایت بزرگی در نهایت به صفحاتی ختم می شود که نباید ایندکس شوند. مطمئن شوید که این صفحات به نقشه سایت شما راه پیدا نمی کنند و در صورت لزوم از تگ noindex و فایل robots.txt استفاده کنید. اگر به گوگل اجازه دهید زمان زیادی را در بدترین قسمت های سایت شما صرف کند، ممکن است کیفیت کلی دامنه شما را دست کم بگیرد.

  5. سیگنال های سئو ثابت ارسال کنید.
  یکی از نمونه های رایج ارسال سیگنال های سئو متناقض به گوگل، تغییر تگ های متعارف با جاوا اسکریپت است. مانند مارتین اسپلیت از گوگل اشاره کرد در طول ساعات اداری SEO جاوا اسکریپت، شما هرگز نمی توانید مطمئن باشید که اگر یک تگ متعارف در HTML منبع داشته باشید، و پس از رندر جاوا اسکریپت یک تگ متعارف داشته باشید، گوگل چه کاری انجام خواهد داد.

   وب خیلی بزرگ می شود

   در چند سال گذشته، گوگل جهش های عظیمی در پردازش جاوا اسکریپت انجام داده است و کار سئوکاران را آسان تر کرده است. این روزها کمتر دیده می شود که وب سایت های دارای جاوا اسکریپت را ببینیم که به دلیل پشته فناوری خاصی که استفاده می کنند ایندکس نشده باشند.

   اما آیا می‌توان انتظار داشت که در مورد مشکلات نمایه‌سازی که به جاوا اسکریپت مرتبط نیستند نیز همین اتفاق بیفتد؟ من اینطور فکر نمی کنم.

   اینترنت دائما در حال رشد است. هر روز وب سایت های جدید ظاهر می شوند و وب سایت های موجود رشد می کنند.

   آیا گوگل می تواند با این چالش مقابله کند؟

   این سوال هر چند وقت یک بار ظاهر می شود. من دوست دارم به نقل از گوگل اینجا:

   «گوگل تعداد محدودی منابع دارد، بنابراین وقتی با حجم تقریباً نامتناهی محتوای آنلاین در دسترس مواجه می‌شویم، Googlebot فقط می‌تواند درصدی از آن محتوا را پیدا کرده و بخزد. سپس، از محتوایی که خزیده‌ایم، فقط می‌توانیم بخشی را فهرست کنیم.»

   به بیان دیگر، گوگل می تواند تنها بخشی از تمام صفحات وب را بازدید کند و بخش کوچکتری را فهرست کند. و حتی اگر وب سایت شما شگفت انگیز است، باید این را در نظر داشته باشید.

   گوگل احتمالاً از تمام صفحات وب سایت شما بازدید نخواهد کرد، حتی اگر نسبتاً کوچک باشد. وظیفه شما این است که مطمئن شوید که گوگل می تواند صفحاتی را که برای کسب و کار شما ضروری هستند را کشف و فهرست بندی کند.


Source link

Share This Story, Choose Your Platform!