در پست قبل از اهمیت کاتالوگ و تاثیرات آن در جذب مشتری گفتیم. کاتالوگ توانایی جذب مشتریان بالقوه ای را دارد که ممکن بود هرگز پا به محل کسب شما نگذارند. وقتی در یابید واقعا چه محتوایی در کاتالوگ خود قرار دهید و آن را به شیوه ای جذاب ارائه کنید قادر خواهید بود آن را از شکل یک ایده به ابزاری کاملا تبلیغاتی و محسوس مبدل کنید. در این مقاله سعی کردیم نکاتی را که به طراحی یک کاتالوگ خوب کمک می کنند ذکر کنیم. با ما همراه باشید..

1-محتوای مورد نظر خود را گردآوری کنید.

تمام محتوای مورد نیاز خود را جمع آوری کنید. این محتوا می تواند شامل عکس محصولات، فهرست محصولات و ویژگی های اصلی آنها، نظرات مشتریان در مورد کالا و در کل، هر چیزی که مشتری به آنها نیاز دارد تا در مورد محصولات شما تصمیم بگیرد، باشد. در هر صورت بهتر است برای تولید محتوای کاتالوگ با کارشناسان تولید و فروش مشورت کنید تا محصولات و برتری آن در بازار نسبت به دیگر رقیبان مد نظر قرار گیرد. ممکن است کالایی دارای ویژگی کوچکی باشد که از نظر شما، چندان دارای برتری نباشد اما در بازار واقعی، آن مزیت و تفاوت کوچک، موجب فروش بیشتر کالا شود. در نهایت باید سلیقه مشتریان در رابطه با خرید کالا را نیز در نظر بگیرید.

کاتالوگ خوب

2-از عکس های جذاب و تأثیرگذار برای کاتالوگ محصولات خود استفاده کنید.

می توانید برای صرفه جویی در هزینه ها، خودتان اقدام به عکاسی کنید اما فراموش نکنید طراحی کاتالوگ خوب یک سرمایه است نه هزینه، پس بهتر است از یک عکاس حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید. عکس های تبلیغاتی حرفه ای، حاوی کیفیت، نور و ترکیب بندی هستند که تنها یک عکاس تبلیغاتی از پس آن بر می آید. عکس اولین چیزی است که مخاطب را به سمت خود جذب میکند. یک عکس جذاب مشتریان را ترغیب می کند تا توصیفات مربوط به آن را مطالعه کرده و اقدام به خرید کند.

3- برای طراحی یک کاتالوگ خوب، ویژگی های محصولات خود را یادداشت کنید.

قبل از نوشتن محتوای کاتالوگ، تمام ویژگی  را یاداشت کنید. می توانید قیمت را نیز درج کنید: مثلا قیمت اصلی و قیمت تخفیف خورده. لازم نیست تمام جزئیات محصولات خود را ارائه دهید، تنها به معرفی اطلاعاتی بپردازید که تصور می کنید به کمک آن ها، مشتری می تواند تصمیم درست بگیرد. می توانید وب سایت خود را در کاتالوگ قرار دهید تا مشتری برای اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کند.

کاتالوگ خوب

4-اندازه مناسبی برای کاتالوگ در نظر بگیرید.

کاتالوگ شما چه قرار است در هواپیما توزیع شود و چه در اتاق انتظار، همیشه باید اندازه مناسب داشته باشد. مشتریان با کاتالوگ های بزرگ و یا خیلی کوچک که نتوانند دید درستی نسبت به شما و محصول یا خدماتتان به دست آورند ارتباط برقرار نمی کنند.

کاتالوگ خوب کاتالوگ خوب

5-تعداد صفحات کاتالوگ خود را تعیین کنید.

کاتالوگ شما باید آن قدر بزرگ باشد که تمام اطلاعات مورد نیاز مشتریان را معرفی کند و آن قدر مختصر و کوتاه که علاقه آنها برای خواندن ادامه مطالب را حفظ کند. در این میان  زیاد وارد جرئیات نشوید و فهرست مطالب و محصولاتی که قرار است در یک صفحه کامل با خصوصیات آنها درج شود را نیز فراموش نکنید. همینطور یک صفحه اضافی برای معرفی تاریخچه شرکت در نظر بگیرید. می توانید شماره شرکت و آدرس وب سایت خود را نیز در پایین صفحه یا هر جای دیگر قرار دهید تا مشتری بتواند به راحتی به شما دسترسی پیدا کند. مدیریت صحیح تعداد صفحات، کلید طراحی یک کاتالوگ خوب است.

6-ویژگی های محصولات خود را بیان کنید.

ویژگی محصولات باید مختصر، کوتاه و بین 50 تا 150 کلمه باشد و مزیت استفاده از آن را در بر داشته باشد. هرگز مزیت اصلی را فراموش نکنید. به عنوان مثال، بازیکنان گلف با پوشیدن دست کش های golfin مقاومت بیشتر آن را نسبت به دست کش های دیگر حس می کنند اما مهم تر از آن اینکه مشتریان با پوشیدن این دست کش ها به طرفداران آن تبدیل می شوند. به مشتریان کمک کنید با خواندن اطلاعات هر محصول تصمیم درست خود را بگیرند؛ از قیمت گرفته تا وزن و ابعاد. هر بخشی از کاتالوگ باید حاوی یک متن مقدماتی به اضافه نمایش فردی باشد که در حال استفاده از محصولات شرکت است. همچنین متنی کوتاه درباره مزایای کل دسته محصول بنویسید. برای اینکه خواننده با شما احساس راحتی بیشتری کند می توانید تاریخچه ای از خود شرکت معرفی کنید تا مشتریان در مورد شما بیشتر بدانند.

کاتالوگ خوب

7-اطلاعات خود را سازماندهی کنید.

برای طراحی کاتالوگ خوب، در ابتدا باید تصمیم بگیرید هر صفحه حاوی چه اطلاعاتی باشد. محصولات یکسان و مشابه را در یک بخش و نزدیک به هم قرار دهید. به عنوان مثال، اگر در مورد کفش مردانه می نویسید می توانید در همان صفحه در مورد لژ آن کفش که ماندگاری کفش را بالاتر می برد مطلبی بنویسید، زیرا مردانی که به دنبال کفش های مرغوب هستند این مسئله را نیز در نظر می گیرند. این یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن چیزی است که مشتریان حتی نمی دانستند به آن نیاز دارند.

برای سازماندهی کاتالوگ نیاز به یک بخش مقدماتی در اولین صفحه  و یک بخش معرفی محصولات در ادامه آن دارید. همینطور بخشی برای اطلاعات ضمانت نیاز دارید. کاتالوگ به گونه ای طراحی شود که محصولات هرگز از خاطر مشتریان پاک نشود. در طراحی به گونه ای منسجم عمل کنید به طوری که باعث سردرگمی بیننده نشود. با این حال باید بخشی را برای طراحی و رنگ و لعاب قسمت های بالا، پایین و گوشه های هر صفحه در نظر بگیرید.

کاتالوگ خوب

8-از فیلرهای قدرتمند در کاتالوگ خود بهره ببرید تا یک کاتالوگ خوب داشته باشید.

برخی مواقع، وقتی یک کاتالوگ 4 صفحه ای طراحی کردید، نیاز به یک صفحه اضافی به عنوان فیلر دارید. این فیلرها باعث ترویج  هدف کاتالوگ شما که همان افزایش فروش است می شود. درج اطلاعات و تاریخچه شرکت، نظرات مشتریان و توصیه هایشان و یا ضمانت ها، احساس راحتی بیشتری برای مشتری ایجاد می کند. هر چیزی که خیال مشتری را راحت کند و شرکت شما را قانونی و معتبر نشان دهد، اعتبار شما را افزایش می دهد.

کاتالوگ خوب

9-طراحی روی جلد باید تأثیرگذار باشد.

روی جلد اولین چیزی است که به چشم مشتری بالقوه برخورد می کند و موفقیت کاتالوگ را رقم می زند. اگر طرح روی جلد نظر افراد را جلب نکند، مشتری از مطالعه مابقی کاتالوگ صرف نظر کرده و یا حتی آن را در سطل زباله می اندازد. از هر ویژگی خاص، تخفیفات یا هر عکس جذابی که می دانید استفاده کنید تا باعث تشویق مشتری به خواندن بقیه کاتالوگ شود. اگر کاتالوگ شما فصلی است از تِمی استفاده کنید که متناسب با فصل و یا تعطیلات پیش رو باشد. به این ترتیب یک کاتالوگ خوب به دست مخاطب می دهید.

کاتالوگ خوب

10-یک فرم سفارش طراحی کنید.

با اینکه طراحی فرم سفارش کاری خسته کننده ای است اما در نظر داشته باشید که اگر این فرم خیلی مبهم باشد می تواند نظر مشتری در مورد خرید را تغییر دهد. درج اطلاعات خدمات مشتری راهی برای تماس مشتری با شماست. با این کار اگر مشتری با ابهامی در مورد محصول روبه رو است و یا اگر سوالی در خصوص محصولات دارد، می تواند به راحتی با بخش خدمات مشتری تماس بگیرد و خرید خود را با خیال راحت انجام دهد. فراموش نکنید اطلاعاتی مانند نحوه ارسال و سفارش و تعداد خرید را عنوان کنید. اگر مشتری بتوانند به صورت آنلاین خرید کند این اطلاعات را در قالب یک کاتالوگ خوب در اختیار وی قرار دهید.

11-یک مدل آزمایشی طراحی کنید.

پیش از سفارش صدها کاتالوگ، ابتدا یه نمونه کاتالوگ آزمایشی طراحی کنید. این امر باعث صرفه جویی در وقت و بررسی اشتباهات بصری و نحوه چیدمان مطالب می شود. می توانید از یک متخصص حرفه ای کمک بگیرید تا چیدمان صفحات شما در کاتالوگ را به بهترین نحو ممکن پیاده سازی کند. وقتی همه چیز آماده شد، آن را به چند مشتری بالقوه نشان دهید تا نظر و ایده خود را راجع به کاتالوگ عنوان کنند. سپس با خیال راحت کاتالوگ را چاپ کنید.

کاتالوگ خوب کاتالوگ خوب کاتالوگ خوب کاتالوگ خوب

12-از کاتالوگ خود پرینت بگیرید.

چاپ خوب هم قسمتی از یک کاتالوگ خوب است. اگر کاتالوگ شما 4 صفحه است، خودتان پرینت کنید. اما استفاده از یک متخصص باعث صرفه جویی در وقت شده و کیفیت کاتالوگ را ارتقا می دهد، به این علت که در چاپ تبلیغاتی از تکنیک های مخصوص چاپ استفاده می شود. پیش از همه یک چاپ گر مطمئن با قیمت مناسب و متخصص در حرفه بیابید.


آژانس تبلیغاتی سئواینلاین، با همکاری طراحان جوان و خلاق سابقه ی درخشانی در طراحی کاتالوگ در اصفهان و ایران دارد. با ما در تماس باشید…


Share This Story, Choose Your Platform!