کاتالوگ یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی به شمار می رود و در واقع کالانمایی برای معرفی کسب و کار، محصولات و خدمات و یا صنعت شماست که می تواند بسته به کسب و کار شما تعداد صفحات آن تغییر کند. یک کاتالوگ راهنمای جامع و کاملی برای مشتریان است و حاوی فهرست کالاهای تولیدی توسط یک موسسه و کارخانه است و می تواند حاوی معرفی مشاغل و موسسه های خدماتی، اجتماعی و فرهنگی نیز باشد. مشتریان  با دیدن محصولات و خدمات به صورت یکجا همواره می توانند برای تصمیم گیری های مختلف از آن به عنوان راهنما استفاده کنند. در یک کاتالوگ صنعتی نام هر کالا، مدل، شماره، تصویر، مشخصات فنی و توضیحات ضروری است تا خریدار را کمک کند.

ویژگی های کاتالوگ های صنعتی

طراحی کاتالوگ صنعتی در طراحی خود دارای ویژگی های بصری متفاوتی است. این تفاوت ها می تواند جزئی و یا کلی باشد. اگر کاتالوگ های صنعتی را ورق بزنید حتما به این تفاوت پی خواهید برد. یک کاتالوگ محصولات صنعتی در نخستین نگاه از وزن و سنگینی بیشتری برخوردار بوده و پیچیدگی های بیشتری دارد. به همین خاطر در طراحی باید کنترل بیشتری بر روی آن اعمال شود.

کاتالوگ های صنعتی را نمی توان بیش از حد آزادانه طراحی کرد. اطلاعات صریحا باید در اختیار مشتری قرار گیرد و از حواشی و تزیینات کاسته شود. زیرا مشتری می خواهد به سرعت کاتالوگ را ورق زده و اطلاعات محصول مورد نظر خود را کسب کند. به طور کلی مخاطب کاتالوگ صنعتی با مخاطب کاتالوگ هنری متفاوت است. او انتظار دارد در کمترین زمان به بیشترین اطلاعات دست یابد و هنگام دیدن صفحات گیج و سردرگم نشود و نمی خواهد وقت زیادی برای دیدن چیدمان و جزییات طرح بگذارد. تنها چیزی که برای این دسته از مخاطبان مهم است اطلاعات است.

شاید بتوان گفت کاتالوگ های هنری ترکیب بندی تصادفی تری نسبت به کاتالوگ های صنعتی دارند. در کاتالوگ های صنعتی ترکیب بندی یکنواخت تر است و در واقع دارای اصول و هدفمندی است. مخاطب با دیدن یک صفحه و ورق زدن آن می خواهد صفحات بعدی نیز مانند صفحه قبلی باشد. او به دنبال طرح های جذاب و غافلگیر کننده نیست.

گرید بندی در کاتالوگ های صنعتی بیشتر و متوازن تر به چشم می خورد و دید بیننده خطی تر می باشد. البته طراح گرافیک حرفه ای کسی است که ضمن برآوردن انتظارات مخاطب کاتالوگ صنعتی ، با طرح خلاقانه خود مخاطب را به هدفش برساند و در عین حال از ایده های نو و خلاقانه استفاده کند.

نکاتی که باید در طراحی کاتالوگ های صنعتی رعایت کرد:

همان طور که گفته شد یکی از نیازهای تبلیغاتی شرکت های صنعتی برای معرفی محصولات و خدمات خود کاتالوگ می باشد. کاتالوگی که به خوبی طراحی شود و فعالیت هر شرکت را معرفی کند می تواند در روند تبلیغات و بازاریابی نقش موثری داشته باشد. نیازهای مشتریان صنعتی با سایر مشتریان متفاوت است و طراح کاتالوگ باید اطلاعات و شناخت مناسبی در رابطه با آن فعالیت داشته باشد تا بتواند بر اساس نیاز مشتریان برای معرفی فعالیت هر شرکت مناسب باشد. در ادامه نکاتی که باید در طراحی کاتالوگ و به طور خاص در کاتالوگ صنعتی رعایت شود را بیان می کنیم:


اگر صاحب کسب و کار صنعتی هستید، برای طراحی کاتالوگ خود، با ما تماس بگیرید.


ابتدا و انتهای به یاد ماندنی و تأثیرگذار

در هر فرآیند فروش، مهمترین مواردی که مورد توجه ذهن قرار می گیرد آغاز و پایان آن فرآیند است. کاتالوگ های صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اولین جملات و تصاویر و آخرین صفحات باید با دقت و ظرافت خاص تری اجرا شود.

بکارگیری عکس های مرتبط، واقعی و با کیفیت

 این را باید بدانیم که فقط موارد ملموس و واقعی درک می شوند. در کاتالوگ صنعتی از آنجا که مشتری سریعاً به دنبال محصول مورد نظر خود است، باید از عکس های واقعی و با کیفیت برای این منظور استفاده کرد. عکاسی صنعتی حرفه ای همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

 

کاتاوگ صنعتی

حفظ یکپارچگی

استفاده از یک هارمونی در بافت، رنگ و نوع نوشتار در قسمت های اصلی صفحات کاتالوگ صنعتی، باعث می شود که مخاطب شما آرامش لازم برای ورق زدن و خواندن مطالب را پیدا کند. با رعایت نظم و یکپارچگی محصولات را به گونه ای در دید مشتری می توان قرار داد که انتخاب را برای وی ساده تر سازد.

دسته بندی منظم محتوا

نوع طراحی و جایگذاری محتوای کاتالوگ صنعتی باید از یک آهنگ متناسب و تکرار پذیری در تمامی صفحات پیروی کند. عنوان ها باید کاملا مشخص و موارد مهم تر در متن باید مجزا گردد. تا چشم مخاطب شما خسته نشود.

چیدمان ساده و زیبا

 چیدمان مناسب ،زیبا و منطقی می تواند انتخاب مشتری شما را ساده تر سازد. چیدمان مناسبی که منطق آن بلافاصله توسط مشتری کشف می شود می تواند باعث خرید بیشتر گردد. مثلا محصولات به ترتیب قیمت چیده شده باشند. محصول گرانتر اولین گزینه و محصول ارزانتر در آخرین گزینه قرار گیرد.


آژانس تبلیغاتی سئواینلاین، با همکاری طراحان جوان و خلاق سابقه ی درخشانی در طراحی کاتالوگ در اصفهان و ایران دارد. با ما در تماس 


Share This Story, Choose Your Platform!